Mr*r- Weekblad Wijzigingen aan het regime der grondbelasting. De Organisatie van de Rundertuberculosebestrijding. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 3 DECEMBER 1955. Verschijnt iedere zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1695 stSr -P Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc Orgaan van de lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Aansluitend bij de bijdrage in ons vorig nummer onder de hoofding «Rond de herschatting van het ka dastraal inkomen» wensen wij in dit artikel een toelichting te ver strekken van de beschikkingen be treffende de grondbelasting zoals deze gewijzigd werden door de wet van 14 juli 1955 (Stsbl. 7 augustus 1955). Wij beperken ons hierbij tot de bepalingen die belang bieden voor onze landbouwers. Basis der grondbelasting. De wet van 14 juli 1955 behelst in feite geen grondige wijziging van het stelsel der grondbelasting en handhaaft de forfaitaire raming van het kadastraal inkomen der onroe rende goederen. Zij heeft nochtans niet alleen als doel de algemene perekwatie van de kadastrale in komen voor te schrijven en de da tum van hunne toepassing te bepa- len. Zij bevat ook talrijke wijzigin- j gen, hoofdzakelijk van technische aard aan de wetgeving der grond belasting, opdat met deze voor schriften zou kunnen rekening ge houden worden bij de aan gang zijnde werkzaamheden inzake de algemene perekwatie. Aldus bepaalt artikel I der wet dat de grondbelasting wordt gehe ven niet alleen op het kadastaal in komen van alle in België gelegen onroerende goederen, gebouwde en ongebouwde, doch insgelijks op j het materieel en de outillering zich in het onroerend goed bevindend en die van nature of door bestem ming onroerend zijn. De onroerende goederen bij be stemming dienen echter alleen als qrondslag van de belasting voor zover zij blijvend aan het erf zijn verbonden of op blijvende wijze voor de dienst en de uitbating van het erf zijn bestemd en voor zover zij, ingevolge hun gewicht, hun af metingen, hun wijze van plaatsing ©f werking, moeten dienen om nor maal blijvend te worden gebruikt •p de plaats waar zij zich bevinden •1 om tijdens het gebruik ter plaats te blijven. Door materieel en outillering dient verstaan, met uitsluiting van de lokalen, afdaken en hun onmis bare toebehoorten, alle toestellen, machines en andere installaties dienstig vooreen nijverheids-, han dels- of ambachtsbedrijf. Tot heden was de grondbelasting gevestigd op het kadastraal inko men dat per kadastraal perceel wordt vastgesteld en het gemid deld normaal nette-inkomen van eén jaar vertegenwoordigt. Het ka dastraal inkomen der percelen werd geschat bij vergelijking van het goed met een ander als type gekozen onroerend qoed. Wat het kadastraal inkomen betreft van de ze types, dit werd gevestigd in func tie van de huurwaarde op het tijd stip van de algemene perekwatie of van de buitengewone herzie ning van de kadastrale inkomens. De wet van 14 7-55 handhaaft als basis voor de grondbelasting het kadastraal inkomen forfaitair op gevat zoals hierboven beschreven, doch brengt sommige wijzigingen in de regels betreffende de vast stelling der kadastrale inkomens. Deze wijzigingen hebben echter vooral betrekking op de bepaling van het kadastraal inkomen van de gebouwen die materieel en ou tillering bevatten en aldus de nij verheid, de handel en het am bachtsbedrijf interesseren. Wij blij ven hierbij dan ook niet stil staan. Wat aangaat het kadastraal in komen der gebouwde onroeren de goederen behoudt artikel 2 der wet het principe der bepaling van het kadastraal inkomen bij vergelijking met onroerende goe deren gekozen als types of verge lijkingspunten. Het bepaalt echter dat het niet meer toegelaten zal zijn een type van onroerend goed te gebruiken voor de schattingen die te verrich ten zijn buiten de grenzen van de gemeente waar het gelegen is. Zelfde artikel bepaalt bovendien dat, wanneer een gemeente be staat uit meerdere afdelingen of delen van het grondgebied der gemeente die hun eigen kadastrale documentatie bezitten, het type dient gekozen te worden in de ka dastrale afdeling waar het te schat ten goed gelegen is. Bij gebrek aan gepast type, blij ven de regels inzake schatting van het kadastraal inkomen der ge bouwde eigendommen ongewij zigd dit beduidt dat het kada- straal inkomen dan dient berekend op grondslag van de verkoops- waarde van het perceel op het tijd stip van referentie tegen de gemid delde kapitalisatierentevoet der leningen van de Belgische staat van het type 2,5 °/0. Voor de ongebouwde eigendom men beschikt artikel 2 dat het ka dastraal inkomen bepaald wordt met referentie naar de kadastrale inkomens per hectare die, voor de onderscheiden soorten van bebou wing, doorvergelijking met als type geldende onroerende goederen zijn vastgesteld, behoudens toepassing (Zie vervolq 3bladz. 4' kolom). (Vervolg en Slot) Toespraak gehouden door de h. Dr M.A.J. MOULART, Rijksveeartsenij- kundig Inspecteur, ter gelegenheid van de jaarlijkse algemene vergadering van de hh. voorzitters en sekretarissen van de verenigingen voor veeziektenbestrij- ding van Oost-Vlaanderen op 1 10- 55. Door het aanvaarden van de post van sekretaris helpt gij mede een grote verantwoordelijkheid dra gen. Wij wensen dat gij als ware idealisten deze winter opnieuw van hoeve tot hoeve zoudt trekken om de lauwe leden tot meer ijver aan te sporen en om die elf duizend veehouders die nog geen lid ge worden zijn, 't zij uit onwetendheid, 't zij uit onverschilligheid, om aan die mensen het nut en de noodzaak van onze vereniging gaan kenbaar te maken en hen meteen te wijzen op de onaangenaamheden die zij zich bij verder afzijdig blijven op de nek zullen halen. In geen geval zult gij uw rond gang beperken tot diegenen die reeds lid zijn. In geen geval zult gij tot de veehouders gaan zonder hen een aanmoedigend woord toe te sturen, zonder hen wat te spreken over de wending die de t.b.c. be strijding neemt in ons land, zonder hen aan te sporen dat zij zich stipt aan de vrijwillige op zich genomen verplichtingen zouden houden en zonder te wijzen op het nut van het lezen en herlezen van het jaar boekje. Het mag niet zijn dat een sekre taris weggaat van 't hof zonder een woord gerept te hebben over stal- ontsmetting, over het gevaar van aankopen van dieren in niet t.b.c.- vrije stallen en over het grote voor deel van de t.b.c. vrije markten. Een sekretaris die zijn taak ter harte neemt, zal de veehouder alle ge wenste inlichtingen kunnen geven over het bekomen van toelagen bij stalzuivering. Een ijverige sekreta ris zal de formulieren 22 met orde invullen, zal de dieren nauwkeurig schetsen, zal niet vergeten bij 't in schrijven van een aangekocht dier het nummer van T. 6 kaart te ver melden, zal zorgen dat de veehou der zijn formulieren en schetskaar ten bewaart in de daarvoor be stemde omslag. Mogen wij er op rekenen, heren voorzitters en sekretarissen, dat gij, integendeel, uw uiterste best zult doen om die edele taak, die gij vrij willig hebt op U genomen, tot het triomferend einde te brengen De beste aktie is wel de aktie van man tot man Wij moeten meer tot de boeren zelf gaan. Geen kerken bouwen op vergaderingen en niet denken dat gij uw plicht gedaan hebt als gij een vergadering belegd hebt en de veehouders gelegen heid gegeven hebt zich te laten in schrijven als lid. Het is nochtans nodig dat in het algemeen aktieplan de vergade ringen niet vergeten worden en dat om de beurt aan de veeartsen die tot het praktijkgebied behoren, ge vraagd wordt een voordracht te geven over bestrijding van besmet telijke ziekten, inzonderheid van de rundertuberculose. Geen middel mag onverlet gelaten worden. Kijk maar eens rondom u naar die bloeiende verenigingen. Hoe is men daar te werk gegaan Daar is steeds de sekretaris van hoeve tot hoeve gegaan en als hij afge scheept werd dan ging hij 't vol gend jaar terug aankloppen en die sekretaris maakte leden met de vleet en goede leden daarbij. Die leden werden minstens één keer per jaar uitgenodigd op een vergadering waarop telkens be langrijke zaken verteld werden. Zult gij, heren sekretarissen, het voorbeeld van uw goede buren volgen Mogen wij op u rekenen om volgend jaar terug met verheu gende cijfers voor u te mogen ver schijnen Denkt aan de verscherpte maat regelen, denkt aan wat gij de vee houders verschuldigd zijt. Wij zullen het niet gemakkelijk hebben om het enthousiasme er bij onze boeren in te houden, nu dat de toelagen verminderd worden en ook omdat de sinds zoveel jaren beloofde extrapremie voor melk uit t.b.c. vrije stallen nog steeds geen werkelijkheid geworden is. En nochtans, als wij het willen halen, mag het vuur niet verflau wen, mag er geen inzinking komen, j Wij staan er voor 't ogenblik niet slecht, ik mag zelfs zeggen, zeer goed voor. Als er echter tussen de mensen van de zuivelwereld en on ze veehouders een betere samen werking kon tot stand gebracht worden en als die zuivelmensen de miserie van de zure melk nu eens radikaal de wereld wilden uithel pen door meerbetaling van de goe de melk, wat technisch wel moge lijk is, zelfs zonder bijkomende fi nanciële hulp van de staat, dan zou dit voor ons een zeer grote hulp betekenen. Dat Denemarken het zo vlug heeft kunnen klaarspelen om, als eerste van het vasteland, gans tuberculose vrij te worden, is voor een groot deel te danken aan de (Zie vervolg 2e bladz. T kolom), sSStVjfc1 k#vw .XHSL' De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. i«mÜ' niïSMTiTlï '~~iilW 1' i -tiS3SüfiK3 STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1