5 DE WITLOOFTEELT. DE AFZET VAN WITLOOF. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Kechtskundige Dienst AALST 24 SEPTEMBER 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste IAARGANG Nr 1685 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. HAAR ECONOMISCH EN SOCIAAL BELANG. Met de druiventeelt onder glas waarvan wij de toestand en de mogelijkheden hebben behandeld in de twee vorige nummers van ons weekblad, bekleedt de witloof teelt een zeer belangrijke plaats in onze Vlaamse tuinbouw om rede nen van economische en sociale aard. Bovendien is het witloof voor een belangrijke hoeveelheid van de voortbrengst op afzet in het bui tenland aangewezen. Het economisch belang van de witloofcultuur wordt aangetoond door volgende gegevens in 1954 bedroeg dp productie zowat 70.000 ton, de productie verschilt wel van jaar tot jaar. Doch jaarlijks wordt normaal voor ruim een half milliard frank aan witloof verhandeld waarvan circa 350 millioen frank wordt uitgevoerd. Alhoewel een groot deel der productie in het binnenland wordt afgezet, hangt de leefbaarheid van de teelt af van de uitvoermo- gelijkheden. Bovendien mag men bij de be oordeling van het economisch be lang van de witloofcultuur de ne- venbedrijven niet vergeten waar van de activiteit bevorderd wordt door deze teelt. Wij noemen enkel de verpakkingsmiddelen, het ma terieel voor het stoken, de handel en het vervoer. Sociaal gezien betreft het een familiale teelt die beoefend in een streek van het kleine landbouwbe drijf werk verschaft aan talrijke ar beidskrachten. Bij de teelt zijn niet minder dan 7 000 landbouwersge zinnen betrokken, die er hun hoofd- bestaan in vinden. Wat de uitvoer betreft, is Frank rijk tot heden de bijzonderste afne mer. Doch ook in enkele andere landen heeft ons witloof reeds enige afzet gevonden. Een beeld van de uitvoer naar de verschillende landen vinden wij inde uitvoercijfers van de laatste campagne, einde December 1954 Frankrijk 5203 ton Zwitserland 1190 ton Nederland 803 ton Duitsland 593 ton Verenigde-Sta- ten van Amerika 271 ton; Enge land 175 ton Italië 164 ton Ma rokko 128 ton Belgisch Kongo 75 ton. Het betreft hier gedeeltelij ke cijfers, doch zij geven een idee van de uitvoerverhoudingen. Frankrijk blijft veruit onze bij zonderste afnemer. Doch de uit- voermogelijkheden zijn onzeker. Telkenjare zijn moeilijke onderhan delingen noodzakelijk om de uit- voercontingenten op voldoende basis, niet alleen wat de hoeveel heden doch ook wat de tijdstippen van uitvoer betreft, te doen vast stellen. Om aan de teelt een behoorlijke stabiliteit te geven is vereist, de uit voer te verruimen naar de andere landen waar ons witloof reeds in gang heeft gevonden. In dit verband dient melding ge maakt van de flinke propaganda die door de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwpro ducten sedert enkele tijd wordt ge voerd ten voordele van ons witlocrf in de Verenigde Staten van Ame rika, in samenwerking met de land- bouwattaché van de Belgische am bassade in dit land. Aan de hand van een nota uit gaande van deze Dienst, verstrek ken wij elders in dit blad interes sante gegevens betreffende be doelde propagandawerking. Ook dient met waardering vermeld, dat dank zij de degelijke propaganda gevoerd door dezelfde Dienst, het verbruik van witloof in het binnen land de laatste jaren merkelijk is toegenomen. Evenals voor de druiventeelt onder glas, is de afzet van witloof afhankelijk van de kwaliteit van het product, van een doeltreffende standardisatie bij de sortering en van een rationele verpakking. De beroepsorganisatie der witloof telers alsook de Nationale Dienst voor de Afzet van Land- en Tuin bouwproducten hebben op dit ge bied uitstekend werk verricht en gaan met deze werking verder. Door voorlichting, tentoonstellin gen en toezicht dragen zij veel bij tot bevordering van de afzet in bin nen- en buitenland. De samenwerking tussen de kwe kers en overheidsdiensten zijn op dit gebied de meest doelmatige methode. Het aanzienlijke economisch en sociaal belang van de witloofteelt wettigt ten volle dat onze over heidsdiensten met alle beschikbare middelen deze teelt aanmoedigen en steunen. Hiertoe dienen onze buitenlandse diensten van het Ministerie van de buitenlandse handel in de lan den die hiervoor in aanmerking komen een goed overlegde en uit gebreide propaganda te voeren, naar het voorbeeld van wat reeds in de Verenigde Staten geschiedde. Verder is noodzakelijk dat in de handelsaccoorden met de landen, waar ons witloof reeds ingang vond, een behoorlijke plaats aan ons wit loof wordt voorbehouden. Propaganda in Noord-Amerika. Uit een mededeling uitgaande van de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten nemen wij desbetreffende volgende gegevens. Op verzoek van de betrokken beroepsmiddens werd einde Sep tember 1952 door de Raad van Beheer van voormelde Dienst be sloten een bijzondere propaganda campagne in te zetten in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika, ten voordele van ons witloof. Inge volge deze beslissing, werd door de directeur van de Dienst, in over leg met de heer Coustry, Belgisch landbouwattaché, de organisatie der propagandacampagne toever trouwd aan juffrouw Margaret Herbst,teNew York, een specialiste in het vak, die een zekere faam verworven heeft met de publiciteit in de V.S. voor gelijkaardige pro ducten uit andere landen. Voor de campagne 1953 54 welke beperkt werd tot de steden New-York, Bos ton, Washington en Chicago, werd een budget ter beschikking gesteld van 5.500 dollar. Dit bedrag werd o.m. besteed aan de inrichting van een perconferentie met lunch, het verspreiden van 2.000 Counter Cards en 40.000 recepten, het inlassen van advertenties in de avondbladen, aan radio en televi sie, aan kookdemonstraties, propa- gandacolli's, enz. Alhoewel deze campagne statistisch gezien ogen schijnlijk geen nut opleverde,mocht toch als eerste resultaat een vlot tere afzet tegen vaste prijzen geno teerd worden. Dit wees alleszins op een verhoogde vraag en een rui mere bekendheid bij de verbruiker. De raad van beheer van de Natio nale Dienst besloot dan ook in April 1954 de propaganda tijdens het seizoen 1954/55 voort te zetten o. m. om volgende rederen a) de uitslagen van de afgelopen propagandacampagne bewezen, dat een potentiële vraag aanwezig is, doch dat de afzet van witloof in de V. S. lijdt vooral onder zijn onbekendheid als groente en onder de onbekendheid over de verschil lende wijzen van voorbereiding b) van Belgische zijde dient de uitvoer van witloof naar Noord- Amerika beschouwd als een quasi- noodzakelijkheid wegens de hoge prijzen die er bekomen worden voor degelijke kwaliteit. Export naar V.S. is dan ook het enig mid- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag Zondag 25 Sept. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. del om voor bedoelde kwaliteit een normale prijs te kunnen verzekeren; c) de bevordering van de uitvoer naar de V.S. ligt in de lijn van de algemene regeringspolitiek tot ver hoging van de uitvoer naar de dol lar-zone. De waarde van de witloofuitvoer bedroeg in de laatste jaren 1950 12 988.000 B.fr. hetzij 259.760 dollar 1951 10.961.000 B.fr. of 219.250 dollar 1952: 13.059.000 B.fr. of 261.180 dollar 1953: 12.900.000 B.fr. of 258.000 dollar. d) de hoop mag gekoesterd wor den, dat het bekend geraken van het witloof, onrechtstreeks het ver bruik van witloofconserven ingang zou doen vinden. e) dat de propagandacampagne haar reden van bestaan heeft, blijkt uit het verzoek der Nederlandse overheden deze publiciteit in de toekomst gemeenschappelijk te voeren. Om al deze redenen werd door de raad van beheer van de Natio nale Dienst voor het seizoen 1954-55 een budjet beschikbaar gesteld van 8.000 dollar. Het actiegebied (n. 1. de vier voornoemde steden) en de actiemiddelen bleven practisch ongewijzigd. Het Propagandaprogramma 1954-55. Volgend programma werd afge werkt a) Persconferenties. Het sukses van de persconferen tie met lunch in October 1953 te New-York heeft er toe aangezet, deze actie uit te breiden tot de vier in aanmerking komende steden 1New- York Aan boord van de Lualada van de Belgian Line werd op 21 Oktober in de haven van New-York een persconferentie met lunch gehouden, waarop Food Editors (schrijvers van de rubriek voeding) van 12 dagbladen, tijdschriften evenals van de radio en televisie vertegenwoordigd wa ren. Van Belgische zijde was, naast de heer R. Coustry, eveneens aan wezig de heer de Thier, Consul- generaal van België te New-York. 2) Boston-Chicago-Washington. Opeenvolgend werden tijdens de maanden November en December 1954 deze conferenties in de drie andere steden herhaald in aanwe zigheid van de plaatselijke voe dingsspecialisten. Uit het verslag van Miss Herbst blijkt de aanzien lijke publicitaire weerslag, welke deze conferenties in de gespeciali seerde pers hebben gehad. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1