Voorkeurrecht tot aankoop van land- en tuinbouwgronden door de pachters. u 2ALJC KERSTFEEST VREDE Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt aan de mensen die van goede wil zijn X AALST 24 DECEMBER 1955. Verschijnt iedere zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1698 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In De Koornbloem van 2 en 9 oktober 1954 hebben wij het wets voorstel toegelicht ingediend bij de Kamer van Volksvertegenwoor digers door de heer Chalmet en consoorten tot regeling van het verkrijgen van grondeigendom door de landbouwers. Dit wetsvoorstel verleent een voorkeurrecht aan de pachter tot «ankoop van de landeigendom men door hem gehuurd en bepaalt omstandig de voorwaarden waarin, en de pleegvormen mits dewelke dit voorkeurrecht kan worden uit geoefend. Op 8 december 1.1. heeft de heer J. Van den Eynde met enkele col lega's bij de Kamer van Volksver tegenwoordigers insgelijks een wetsvoorstel neergelegd dat voor doel heeft aan de pachters van land- en tuinbouwgronden een voorkeurrecht toe te kennen voor de aankoop der gronden die zij in pacht houden. Dit voorstel is eenvoudiger dan dit van de Heer Chalmet. Het re gelt enkel in grote lijnen het pro bleem. De vraag is of het doelmatig genoeg zal zijn. Wij durven het be twijfelen. In de toelichting zeggen de indieners van het voorstel dat dit als doel heeft de bestaansze kerheid van, onze land- en tuin bouwers te versterken en kan be schouwd worden als een verleng stuk van de pachtwet. Het zal bij dragen tot de beperking van de «ankoop van landeigendommen door de grondspeculanten en de maatschappijen en van de over dreven opdrijving van de grond waarde, alsook tot matiging van de pachtprijzen. Het voorstel, zo betogen de au teurs, kan aan sommigen al te be scheiden voorkomen, maar zij zijn de mening toegedaan dat met een eenvoudige en billijke regeling gunstiger resultaten zullen bereikt worden dan met een ingewikkelde en strenge wetgeving. Bepalingen van het wetsvoorstel. 1) Voorwaarden tot uitoefening van het voorkeurrecht. De pachter kan bij verkoop van land- en tuinbouwgronden een voorkeurrecht tot aankoop genie ten onder de volgende voorwaar den 1)de Belgische nationaliteit be zitten 2) minstens gedurende drie volle jaren de betrokken land- en tuin- bouwgoederen in pacht hebben. De pachter die zijn voorkeurrecht inroept kan de aankoop doen in eigen naam of op naam zijner af stammelingen en aangenomen kin deren. 3) de onroerende goederen bij voorkeurrecht aangekocht moeten gedurende een termijn van 9 jaar uitgebaat worden door de koper, zijn echtgenote of zijn afstamme lingen. Gedurende deze termijn mag de koper het goed niet verko pen, behoudens toelating verleend door de vrederechter om ernstige reden of op grond van uitzonder jijke omstandigheden. 4) het voorkeurrecht is persoon lijk en kan niet overgedragen wor den aan derden. 2) Pleegvormen of proceduur. a) Bij openbare verkoop moet de pachter die het onroerend goed in huur heeft,zijn voorkeurrecht doen gelden bij de instrumenterende no taris binnen een termijn van vijf dagen van de dag af der toewij zing. [Zie vervola 6e bladz. 1' kolom Ran ol onze Lezeressen en Lrezeps KERSTVERHAAL door F. P. De Roy v», T i ■C-' De oude pastoor van Beuken- daal kwam, op Zondag vóór Kerst mis, na het lof uit de kerk en be gaf zich, bezorgd het hoofd schud dend langs het besneeuwde laan tje naar de pastorij. Sinds 26 jaar was hij pastoor in de goede gemeente en sinds al die tijd had hij niet, evenals zoveel zij ner collegas uit de omtrek, de ban ge zorgen gekend van de gemeen telijke politieke strijd. Gedurende al die jaren was de gemeente, ingevolge zijn goede raadgevingen en zijn verstandhou ding met zijn parochianen, door en kele der meest vooraanstaande in gezetenen bestuurd, waarvan brou wer Palings het burgemeesterschap waarnam en mijnheer de dokter en de molenaar Snoeck het sche penschap. Nooit was de minste on enigheid tussen hen ontstaan. Maar bij de laatste verkiezingen was er een hevige strijd ontbrand tussen twee partijen, waarvan de ene door burgemeester Palings en de andere door schepen Snoeck werd aangevoerd. De oorzaak van deze scheuring kon niemand met juistheid uitleg gen. De meesten zegden, dat het een mislopen liefdesgeschiedenis was tussen Mina, de dochter van schepen Snoeck en Jozef, de zoon van burgemeester Palings. Hoe het ook zij, de strijd was ontbrand en 't zat er niet pluis te Beukendaal. De twee families Palings en Snoeck, die anders dagelijks in grote vriend schap met elkaar omgingen, ston den nu tegenover elkaar als echte tijgers en met hen de twee partijen, die zich in de gemeente gevormd hadden. In de schoot van vele fa milies was er onenigheid ontstaan en in meer dan één huishouden trok de vader partij voor de de Snoeken zoals men de partij van Snoeck noemde, terwijl de zoons en de dochters het voor «de Palingen», de partij van de burgemeester, had den opgenomen. In één woord, het was een echte hel geworden. De Snoeck's hadden hun meeste aanhang te danken aan de popu lariteit van de zoon Fiel. Fiel was de flinkste jonge boer uit de omtrek, die door de jonkheid zeer bemind werd en|die iedereen bereidwillig ten dienste stond waar het nodig was. Hij had buitengewoon veel verstand van paarden en vee, was secretaris van de hoerengilde en de muziekmaatschappijen, Keizer der wipschieters, enz. enz. Moeder Snoeck, zoals de echtgenote van Snoeck genoemd werd, was even eens een graag geziene persoon lijkheid in het dorp. Zo waren de Snoeken dan zege pralend uit de strijd gekomen en hadden de lijst der Palingen met 6 tegen 5 geklopt. Sedert de verkiezingen ging de strijd nu om t burgemeesterschap. De Palingen beweerden, dat Palings burgemeester zou blijven, terwijl de Snoeken vast hoopten dat Snoeck zou benoemd worden. In alle ge val was de benoeming, nu, twee da gen vóór Kerstmis, nog niet toege komen. De tongen deden inmiddels hun werk... en alles werd op rekening der beide families uit de hoek ge haald en verzonnen. Zo werd het geval der mislopen liefde flink aan gedikt door de Snoeken, terwijl er van de kant der Palingen veel gift en gal gespuwd werd tegen Fiel. De laatste dagen vóór Kerstmis liep het grote gesprek over de bijzondere vriendschap, die Fiel aan de dag zou leggen tegenover Liesje, de dochter van Nand de boswachter, die op de hoeve van Snoeck als meid diende. Liesje, die 23 lentes telde, was de knapste meid van uren in 't ronde en menige gegoede boerenjongen zou haar als vrouw begeerd heb ben—niet alleen om haar blozende wangen en weergaloze schoonheid, maar omdat ze buitendien een werkster was, die op de hofstede van Snoeck, in het huishouden en op het veld, boven gelijk wie, haar «streng kon trekken». Daar moeder Sno'eck een paar jaar geleden een ongeluk was overkomen, waardoor ze niet goed meer uit de voeten kon, was Liesje veel doende in de huishouding zelve, want de doch ter Mina was op de kostschool ge weest en scheen zich voor te be stemmen op de ene of andere here- boer of dokter in de pan te halen, en deed niet veel. (Zie vervolg 3' bladz. le kolom), De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. MMUr.»waKm STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. £c*s .tcwmeë? "Y f «t jA'

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1