LANDBOUW BERICHTEN DE KOORNBLOEM 12 jan. 1957 3 BINNENLAND Melk en Boter. Uit de statistieken blijkt dat in 1955 circa 6 0/o minder melk werd geleverd aan de melkerijen wat aangeeft dat de melkvoortbrengst merkelijk is verminderd. Deze vermindering is vooral tref fend in de provincie Antwerpen die ruim 11 °h minder melk op de markt heeft gebracht. De boterprijzen waren gemid deld 87,50 fr. in 1955 tegen 92,90 fr. in 1956. Het gebruik van trekhonden in Brabant verboden. Ingevolge een besluit versche nen in het bestuurlijk memoriaal der provincie Brabant, is het ver boden van 1 januari 1957 af, hon den als trekdier te gebruiken op het grondgebied der provincie Bra bant. Mogen enkel worden toege latende honden gespannen aan kleine voertuigen vervaardigd voor de verplaatsing van invalieden en gebrekkigen. Deze machtigingen zullen, na onderzoek, door de goe- verneur der provincie verleend worden. Dit onderzoek zal ingesteld worden over de hoedanigheid van de aanvrager, het ras van de hond en de inrichting van het gespan. Elke inbreuk zal bestraft worden met een boete van 20 tot 200 fr. en met 1 tot 8 dagen gevangenisstraf, of met een enkele dezer straffen. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor december 1956. Volgens een mededeling van het Ministerie van Economische Zaken in het Staatsblad van 6 januari 1.1., bedroeg het indexcijfer der klein handelsprijzen in december 1956 105,45 tegenover 104,77 in novem ber. Deze aanzienlijke stijging werd in hoofdzaak veroorzaakt door de stijging der prijzen van vlees, olie, aardappelen, sinaasappelen, boter en zeep. De prijs der sigaretten daalde integendeel tengevolge van de vermindering van het accijns- recht. De index der voedingsproducten bedroeg in december 1.1. 106,2 te genover 105,2 in november. De in dex der niet eetbare producten werd vastgesteld op 102,7 in de cember tegenover 102,4 in novem ber. Deze van de diensten bereikte in december 108,5 tegenover 107,9. Deze sterke toename van het in dexcijfer der kleinhandelsprijzen, boven het punt 105.6, heeft een stij ging met 2,5 voor gevolg van de wedden der ambtenaren en be ambten van de openbare besturen wat aan de Schatkist zowat 180 mil joen fr. per maand zal kosten. Bo vendien brengt zij een verhoging mede van de lonen en bezoldigin gen in de bijzonderste bedrijfstak ken nl.de kolenmijnen, de metaal nijverheid en metaalverwerkende industrie, de scheikundige nijver heid en de non-ferrometalen. Tenslotte brengt zij ook een ver hoging mede van 5 °lo van de grens bedragen waarop de bijdragen voor de maatschappelijke zeker heid worden geheven. Aldus zal zij het vertrekpunt zijn van een aan zienlijke stijging der levensduurte. De strijd tegen de rundertuberculose. Het Ministerie van Landbouw deelt mede Het Belgisch Staatsblad van 15 december 1956 publiceert het Ko ninklijk Besluit van 4-12-1956 hou dende bijzondere maatregelen tot bestrijding van de rundertuber culose in sommige gewesten van het land. De volledige tekst van genoemd Koninklijk Besluit verscheen in ons blad van 29 december 1956. Gezien het belang van deze maatregel willen we hier de ver korte inhoud nogmaals weerge ven Deze maatregelen zijn nu reeds van toepassing in Limburg, Luxem burg en Namen, in de arrondisse menten Antwerpen, Hoei, Meche- len, Nijvel en Borgworm, in het ge deelte vanhet arrondissementTurn- hout, gelegen ten noorden van het Albertkanaal en in het gedeelte van het arrondissement Luik gele gen op de linkeroever van de Maas, van de Vesder en van de Ourthe, stroomafwaarts tot haar samenvloeiing met de Vesder. De toe te passen maatregelen in deze gewesten zijn de volgende 1) Mogelijkheid zich tot 15janu ari 1957 te laten inschrijven in een plaatselijke vereniging voor run- dertuberculose-bestrijding, zo niet verplichting, op eigen kosten en vóór 15 februari 1957, de tubercu- linatie te doen toepassen op al de runddieren van het bedrijf. Alleen de handelsdieren gehou den gedurende een spanne tijds van minder dan acht dagen ont snappen aan deze verplichting. 2) Verbod van verkoop of afstand te doen van op tuberculine reage rende dieren met het oog op de kweek, de melkwinning of de vet mesting aan een uitbater die in deze gewesten verblijft. 3) Verplichting binnen de acht dagen te laten tubeiculineren ieder nieuw in het bedrijf gebrachte dier bestemd voor de kweek, de melk winning of de vetmesting. 4) Verplichting bij aankoop ieder op tuberculinatie reagerend dier aan de verkoper terug te geven. 5) Voor de door tuberculose be smette bedrijven a) verbod melk te leveren aan ontromingscentra b) verbod het vee aan openbare drinkplaatsen te laten drinken c) verbod het vee op gemeen schappelijke weiden en gemeente weiden te laten grazen d) verbod het vee op een weide te zetten naast een weide toebehorende aan een ander, tenzij een doeltreffende afsluiting opgericht werd op ten minste twee meter van de schei dingslijn. 6) Als bewijs van de gezondheids toestand van het bedrijf, moet de veehouder volgende geldige do cumenten kunnen voorleggen a) het diploma b) de schetskaar ten (individuele identifikatiekaar ten) c) attesten afgeleverd door een aangenomen doktor in de die rengeneeskunde. Deze bijzondere maatregelen zijn genomen om de besmetting te voor komen van de vrije veestapels, die de grote meerderheid uitmaken in deze gewesten en meer dan de helft in het land. De rundertuber- culosebestrijding maakt ontegen sprekelijk ieder jaar vooruitgang men verwaarloost zijn eigen be langen door inaktief of onverschil lig te blijven. Tegen een gebeurlijk vrijgeven van de tomateninvoer in Benelux. Het verbond der serristen van Hoeilaart - Overijse heeft in een schrijven aan de Minister van Land bouw zijn gegronde bezwaren ken baar gemaakt tegen de liberalisa tie van de tomaten in het kader van Benelux. Deze vrijgeving zou inder daad een ramp zijn voor de Bel gische voortbrengers omdat de kostprijzen van de tomaten in Ne derland merkelijk lager liggen dan in ons land en dit om reden die niets te maken hebben met de be kwaamheid onzer producenten. Trouwens de Nederlanders, die zelf weinig tomaten verbruiken, voeren reeds thans 4 tot 5 maal meer tomaten in dan vóór de oorlog in België. Het zou niet aanvaard baar zijnde economische en sociale belangen van talrijke Belgische gezinnen in die voorwaarden prijs te geven aan de Nederlandse con currentie. BUITENLAND TUNESIË. Het landbouwmachinepark. Sedert 1944 is het landbouwma chinepark in Tunesië geleidelijk vernieuw en uitgebreid. In totaal zijn er thans 6.794 landbouwtrek kers, waarvan 2.575 met rupsban den en dieselmotor, 135 met rups banden en benzinemotor, 2.518 wieltrekkers met benzinemotor, en 1.366 met dieselmotor. Voorts zijn er 12.401 cultuur- en zaaimachines, waarvan 12.081 zon der eigen beweegkracht, alsmede 5.635 oogst- en hooimachines zon der eigen beweegkracht. Ofschoon de afzet van landbouw machines in 1955 en de eerste helft van 1956 is afgenomen, doet de ontginning van de vallei van de Medjerdarivier en andere gebie den in het midden en zuiden van Tunesië weer een toeneming ver wachten in de vraag naar land bouwmachines. NEDERLAND. De uitvoer van landbouwproducten Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft onlangs de cijfers ge publiceerd van de uitvoer van land- eu tuinbouwproducten gedu rende de 9 eerste maanden van 1956. Vergeleken met de uitvoer- bedragen tijdens de overeenstem mende periode van de twee vori ge jaren, tonen de cijfers een re gelmatige aangroei aan van de ex port zoals blijkt uit onderstaande tabel Negen eerste maanden in miljoenen gulden 1954 1955 Landbouw Veeteelt Tuinbouw Totaal 124,2 294,4 354,7 155,7 395,5 400,2 1956 249.2 387,0 465.3 951,4 1.101,5 773,3 SPANJE. Uitgebreide bevloeiingswer ken herschapen de armste Spaanse provincie tot welvarend landbouwgebied. Wie Spanje bezoekt stelt vast dat water voor dit land goud is Vandaar dan ook het groot belang van bevloeiingswerken voor de Spaanse landbouw en welvaart. De provincie Badejoz, sedert eeuwen een der meest dorre en armste ge bieden van Spanje, ondergaat thans een radikale verandering dank zij uitgebreide bevloeiings werken die een oppervlakte van 100.000 hectaren barre woestijn gronden tot vruchtbare landbouw gronden zullen herscheppen. Het plan der werken, die in to taal 5 miljard peseta (ongeveer 5 miljard fr.) zullen kosten, moet in 1965 voltooid zijn. Thans is het voor 20 t/h uitgevoerd. De eerste 16.000 ha die reeds in de valleien door het water van de rivier Guadiana zijn bevloeid leveren oogsten op die acht tot tien maal groter zijn dan vroeger. Het land wordt na de ir rigatie verkaveld in percelen van 4 ha elk die het bestaan van een landbouwersgezin kunnen verze keren. De modernizering van de landbouw zal gepaard gaan met een vestiging van nieuwe nijver heden zoals konservenfabrieken (vooral voor tomaten), katoenspin nerijen en tabakfabrieken. Er zul len in totaal 35 nieuwe dorpen worden opgetrokken waarvan er op het ogenblik reeds 16 gereed zijn. Vier stuwdammen in de Guadia na zorgen voor het water. Een daar van te Motijo, is klaar, een twee de, te Cljara is bijna gereed de twee andere zijn nog in aanbouw. Alleen aan het aanleggen van de ze dammen werken thans 15.000 ar beiders. Duizenden andere zijn be trokken bij het aanleggen van de canalen die het bevloeiingswater verder het land invoeren. Van het canalennet, dat in totaal 4.800 km ang zal zijn, is ongeveer 960 km gereed. Er zijn reeds 1.500 boeren bedrijven in werking. Ook de fa- Drieken komen geleidelijk op gang. De meisjes van Bandajoz die vroeger werk als dienstbode ver richtten trekken nu naar de fabriek. In de nieuwe dorpen, gans nieuw gebouwd van de kerken tot de stallen, vestigen zich de landbouw- kolonisten in keurige witgekalkte woningen. De .kolonisten brengen niets anders mee dan hun gezin, hun meubeltjes en hun werklust. De Spaanse regering schiet het geld voor, voor het huis, voor het land, voor de bevloeiingskosten, voor het vee en voor het planten- zaad. De eerste vijf jaar behoeft niets terugbetaald te worden in geld. De boer moet dan echter 60 ten honderd van zijn oogst leveren aan de regering. Daarna hebben de kolonisten 25 jaar tijd om het voor geschoten kapitaal met 3 t.h. rente terug te betalen. Van de eerste ko lonisten is tot dusverre slechts 1 °/0 mislukt. De meesten gaat het zeer goed. Velen hebben reeds motor fietsen, radio's en zelfs vrachtauto's gekocht. Zij sparen weinig maar leven goed. LIBANON. De druiventeelt. In de Libanon worden tegen de berghellingen nog veel druiven ge teeld. In de laatste drie jaren zijn aanzienlijke uitbreidingen tot stand gekomen doordat het plaatselijke verbruik van druiven toenam. In deze jaren werden door de staats- en particuliere kwekerij en ongeveer 6 miljoen wijnstokken afgeleverd, waarbij vaak nieuwe soorten en variëteiten werden beproefd; zo werden uit Italië planten inge voerd, die op Amerikaanse stokken werden geënt. Momenteel wordt de met wijn stokken beplante oppervlakte op ongeveer 90.000 ha. geschat, terwijl de produktie in 1955 op 82.000 ton ton druiven wordt geraamd (1954: 80.000 ton). De uitvoer van verse druiven bedroeg in 1955 81 ton ter waarde van LP 61.000 (1 LP f 1,20) in 1954 was dit 116 ton met een waarde van LP 69.000. De belangrijkste afnemer was in 1955 Saoedi-Arabië (62ton). Drukkerij De Koornbloem Zeebergkaai, 5, Aalst.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 3