De landbouwvalorisatie in Zuid-Italië. Redt U Zeiven in Rouw. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 19 NOVEMBER 1955. Verschijnt iedere zaterdag 34ste IAARGANG Nr 1693 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Sinds de eenwording van Italië in 1870 is de bittere armoede in het Zuiderlijk gedeelte van het land een economisch en sociaal pro bleem geweest van een zodanige omvang en van zulk ingewikkeld karakter, dat het tot 1950 door geen van de Italiaanse regeringen tot oplossing kon worden gebracht. Het zal één van de grote ver diensten zijn van de vóór enkele tijd overleden minister-president de Gasperi, hieraan op korte tijd opzienbarende verbeteringen te hebben gebracht met behulp van groots opgezette hervormingsplan nen. Volgende vergelijkende cijfers geven een beeld van de achter lijke toestanden in Zuid-Italië van vóór 1950. De opbrengst van de landbouw bedroeg er gemiddeld 800 Belg. fr. per ha tegen 1.325 fr. in het noorden. Men beschikte in het noorden over 1 tractor per 20 ha land, tegen 1 tractor per 60 ha in het zuiden over 1 radiotoestel per 36 inwoners in het noorden, tegen 1 per 84 in het zuiden over 88 ka mers voor 100 personen in het noor den, tegen slechts 58 kamers in het zuiden. Daar de economie van het zui den omzeggens geheel op de land bouw berustte, moesten verbete ringen allereerst door landbouw hervormingen tot stand gebracht. Het alleen onteigenen van groot grondbezit en de herverdeling er van onder arme boerengezinnen was al eerder geen afdoende re medie gebleken. De eeuwenlange verwaarlozing der landerijen deed zich namelijk gelden als een zware hinderpaal. Gronderosie had berg hellingen en dalen herschapen tot steenachtige woestenijen, waar al leen schapen nog enig voedsel vonden. Voegt hierbij de meer dan gebrekkige bevloeiing en het feit dat nooit iets was gedaan om de jaarlijkse overstromingen van de bergbeken te voorkomen, en het wordt begrijpelijk dat vele nieuwe eigenaars spoedig weer genood zaakt werden het pas verworven bezit wegens gebrek aan techni sche kennis en kapitaal aan de oorspronkelijke bezitters terug te verkopen. In 1950 werden door de regering de Gasperi de vraagstukken be treffende Zuid-Italië grondig aan gepakt. Daartoe werden twee af zonderlijke, doch elkaar aanvul lende wetsontwerpen ingediend, één betreffende de landhervorming en ontwikkeling en één inzake de oprichting van het z.g. Fonds voor het Zuiden Dank zij een snelle behandeling door de regering en het parlement, werden beide ontwerpen nog het zelfde jaar tot wet bekrachtigd en in uitvoering genomen. Bepaald werd, dat de mate van onteigening van het groot-grond- bezit omgekeerd evenredigzou zijn aan de behaalde opbrengst per ha. Op die wijze zouden de goed be werkte en onderhouden landerijen niet of enkel voor een gering per centage hunner oppervlakte voor onteigening in aanmerking komen, terwijl daarentegen de grote ver waarloosde bezittingen, de zoge naamde latifondo tot 95°/0van hunne oppervlakte konden ontei gend worden Sinds dit tijdstip, zijn op deze wijze meer dan een half miljoen hectaren grond van eige naar verwisseld, en dit is nog maar een begin. Alvorens het land wordt onder verdeeld in kleine bedrijven om toegewezen te worden aan boe rengezinnen zonder bezit, wordt het eerst in cultuur gebracht, ter wijl er verder boerenwoningen worden gebouwd met bijbehoren de toegangswegen. Tevens worden aan de betrokken boeren werk tuigen, zaaizaaid, vee en kunstmest verschaft en bovendien geldmid delen waarvan kan worden ge leefd tot de eerste oogst binnenge haald is. Ook ontvangen de boeren van landbouwdeskundigen voor lichting betreffende het verbouwen van in aanmerking komende ge wassen. Reeds zijn 400.000 ha toebedeeld aan ruim 93.000 gezinnen en verder bijna 100.000 stuks vee, 50.000 ton zaaizaaid, 200.000 ton kunstmest en duizenden tractoren, ploegen en andere landbouwmachines. Met het «Fonds voor het Zuiden» wordt beoogd binnen een tijdsver loop van 12 jaar een bedrag van ruim 95 miljard frank te bestem men voor het bouwen van een aantal reusachtige stuwdammen in de rivieren Flumendosa op Sardi nië, Pozillo en Ancipa op Sicilië en de Bradano in Apulië Hierdoor zullen bij middel van bevloeiing duizenden hectaren in vruchtbaar bouwland kunnen wor den herschapen en bovendien zal de benodigde electrische drijf kracht worden geleverd voor in het zuiden te vestigen nijverheden. Met behulp van dit fonds werden reeds over een afstand van meer dan 3.000 km nieuwe wegen en on geveer 1 500 km rivier oevers aan gelegd. Behoudens de hierboven Zie vervolg onderaan hierneven 4- Verleden week hebben we reeds het plotse afsterven gemeld van een lid van de beheerraad der Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven, namelijk de heer Adolf Van Hauwermeiren schielijk overleden te Waterloo in de ouderdom van 70 jaar. Onze Vriend Dolf was een Redt U Zeiver uit één stuk, en de ven nootschap verliest in hem een ver standig en toegewijd beheerder. Het was dan ook geen wonder dat al de leden van Beheer- en Toezichtsraad de lijkplechtigheden bijwoonden, evenals een grote me nigte van leden, vrienden en ken nissen. De lijkbaar werd ter Kerk inge leid omringd door een afvaardi ging van vier leden van ons be stuur, de heren Caudron en Baeten langs de ene zijde en de heren Wynant en D'Hondt langs de an dere kant. Vanwege Redt U Zeiven werd een bloemenkrans neergelegd op de lijkbaar en nadien op het graf van onze dierbare afgestorvene. Volgende afscheidsgroet werd namens Redt U Zeiven gebracht door de heer O. Caudron, bestuur der Goede Vriend Adolf, In naam van de landbouwers vereniging Redt U Zeiven kom ik U een laatste vaarwel zeggen en U tevens een blijk geven van onze grote vriendschap en waardering. Het onverbiddelijk noodlot heeft U neergeveld op het onverwachts, op een ogenblik dat niemand kon vermoeden dat U iets kon overko men. U waart nog zo flink en goed geluimd toen we voor enkele we ken aan de bestuurstafel over de belangen onzer vennootschap heb ben beraadslaagd. Uw plotseling afsterven heeft de leden van ons bestuur en de vele Redt U Zeivers en vrienden pijnlijk getroffen. We kunnen best beseffen hoe zeer uwe echtgenote, uwe kinde- omschreven projecten en de indus trialisatie, heeft het Fonds ook tot taak het bevorderen van het toe risme. Onder meer met steun van de Wereldbank en van de Italiaan se Antomobielclub zal in de betrok ken gebieden een reeks van 30 ho tels en 22 motels (doorgangshotels ren, kleinkinderen en familieleden geslagen werden bij het vernemen van dat onheilsbericht dat hen de droeve gebeurtenis meldde. Ik wil dan ook in de eerste plaats ons diepgevoeld rouwbeklag aan bieden aan uw naastbestaanden en in de eerste plaats aan Mevrouw Van Hauwermeiren. En hier staan we nu bij het graf dat uw laatste rustplaats zal zijn, de rustplaats die op iedereen wacht, maar die niemand met genoegen in 't aangezicht ziet. Het bestuur van de vereniging staat hier voltallig rond U ge schaard om U blijken te geven van hun grote genegenheid en waar dering en om te rouwen bij uw heengaan. Wij allen brengen een roerende en laatste hulde aan uw gedach tenis, de hulde die U zo zeer ver dient als lid van onze beheerraad en als Redt U Zeiver van het eerste uur. U waart de zachte, verstandige vriend, de man die 't leven goed hebt begrepen, de man die als eenvoudig landbouwer, maar als beginsel vaste kerel door het leven zijt gewandeld. U waart de hon derd procent Redt U Zeiver, die enkel uit overtuiging tot de vereni ging zijt gekomen en haar steeds trouw zijt gebleven. In U begroeten en bewonderen we de kundige vakman die, alhoe wel sinds jaren op rust, tot uw laat ste uur een boer zijt gebleven. Als lid van onze beheerraad klonk enkel uw stem als het nodig bleek, maar dan wist U ronduit uw mening te zeggen meteen passend woord. We willen U hier een waardige hulde brengen en U verzekeren dat uwe gedachtenis voor altijd in ere zal blijven bij de leden van onze vereniging. Vaarwel, grote vriend, minnelijke metgezel God geve U het loon der recht vaardigen. Vriend Adolf, Vaarwel. voor automobilisten) worden ge bouwd. De uitvoering van deze grootse werken brengt niet alleen voordeel voor Zuid Italië doch -ook voor Noord Italië. De contracten voor de uitvoering van werken en de leve- Vervolg 3e bladz. onderaan 4C kolom.) Koornbioem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1