Nuttige wetsvoorstellen ten bate van onze landbouwbevolking. VOEDERBALANS EN RANTSOENBEREKENING. Weekblad )J' I11 Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 8 OCTOBER 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste IAARGANG Nr 1687 Seheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Er zijn meer bepaald in onze fis cale wetten sommige bepalingen die nadelig uitvallen voor de be volking van onze landelijke ge meenten en onrechtstreeks aan sporen tot de landvlucht, die dan toch beschouwd wordt ais een so ciaal kwaad. Er werden door klaarziende par lementsleden enkele voorstellen ingediend om deze ongerijmdhe den ongedaan te maken Wij ach ten het nuttig van deze voorstellen in deze bijdrage een samenvatting te geven. Vrijstelling van belasting op prijzen, premiën en toelagen verleend aan de landbouwers. Dit voorstel neergelegd bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers door de Heren Hodey, Dis- cry, Parisis, Jacques, Dupont en Meyers heeft voor doel vrij te stel len van de belasting op het inko men de prijzen, premiën en toela gen die door openbare besturen of officiële organismen worden ver leend aan landbouwers, met uit sluiting van bedragen betaald tot bezoldiging van bewezen diensten. De indieners van het voorstel motiveren dit laatste op pertinente wijze als volgt De meeste land bouwers worden in de inkomsten belasting aangeslagen op basis van een forfaitaire winst per hectare. Nochtans worden diegenen onder hen die prijzen, premiën of toela gen ontvangen naar aanleiding van landbouwwedstrijden of ten toonstellingen, belast op hun for faitaire winst verhoogd met het bedrag van de door hen bekomen prijzen, premiën of toelagen. Daaruit volgt dat de meest voor uitstrevende landbouwers, die zich met het oog op deelneming aan landbouwmanif estaties aanzienlij - lce uitgaven en inspanningen ge troosten, worden beboet, dan wan neer die manifestaties juist worden ingericht om de vooruitgang van de landbouwtechniek aan te moe digen. Zulks is toch onlogisch en tevens onbillijk. De indieners vra gen dan ook vrijstelling van belas ting op deze prijzen, premiën en toelagen, naar het voorbeeld van de vrijstelling welke reeds inge volge artikel 29de samengeorden- de belastingswetten wordt verleend op de prijzen en toelagen toege kend door de openbare besturen aan geleerden en kunstenaars. Afschaffing van overdrachttaks op werken uitgevoerd door coöperaties voor gemeenschappelijk gebruik van landbouwmachines. Dit wetsvoorstel ingediend bij de se naat door de heren Sobry Estienne, Mullie en Sledsens, heeft voor doel de overdrachttaks af te schaffen van 5 °/0 op de facturen betrekke lijk werkaannemingen uitgevoerd door Coöperatieve verenigingen die hoofdzakelijk tot doel hebben het gemeenschappelijk gebruik van landbouwmachines en erkend zijn door het Ministerie van Land bouw, op voorwaarde dat deze werken uitgevoerd zijn ten voor dele van leden der vereniging. De indieners van het voorstel wij zen er terecht op dat het belastings regime waaraan bedoelde coöpe ratieven zijn onderworpen hunne ontwikkeling, die van zo groot be lang is voor de vermindering van de uitbatingskosten in het klein en middelmatig landbouwbedrijf, gro tendeels stremt. Deze fiscale lasten neutraliseren voor een deel de toe lage die door het Ministerie van Landbouw wordt toegekend aan deze coöperatieven voor de aan koop van landbouwmachines. De indieners wijzen dan ook naar het voorbeeld van Nederland dat geen enkel taks heft op de werken die bij de leden der coöperatief worden uitgevoerd, alsook naar het voorbeeld van het Groot-Hertog dom Luxemburg dat insgelijks be lastingsvrijstelling verleent, met dien verstande nochtans dat wan neer meer dan de helft van de wer ken bij niet-leden geschiedt, de be lasting voor eenieder wordt gehe ven. Wetsvoorstel tot gelijkberechtiging van de plattelandsgemeenten en middelgrote steden. Dit wetsvoorstel neergelegd bij de Senaat door de heren Duvieu- sart, Leynen, Mullie, Oblin en Usel- ding heeft voor doel het minimum inkomen, dat voor natuurlijke per sonen vrijgesteld wordt van de be lasting op het inkomen, te doen be palen op een bedrag van 22.000 fr. voor alle gemeenten zonder onder scheid, in plaats van 15.000 fr., 17.000 fr. en 22.000 fr. naar gelang van het bevolkingscijfer der ge meente zoals door de huidige wet wordt voorzien. Het beoogt ook het minimumin komen dat voor de natuurlijke per sonen wordt vrijgesteld van de aan vullende personele belasting te be palen op 40.000 fr. in plaats van 25.000 fr., 30.000 fr. of 40.000 fr., naar gelang van het bevolkingscijfer der gemeente, zoals door de wet wordt voorzien. (Zie. vervolg 3e bladz. 4e kolom.) Op donderdag 29 september is in een uitzending voor landbou wers van Radio - Luxemburg de aandacht getrokken op het grote belang van het opmaken van een voederbalans voor de komende stalperiode. Het is inderdaad zeer nuttig op dit ogenblik reeds een overzicht te krijgen van de op het bedrijf be schikbare voedermiddelen en dit beschikbare te vergelijken met het- gene voor de aanwezige veestapel j zal nodig zijn. ;r; Hoe zit zo een voederbalans in j mekaar Aan de ene kant wordt aangete kend welke voedermiddelen reeds j aanwezig zijn zoals bv. hooi, gra nen, kuilvoeder, aardappelen en deze welke nog niet geoogst zijn, doch waarvan de opbrengst reeds kan geschat worden zoals bv. voe derbeten, mergkolen, rapen, enz. Aan de andere kant rekent men, aan de hand van de voorgeschre ven normen, welke de behoeften zijn van de ganse veestapel voor heel het winterseizoen. Uitgaande van de werkelijke hoeveelheden en de aanwezige veestapel wordt het dagelijks be schikbare basisrantsoen vastge steld. Men gaat als volgt te werk. De veestapel wordt omgerekend in eenheden, ttz. melkkoeien, vaar zen en jonge dieren worden her leid tot een theoretisch getal. Ge makshalve kan men dit getal be komen door het totale gewicht van de veestapel te delen door het ge middelde gewicht van een melk koe, zijnde 550 kg. Wanneer deze uitkomst verme nigvuldigd wordt door het aantal staldagen bekomt men het theore tische aantal dagrantsoenen. Wil men weten hoeveel van elk voedermiddel per eenheid iedere dag beschikbaar komt dan deelt men de aanwezige hoeveelheid van ieder voedermiddel door het aantal berekende dagrantsoenen. De aldus bekomen getallen zijn het basisrantsoen dat per dag aan een melkkoe kan verstrekt worden. Dit basisrantsoen, omgerekend in droge stof, verteerbaar ruw eiwit en zetmeelwaarde, vergeleken met de norm voor een melkkoe van 550 kg met een melkgifte van 10 liter met 3,5 °/0 vetgehalte, toont dan de werkelijke voedertoestand van het bedrijf. Is het basisrantsoen voor ,de voorgeschreven norm niet voldoen de dan zijn er twee mogelijkheden. Ofwel worden dieren verkocht, ofwel zullen meer krachtvoeders worden aangeschaft. Is de toestand andersom dankun- nen dieren worden bijgekocht of kan met het basisrantsoen worden volstaan tot een hogere melkpro- duktie en dient men boven een melkgifte van 10 liter niet zo veel krachtvoeder aan te kopen. Door de voederbalans komt men er tenslotte toe voor alle aanwe zige dieren alle voedermiddelen gelijkmatig over de ganse winter periode te verdelen. Deze rantsoen berekening toont dan ook voor elk dier afzonderlijk de mogelijke te korten aan. Deze tekorten worden in de meeste gevallen goedge maakt door aanvulling met kracht voeders. Bij al deze berekeningen is het voor onze streek gewenst een on derscheid te maken tussen de pe riode vóór nieuwjaar (rapentijd) en de periode na nieuwjaar (be tenrantsoenen). Een eenvoudig voorbeeld maakt alles veel duidelijker. Op een bepaald bedrijf zijn aan wezig Voedermiddelen. 4.500 kg goed hooi 20.000 kg verse rapen en loof 15.000 kg ingekuilde rapen en loof 12.000 kg ingekuilde mergkolen 25.000 kg voederbeten 200 kg haver. Veestapel. 3 melkkoeien totaal gewicht 1700 kg 2 vaarzen totaal gewicht 900 kg 4 jonge dieren totaal gewicht 1100 kg totaal gewicht van veestapel 3700 kg theoretische eenheden op het beurijf aanwezig 3700 rantsoendagen van 1 november tot 31 december 60 rantsoendagen van 1 januari tot 15 april totaal aantal rantsoendagen 550 6,7 X 6,7 402 afgerond 400 105 X 6,7 703 afgerond 700 400 700 1100 n I (Zie vervolg 2' blad le kolom), lilW'Piiii—waHlBatlBaai De Koornbioem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. «•'- cijjf uw war f» Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. zamitxMs tas v. r*» 'Tim. 4 STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1