Onze uitvoer van Eetaardappelen in gevaar. De druiventeelt onder glas. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 10 SEPTEMBER 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1683 BRmatSHOMK mmÊÊËèmXgl NM9ME Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van d$ Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Zoals we voor enkele weken in ons blad schreven bestaat er kans dat de oogst van eetaardappelen in ons land dit jaar aan redelijke prijzen van de hand gaat. Hoofdzakelijk moet er een groot deel uitgevoerd worden, want in eigen land kan slechts een ge ring deel van onze oogst worden gebruikt. De kans op goede prijzen voor onze eetaardappelen zal dus totaal afhangen van de mogelijkheden om een flinke hoeveelheid naar het buitenland te verkopen. De laatste weken ging dit tame lijk vlot van stapel, maar naar we een dezer dagen vernamen dreigt er gevaar, dat de vraag voor het buitenland zou verminderen, ten minste voor de Belgische eetaard appelen, en dat we door andere landen van de markt zouden wor den verdrongen. Het is ons namelijk bekend dat grote hoeveelheden van de in België verladen goederen deels bedorven aankwamen in West- Indië, waardoor de uitvoerders, die meestal Hollanders zijn, grote schade leden, en vanzelfsprekend zeer wantrouwig staan tegenover de Belgische aardappelen. We vernamen ook hoe het komt dat de Hollandse knollen, meestal goed de zeereis doormaken, zodat het altijd zekerder is voor de ver lader de Nederlandse eetaardap pelen vóór de Belgische te verkie zen voor de uitvoer overzee. We weten nu ook waarom de Hollandse zoveel duurder betaald worden als de onze. Zoals iedereen weet bestaat er in ons land, evenals in Nederland een Plantenkundige Dienst. Bij ons als bij de Noorderburen worden de aardappelen, voor uitvoer be stemd, gekeurd door de aangestel de van genoemde dienst. In België moeten de knollen min stens 40 mill, doorsnee hebben, waar het in Holland op 35 mm vol doende is, wat zeker in het voor deel uitvalt van onze waar. Van den anderen kant bestaat er een schaduwzijde waarvoor ten spoedigste een oplossing dient ge zocht. De schuld dat in de laatste zen dingen van Belgische eetaardap pelen naar Indië zoveel zieke knol len voorkwamen, waar de Holland se gezond bleven ligt in het feit dat Holland voor de aardappelen wel ke voor uitvoer bestemd zijn, een stelsel van verplichte wachttijd be paalt. Het gebeurt zowanneer iemand een partij aardappelen voor het buitenland wil verkopen, dan moet dezelve aan de Plantenkundige Dienst P.D. worden opgegeven. De P.D. komt de partij bezichti gen en beveelt dat ze ter plaats onaangeroerd zou blijven voor 14 dagen, soms 3 of 4 weken. Na de bepaalde tijd komt de P.D. zien en geeft toelating of niet om de knollen te sorteren. Wat wil zeg gen dat de aardappelen eerst bijeen moeten blijven tot de ziekte verschijnselen voldoende zicht baar zijn. Wanneer de aardappelen met toelating gesorteerd zijn om te keuren, komt de P.D. ter plaats. Nadien worden de knollen naar de haven gebracht waar ze een tweede maal onder streng toezicht komen en volledig in orde moeten zijn alvorens ze mogen ingeladen worden. In België gebeurt enkel de keu ring in de haven. Vele aardappelen vooral in dit seizoen komen recht streeks van het veld naar het schip. De ziekteverschijnselen zijn in veel gevallen onzichtbaar en de koop waar wordt gezond verklaard. Wanneer de aardappelen echter na drie of vier weken uit het schip komen, waar ze in massa werden ingeladen, komt men tot de vast stelling dat een groot deel ervan ziek is. Het is dus volstrekt nodig dat ook in ons land gehandeld wordt als in Nederland, dat een wachttijd of quarantaine wordt bepaald en dat minstens twee keuringen plaats vinden. Vergeten we niet dat op dit ogenblik de Hollandse eetaardap pelen circa 40 fr. per 100 kg duur der betaald worden aan de boer, juist omrede van de zekerheid dat er geen ziekte bestaat. Wanneer we weten dat de laatste schepen die in België geladen wer den deels ziek zijn aangekomen, moeten we vrezen dat het prijs verschil nog zal stijgen en dat onze goede en smaakvolle eetaard appelen ten slotte van de uitvoer- markt zullen verdwijnen. Het gevaar is groot en we vra gen aan onze keuringsdiensten een vlugge tussenkomst. De welvaart en de toekomst voor onze aardappelteelt staat hier op het spel, zodat we niet twijfelen aan de spoedige tussenkomst van onze officiële keuringsdiensten. Er bestaat nog een ander punt van belang waarop we eveneens de aandacht van de regering wil len vestigen. We weten dat sommige uitvoer ders er speciaal op uit zijn om aardappelen te kopen van gemene [Zie vervolg onderaan hierneven) Trots van onze Vlaamse tuinbouw kent harde tijden. I. Een woordje geschiedenis. Het is in 1865 dat Felix Sohie, die zijn diploma behaalde aan de Tuin bouwschool te Vilvoorde, de teelt van de tafeldruif voor handelsdoel einden begon en te Hoeilaart de eerste serre met dit doel bouwde. De eerste druiven werden op de markt gebracht de 6 Mei 1868. Het initiatief van Felix Sohie, vond na enkele tijd navolging en in 1872 werden vier nieuwe uitbatingen voor de teelt van druiven onder glas opgericht nl.door de heren H. Schimp, J.-B. Charlier, F. Pay en Theodoor Sohie. Het aantal drui- venserren groeide tot 40. In 1878 volgde de bouw van de eerste serre te Overyse door de gebroe ders Danhieux en in 1883 werd de eerste serre opgericht te Terhul pen. Reeds in dit jaar breidde de verkoop van onze tafeldruiven zich uit tot de markten van Parijs, Brus sel, Antwerpen en Luik. De druiventeelt brak verder door en niet alleen landbouwers, doch hoedanigheid die niet voor de keuken, maar enkel voor dieren- voeder kunnen dienen. Dit wordt natuurlijk gedaan omwille van de prijs die veel lager ligt als voor de goede eetaardappelen. De streken waar die slechte aard appelen groeien zijn genoegzaam gekend en voor de inlandse markt zal geen enkel koopman het aan durven ze aan te bieden. Het moet ook vermeden worden voor de uitvoer, want hier kunnen we onze faam verspelen en voor goed als verkopers worden uitge schakeld. We menen dat ons Ministerie van Landbouw of de Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten hier moet tussenkomen en van de verladers een bewijs van herkomst eisen. Wellicht bestaan er andere mid delen om te verzekeren dat enkel goede en smakelijke eetaardappe len van Belgische herkomst op de buitenlandse markten worden aan gevoerd. Het is van groot belang en voor de landbouwers en voor de natie. Ook voor de verbouwers willen we een paar wenken neerpennen 1. Zorgt dat uwe aardappelvel den door besproeiingen van ziek ten gevrijwaard blijven. 2. Verzorgt goed uwe leveringen van eetaardappelen, verwijdert alle knollen welke geen volle voldoe ning geven aan de kopers, verzorgt ook de sortering en waakt erop dat uwe waar onberispelijk wordt ai- geleverd. U zult in de eerste plaats uw eigen belang dienen. handelaars en ambachtslui die over geldmiddelen beschikten bouwden hun eigen druivenkasten' Zelfs werklieden, konden dank zij leningen overgaan tot oprichting van een druivenserre. In 1891 werd de uitvoer naar Frankrijk bijna stopgezet, ingevolge de zware tolrechten geheven door dit land. Doch onze druiventelers lieten zich niet ontmoedigen en de Engelse markt werd met gunstig gevolg bewerkt door Ernest Sohie, zoon van de baanbreker Felix So hie. In deze periode werd het op treden op de markten gewaardeerd van de Nederlander America dat gunstige uitslagen opleverde voor onze druivenuitvoer. Zijn naam is in ons land nog niet vergeten. Er be staat te Brussel nog altijd een halle America genoemd. In 1894 werd onder grote belang stelling de eerste druivententoon- stelling geopend en in 1900 had de stichting plaats van de beroepsver eniging het Syndikaat van de Bel gische Druiventelers alsook van de S. M. Bloemen-, Druiven- en Groentenkwekers. Waar voorheen enkel de variëteit Frankenthal werd geteeld, kwam in dit jaar de cultuur van een nieuwe variëteit druiven Colman begonnen. In 1913 werd de Provinciale Be- roepschool voor Druiven- en Fruit teelt gesticht. Van 1914 tot 1918 werd alle uitvoer stopgezet en ken de de teelt zelf moeilijke jaren. Tus sen de twee wereldoorlogen 1918- 1940 onderging de beroepsorgani satie der druiventelers wijzigingen en een aanpassing aan de nieuwe toestanden de bedrijvigheid van het Syndikaat werd overgenomen door de Studiekring van Hoeilaart en de B e r o e psve reni ging van Overyse die in 1938 versmolten in de Nationale Unie der Belgische Druiventelers waarvan een ge deelte zich nadien groepeerde on der de naam van Verbond der Druiventelers Van 1940-1944 had een gecentraliseerde verkoop plaats tegen de vastgesselde prij zen van de N. L. V. C. Als andere gebeurtenissen van belang voor onze druiventeelt no teren wij nog: in 1948, inhuldiging van markthallen te Hoeilaart en Overyse in 1952, inrichting van propagan- daweken der Belgische Druif in 1953, de instelling bij Konink lijk Besluit van het officiële kwali teitsmerk dat in 1954 werd geschorst zo gezegd wegens gebrek aan be langstelling, terwijl tevens aan het privaat initiatief toelating werd ver leend het kwaliteitsmerk in te stel len. De Nationale Federatie voor (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1