De landbouw en wijnbouw in het Groot-Hertogdom Luxemburg. VREDE Weekblad Arbeid adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar 1956 Voor en door de Landbouwers aan de mensen die van goede AALST 31 DECEMBER 1955. Verschijnt iedere zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1699 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxem burg heeft haar decembernummer 1955 gewijd aan de economische activiteit van het Groot Hertogdom Luxemburg. In dit nummer werd ook een interessante bijdrage op genomen van de heer J. P. Buchler, landbouwingenieur en regerings adviseur over de Luxemburgse landbouw en wijnbouw. Daar tus sen het Croot-Hertogdom en België sinds 1921 reeds een economische unie bestaat en Luxemburg de der de partner is in Benelux, dient met de bijzonderste belangen van de Luxemburgse landbouw rekening gehouden bij de uitvoering en de verdere ontwikkeling dezer twee internationale overeenkomsten. Het is dan ook niet van belang ontbloot voor onze lezers kennis te maken met de voornaamste ken merken van de Luxemburgse land bouw. Een samenvatting van de bijzonderste gegevens, voorkomen de in voormelde bijdrage, biedt hun hiertoe gelegenheid. Plaats van land- en wijnbouw in het economisch en sociaal leven. De economische structuur van het Groot-Hertogdom, dat nauwe lijks 300.000 inwoners telt, wordt in ruime mate bepaald en beheerst door een machtige staal- en ijzer nijverheid. Als factor van econo misch en maatschappelijk even wicht in de Luxemburgse economie is dan ook aan de landbouw en de wijnbouw een voorname plaats voorbehouden. Zij verzekeren het bestaan aan ongeveer één vijfde van de bevolking en bedrijvigheid aan l/4de van de werkzame be volking. Tezamen beslaan land- en wijn bouw 144.000 ha of 55 °/0 van de oppervlakte van het land waarvan 1.250 ha aan de druiventeelt zijn gewijd. Dc structuur van de landbouw. De landbouw wordt gekenmerkt door het overheersen van kleine en middelgrote familiale eigen dommen, door de uitbating in ei gendom van de 4/5 de van de land- bouwoppervlakte en door de bui tensporige versnippering van de gronden. De gemiddelde uitge strektheid van de landbouwperce- len is slechts van 0,25 tot 0,30 ha en meer dan de helft van 11.500 boerderijen boven de 2 ha hebben hun uitbating verdeeld over meer dan 15 percelen. De druiventeelt telt bijna 2.000 bedrijven waarvan 60 °lo minder dan 50 aren bezitten. Het probleem van de herkave- ling der landbouwgronden stelt zich dus even dringend voor het Groot-Hertogdom als voor België. De natuurlijke produktievoor- waarden van de landbouw en de wijnbouw mogen ongunstig wor den genoemd. De grote verschei denheid en de armoede van de bodem, de sterk hellende vorm van de landbouwgronden die gelegen zijn op hoogten van 140 tot 580 m, het ondankbare en wisselvallig kli maat bemoeilijken het werk in land- en tuinbouw en hebben een ongunstige invloed op de rendabi liteit van de bedrijven. Globaal be schouwd, biedt de Luxemburgse bodem niet de mogelijkheid aan landbouw en wijnbouw om op ei gen krachten aan de internationale mededinging het hoofd te bieden. Zij hebben af te rekenen met vol gende drie hinderpalen 1) een te hoge kostprijs als gevolg van de lage opbrengsten2) een ongunstig economisch midden; 3) een weinig gunstige afzet op de binnenlandse markt. Wat het economisch midden be treft, dient genoteerd, dat de sa mentrekking van een zeer machtige ijzer- en staalnijverheid op een zeer beperkt grondgebied en de vol strekte onafhankelijkheid van deze nijverheid van de buitenlandse markten voor gevolg hebben dat de economische politiek van het land noodzakelijkerwijze dient af gestemd op de toestand van deze nijverheid en op de eisen voort vloeiende uit deze toestand. Welnu, waar deze eisen gericht zijn naar het laag houden der kostprijzen en bijgevolg op lage kosten van le vensonderhoud, zijn zij in tegen stelling met deze van landbouw en wijnbouw, die slechts kunnen voort brengen tegen betrekkelijk hoge prijzen. Zie verv. 3e bh. 3e kol.). KERSTVERHAAL door F. P. De Roy (Vervolg en slot). Men kan zich de wanhoop van de arme moeder voorstellen die, zelf uit de voeten niet goed kun nende, daar nu alleen zat met een voor weken te bed liggend man en een gans lamme dochter, want Mina bleef lam en sprakeloos en zou, zonder een wonder, aldus blij ven, had de geneesheer gezegd. Toen vader Snoeck echter een paar dagen later beter tot berus ting gekomen was en hij van op zijn bed de hulpeloosheid der arme moeder kon gadeslaan, begon hij cok te begrijpen dat deze toestand onhoudbaar was. Hij had wel ge hoord van op zijn bed, dat Liesje op het hof en in de stallingen terug kwam werken, en begreep dat ze nog niet in huis durfde komen. Op zekere dag sprak hij er zelf met de moeder over, om haar terug als voorheen met de huishoudelijke zorgen te belasten, omdat het an ders toch niet zou gaan. Dat was tenminste een pak van moeders hart en toen Liesje, het arme meisje, de eerste maal terug in huis kwam, en schuin naar de kamer blikte, kwam er een krop in moeder Snoeck's keel, terwijl er bij Mina, die alles beweegloos en sprake loos moest aanzien, dikke tranen langs de wangen biggelden... Eens Liesje terug in haar doe ning, gingen de zaken wat beter. Zij kon ten minste buiten het huis houdelijk werk Mina verzorgen. Aan het bed van vader Snoeck was ze nog niet geweest, doch op een dag, toen hij niet buiten haar kon, riep hij haar om hem te hel pen. Wanneer ze hem aanraakte, sidderde hij, nam haar hand en stamelde beschaamd Vergiffe nis, Liesje... ik was krankzinnig Daarmee waren de banden van vroeger min of meer hersmeed, maar daarmee was het onheil toch niet verholpen of hersteld. Middelerwijl had de moeder, bui ten de weet van Snoeck, door mijn heer pastoor en de onderpastoor, alsook door de secretaris der ge meente, die hen nog genegen was, langs alle kanten doen informeren naar Fiel, doch niemand wist waar hij heen was. Er was geen spoor van te vinden... De ontroering die door het voor val in het dorp was ontstaan, was in de eerste dagen groot geweest. De Snoeken hadden het de Palin gen bij elke aangelegenheid ver weten, dat zij de schuld waren van dat groot onheil en dat burgemees ter Palings hierdoor niet meerwaar dig was het ambt van burgemees ter te blijven bekleden. De herbe noeming van deze laatste bleef dan ook uit, evenals de benoeming van Snoeck. Zes weken na het voorval echter, toen vader Snoeck's been uit de plaaster gedaan was, kwam de tijding toe dat Snoeck burge meester genoemd was. Alhoewel nog ten zeerste onder de indruk van het voorgevallene, kende de vreugde der Snoeken geen palen. Snoeck zelf hoorde het nieuws als met de meeste onverschillig heid aan. Maar toen zijn mede raadsleden hem zegden, dat hij hierdoor toch gewroken was op de Palings, kwam er hem, voor de eerste maal na Kerstmis, gedurende enkele stonden, een blos van ge noegen op de wangen. Na beraadslaging werd er ech ter besloten dat er geen officiële inhaling zou geschieden en alles zich zou bepalen bij een gezellig samenzijn in het lokaal waar de nieuwe burgervader de partijgeno ten zou trakteren. Het was echter geen uitbundig feest. Fiel's afwe zigheid en al die oorzaken en ge volgen wogen er op Met de be noeming van Snoeck was de hitte uit de strijd, doch het vuur van de politieke haat bleef smeulen en kwam nu en dan weer eens tot uit barsting... Door de Palingen werd de bur gemeester, die nu met een trek- been,, ging, de "hinkende Snoeck,, genoemd en meer dan eens kon men hem, wanneer hij dat hoorde, zijn stevige mispelaren stok, waar op hij steunde, krampachtig zien omvatten en bleek worden. En in de raad ging het er ook alles be halve vriendelijk toe... Zo verliepen 5 volle jaren. Intus sen was er in het huishouden van de nieuwe burgemeester weinig (Zie vervolg 2' bladz. le kolom), De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER tnksserïj «gKmewwBKBMKSir s wb De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1