Het ontwerp van nieuwe landbouwwet in Nederland. Vijf jaar Tabakonderzoek. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 1 OCTOBER 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1686 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stondsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Zoals onze lezers weten is de landbouw in Nederland onder worpen aan een merkelijk uitge breider tussenkomst vanwege de overheid dan in ons land. Deze tussenkomst komt tot uiting op het plan der productie en van de markt. Zij wordt veelal uitgeoefend door bemiddeling van organismen die tot stand kwamen in het kader van de bedrijfsorganisatie, zoals de pro ductschappen die over reglemen terende bevoegdheid beschikken, en van het Landbouwegalisatie- fonds dat als het toporganisme in deze kan worden beschouwd. De Heer Mansholt, Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, heeft onlangs aan het Par lement een ontwerp van nieuwe landbouwwet voorgelegd die voor doel heeft aan de landbouwers en tuinbouwers meer stabiele levens voorwaarden te verzekeren, door aan de tussenkomst van de over heid een nieuwe vorm te geven. Deze nieuwe landbouwwet geeft aan de Minister van Landbouw ver strekkende bevoegdheden om de land- en tuinbouw in een bepaalde koers te stuwen. Aldus kan hij de prijzen der land en tuinbouwproducten regelen, wat natuurlijk van groot belang is voorde prijzen- en loonpolitiek van de regering, heffingen toepassen op de land- en tuinbouwproducten, de in- en uitvoer regelen van land en tuinbouwproducten en ook de middelen overwegen en treffen die de uitvoer van deze producten bevorderen. Verder kan de minis ter de teelt van bepaalde produc ten in de hand werken door het verlenen van kredieten en toela gen, door het verlenen van subsi dies en terugbetalingen de afzet van de producten bevorderen in het binnen- en het buitenland. De bevoegdheid om in- en uitvoer van bepaalde landbouwproducten te regelen wordt bedoeld als middel om te voorkomen dat de teelt hier van een verliespost zou worden voor de landbouwers. Voor sommige van deze proble men heeft de Minister van Land bouw niet alleen de bevoegdheid om te beslissen en wordt zijn col lega van Economische Zaken af en toe er bij betrokken. Het is een feit dat het ontwerp aan de Minister van Landbouw de mogelijkheid verschaft om een sterk doorgedreven dirigisme toe te passen in de Nederlandse land bouwpolitiek. Hiertegen wordt in meerdere Nederlandse kringen dan ook scherpe kritiek uitge bracht, te meer dat de Minister een socialist is en aldus om ideologi sche redenen voorstander van een sterk ingrijpende interventie van de Staat in het bedrijfsleven. Pogingen werden dan ook ge daan om door een advies van de Sociaal-Economische Raad dit dic tatoriaal gezag van de Minister te verzwakken en voor een gedeelte over te dragen aan de Staten-Ge- neraal (wetgevende macht). Deze pogingen mislukten. In de toelichting van de nieuwe landbouwwet wordt verklaard dat het toevertrouwen van de beslis sende macht of van het toezicht aan de Staten-Generaal enkel het nemen van beslissingen vertraagt, wat in de meeste aangelegenhe den aanzienlijk nadeel oplevert. Laat de Minister van Landbouw be slissen, in feite is door de voorbe sprekingen toch de hele regering hiermede gemoeid, wat volgens de toelichting waarborgen genoeg schenkt om een dictatoriaal beleid van de bevoegde minister te voor komen. Het parlement zal ieder haltjaar een verslag mogen horen over de uitvoering vgn de wet. Dit laatste nu wordt algemeen toch als mager beoordeeld. De nieuwe landbouwwet voor ziet ook de oprichting van een Voedselvoorziening en verkoop bureau Dit Bureau zal niet alleen moeten zorgen voor het aanleggen van bepaalde voorraden land bouwproducten ten bate van de voedselvoorziening, wat in perio den van schaarste inderdaad zeer belangrijk is,- doch het zal ook kun nen optreden in plaats van de par ticulieren in verband met de in- en de uitvoer en het afdwingen van bepaalde voorwaarden in deze. Bovendien wordt aan dit Eureau een rol toebedeeld inzake prijsbe paling. Het heeft aldus een functie van prijsregelaar. Het kan o.a. be paalde producten uit de markt ne men om een gunstige prijsevolutie mogelijk te maken. Nu lijken de twee laatst vernoemde functies van het prijsbureau aan velen toch teBcollectivistisch en te progressief. Het is zeker dat al deze bepalin gen aan de minister zeer ruime machten verlenen ook in vredes tijd. De particuliere handel wordt voor een deel van zijn mogelijkhe den* beroofd. De staatsbemoeiin gen! met landbouwaangelegenhe- den^worden zeer ruim uitgebreid. (Zie\vervo1g 3e bladz. 4e kolom Studie van Prof. Ing. Slaats verschenen in het Land- en Tuinbouwjaarboek Organisatie. In 1949 werd een Westvlaams Centrum voor Tabakonderzoek ge sticht dat onder toezicht staat van het Provinciaal Comité voor Land bouw van de provincie West- Vlaanderen. De financiële steun komt voor namelijk van het Instituut tot Aan moediging van het Wetenschap pelijk Onderzoek in Nijverheid en Landbouw (I.W.O.N.L.) en ook ge deeltelijk van het Provinciaal Be stuur en van de Belgisch-Luxem burgse Federatte der Tabakverwer kende Industrieën (FEDETAB). De proefvelden worden in prin cipe aangelegd in de provincie West-Vlaanderen terwijl de labo ratoriumproeven uitgevoerd wor den in de Rijkslandbouwhoge school Gent. Doel van het onderzoek. Ingevolge de dalende tabakprij- zen stelden wij in de laatste jaren een achteruitgang vast in de be- teelde oppervlakte. De Westvlaamse planters heb ben getracht de teelt rendabel te houden door meer kilo's tabak per hectare te winnen. Naar ons oordeel werd ondert tussen een belangrijk feit over he- hoofd gezien. De behoefte aan don kere tabak, zoals Philippijn, is ge leidelijk afgenomen omdat het ro- kerspubliek meer is gaan houden van andere tabaksoorten, voorna melijk van gele tabaksoorten type Virginia. Wij kunnen twisten over de vraag of het rokerspubliek hierbij goed of slecht oordeelt, maar ach teraf moeten wij ons neerleggen bij het naakte feit dat de tabakfa brikant moet rekening houden met de wensen van de roker. Op zijn beurt is ook de planter verplicht zich aan te passen indien hij wil dat de fabrikant hem een lonende prijs zou betalen. Daarom is onze hoofdbekommer nis geweest na te gaan of het mo gelijk was in onze streken gele ta bak voort te brengen. Merk wel dat het verbouwen van gele tabak niet moet leiden tot het verdwijnen van de bestaande teelt: zolang er vraag is naar donkere tabak moet de teelt ervan gehand haafd worden.' De winning van gele tabak kan er dus naast staan en leiden tot uitbreiding van de bebouwde oppervlakte. Daarom hebben wij ook gezocht naar middelen om de bestaande teelt te verbeteren door 't invoeren van nieuwe variëteiten of andere teeltmethoden. Wij hebben ook ge tracht na te gaan of het winnen van sigarentabak mogelijk zou zijn, en ons werk heeft ook daar succes ge had. Wij willen ons in de hierna volgende beschouwingen beper ken tot ons voornaamste werk de gele tabak. Bereikte resultaten. Gele tabak voortbrengen vereist: le het vinden van daartoe ge schikte variëteiten 2e het vinden van een passen de droogtechniek 3e ekonomisch verantwoord zijn Wij waren er ons in de aanvang wel van bewust dat de kansen op sukses klein waren. Wij zijn de in stanties die ons geldelijk steunden dank verschuldigd dat zij ons, niet tegenstaande dit feit, toch toelieten het onderzoek aan te vatten. 1. De geschikte variëteiten. Slechts weinig variëteiten zijn geschikt om gele tabak te leveren. Met Philippijn gaat dit in geen en kel geval. De zogenaamde Burley- typen kan men wel geel krijgen, maar de kwaliteit er van is te laag om grote onkosten te rechtvaardi gen. Daarom hebben wij ongeveer 150 tabakrassen uit diverse wereldde len verzameld en in 1590 met elkaar vergeleken. Op dit ogenblik hou den wij er 5 of 6 van over die ver dere bestudering waard zijn. Eén enkele variëteit nl. Virginia Gold Leaf, voldoet zo goed dat wij menen de verbouw ervan vanaf volgend jaar te mogen uitbreiden. Laten wij deze variëteit verder kortweg Goudblad noemen. Deze variëteit groeide zeer gewil lig in de droge als in de natte sei zoenen die wij de laatste jaren meemaakten. In lichte en in zware grond wist zij zich uitstekend aan te passen. Mits matige stikstofbemesting ligt de opbrengst rond 2.500 kg/ha. Dat is veel minder dan met Philip pijn en bij zware bemesting bereikt wordt. Maar die vergelijking moet niet gemaakt worden zonder met het prijsverschil rekening te hou den. Onze opgezuiverde variëteit Goudblad leent zich uitstekend tot vergeling bij kunstmatig drogen (flue curing). De kwaliteit er van reikt niet zo hoog als van de bests echte Viginia-tabakken uit Ameri ka, maar het staat vast dat de ta bakhandel bereid is er een goede prijs voor te bieden. (Zie vervolg 2' blad le kolom) - =c' "iinir ffr lil" lil 1-rHMiiiH-TllilHHliHM- |H "l De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5 STICHTER EN BESTUURDER ij l»vrn-taan^rgL'. v m.««y *8-xs&sf&ts. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1