De druiventeelt onder glas* Spoelwormen bij Biggen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 17 SEPTEMBER 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1684 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Trots van onze Vlaamse tuinbouw kent harde tijden. (2de bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij achtereenvolgens de ontwikkeling van onze druiventeelt onder glas geschetst en de meest interessante inlichtingen verstrekt betreffende het teeltgebied, de productie en het economisch belang van onze druiventeelt, alsook betreffende de uitvoer van de Belgische tafeldrui ven. In deze bijdrage zullen wij het hebben over de moeilijke toestand waarin onze druiventeelt thans ver keert en over de middelen om daaraan te verhelpen. De huidige toestand en middelen tot verbetering. De grote oorzaak van de crisis, welke onze druiventeelt thans door maakt, is voorzeker de aanzienlijke inkrimping van de uitvoer sedert het einde van de jongste wereld oorlog, meer bijzonder naar Groot- Brittannië, welke natuurlijk ongun stig inwerkte op de verkoopprijzen. Zoals reeds gemeld in onze vorige bijdrage, daalde de uitvoer van 3.100.000 kg. in 1930 waarvan 2 mil- lioen 650.000 kg. naar Groot-Brit- tannië tot 411.000 kg. in 1953, waar van nog enkel 319.000 kg. naar Engeland. Tot 1 December 1953 ver leende Groot-Brittanië maar gerin ge invoercontingenten voor de Belgische tafeldruiven die als een weeldeartikel werden beschouwd, dan wanneer de Engelse regering om redenen van financiële aard enkel deviezen toekende voor de invoer van producten van eerste noodwendigheid. Sedert 1 Decem ber 1953 werd de invoercontingen- tering afgeschaft, doch het gunstig gevolg van deze maatregel werd grotendeels ongedaan gemaakt door de toepassing van een tolrecht op onze druiven ten bedrage van 20 °lo van hun waarde. In het kader van het preferentieel toltarief waar van de landen van het Brits ge- meentegebest genieten heeft dit hoog invoerrecht op Belgische drui ven het resultaat de invoer van druiven b.v. uit Zuid-Afrika sterk te begunstigen. Onze regering zcu zich dan ook ernstig moeten inspannen, hetzij door rechtstreekse onderhandelin gen met Groot-Brittanië, hetzij in het kader van internationale on derhandelingen betreffende het tol tarief, dit prohibitief invoerrecht op onze druiven tot een redelijk bedrag te doen verminderen. Wat Duitsland betreft, verhinde ren insgelijks hoge invoerrechten de uitvoer van Belgische druiven, Dit land, gezien zijn bevolking en de economische welstand die er heerst, zou ongetwijfeld een inte ressant afzetgebied kunnen worden voor onze druiven. Bij de komende handelsaccoorden met de Duitse Bondsrepubliek dienen de Belgi sche onderhandelaars zich terdege in te zetten om voor onze druiven een merkelijke verlaging van de invoerrechten te bekomen. Er dient over het algemeen een ernstige werking aangevat tot be vordering van de uitvoer. Bij het afsluiten van internationale han delsovereenkomsten moet een vol doende plaats worden ingeruimd aan onze tafeldruiven. Ook wordt van onze landbouwvertegenwoor- digers bij onze gezantschappen in het buitenland verwacht dat zij een intense propaganda zouden voe ren ten voordele van onze druiven en aan onze druiventelers nuttige voorlichting zouden geven tot oriëntatie of richting van de uit voer. Een andere belangrijke oorzaak van de ongunstige toestand van onze druiventeelt is de merkelijke toeneming van de productiekosten ingevolge de voortdurende stijging van de lonen en sociale lasten als ook van de kolenprijzen. Deze te hoge kolenprijzen ten op zichte van de verkoopprijzen heb ben voor gevolg dat de verwarming der serren meer en meer beperkt wordt, zodat de grote aanvoer van druiven vooral geschiedt tij dens de maanden September en October. Deze inkrimping bij de verspreiding van de voortbrengst leidt natuurlijk tot een sterke da ling van de geldelijke opbrengst van de teelt. De dure kolenprijzen veroorzaken insgelijks een vermin dering aan kwaliteit van een groot deel der productie ingevolge ge brek aan voldoende verwarming der serren. Het is dan ook vereist dat de prijs der magere kolen gebruikt voor het stoken der serren een verminde ring ondergaan. De aanzienlijke verhoging van de productiekosten waarvan hoger sprake is een zwa re handikap voor de mogelijkheid tot mededinging onzer druiven met druiven herkomstig uit bepaalde landen, waaronder wij bijzonder vermelden de landen aan de Mid- delandse zee, Zuid-Afrika en Ne derland. De druiventeelt in open lucht in de Middelandse Zee gebieden en in Zuid-Afrika, welke ten opzichte van onze druiventeelt het dubbel voordeel geniet van kosteloze ver warming door de zon en van mer kelijk lager lonen en sociale lasten bij de teelt en bewerking met 't oog op de verzending en de verkoop, treedt sedert de jongste oorlog sterk concurrentieel op in ons buitenlands afzetgebied. (Zie vervolg 6e bladz. Ie kolom - Doe me een plezier en kom eens even bij me kijken. Ik heb een toom biggen en die doen het niet goed. - Ze doen het niet goed... Dat zegt zo weinig. Wat scheelt er dan eigenlijk aan - Dat is het hem juist. Dat wou ik van jou weten. Er scheelt eigen lijk niets aan, maar ze doen het niet. Ze zijn sloom, ze eten slecht en ze groeien helemaal niet. - Hoe oud zijn ze - Ze zullen nu zowat vier-en-een halve maand zijn. - En is het al lang aan de gang? - Nou, ik zou zeggen, een dag of veertien. Eerst heb ik niets ge merkt. Toen deden ze het heel goed. De kleur is nog altijd goed. Ze zien ex niet ziek uit. Maar ze groeien niet meer. Ze gaan eerder achteruit dan vooruit. - Hoe is het met de longen en met de ademhaling - Ze zijn wel eens een beetje kortademig, maar ik dacht, dat dit meer kwam van slapte. En dan is er weieens een met een beetje slag in het lijf, maar toch niet zoals bij een longziekte. Een klein beetje hoesten hoor je ook wel eens in het hok, maar ja, biggen hoesten wel vaker, als ze wat in de keel krijgen. - En de mest - Dat gaat wel. Die is misschien wat slap en kon wat stijver zijn, maar echt diarrhee is het zeker niet. - Merk je wat van de bekende ondeugden van biggen Mest of zand vreten Oren bijten Staart bijten - Een beetje staartbijten zit er wel in, maar erg is het nog niet. - En is er al wat aan gedaan - Ze zijn aan het eind van de vo rige week ingespoten met penicil line en een paar dagen later met sulfa, maar dat heeft niet geholpen. - Dat is geen wonder, want als het is wat ik vermoed, dan is dat zuiver weggegooid geld geweest. Maar laten we maar eens in je stal gaan kijken. Inderdaad was er aan de biggen niet veel meer te zien, dan de eige naar me reeds verteld had. Ze maakten een slome en lusteloze in druk. Als ze opgejaagd werden, waren ze spoedig kortademig en dan begonnen er al gauw een paar wat te hoesten. Niet erg, maar toch niet zoals het zijn moest. - Ik geloof wel, dat ik weet, wat er aan schort. Er is dus eigenlijk niets helemaal goed en ook niets helemaal verkeerd. Ze eten niet helemaal goed, ze qroeien niet he lemaal goed, ze ademen niet hele maal goed en ze mesten niet hele maal goed. Heb je de mest wel eens goed bekeken Zitten er geen wormen in Je kent ze wel, die lange geelwitte spoelwormen. Niet gezien Hou de mest dan eens een paar dagen goed in de gaten, roer er eens in met een stokje en waar schuw me, als je wat vindt. Het zou me niets verbazen, als de biggen stikvol wormen'zaten. Reeds de volgende morgen om negen uur een telefoontje Inder daad, je had ten dele gelijk. Ik dacht, ik zal hem zijn zin maar ge ven en ik heb goed in de mest ge zocht. En er zat werkelijk één klein wormpje in, zoiets van een centi meter of tien. Maar dat was ook alles. Als ze werkelijk stikvol zaten, zoals jij denkt, dan zouden ei toch wel wat meer uitkomen, dus gelo ven doe ik je voorlopig nog niet. Beste kerel, of je me gelooft of niet, 't komt er weing op aan, als de varkens maar weer gezond wor den. Het zijn er elf, nietwaar, en ze wegen ongeveer veertig kilo. Dan breng ik je straks elf maal 4 poe ders en dan zullen we wel zien, wie er gelijk had. Heb ik ongelijk, dan hoef je ze niet te betalen Heb ik wel gelijk, dan is de enige boete, die ik je opleg, dat je de wormen, die er komen, uit de mest zoekt en voor mij bewaart. Ik heb eens een flinke portie nodig om te fotografe ren. Ik had wel gelijk. De biggen kre gen hun poeders en de wormen kwamen te voorschijn, honderden en honderden. Toen de eigenaar een halve emmer vol had, heb ik hem maar laten ophouden met ver zamelen, ofschoon er nog steeds met de mest afgingen. Deze had den echter reeds zoveel geleden door het wormmiddel, dat ze voor onderzoek of fotograferen waarde loos waren. Wat de biggen betreft; ze von den de poeders niet lekker, maar toen ze hun wormen kwijt waren, zijn ze gaan groeien als kool en hebben ze zelfs de opgedane ach terstand weer geheel ingelopen Wat zijn nu eigenlijk spoelwor- wen, hoe komt het dier eraan, wat kunnen de gevolgen van een be smetting met deze parasieten zijn en hoe kunnen wij ze bestrijden Spoelwormen zijn langgerekte rolronde wormen, die aan beide uiteinden enigszins puntig toelo pen. Ze zijn geelachtig wit van kleur. Meestal zijn ze ongeveer tien tot vijfentwintig centimeter lang, maar ze kunnen nog groter wor den. In het bovenbeschreven geval werden er enkele gevonden, die bijna veertig centimeter lang wa ren De mannetjes zijn kleiner en dunner dan de wijfjes en zijn te her kennen aan het haakvormig omge bogen achterdeel. Voor het varken komt het er weinig op aan, of het mannetjes of wijfjes zijn ze zijn beiden even schadelijk. (Zie vervolg 2' blad 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER nil nu uw HBMfciiHii ii' urn—r waan******* De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1