De verkoop van onze EET AARD APPELEN De bestrijding van de Rundertuberculose. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 16 JUNI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1723 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Iedereen zal zich herinneren dat de oogst van onze eetaardappelen in 1954 een ongekende opbrengst heeft gegeven. Dit was dan ook de oorzaak dat de overgrote massa onverkocht bleef en dat de prijzen tot 0,50 fr per kilo daalden. Het was een ramp voor vele onzer telers. De opbrengst van 1955 was nor maal en de prijzen van in den be ginne redelijk. Verschillende landen, onder meer Zweden en vooral Engeland, ken den verleden herfst grote misoog sten en uit deze landen kwam een regelmatige vraag naar onze eet aardappelen. De verzendingen gingen vlot, vooral in de winter, en de prijzen liepen regelmatig omhoog, van 1,50 tot 2,20 fr. het kilo. De boeren verkochten en waren op het punt de schade in te halen die ze in 1954-55 hadden geleden. Ook in Nederland werden grote hoeveelheden verscheept en daar gingen de prijzen aan boer tot 300 frank. Het bleek dat in Engeland onze Belgische aardappelen beter ge wild waren omdat ze groter waren gegroeid en meestal goed van smaak waren. Het ging dus goed voor boer en koopman het ging te goed - want in de ministeriële middens te Brussel zag men met lede ogen de prijsstijging van de aardappelen uit schrik voor de zo gevreesde stijging van de index. En zonder meer kwam er verbod van uitvoer. Het was een onzinnige en dwaze maatregel, temeer dat het gewe ten was dat duizende tonnen van onze goede eetaardappelen op ko pers wachtten. Het was eveneens gevaarlijk voor onze handel in de toekomst want Holland zat gereed, om onze plaats in te nemen op de buiten landse markten, zodat boer en koopman en ten slotte de ganse Belgische natie door deze maatre gel werden getroffen. Herhaalde pogingen vanwege de uitvoerders en de landbouw- middens brachten voor uitslag dat men nog een klein deel liet buiten gaan. Intussentijd gingen de Neder landers zo geweldig aan 't versche pen dat ook de Hollandse regering begon schrik te krijgen en dat op 7 april werd aangekondigd dat te gen 21 april alle uitvoer zou wor den stopgezet. Dit was het teken tot een gewel dige uitbreiding van de handel met Engeland. Men verscheepte hals over kop, men laadde alle soorten om toch vóór 21 aprilde zaken te kunnen doen, zodat 135.000 ton op een tijdspanne van 14 dagen over het kanaal zijn ge varen. Deze geweldige aanvoer was dan ook de oorzaak dat de Engelse markt letterlijk overrom peld werd, met het gevolg dat de prijzen zakten, dat de niet gewilde soorten onverkocht bleven en dat de Hollandse uitvoerders naar schatting ruim 350 miljoen frank schade leden. De Hollandse kwekers waren niettemin van hun aardappelen verlost en aan zeer hoge prijzen. Hiermee was het schoon liede ken gezongen, vooral voor België. De droom van onze kwekers om deze winter en lente een goede prijs te maken voor hun aardappe len en de geleden schade van het jaar te voor te herstellen was uit. Onze regering heeft schuld dat minstens 100.000 ton van onze eet aardappelen naar de voederbak ken voor zwijnen zullen verwezen worden in plaats van minstens 2 fr. per kilo op te brengen. We zullen niet overdrijven als we beweren dat dit feit voor onze telers een verlies betekent van ruim 150 miljoen frank. Dit is in telegramstijl het relaas van de gebeurtenissen. België en vooral onze boeren en kooplieden hebben een kans ge kregen welke nog zelden zal voor komen. De koopwaar was voorhanden en wachtte enkel op afnemers. De handelaars waren op hun post om de aardappelen aan te bieden en te verladen. De kopers uit het bui tenland verlangden de waar en betaalden zeer hoge prijzen. Alles liep vlot van stapel en het stond vast dat onze ganse aardap pelenoogst aan minstens 2 fr. per kilo aan de boer zou verkocht wor den voor de uitvoer, toen men in Brussel, zonder overleg alles in de war stuurde, en voor de landbou wers en voor de handelaars een kans op goede zaken te niet deed. Men vraagt zich af hoe men zo uitzinnig kan te werk gaan en waarom de ministeriële diensten, of beter de regering, niet meer door zicht aan de dag legt alvorens der gelijke rampen te veroorzaken. Want het is waarlijk een ramp voor duizende mensen. (Zie vervolg onderaan hierneven). Op 30 juni 1955 verschenen in het Staatslad de nieuwe besluiten be treffende de bestrijding van de run dertuberculose. De voornaamste bepalingen ervan kunnen wij be knopt samenvatten alsvolgt 1) het verplicht afmaken ervan van alle klinisch-tuberculeuse die ren, ook bij niet leden 2) het geleidelijk verminderen der vergoedingen voor het afma ken van reagerende dieren op de tuberculinatie 3) de nieuwe schikkingen betref fende de strijd tegen de rundertu berculose voor de provincies Lim burg, Luxemburg, de rechterhelft van Namen en voor het arrondis sement Antwerpen. De vergoedingen voor het afmaken van reagerende dieren. Volgens de inlichtingen verstrekt door het verslag der senaatscom missie voor landbouw bedragen deze vergoedingen of zullen be dragen a) bij de volledige zuivering van de stal: tot 30 september 1956, 30t.h. van de waarde van het dier met een maximum van 3.500 fr. na die datum wordt het bedrag der ver goeding verminderd tot 25 t.h. met een maximum van 3.C00 fr. b) bij afmaking van door clini- sche tuberculose aangetaste dieren: 1) voor leden van verenigingen tot rundertuberculose bestrijding tot 30-9-1956: 20 t.h. met een maxi mumvan 2.500 fr. Na 30-9-1956, 15 t.h. met een maximum van 2.000 fr; 2) voor niet leden van voormelde verenigingen tot 30-9-1956, 15 t.h, met een maximum van 2.000 fr. Na die datum 10 t.h. met een maximum van 1.000 fr. En de beroerde index Als men beziet dat de Brusselaars en tien- duizende stadsmensen 7 tot 10 fr. de kg betalen voor nieuwe inge voerde aardappelen en de oude aan 3 fr. per kg niet meer lusten, als die fijnproevers geld te veel hebben om al dat dure goedje te kopen, dan vragen we ons af waar voor de index nog dient en waar voor men moet moord en brand schreeuwen dat het volk uitgezo gen wordt Het is tijd dat ook te Brussel ver standige mensen aan het roer ko men die het belang van de natie eryvan alle inwoners in 't ooa heb ben. Hoe het ook komt, het staat vast dat onze aardappeltelers een strop kregen welke ze niet verdienden en dat in de ganse natie niemand gediend is met de onverantwoorde- f lijke maatregel van onze regering. Ziehier enkele inlichtingen be treffende het bedrag der vergoe dingen verleend in andere landen: in Frankrijk bedraagt de vergoe ding 75 t.h. van de geleden schade met een maximum van 30.000 Fran se fr„ dit is ongeveer 3.800 Belg. fr. In Nederland is de vergoeding vastgesteld op 150 gulden per dier hetzij circa 1950 Belg. fr.in Duits' land op 100 mark hetzij ongeveer 1170 Belg. fr. en in Denemarken op 100 kronen, hetzij circa 700 Belg. fr. Bestrijdingsmaatregelen. In de Belgische landsgedeelten hoger vermeld, waar veruit het grootste aantal der veehouders vrij willig en doelmatig aan de t.b.c.- bestrijding hebben deelgenomen zijn volgende verscherpte maatre gelen van toepassing -verplichte tuberculinatie, ieder jaar, van alle runderen op ieder landbouwbedrijf - geen enkel reagerend dier mag, noch voor de kweek, noch voor vetmesting of melkwinning worden verkocht aan een veehouder die in die landsgedeelten woont ieder veehouder moet elk aan gekocht dier binnen de 8 dagen la ten tuberculineren - van 1956 af mag in de ontro- mingscentra geen melk meer wor den aanvaard uit een besmet be drijf vee van besmette bedrijven krijgt geen toegang meer tot ge meenschappelijke weiden of drink plaatsen - waar twee weiden aan elkaar palen moet de eigenaar van het besmet vee een afdoende afslui ting plaatsen op minimum 2 meter van de scheidingslijn, om aanra king en besmetting van het zuive re vee op de aanpalende weide te voorkomen veehandelaars en vleeshou wers moeten het reagerende vee dat hun verkocht wordt voor af slachting binnen de vijf dagen doen afslachten voor de overtreding van ieder van deze punten zijn correctionele straffen voorzien. De metode welke bij de bestrij ding van de rundertuberculose wordt aangewend is deze van de Deen Bang. Zij is gebaseerd op 1° de opsporing van de zieke die ren door tuberculinatie 2° de afzondering van de besmet te dieren 3° de onmiddellijke slachting van gevaarlijke dieren aangetast door clinische tuberculose 4° de afzondering van de kalve ren bij de geboorte en het opkwe ken van de jonge dieren buiten het bereik van de besmetting (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). kv-ntartrmfl*'-mui ijgmij_m mam*#. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. w«i«Ks» «Mn—ii.,. muu STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen ■iwrsil—I 1 mil» aMBBWt Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1