Het landbouwkrediet in Frankrijk. Weekblad Rechtskundige Dienst Opgepast voor bevroren voeder. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 17 DECEMBER 1955. Verschijnt iedere zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1697 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De heer Henri Ardant heeft in het Bulletin nr 167 van de Société Beige d' Etudes en d'Expansion een beknopte doch interessante bij drage gewijd aan het landbouw krediet in Frankrijk, waaruit wij de bijzonderste gegevens samenvat ten tot voorlichting van onze lezers. De schrijver stelt vast dat de funda mentele behoeften aan krediet van de landbouwbedrijven, zowel col lectieve als individuele, gelegen zijn in de financiering van een of meerdere van volgende uitgaven de woning en de bedrijfsgebou wen; de uitrusting van het bedrijf de aankoop van landerijen, van grondstoffen of producten noodza kelijk voor het bedrijf. De eigen kenmerken van het landbouwkrediet houden geen ver band met deze behoeften die trou wens in alle landen voorkomen. Zij vinden vooreerst hunne oorsprong in de economische basisvoorwaar den van de landbouwproductie als daar zijn de lange duur van de voortbrengstcyclus, de onzekerheid der weergesteltenis, de voortduren de toeneming van de uitbatings- kosten ingevolge de technische vooruitgang, het relatief laag peil van de rentabiliteit in het land bouwbedrijf, enz. Hierbij komen voor Frankrijk be paalde moeilijkheden die de finan ciering van de landbouw bemoei lijken, nl. van juridische aard en wel dat de kredietverrichtingen aan de landbouw onderworpen zijn aan het burgerlijk wetboek en niet aan het handelswetboek alsook dat het stelsel van de waarborgen in de landbouw nog niet voldoende is uitgewerkt en omschreven. Als hinderpalen voor de doelma tige ontwikkeling van het land bouwkrediet vermeldt de heer Ar dant nog 'de miskenning of onvol doende kennis door talrijke land bouwers van de elementen van de kostprijs hunner productie, hunne onwetendheidinzake financierings methodes en financiële problemen, de verwarring tussen het econo misch en sociaal uitzicht van hun bedrijvigheid, enz. De bijdrage leert ons dat de hui dige structuur van het landbouw krediet in Frankrijk drie categorieën van instellingen bevat 1) de specifieke instellingen voor het verlenen van landbouwkrediet 2) de Banken 3) de half openbare instellingen en de Banque de France. I) De instellingen voor specifiek landbouwkrediet. Het belangrijkste gedeelte van de kredieten verstrekt aan het landbouwbedrijf komt voort van ge specialiseerde organismen met on derling karakter waarvan de grond slag gelegd werd door de wet van 5 november 1894 die in Frankrijk de oprichting heeft toegelaten van Sociétes Coopératives de Crédit Agricole mutuel (samenwerken de vennootschappen voor onder ling landbouwkrediet). De reglementerende basis van het landbouwkrediet is de wet van 5 augustus 1920, welke de oprich ting van kassen met beperkt wer kingsgebied heeft voorzien of plaatselijke kassen, verbonden aan of gegroepeerd door Gewestelijke Kassen die hunne verrichtingen centraliseren en er toezicht op uit oefenen. Al deze kredietkassen ge nieten van fiscale vrijstellingen en zijn onderworpen aan de wettelijke controle von de Caisse Nationale de Crédit Agricole Naar gelang voormelde kassen ja dan neen toelagen van de Staat ontvangen worden zij gerangschikt in een officiële of vrije sector. De Caisse Nationale de Crédit Agricole is een openbare instel ling geplaatst onder het gezag van de Minister van Landbouw. Zij is belast met het beheer der gelden door de Staat ter beschikking ge steld van het landbouwkrediet on der vorm van dotaties of bijzondere kredieten, alsook met de verdeling ervan tussen de gewestelijke kas sen welke hierbij rechtstreeks zijn aangesloten. (Zie vervolg 2' bladz. 3e kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 18 dec. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. In de maand december mogen we ons redelijkerwijze reeds aan enkele dagen min of meer strenge vorst verwachten en meteen zijn we volop in de winter beland. Steeds terugkerende heeft het win- j terseizoen voor onze veehouders zijn speciale bekommernissen, waarvan de belangrijkste wel zijn, de verzorging en de voeding van het rundvee dat tijdens deze perio de hoge eisen stelt, overgeleverd als het is aan onze dagelijkse zor gen allerhande. Over een hele reeks van deze zorgen is veel te vertellen en wel licht komt voor een en ander nog wel de gelegenheid daartoe. In deze bijdrage willen we het enkel hebben over de gevaren welke verbonden zijn aan het toedienen van bevroren, te koud of niet vol doende ontdooid voeder en waar schuwen voor de gevolgen welke mogelijk zijn bij het veronachtza men van enkele eenvoudige raad gevingen desaangaande. Wanneer we zien hoe roekeloos sommigen met hun dieren omsprin gen is het te verwonderen dat op sommige bedrijven nog niet meer over tegenslagen en plagen gejam merd wordt. Dit jammeren komt echter meestal te laat en men is er zich niet van bewust dat men zelf wel eens de oorzaak van al die te genslagen zou kunnen zijn. Het is opvallend dat met het invallen van de winter veelal een stijging van de spijsverteringsstoornissen bij het rundvee wordt waargenomen. On tegensprekelijk mag een groot ge deelte van deze gevallen toege schreven worden aan het voede ren van te koud voeder. Wat gebeurt er In onze streek worden om deze tijd overwegend rapen en loof gevoederd. Wanneer wat vorst verwacht wordt tracht men wel zich enigszins te voorzien, doch wanneer het vriezen wat lan ger aanhoudt komt men op de duur er wat krap voor te zitten met het voeder. De vorst is nog niet hele maal uit de lucht en iedereen trekt het veld in. Bij wie het heel krap geworden is gaan de rapen en het loof al dikwijls direkt van de kar in de voederbak, bevroren natuurlijk, en in andere gevallen laat men het wel iets ontdooien, buiten, doch is het ook nog onmenselijk koud. Re kenen we ermede dat op sommige bedrijven de dieren een werkelijk enorme massa dergelijk voeder krijgen binnen te werken. Het is dan wel begrijpelijk dat dit zeer koude voeder een zeer sterke afkoeling van de maagwand teweegbrengt, waardoor de zenu. wen, die er moeten voor zorgen dat de maagwand regelmatig samen. trekt, in hun werking worden ge remd. Dit kan zo erg zijn dat de maag volledig wordt stilgelegd. Wanneer de pens niet meer werkt vermindert dit ook het herkauwen of doet dit zelfs ook geheel ophou den. Gevolg van dit alles in de pens is er een hoeveelheid niet vol doende gekauwd voedsel, dat al vlug abnormaal begint te gisten. Bij deze gistingen wordt-dan ook zeer veel gas gevormd dat ook niet kan verwijderd worden omdat de pens niet meer werkt. Deze gasop hoping zet zich allengerhand meer en meer uit, begint op longen en hart te drukken en de dieren krij gen het zeer benauwd. Als er niet wordt ingegrepen kunnen ze zelfs stikken. Benevens de gasophoping heeft die abnormale gisting ook nog een ontwikkeling in de pens tot gevolg van allerhande giftige stoffen, die ten slotte in het bloed worden op genomen en zelfs volledige vergif tiging kunnen veroorzaken. Laten we echter maar al dadelijk geruststellen zover hoeft het niet te komen. Tijdig ingrijpen, de vee arts waarschuwen en de dieren komen er meestendeels wel door. Doch zelfs als het nog zo n vaart niet loopt, al is het zelfs maar een lichte spijsverteringsstoornis, het zal toch altijd melk kosten. En dik wijls veel melk. Want iedere vee houder weet wel reeds uit onder vinding hoe lange tijd het kan du ren alvorens een verloren gegane melkproduktie op het oorspronke lijke peil is teruggekomen. Daarom, wat reeds zo dikwijls gezegd is beter voorkomen dan genezen. Te koud voeder mag nooit direkt verbruikt worden. Men bren- ge het liever daags voordien in de stal opdat het door de stalwarmte reeds enigszins kan doordrongen worden. En men weze vooral ook voorzichtig met voeder waarvan men denkt dat het ontdooid is. Vooral bij rapen kan het voorko men dat ze uitwendig ontdooid lij ken terwijl het binnenste gedeelte nog hard bevroren is. Dit zal wel het meest voorkomen na aanhou dende strenge vorst. Zich even ver gewissen is wel een kleine moeite En waar we dan vooral willen op wijzen iedere veehouder dient te bedenken dat het tijdens de winter kan vriezen Dit wil zonder omwe gen zeggen dat hij er moet voor zorgen zijn dieren ook te kunnen voederen wanneer geen rapen van het veld kunnen gehaa'd worden. Meer nog tegen het ogenblik dat strenge en aanhoudende vorst kan intreden hoeven geen rapen meer op 't veld te zijn. Ze zullen dan be ter bewaard en beter bereikbaar zijn in een silo of goede kuil. ■■MMWHeBaBHHaHanannHHn ■■*ys»E=a»'v*imatwu;.wffn i»'->&****# wiiMgtn*»"»*mau '^-»t^ii,miiw>ib>uimuui' i mmtHrnmi&mmi De Koornbloem h-K4**A-x Abonnementsprijs 72 fr« 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. teil** STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen «BOIABftVMMSIMMMk B Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1