Het Duitse Groene Plan. Sociaal en cultureel bestaan van de blanke in Kongo. Inschrijving voor kalk DE KOORNBLOEM 26 jan. 1957 (Vervolg van le bladzijde) Door onze menigvuldige ge sprekken met de boeren, bij de om gang' met veel landbouwers kun nen we een oordeel vellen over de al dan niet leefbaarheid van de landbouwuitbatingen in onze ge westen. Wij willen niet spreken van de grote bedrijven die vele voordelen hebben welke de middelmatige en kleine niet bezitten, als lage pach ten, mogelijkheid om met voordeel te mechaniseren, boerderijen die aan de door de regering gesteunde tarwebouw kunnen doen en meer. We hebben het hier over de be drijven uit de streek met een grote van 5 tot 20 hectaren en waar de dierenkweek de voornaamste rol spe elt Boeren op gemelde bedrijven moeten meer dan wie ook de meest voordelige doenwijzen toe passen zoniet kan er geen spraak zijn, zelfs met de steun van de re gering, van een normale leefbaar heid van hun boerderij. De boer moet in eerste plaats zorgen voor een regelmatige ver nieuwing van zaaigranen en P^Hij9moet een volledige en vol doende bemesting toepassen om steeds op goede oogsten te kun nen rekenen. Hij moet zijn dieren verzorgen en voeden op de goedkoopste ma nier vooral door het toedienen vcm passende en volledige voeders die een goede uitslag verzekeren, en hem toelaten aan de minste kost prijs vlees, melk, eieren enz. voort te brengen. Geld uitgeven en geld plaatsen. Er zijn nog altijd landbouwers die het verschil niet kennen tussen geld uitgeven en geld plaatsen. Wij zullen dit trachten verstaan baar te maken want dit is een voornaam punt in het economisch beleid van de boerderij. Geld uitgeven is iets kopen dat voor het bedrijf niets opbrengt, zo bijvoorbeeld het kopen van schoon kleren en meubelen, verbouwing en versiering van de woning, een luxe auto in een woord alles wat met pracht en praal iets te zien heeft. Geld plaatsen is iets kopen voor het bedrijf waarvan men zeker is dat het dubbel en dik zijn intrest opbrengt. Onder de geldplaatsingen die hoge intrest geven en in veel ge vallen het dubbel terruggeven van wat wordt geplaatst moet men ver staan alle verantwoorde en be redeneerde aankopen van zaai en pootgoed, van meststoffen, krachtvoeders, werktuigen en ma chines, van goed opbrengende huisdieren, in een woord alles wat nuttig en nodig is tot verhoging van de opbrengsten. Dat alles wat met rede en ver stand voor het bedrijf wordt aange kocht een plaatsing is van geld aan zeer hoge intrest en geen uitgave, moet een punt zijn van het boeren- geloof. Boeren die dit niet verstaan en geen verschil kennen tussen geld uitgeven en geld plaatsen, zijn op het verkeerde spoor en het is hoog tijd dat ze zich bezinnen. De landbouwer die als boer ver der door de wereld wil moet alle dagen leren en weten wat de mo derne wetenschap ons brengt. Hij moet beginnen met te geloven dat de oude slenter afgedaan heeft en dat nieuwe werkwijzen zich op dringen. De boer moet leren meer met de kop en minder met de handen te (Zie vervolg onderaan hierneven) De West-Duitse landbouwpoli tiek op nieuwe wegen. (Vervolg van le bladzijde), watering of bevloeiing der lande rijen gebrekkig en zijn de wegen die toegang geven tot de lande rijen slecht. Hier dient de land bouwstructuur grondig gewijzigd door het aanwenden van diep gaande middelen die de boer in staat moeten stellen zijn bestaan te verbeteren door zijn eigen ar beid. Het is van overwegend be lang dat de hoevegebouwen wor den gemoderniseerd en dat in de landelijke dorpen de hoeven ver der van elkaar verwijderd worden en gevestigd worden midden van de landerijen die deel uitmaken van het landbouwbedrijf. Door het Groene Plan dat de vroegere maatregelen is komen aanvullen, heeft het Duitse Minis terie van Landbouw een stelsel in gevoerd dat onafhankelijk is van de inmenging der openbare be sturen en dat aan de landbouwer de mogelijkheid biedt, mits nako ming van bepaalde voorwaarden, zich zelf te helpen volgens zijn ei gen plannen. Aldus heeft de Duitse boer thans de mogelijkheid met toelagen van de staat zijn bedrijf te vergroten of het op een andere plaats te vestigen. De jonge boer moet niet meer wachten op de dikwerf lang uit te blijven beurt voor zijn dorp om een herkaveling der landbouwgronden of een verbetering der exploitatie voorwaarden te bekomen. Hij kan zelf de hand aan de ploeg slaan en de hulp en kredieten van de Staat bekomen voor de uitvoering van alle werken die hij beoogt om een beter ingericht en uitgerust familiebedrij^tot stand te brengen. Op deze wijze werd door de re gering een gans nieuwe richting voor haar landbouwpolitiek geko zen, waardoor het initiatief van de landbouwer werd opgewekt en zijn verantwoordelijkheid wordt aangemoedigd. Op het miljard mark dat ter be schikking stond heeft het Duitse Groene Plan tijdens het eerste jaar van zijn toepassing zowat 700 mil joen D.M. benuttigd. Bij de uitvoering van haar plan dat volgens de vooruitzichten 12 jaren zou in beslag nemen beoogt de Duitse regering de productivi teit van de landbouw derwijze op te voeren dat hij, op de gemeen schappelijke markt der Europese volkeren die in voorbereiding is, bij machte weze het hoofd te bie den aan de landbouwers van de andere landen die tot deze ge meenschappelijke markt zullen toetreden. We menen de Duitse landbouw politiek tot voorbeeld te mogen stellen aan onze regering, welke niettegenstaande het feit dat de be groting van landbouw nog geen 1 °/0 bereikte van de totale begro ting der staatsuitgaven, toch nog het middel heeft gevonden, in het kader de zogenaamde staatsbezui- nigingen, de landbouwbegroting met 24 miljoen frank te verminde ren. werken, zoniet zal hij meer en meer op de achtergrond komen en kan hij in de samenleving geen aan spraak maken op een deftig be staan. In een volgende bijdrage zal ik enkele gevallen aanhalen van mis toestanden die ongelooflijk en toch waar zijn. STICHTING-LODEWIJK DE RAET te Brussel, 27 januari 1957 Verantwoording De Stichting-Lodewijk de Raet organiseerde reeds elf j koloniale voorlichtingsdagen. Met deze studiedagen richten I wij ons tot jonge aspirant koloni alen of leerkrachten, sociale wer kers en jeugdleiders die zich wen sen op de hoogte te stellen van ko loniale carrières. De stijgende toeloop naar deze voorlichtingsdagen bewijst hoe in tens de Vlaamse gemeenschap haar deel wil nemen aan het be schavingswerk van de blanke in Kongo. Op zondag 27 januari e.k. hoopt de Stichting een studiedag te wij den aan de verschillende vraag stukken in verband met de blanken in Afrika. Onmiddellijk na wereldoorlog II waren er ongeveer 25.C00 blanken in Belgisch Kongo. Hun aantal overschrijdt momenteel de 100.000- Meer dan de helft ervan zijn ge vestigd in centra waar ook een groot aantal evolverende zwarten wonen. België en de Vlamingen in België kunnen zich sociaal en cultureel niet desinteresseren voor meer dan 100.000 landgenoten in Afrika. Daar Kongo maar in bijkomende rang een bevolkingskolonie is, zullen deze mensen meestal later naar België terugkeren zij behoren tot onze gemeenschap en wij allen zijn mede verantwoordelijk voor hun lot zowel op cultureel als op cociaal gebied. Nog minst kunnen wij ons desin teresseren—en zulks vooral in ver band met de huidige internationa le toestanden-voor de vraagstuk ken die betrekking hebben op de taak van de blanken tegenover de zwarte bevolking. De snelle ont wikkeling van de zwarten dringt ons het vraagstuk op van de Bel gisch-Kongolese gemeenschap Wij moeten ons definitief kunnen los maken van de oude koloniale opvattingen. Op deze studiedag nodigen wij allen uit die in deze vraagstukken belang stellen, ook hen die nooit in Kongo zullen verblijven. Onze uitnodiging gaat natuurlijk eerst en vooral naar leerkrachten, soci ale werkers en jeugdleiders die aan jonge mensen voorlichting moeten verschaffen. Onze uitnodi ging gaat niet minder tot aspirant kolonialen die op het punt staan te vertrekken eveneens naar oud kolonialen en kolonialen met va- cantie in België. Vooral de mede werking van deze laatsten stellen wij bijzonder op prijs. Programma Belgisch-Kongolese Gemeenschap G. DERKINDEREN, Hoofd van de Kolonisatiedienst van het Ministe rie van Koloniën. De sociale aspecten in de Kolonie Prof. Dr VAN MAELE, Directeur van het Instituut voor Overzeese Sociale Studiën. De sociale invloed van de Spaarkas voor Belgisch Kongo en Ruanda-Urun- di J. MINET, Directeur van de Spaarkas voor Belgisch-Kongo en Ruanda Urundi Culturele uitingen in Kongo - Dr. A. MAESEN, Conservator van het Ko ninklijk Museum van Belgisch Kon go Het onderwijs in Kongo A. VAN HEE, Geattacheerde aan de Dienst van het Onderwijs van het Minis terie van Koloniën Gelegenheid tot bespreking. Inlichtingen PlaatsDe studiedag heeft plaats in de lokalen van het Koninklijk Atheneum, Eikstraat, Brussel Begin10 uur. Einde Omstreeks 17 uur Bijdrage 95 fr. (inbegrepen warm middagmaal dat de deelnemers wordt aangeboden) Data van de Veulenprijs kampen en bijgevoegde hengstenkeuringen in 1957 Dinsdag 29 januari Geraards bergen, Stationsplein, te 10 uur, hengstenveulens en merriënveu- lens. Vrijdag 1 februari Eeklo, Grote markt, te 10 uur, hengsten- en mer- riënveulens. Vrijdag 1 februari Aalst, Kleinplein, te 10 uur, hengstenveu lens en merriënveulens. Donderdag 7 februariSt-Niklaas Grote Markt, te 10 uur, hengsten veulens en merriënveulens. Vrijdag 15 februari: Oudenaar de, Grote markt, te 10 uur, heng stenveulens en merriënveulens. Maandag 18 februari Gent, Slachthuisstraat, te 10 uur, heng stenveulens en merriënveulens en bijgevoegde keuring. OUTER. Inschrijving voor brokkalk, bij de zaakvoerder R. Van der Schueren, Kasteelstraat, Outer. Einde febru ari,statie Ninov e. Kon. Vlaamse Schouwburg Brussel. In de K. V. S. te Brussel. Het geluk van de Bozen van Jacques Deval, waarvan donder dag de premiere ging, blijkt weer geroepen om bij het K.V.S. -publiek een groot succes te kennen. Dit vindt wellicht zijn oorzaak door dat het stuk van het begin tot het einde vol actie zit en aan de toe schouwers voortdurend nieuwe toestanden onthult en nieuwe ver rassingen brengt. De regie van deze boeiende co- medie is in handen van Tone Bru- lin. De acteurs zijn Greta Lens, Nand Buyl, Roger Coorens, Bert Struys, Lily de Schrijver, Jeanne de Backer, Arthur Bouchez, Alfons Derre, Fanny Steenacker, en Giel van den Branden De jonge kunst schilderes Chantal de Hemptinne ontwierp het decor. Donderdag 7 februaripremiere van De Leeuwerikvan Jean Anouilh, in de regie van Jo Dua, met Denise De Weerdt in de rol van Jeanne d'Arc.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 2