De aanstaande tarweconferentie. ERNEST CLAES 70 JAAR. Weekblad Voor en door de Lcmdbouwers Arbeid adelt Op 24 October wordt B AALST 22 OCTOBER 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1689 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRGN. Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Naar de pers meedeelt zal op 26 October e.k. te Genéve een inter nationale conferentie worden bij eengeroepen om de hernieuwing te bespreken van het internatio naal tarweaccoord dat in Juli a. s. verstrijkt. Het valt op dat deze con ferentie ditmaal niet wordt belegd door het Beheerscomité van de tar- weovereenkomst doch door de or ganisatie van de Verenigde Naties. Dit is dan ook de reden waarom Genéve werd gekozen als plaats van bijeenkomst en niet Londen. Deze regeling biedt voorzeker sommige voordelen nl. het groter gezag uitgaande van de Verenigde Naties en ruimere mogelijkheden voor de voorbereidende werken der conferentie. De tussenkomst van de Organisatie der Verenigde Naties kan ook leiden tot een rui mere deelneming van de verschil lende landen aan het internatio naal tarweaccoord. Aldus zou het Comité der confe rentie Engeland omvatten, dat se dert 1953 zich terug trok uit de overeenkomst en het bijzonderste invoerland voor tarwe is. Ook zou Argentinië een belangrijk uitvoer- land dat zich tot heden afzijdig heeft gehouden van de internatio nale tarweovereenkomst aan de aanstaande conferentie te Genéve deelnemen. Andere landen, zoals Sowjet-Rusland, Roemenië, Honga rije en Bulgarije werden uitgeno digd om zich te laten vertegen woordigen op de conferentie of minstens hun zienswijze te laten kennen ten opzichte van het tarwe- vraagstuk. Het initiatief, dat inzake het tar- weprobleem aldus werd genomen, beantwoordt aan de principes wel- k? de Organisatie der Verenigde Naties tot heden heeft gevolgd op het internationaal gebied van de grondstoffen. Het bijzonderste vraagstuk Zoals de vorige, zal het nieuwe tarweaccoord de vorm aannemen van een multilaterale (veelzijdige) overeenkomst tussen de tarweuit- voerende landen en de tarwein- voerende landen. Ingevolge de be palingen ervan, verbinden de uit voerende landen zich bepaalde hoeveelheden tarwe op voorhand vastgesteld te leveren, terwijl de invoerende landen zich verplich ten de hoeveelheden af te nemen waarvoor zij contracteren. Even wel, zijn de uitvoerende landen en kel tot deze leveringen gehouden, wanneer de marktprijs van de tar we de maximumprijs bereikt of overschrijdt voorzien door het ac- coord. Daarentegen zijn de invoer- landen tot afname enkel gehou den, indien de marktprijs der tarwe tot de minimumprijs daalt of daar onder voorzien door de overeen komst. Het essentieel probleem voor de aanstaande conferentie zal dus zijn: een overeenkomst tot stand te bren gen tussen uitvoerders en invoer ders nopens het bedrag van de maximum- en minimumprijzen. In het verleden heeft dit vraagstuk aanleiding gegeven tot aanzienlij ke moeilijkheden, het lag aan de basis van het geschil dat de Engel se regering er toe bracht in 1953 het internationaal tarweaccoord te verlaten. Nochtans blijkt dat op de bijeen komst van October e.k. de maxi mum- en minimumprijzen der tar we niet zullen worden vastgesteld, hiervoor zou een tweede bijeen komst worden belegd tijdens de maand Februari e.k. In October a.s. zullen enkel de andere voorwaar den tot hernieuwing van het tarwe accoord worden besproken. De voortbrengst- overschotten. Het is voorbarig zich uit te spre ken over de kansen tot welslagen van de aanstaande conferentie. Het staat echter vast dat zij bijeen komt op een zeer ernstig ogenblik voor de internationale tarwemarkt en dat de uitslag der conferentie een aanzienlijke invloed zal heb ben op de ontwikkeling van de tarwevoortbrengst. Het blijkt immers, dat dank zij de gunstige weersgesteltenis in de meeste productielanden de jong ste tarweoogst in de wereld meer dan 7 milliard bushel zal bedragen (1 bushel 36,3480 liter), wat een buitengewoon hoog peiiis dat voor de derde maal in vier jaren werd bereikt. Bij vergelijking met de vo rige, vertoont de oogst 1955-1956 een toename met 200 millioen bus hel. Vergeleken met de gemiddel de voortbrengst der vijf laatste ja ren vóór de jongste wereldoorlog, bedraagt de productieverhoging meer dan 1 milliard bushel. De jongste tarweoogst zal dan ook een overschot voor de uitvoer opleveren van 1.500 tot 1.750 mil lioen bushel. Hierbij komt een voorraad niet verkochte tarwe her komstig van de voorgaande oog sten die niet minder dan 1.750 mil lioen bushel bedraagt in de vier voornaamste uitvoerlanden (Vere- nigde-Staten, Canada, Austraiië en Argentinië) op 1 Augustus 1.1. (Zie vervolg 3e bladz. 4e kolom.) Moest ik u vragen wie Ernest Claes is, dan zoudt gij mij antwoor den Vanwaar komde gij Ieder een kent toch Ernest Claes uit Si- chem, de schrijver van «De Witte» en van zovee! andere boeken...! Die vraag is dus overbodig. Maar weet ge dat Ernest Claes na de oorlog in de bak heeft ge zeten Vele lezers, vooral jongere lezers, zullen waarschijnlijk hierop ant woorden Maar dat is niet moge lijk En toch is het waar Ze moesten te Brussel een zekere Claes "hebben,,. Rap een telefoon boek en...daar E. Claes, letter kundige, Stallestrcat, Ukkel Dat is "de CGes,, die we moeten "heb ben,, een VLAAMS adres te Brus sel, een LETTERKUNDIGE, voorze ker .een flamingant 't Kan niet missenRoefDe auto in, stop in de Stallestraat, de deur ingebeukt, de minzame Nest Claes de straat op en de auto in gesleurd, de duizenden boeken met geheel pakken door de vensters... Ernest Claes is van klein-boeren- afkomst, en die altijd boer is geble ven met de Sichemse boeren, die zijn afkomst nooit heeft ver loochend... Steek een boer in de bak, brandt zijn schuur uit, verdes- trueer zijn alaam, jaag zijn beesten de straat op... Die boer moet kapot of krijgt een geweldige krak van binnen. De boeren van Sichem moeten echter van een geweldig taai ras zijn, want Ernest Claes heeft er zich terug bovenop gewerkt hij heeft sindsdien weer boeken geschre ven, weer voordrachten gehouden Ernest Claes naast Renaat Veremans aan de voordrachttafel. en hij is weer terug alle jaren zo veel en zoveel keren naar Sichem getrokken. Ernest Claes en Sichem dat zijn twee woorden, maar éénfbegrip. Op 24 Oktober wordtfdie stille, goede Nest, met zijn fijn verzorgde baard, 70 jaar. Dat zal in Vlaan deren gevierd worden op een tot hiertoe nooit meegemaakt feest. Wat zal Ernest Claes allemaal zeg gen en wat zullen de boeren van Sichem er van peinzen Er steekt in het leven van Ernest Claes een les die we hier nekeer willen naar vorenbrengen. Daar woont daar in een laag kossaardenboerendoeningsken, op de zandige heidegrond, een boer- ken met een hele nest kinderen. Daar moet gewerkt worden, hard gewerkt. Al de kinderen moeten hun man staan en de boer geeft het voorbeeld. Geen plantrekkerij onder de kinderen, geen uitzonde ring. Nest, de zoveelste, is een goed manneken, geren gezien bij de paters en van zijn broers soms aleens getreiterd. Dat manneken leest boeken en de paters zeggen tegen de boer van hem laten voort te studeren. Zij zullen er wel tussenkomen. En Nest studeert voort, op kosten van een ander, op een college, waar rijke jongens naar de school gaan. Nest'blijft al die jaren de Sichem se boerenjongen. Hij behaalt scho ne prijzen. Hij wordt soldaat, hij gaat naar de universiteit, slaagt in al de examens en wordt ambte naar aan 't ministerie. Hij begint (Zie vervolg 2e bladzijde 1kolom) MnMMH De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. i .{MtarS- Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. aamannttM STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn j verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, KMmBMMMH Cliché Het Nieuwsblad

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1