Dc Vulkanen en hun uitbarstingen. mêl k vet Voordrachten Van dc hak op de tak» ZOMERGERST Eiermarkt 31 dec» 1956 Kon. Vlaamse Schouwburg Brussel. Het jaar 1956 behoort tot het ver leden en wij hebben met volle moed een nieuw aangevat tn zo als dat telkenjare gaat, hebben de eenvoudige mensen zowel als de qroten der aarde mekaar de wen sen van voorspoed toegestuurd. In hoever deze wensen oprecht ge meend zijn is niet onze zaak om uit te vissen en ieder mag er het zijne van denken. Om niet bij de overigen terug te staan, hebben ook wij besloten on ze nieuwjaarswensen te sturen aan alle brave mensen die de moed hebben ons proza om de week van a tot z door te lezen. Voor de aardigheid hebben wij qemeend deze wensen in versvorm te moeten inkleden en dan op zo een manier dat u ze op het eerste zicht tamelijk brutaal en onhebbe lijk zult vinden. Wanneer gij u echter de moeite wilt getroosten de wensen in hun juiste volgorde te lezen, dan hopen wij dat uw toorn spoedig zal ver zwinden en dat wij opnieuw voor een heel jaar in uw gratie zullen komen. Hier gaan wij dan Zo gij het leest zoals 't er staat Smijt gij het zeker op de straat, Maar als gij vat de ware zin Dan staan er zoete woorden in 1 Ik wens u dus een jaar 4 Met weinig blijde dagen. 3 Nooit wens ik u een jaar 2 Voorspoedig naar behagen, 1 Ik wens u voor geschenk 4 v erdriet en bitter zeer. 3 Maar nimmer wens ik u 2 De zegen van de,Heer 1 Wat u tot welstand dient 4 Daar ben ik zeker tegen. 3 Wat u rampzalig is 2 Daartoe ben ik genegen 1 Dus wens ik u dit jaar 4 De spot van alleman, 3 Maar verre zij van u 2 Wat lof bezorgen kan 1 Ik bid dat het geluk 2 Zeer spoedig van u kere 3 En dat all' ongeluk 4 Van dag tot dag vermere. 1 Dat uwe levensbaan 4 Met pijnen zij doorzengd. 3 Maar geenszins dat uw tijd 2 Gedurig wordt verlengd. 1 Al wat uw tijd verkort 4 Is 't doel van mijn verlangen. 3 Dat gij lang leven moogt 2 Houdt mij met schrik bevangen 1 De dood met hare zeis 4 Snijd' u het leven af. 3 En niets op deze dag 2 Beware u van het graf In de K. V. S. te Brussel. De laatste vertoning van De Regenmaker het schitterend suc cesstuk van N. Richard Nash, gaat maandag 7 januari, te 20 uur. Dora van der Groen en Paul Cammer- mans vertolken de hoofdrollen in dit levendige spel. Met hen treden op Bert Struys, Victor Moeremans, Jan Matterne, Wies Andersen, en Alfons Derre. Donderdag 10 januari, gaat de premiere van De Vrucht van het Huwelijk van de jonge Brusse laar Staf Knop, van wie in het vo rig seizoen de klucht De Knecht en de eenakter Laura werden vertoond. Greta Lens en Nand Buyl vertolken de biezonderste rollen, omringd door Cyriel van Gent, Kriz Betz, Jan Gorissen, Hilda Lam- beau, Irma de Veirman, en Alfons Derre. Woensdag 16 januari, te 20 uur, heeftin de K.V.S. een Jan Fabri- ciusgezelschap van Het Nationaal Toneel voert het drama Sonna op, met Denise De Weerdt in [de ti telrol. Donderdag 17 januari, te 15 uur, gaat op algemeen verzoek, de vijf de voorstelling van Kabouters in de Stad van Lode Cantens, dat bij de vroegere vertoningen een uitbundig succes oogstte bij groot en klein. Data van de Veulenprijs kampen en bijgevoegde hengstenkeuringen in 1957 Woensdag 23 januari Brussel, Place de la Duchesse (Sint-Jans- Molenbeek) te 10 uur, hengsten- veulens en merriënveulens. Vrijdag 25 januari te Hal, Na tionaal plein, te 10 uur, hengsten en merriënveulens. Dinsdag 29 januari Geraards- bergen, Stationsplein, te 10 uur, hengstenveulens en merriënveu lens. Vrijdag 1 februari Eeklo, Grote markt, te 10 uur, hengsten- en mer riënveulens. Woensdag 6 februari Aalst, Kleinplein, te 10 uur, hengstenveu lens en merriënveulens. Donderdag 7 februariSt-Niklaas Grote Markt, te 10 uur, hengsten veulens en merriënveulens. Vrijdag 15 februariOudenaar de, Grote markt, te 10 uur, heng stenveulens en merriënveulens. Maandag 18 februari Gent, Slachthuisstraat, te 10 uur, heng stenveulens en merriënveulens en bijgevoegde keuring. De vulkanen of vuurspuwende oergen hebben in de vorming en modellering van de aardkorst een grote rol gespeeld. Vele bergland schappen danken hun ontstaan aan hevige vulkanische uitbarstin gen in voor-historische tijden. Zelfs in meer recente tijdstippen heeft men uitbarstingen gekend die het uitzicht van de aarde veranderden, eilanden deden verdwijnen of ont staan. De uitbarstingen doen zich ge woonlijk voor op vast bepaalde plaatsen, waar, naar men meent, de aardkorst dunner is en minder weerstand biedt aan de werking van de gloeiende en vloeibare massa die het binnenste van de aarde vormt. Men heeft ook opge merkt dat sommige uitbarstingen plaats grijpen in de nabijheid of in streken waar hoge bergen gele gen zijn, vanwaar men dan de ver onderstelling oppert dat de gewel dige druk der bergmassa op de aardkorst soms het binnenste van de aarde naar buiten duwen kan. Een uitbarsting geschiedt ge woonlijk langs een krater die af daalt naar de kern van de aarde, maar zij kan ook geschieden langs heen een barst in de aardkorst. Vele kraters zijn gelegen op de top van de z.g. vuurspuwende ber gen deze bergen zijn niets anders dan, en werden gevormd door op eenvolgende uitbarstingen van lava. Wanneer een vulkaan in wer- dng treedt, dit is wanneer de aar de haar binnenste uitspuwt, dan gebeurt dit onder vorm van rook, damp, asse en lava dit laatste is gewoonlijk samengesteld uit vloei baar geworden mineralen en rot sen. Een zulkdanige uitbarsting kan stil en geleidelijk geschieden, zo dat de mens zich bij tijds redden kan, maar zij kan ook zo plots op komen dat het een echte natuur ramp wordt en de bewoonde plaat sen overrompelt als een dief in de nacht. Zo werden in het jaar 79 na Jezus Christus de romeinse ste den Herkulanum en Pompei met al hun bewoners onder het lava van de Vesuvius bedolven, en zo ver nielde in 1902 de uitbarsting van de Mont Pelée op Martinique de stad St Pierre met haar 28.000 in- woners. Na de uitbarsting vult de krater zich op, ofwel met verhard lava, ofwel met water. Vele berg meren danken hun ontstaan aan uitgedoofde en met water gevul- Speciaal voor duiven. We hebben in magazijn een kleine partij prachtige witte Zomer- gerst voor de duiven. Bericht aan de liefhebbers. Het melkvet voorkomt en ge neest alle kloven en bersten die het melken voor de koeien zeer pijnlijk maken. Het melken met melkvet is niet alleen veel ge makkelijker maar ook zeer hygië nisch. Victor SERGOORIS Mevr. Maria Moonens Lid van Redt U Zeiven Josepha, Sophia DE RIDDER Mr Egied, Frans Geeroms. de kraters. De geschiedenis spreekt ons over verschillende rampspoedige uit barstingen, waoronder de twee reeds vermelde, maar bv. ook deze van IJsland in 1783 waarbij 10.000 mensen en 25.000 stuks vee het even lieten, of deze van de Etna op Sicilië in 1669 waarbij ongeveer 100.000 mensen om het leven kwa men, of nog deze van de Krakatau tussen Java en Sumatra, die in 1883 ongeveer 36.000 mensenlevens op eiste. Toch vluchten de mensen de stre ken niet waar vulkanen gelegen zijn na elke uitbarsting keren zij terug naar het gebied van de ramp, alhoewel zij weten dat zij er aan het gevaar van nieuwe uitbarstin gen blootgesteld zijn. De reden hiervan is dat de hellingen van de vulkanen, overdekt met lava en vulkaan as, zo buitengewoon vruchtbaar zijn en rijke oogsten toelaten. Het lava geeft aan de grond juist die elementen, vooral fosfoor, die hij nodig heeft om een intensieve plantengroei mogelijk te maken. Vooral de koffieplant gedijt op vulkanische gronden. Het is in hoofdzaak op dergelijke gronden dat de koffie in Midden- en Zuid- Amerika gewonnen wordt. San Sal vador, dat in oppervlakte slechts de 2/3 van ons land beslaat, bezit over de 80 vulkanen, maar is dan ook een der grootste koffieprodu centen van de wereld het komt op de derde plaats. Men neemt ook aan dat de dia mant ontstaat door vulkanische uitbarstingen. De grote Zuid-Afri kaanse diamantmijnen zijn gelegen in de kraters van uitgedoofde vul kanen, en de edelstenen die men vindt op verdere afstand van deze vulkanen werden er gebracht door aflopende waters en rivieren. Men neemt aan dat de oververhitte stroom die door de vulkanen afge geven wordt aanleiding geeft tot kristallizaties van koolstof, want de diamant is niets anders dan zuive re koolstof. Ten slotte mag ook nog aange stipt dat de vulkanen zeer belang rijke ertsen en mineralen van het binnenste der aarde naar de op pervlakte gebracht hebben, zowat naast vele en spektakulaire ram pen, de vulkanen ook verantwoor delijk zijn voor enkele giften en weldaden van de natuur. Aan de getroffen families bieden wij onze oprechte deelneming. te geven door de heer P. De Wan deleer, Rijkslandbouwkundig Ing. bij het Ministerie van Landbouw -. LEEBEKE. Voordracht met film over groen- voederwinning op dinsdag 8 ja nuari, te 16 uur, in café Wed. Hec tor De Backer, Groenstraat, 15, Le- beke, Denderhoutem. OUTER. Op 8 januari, te 19 uur, in café Oud Gemeentehuis »,Dorp, Outer, voordracht met film, over groen- voederwinning ZANDBERGEN. Op 11 januari, te 17 uur, in café A Steenhout, Dorp, 12, voordracht met film, over groenvoederwin- ning DENDERHOUTEM. Op 11 januari, te 19 uur, in cafe Marcel De Winter, Molenstraat, 52, Denderhoutem, voordracht met film, over groenvoederwinning GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen worden vastgesteld a.v. Producentenmarkt -. Grote 1,60 fr. d 1,70 fr. Middelsoort1,35 fr a 1,50 fr Poeljen: 1,15 fr. a 1,20 fr. Prijs op tournée Grote 1,35 fr. Middensoort en poeljen samen [1,15 fr. Marktbeschouwingen flauwe markt. Aangevoerde hoeveelheden 1.150.000 eieren. Botermarkt: 786 kg. - 85 d 88 fr Tendenz van de markt onver anderd. DE KOORNBLOEM - 5 an 1957 Men meldt ons uit Wambeek het overlijden van Mijnheer echtgenoot van Men meldt ons uit Londerzeel het overlijden van Mevrouw echtgenote van

De Koornbloem | 1957 | | pagina 5