Rond de herschatting van het kadastraal De Organisatie van de Rundertuberculosebestrijding. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adeit Rechtskundige Dienst AALST 26 NOVEMBER 1955. Verschijnt iedere zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1694 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst j Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25,93. O. CAUDRON. De diensten van het kadaster zijn volop bezig met de herschatting van het kadastraal inkomen van de onroerende goederen, gebouwde en ongebouwde. Ingevolge de wet van 14 juli 1955 moet het herziene kadastraal inkomen dienen als ba sis tot'heffing der grondbelasting, van het dienstjaar 1956 af, en op voorwaarde dat voorafgaandelijk het nieuw aangepast bedrag der grondbelasting werd bepaald. De herschatting van de kadastra le inkomens der onroerende goe deren interesseert in de hoogste mate onze landbouwers, omdat hun bezit of vermogen doorgaans voor het grootste gedeelte uit onroeren de goederen bestaat. Ook de pach ters zijn er bij betrokken, omdat zij niet zelden door de pachtvoorwaar- den verplicht zijn de grondbelas ting te betalen van de goederen door hen gehuurd. Volgens de wet moet een herzie ning of herschatting van het kadas traal inkomen geschieden om de twintig jaren. Deze, welke thans aan de gang is geschiedt met grote vertraging welke grotendeels te wijten is aan de oorlogsjaren. Wij zullen het in deze bijdrage niet hebben over de modalileiten die worden toegepast bij de her schatting van het kadastraal inko men, zij zijn vrij ingewikkeld en zouden een zeer lange uiteenzet ting vergen. Zeggen wij enkel, dat de herschatting van het kadastraal inkomen voor doel heeft het gemid deld netto-inkomen of de netto huurwaarde vast te stellen van de onroerende goederen. Deze netto huurwaarde is voor gebouwde eigendommen gelijk aan de nor male bruto-huurprijs of bruto-huur- waarde, verhoogd met alle lasten door de huurder betaald ter ont lasting van de eigenaar doch ver minderd met l/4de voor jaarlijks onderhoud en herstellingen. Voor ongebouwde eigendom men (landerijen, weiden, enz) is de netto-huurwaarde gelijk aan de bruto-huurprijs of bruto-huurwaar- de, verhoogd met de lasten door de huurder gedragen ter ontlasting van de eigenaar, doch verminderd met l/10devoor onderhoudskosten. Wij willen het hier hebben over de terugslag der herschatting van het kadastraal inkomen op het be drag der belastingen. Wel heeft de heer Liebaert, Mi nister van Financiën, meermaals en onlangs nog bij de behandeling door de Kamer van de begroting van 's lands middelen verklaard, dat de regering er niet aan denkt verhoogde inkomsten uit de grond belasting te trekken door de her schatting van het kadastraal inko men. Deze belofte is niet volledig, zij behelst immers geen waarborg tegen een verhoogde fiscale aan slag voortspruitende uit het ver hoogde kadastrale inkomen inge volge de herschatting. Vooreerst zal deze herschatting eiden tot een verhoging van de aanvullende personele belasting, omdat het verhoogd kadastraal in komen als bestanddeel in aanmer king komt bij de berekening van het totaal inkomen waarop, de aan vullende personele belasting van toepassing is. Indien dus de herziening van het kadastraal inkomen onder de vorm van de eigenlijke grondbelasting, volgens de belofte van de Minister van Financiën, niet zal profiteren aan de staat, zal zij dit wel onder vorm van verhoogde aanvullende personele belasting. Er is echter nog een groter ge vaar voor zwaardere lasten inge volge de herschatting van het ka dastraal inkomen verbonden aan het recht voor de provinciën en gemeenten opcentiemen te heffen op basis van het kadastraal inko men der onroerende goederen. (Zie vervolg 6e bladzijde le kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 nov. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden, leder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. (2de bijdrage) Toespraak gehouden door de h. Dr M.A.J. MOULART, Rijksveeartsenij- kundig Inspecteur, ter gelegenheid van de jaarlijkse algemene vergadering van de hh. voorzitters en sekretarissen van de verenigingen voor veeziektenbestrij- ding van Oost-Vlaanderen op l-10-'55. Koninklijk Besluit van 31 mei en 1 juni 1951. Een reeks nieuwe maatregelen zijn er gekomen met de K. B. van 31 Mei en 1 Juni 1951. Van nu af werd de wet op de koopvernietiging uitgebreid tot alle aangekochte dieren, en werd de termijn voor onderzoek, om welbe paalde reden, verlengd van 9 tot 15 dagen werd ingeval van ver plichte afslachting wegens uiertu- berculose en indien het dier in kwestie afgekeurd werd, de toela ge van 75 op 25 °/o gebracht, dit om de eigenaars aan te zetten hun gevaarlijke dieren vlugger op te ruimen werden de toelagen aan de verbonden en verenigingen mer kelijk verhoogd werden de toela gen voor afslachting van klinische t.b.c. lijders of voortotale stalzuive- ring praktisch verdubbeld met een maximum van respectievelijk 4.000 en 4.800 fr. per dierwerd het voe den van uit de melkerij teruggeno men afgeroomde melk of botermelk aan de kalveren verboden als men geen absolute zekerheid had dat die produkten vrij waren van tu berkelbacillen werd het bekend maken en spoedig verwijderen van klinische t.b c. lijders verplich tend werd het toekennen van ver goedingen voor afslachting van klinische t.b.c. lijders gekoppeld aan de verplichting terzelfdertijd ook de oude reageerders af te zet ten, de kalveren af te zonderen en met ongevaarlijke melk op te kwe ken, in de grote stallen minstens de positieve dieren van de negatieve te scheiden, voor gezonde, dus goed verluchte stallen te zorgen en die stallen regelmatig goed te rei nigen en te ontsmetten. Door al deze stuk voor stuk te verantwoorden maatregelen hoop te men op een korte tijd het pro cent besmette dieren te doen dalen tot een zeer laag peil. En daarin is men in zoverre gelukt dat men nu voor het rechterlijk arrondissement Antwerpen, de ganse provincie Limburg en Luxemburg en voor de helft van Namen de laatste stap kan zetten voor de algehele uitzui vering. Besluit van 1955. juni Op 30-6-1955 zijn in het Belgisch Staatsblad de nieuwste besluiten over t.b.c.-bestrijding verschenen zij behelzen voor dat landsgedeelte: 1. De verplichte tuberculinatie, ieder jaar, van alle runddieren van elk bedrijf. Wie geen lid wenst te worden van een vereniging moet zijn dieren dan maar op eigen kos ten laten tuberculineren. 2. Het verbod reagerende die ren te verkopen, 't zij voor de kweek, 't zij voor de melk, 't zij voor de vetmesting, aan iemand die in dat gebied woont. De verko per zal niet enkel zijn besmet dier moeten terughalen, maar zal te vens nog beboet worden daarbij. 3. Hetfverbod melk te leveren aan de ontromingscentra. (Dit zijn de kleine melkerijen die enkel in 't Waalse landsgedeelte zijn mogen blijven bestaan). 4. Het verbod besmette koeien te steken op gemeenschappelijke weiden. 5. Het verbod besmette koeien te laten drinken in putten of beken waarin ook niet besmette dieren drinken. 6. De verplichting een afsluiting te plaatsen op de weide op twee meter van de scheidingslijn als de dieren van de gebuur zuiver zijn. 7. De verplichting het gekochte en voor slachting gestemde reage rende vee binnen de vijf dagen af te slachten, en ten slotte 8. Zijn er correctionele straffen voorzien voor overtreding van elk van deze punten. Dit besluit zal de enkele veehou ders, die nog altijd niet willen mee doen en een bestendig gevaar be tekenen voor de vele andere, er wel toe aanzetten, 't zij met of 't zij tegen de goesting, mee te marche ren. Voor ons in Oost-Vlaanderen, bracht dat besluit enkele mindere aangename wijzigingen, nl. ver mindering van de toelagen op een ogenblik dat wij de laatste door braakpoging moesten doen. Die toelagen werden nu vanaf 1 Okto ber gebracht op maximum 30 °/0 of 3.500 fr. per dier in geval van to tale stalzuivering en 20 °/o of 2.500 fr. per dier in geval van gedeelte lijke stalzuivering. En vanaf Okto ber van volgend jaar zal dat nog 25 °/o of 3.000 fr. en 15 °/0 of 2.000 fr. zijn. (Zie vervolg 2' bladz. 3e kolom 11 iiuii ;ii[TrouwiniMf~inr~i'ir De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. nil if.mwriwrrn "nrwmiflii m mini Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. at -£n*T<i7ï ."cVFlKS; I -u.»

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1