Toeneming der wereldvoorraden van landbouwproducten. STEENBRAND BIJ TARWE. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 15 OCTOBER 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1688 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De afzet van deenormelandbouw- overschotten, welke in de Verenig- de-Staten van Amerika zijn opge stapeld, blijft voor de landbou wers van de West-Europese Staten een vraagstuk dat met kommer wordt gevolgd, omdat hij, wan neer hij niet in de redelijke gren zen wordt gehouden, tot een ineen storting van de binnenlandse prij zen voor de eigen productie zou leiden. Uit de jongste berichten van de Voedsel en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F. A. O.) betreffende de voortbrengst en voorraden van de voornaamste landbouwproducten in de wereld blijkt, dat deze laatste over het al gemeen een stijging vertonen. Zie hier een beknopt overzicht van de gegevens betreffende deze evolu tie. De Tarwe. Vooreerst de tarwe. In het oogst jaar 1954-55 is de tarweproductie in de bijzonderste uitvoerende lan- denbelangrijkverminderd. Canada kende inderdaad een ongunstige tarweoogst tengevolge van het slechte weder in 1954 en de roest- ziekte. In de Verenigde Staten daalde de productie ingevolge de beperkingen die aan de bezaaiin gen werden opgelegd. Nochtans bleken, aan het einde van het lopend jaar, de tarwevoor- raden in de vier voornaamste uit voerende landen (Verenigde Sta ten, Canada, Argentinië en Austra lië) een ongekende hoogte bereikt te hebben die ongeveer twee maal zo hoog was dan de hoeveelheden tarwe die normaal worden uitge voerd. Deze toestand is te wijten aan de goede oogsten in de Vere nigde Staten en Canada in 1952 en 1953 die een aanzienlijk niet ver kocht overschot lieten. Hierbij ko men de goede uitslagen van de oogst 1955. Op het einde van het oogstjaar Juli 1955, na het binnenhalen van de jongste oogst, is gebleken, dat de voorraden in Canada lager zul len zijn. In de Verenigde-Staten integendeel wordt een verdere toe neming van de overschotten ver wacht. In 1955-56 wordt evenwel j een verdere achteruitgang der pro ductie verwacht in de Verenigde- Staten ten gevolge van de beper kingen van het tarweareaal door de regeringsmaatregelen. Doordat de Verenigde Staten en Canada hun voorraden aanhouden en niet tegen elke prijs van de hand doen, wordt gelukkig een drastische prijs verlaging voorkomen. De voedergranen. De productie en de voorraden voedergranen (rogge, haver, gerst en maïs) zijn tijdens de laatste ja ren ook toegenomen, alhoewel een geringe vermindering van de pro ductie in 1954-55 werd genoteerd. De problemen gesteld door de voorraden voedergranen zijn niet dezelfde als deze gesteld door de tarwevoorraden. In verhouding met de wereld-uitvoer zijn de voor raden aanzienlijk, doch niet zo groot in verhouding tot de totale voortbrengst. Over het algemeen blijkt een veel ruimer gedeelte van de voe dergranen verbruikt te worden in de productielanden dan zulks het geval is met tarwe. De vraag naar I voedergranen beantwoordt ook sneller aan de prijsverandering, terwijl de vraag naar tarwe over het algemeen meer konstant is. In dit verband dient melding gemaakt van de Internationale Tarweover- eenkomst waar de tarweprijs kan schommelen tussen een maximum en een minimumprijs. De voeder granen zijn daarentegen in de han del niet aan dergelijke overeen komst gebonden. De werelduitvoer aan voeder granen is enigszins toegenomen, alhoewel over het algemeen de invoerende landen hun productie uitbreiden. Ook voor de voedergranen is de aanzienlijkste toeneming van de voorraden in de Verenigde-Staten verwacht. Men raamt dat op het einde van 1955 de voorraden even groot zullen zijn als bij het begin. Ook in Canada zijn de voorraden voedergranen groot. Zulks is in hoofdzaak te wijten aan de guntige oogsten van 1951, 1952 en 1953. In 1954 is de productie merkelijk min der geweest dan in de voorgaande jaren. In Argentinië zijn de voorra den niet aanzieniijk. Men ver wacht dat ingevolge de droogte de maïs-uitvoer dit jaar klein zal zijn. De zuivelproducten. De totale wereldvoorraden aan boter zijn de laatste 2 jaren sterk toegenomen. Zij bedroegen einde 1954 295.000 ton, tegen 128.000 ton twee jaar geleden. Ook deze aan zienlijke verhoging vond haar oor zaak in de sterke stijging van de voortbrengt in de Verenigde-Sta ten. In dit land nam de melkproduc tie toe met 5,5 en 7,5 °/0 respectie velijk in 1953 en 1954 bij vergelij king met 1951. Zie vervolg onderaan hierneven (Tilletia tritici) Uit Zandbergen kregen wij vol gend schrijven Ik heb in mijn tarwe (Alba) dit jaar het zwart gehad, iets wat ik nog nooit heb gehad. Nu is ze bruin van 't zwart. Voor de rest echter is het schone tarwe. Zou die nog goed zijn om brood van te bakken Hoe moet ik die behande len Zou die tarwe nog goed zijn om te zaaien Waarmee moet ik dan ontsmetten Verleden jaar heb ik ook ontsmet met blauwe aluin.» Aangezien wij nog regelmatig tarwe in ons magazijn aangeboden krijgen waar zwart (of steenbrand) in voorkomt, wat er dus wel op wijst dat er nog verschillende boe ren met die plaag geen weg we ten, menen wij wel dat wij die kwestie ietwat nader moeten be spreken. Bakwaarde van tarwe met steenbrand. Wanneer tarwe met steenbrand of zwart gemalen wordt dan krijgt men vanzelfsprekend een meel dat de kleur zal vertonen van helder wit naar grijs, al naar gelang de hoeveelheid zwarte granen die in de tarwe voorkwamen. j Wij laten nu buiten beschouwing j of zo'n meel nu wel smakelijk is om te eten, vooral daar dit zwart zo'n Ook de voorraden kaas namen in aanzienlijke mate toe. Van dit product steeg de voorraad voorna melijk in de Verenigde Staten, waar zich de kaasproductie sterk uitbreidde. Deze bedroeg in 1953 en 1954 15,7 en 16,5 °/0 van de voortbrengst in 1951. De botervoorraden in Canada bedroegen einde 1954 ongeveer twee maal meer dan twee jaar ge leden. Zowel in de Verenigde-Sta ten als in Canada is het grootste gedeelte van deze voorraden in bezit van de regering. Behalve in Noord-Amerika, wa ren de totale bekende voorraden einde 1954 iets minder dan in 1953. In Frankrijk ontstond ook een toe neming van de voorraden, terwijl in Engeland een geringe vermin dering werd vastgesteld. In Denemarken werden geen belangrijke veranderingen waar genomen in de grootte van de voorraden. De totale wereldproductie boter wordt in 1954 op 3.000 ton geraamd. Men verwacht voor 1955 geen belangrijke wijzigingen wat be treft de voorraden boter en kaas in vergelijking met 1954. vreemde reuk aan het graan kan geven. Gevaarlijk is het nochtans niet. De zwarte sporen van de zie ke granen hebben geen nadeliae invloed op de dieren of de mensen. Om de aangetaste korrels te ver wijderen kan men de tarwe in wa ter onderdompelen. De zieke kor rels drijven dan boven, zodat ze gemakkelijk af te scheppen zijn. De oorzaak van de ziekte. Het zwarte stof dat bij het open breken van de aangetaste graan korrels vrij komt, bestaat uit ontel bare millioenen sporen (of zaadjes als men wil) die zich op de omrin gende gezonde korrels vastzetten, en nadien opnieuw de ziekte teweeg brengen. Zo is het bekend dat de rondrei zende dorsmachines nu het ideale verspreidingsmiddel zijn voor steen brand. Het is voldoende dat er een aangetaste partij is doorgegaan om al het graan dat er op volgt min of meer te besmetten. Op het veld kan men de aange taste planten pas onderkennen wanneer ze vlak bij het rijpen zijn. Reeds korte tijd na de bloei ziet men dan blauwgroene aren. Bij het afrijpen vallen de kafjes uit elkaar. Zieke planten zijn doorgaans kor ter dan de gezonde. Wanneer men de ziekte op het veld wil opsporen moet men dus zoeken tussen het graan. Bestrijding. Het is verwonderlijk dat nog zo veel landbouwers sukkelen met een kwaal die toch al lang uit onze tarwe moest verdwenen zijn... omdat de bestrijding nu toch be trekkelijk eenvoudig is. En niette genstaande dat zien wij toch ieder jaar dat er verschillende gevallen van aantasting zich hebben voor gedaan. In het geval van onze vragen steller deze heeft ontsmet met blauwe aluin. Hoe goed zijn be doeling ook mag geweest zijn, te genwoordig is men toch al zo ver gevorderd dat men voor graanont- smetting zeker geen blauwe aluin meer gebruikt. En wel om meer dan een reden vooreerst moet blauwe aluin opgelost worden, het graan moet er gedurende een zekere tijd Onze rechtskundige houdt zijn zitdag Zondag 16 Oct. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal «De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. ■■■■■«■■■awwiwwiiiMiiwMWM-»—I s." miTumnwwf tun ui annua» i De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Zie vervolg 2e bladzijde 1' kolom

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1