Jeugdtoeslag voor jonge melkdieren Voor de Tabaktelers CURSUSSEN De Reus der Wildernis. I T.B.C. Vrije Veemarkt 9 maart 1957 Het landbouwblad De Nieuwe Veldbode geeft enkele aanwij zingen betreffende de voeding van jonge, nog groeiende melkdieren, die van aard zijn onze veehouders op de goede weg te houden. Hier volgt de tekst In de praktijk komt het zeer vaak voor, dat men dieren met even grote melkprodukties hetzelfde rantsoen verstrekt. Meestal een hoeveelheid ruwvoeder en verder krachtvoeder. Zo op het oog is dat alleszins toe te juichen gelijke monniken, gelijke kappen Maar in werkelijkheid kan dit aanleiding geven tot een groot on recht. Wij doelen niet op de indi viduele verschillen ten aanzien van de voederbehoeften, aldus ir. Iwema voor de radio. Maar wel op de een- en tweemaal gekalfde die ren ten opzichte van haar oudere stalgenoten. Op bepaalde momenten kan de dagelijkse melkgifte inderdaad de zelfde zijn (afhankelijk van aanleg en kalfdatum), maar is men er wel zo zeker van dat de jongere dieren evenveel ruwvoeder weten te ver werken als de oudere En daarvan gaat men toch uit. Niemand ver wacht echter dat een vaars even zwaar is als een volwassen koe. Een dergelijk dier is kleiner, wat ook geldt voor de opname-capaci teit. Hierbij komt nog dat een jong dier meer voortbrengt dan men in de emmer merkthet groeit immers. En groei is eveneens produktie. Zo dat men dus om twee redenen bij de krachtvoedervoorziening aan de extra eisen van de jonge dieren moet denken: in de eerste plaats valt de ruwvoederopname tegen, in de tweede plaats moet het dier nog groeien. In de praktijk worden deze punten wel eens vergeten. Het ge volg kan zijn, dat het dier of in ont wikkeling achterblijft, of dat de melkproduktie veel te snel terug loopt. In beide gevallen betekent dit een druk op de bedrijfsresulta ten. Men geve elk dier wat het toekomt Het Ministerie van Landbouw vraagt ons het volgende mee te delen Onder het Voorzitterschap van ïap ïdbc de Heer Minister van Landbouw, hebben de afgevaardigden van de Nationale Federatie der Belgische tabakplanters, waaronder verte genwoordigers van al de streken van tabakteelt, vergaderd met de gevolmachtigden van de Belgo- Luxemburgse Federatie der tabak nijverheid, om tot een wederinrich- ting van de produktie en de afzet van de inlandse tabak te besluiten. Deze op 26 februari gehouden vergadering heeft tot de vaststelling geleid dat, van beide kanten een welgemeende inspanning tot sa menwerking werd aan de dag ge legd. Die samenwerking wordt voortgezet. Kon. Vlaamse Schouwburg Brussel. In de K. V. S. te Brussel. Donderdag ging in de K.V.S. te Brussel de première van De koe ne zwemmereen klucht uit de goede oude tijd van de bekende duitse specialisten van de lach Arnold en Bach. Van dit onweer staanbaar stuk, waarin Cyriel van Gent de hoofdrol vertolkt, gaan voorstellingen op de gewone ipeel- dagen. In de loop van deze maand wor den in de K.V S. voor de jeugdige toeschouwers nog drie voorstellin gen gegeven van De lotgevallen van Tom Sawyer in de regie van Tone Brulin, en wel op 11, 19, en 26 maart, telkens te 15 uur, terwijl donderdag 14 maart, nog een voor stelling gaat van Kabouters in de Stad van Lode Cantens, die te vens door de televisie zal worden uitgezonden. Woensdag 20 maart komt een voorstelling in de reeks Jong To neel. Het Nederlands Kamertoneel van Antwerpen brengtDe Ban nier van de Koning van Costa du Reis, in de regie van Jo Dua. Ter gelegenheid van Pasen wor den in de K.V.S. drie voorstellingen gegeven van een speciaal geko zen stuk De derde Dag van Ladislas Fodor. Deze voorstellingen gaan op 17, 18 en 19 april, telkens te 20 uur. MERCURIUS - APELDOORN 13 maart 14 u. 22 14 u. 25 9 u. 25 15 u. 29 14 u. 30 14 u. CET TA voor iedereen, kleine in- UE/LLI trest, Zakenkantoor Adh. Van den Eeckhout, Landgoed« De Etting», Erondegem. Tel. Aalst 25191 PROVINCIE OOST-VLAANDEREN. Keuringen en prijskampen voor stieren, koeien en vaarzen van het Rood-bont veeras 1957. Mater Heldergem Scheldewindeke Lebbeke Velzeke Ophasselt Wij herinneren aan de belang stellenden dat de van HERZELE doorgaat op maandag 11 maart te 9 u. Drukkerij De Koornbloem Zeebergkaai, 5, Aalst. door JACK VERSTAPPEN OP HET OORLOGSPAD Onverpoosd dreunden de tam tams. De hele nacht door. Op de ze wijze zou het hele wilde land van Itoeroe te wapen worden ge roepen. Aan het grote kampvuur zaten Free en Kaloeloe en de jonge neger vertelde hoe nu in de dor pen krijgsdansen werd uitgevoerd. Beschilderd met gele, witte en ro de strepen, armen, benen en hals omhangen met allerhande snoe ren, sprongen de krijgers in een kring rond, terwijl de muizkantenin steeds afwisselend ritme de trom men roerden. Steeds wilder en wilder zou het er toegaan, tot ze tenslotte één na één afgemat zouden neerstorten. De tovenaars van de stam, het hoofd verdoken onder afzichtelijke maskers, gaven de toon aan om de wapens te bezweren. En hoe snel ler het ritme der trommen, des te sneller zou ook het bloed opjagen en de zucht naar wraak oplaaien. Bij het ochtendgloren moesten de mannen dan paraat staan, wild en ontembaar om zonder omkijken zich op de vijand neer te storten. Tegen de morgen waren ruim 2000 wilden samengestroomd om het kamp aan te vallen. Ze bewogen zich in groepen en waren gewa pend met boog en speer. Maar ook Stanley was intussen niet werkeloos gebleven. Ongeveer 150 man, gewapend met geweren en flink voorzien van ammunitie, stonden opgesteld on der leiding van Frank, Free en Manwa Sera. Toch deed de blan ke een laatste poging om de vre de te bewaren. Opnieuw werd Sa- feni er op uit gezonden om moge lijk tot een overeenkomst te gera ken. Doch de negers, verhit door het nachtelijk dansen en door het drinken van de pombe (I), onthaal den de afgezant op een woest ge schreeuw en-"enkele pijlen, nog vooraleer hij een woord had kun nen spreken. Er was geen remmen meer. Stanley moest de werkelijk heid onder ogen nemen. Hoog galmden de stemmen. De grond dreunde onder de dansen de voeten van duizenden wilden. Dan ineens, zonder enige overgang, stormde een eerste groep gierend vooruit, terwijl de pijlen snorden en de speren dreigend werden ge zwaaid. Stanley hield zijn man schappen in bedwang. De Zanzi- barieten wilden er op los. Maar de meester wist wat hij deed. Wan neer de wilden dicht genoeg ge naderd waren, beval hij vuur. Een salvo van 150 geweerschoten don derde over de vlakte. Het onge kend gerucht van de losbranding zaaide vertwijfeling in de rangen der inboorlingen. Een ogenbiik aarzelden de krijgers, dan renden ze weer terug naar de gezellen, die uit de verte met onrust de uit werking zagen van de vreemde donder. Dat ging boven hun be grip. Na deze eerste aanval trok ken zij zich terug naar het dorp om er de kansen te bespreken. Maar hun woede was te groot. Zei de tovenaar niet dat hij een be zwering had om de donder van de blanken machtelooste maken? Opnieuw spraken de tamtams over de wraakgevoelens der ne gers. DE ACHTERVOLGING. Dagenlang was het kamp het mikpunt van herhaalde aanvallen. Steeds nieuwe golven krijgers stormden hun rangen stuk tegen (I) pombe inlands bier. een geordend geweervuur. Maar ondanks de verschrikkelijke verlie zen, gaven de wilden zich niet ver loren. Altijd opnieuw kwamen ze, altijd en altijd opnieuw. Stanley riep de leiders van zijn karavaan bijeen om de toestand te bespreken. Wij kunnen niet langer de slachting dulden, sprak hij, Wij zijn niet gekomen om oorlog te voeren, wel om op vreedzame wij ze het land uit de sluier der verge- tenheid te onttrekken. Onze aan vallers geloven dat wij schrik heb ben omdat wij onze schuilplaatsen niet verlaten. Vandaar hun hard nekkig volhouden. Het zal voldoen de zijn dat wij zelf ten aanval trek ken en hun een afstraffing toedie nen om het einde te zien van deze nodeloze krijg. Aanstonds werd een nieuw krijgsplan beraamd. In de middag had de uitval plaats. De wilden, verschrikt en verrast, nemen in or deloze benden de vlucht. Hier en daar werden nog kleine gevech ten geleverd, doch vóór de nacht viel waren Stanley en de zijnen de toestand meester. De vrees was de inboorlingen geboren. Het ontzag voor de gro te blanke onmiddellijk gestegen. Als een geheime boodschap ging het nieuws over de wildernis. Ver scholen in verre, haast ongenaak bare plaatsen, spraken de negers over de leider der karavaan, over zijn dodende donder en zijn on verschrokkenheid. En tijdens de nacht spraken opnieuw de tam tams Een blanke man trekt met een grote karavaan door het land. Wee hem die tegen zijn gezag wil opkomen. Geen macht is groot ge noeg om deze man te weerstaan. Geef hem voedsel en neem zijn geschenken. Zo zal zijn schaduw u niet volgen. Na de slag schouwde Stanley zijn karavaan. Reeds heel wat ver liezen waren geboekt. Ruim 20 man waren aan koortsen bezwe ken, eenzelfde aantal was gesneu veld tijdens de talrijke gevechten, terwijl er zeker 80 waren gedeser teerd. Stanley vroeg zich af met hoeveel manschappen hij het doel der reis zou bereiken. NAAR KAGEJI. Voldaan aan vlees en meel, ge rust nu de bevolking schijnbaar milder gestemd was, trok de ka ravaan verder. Manwa Sera en Kaloeloe liepen weer een heel eind vooraan om de weg te verkennen. Door het hoge gras baanden zij zich een pad. Daarachter lag de vlakte. Wan neer de speurders de rand van de savanne hadden bereikt, trokken zij zich snel terug tussen het groen. Want niet ver vandaar raasde een bende hyena honden, ooksteppen- honden genaamd, voorbij, zeker op het spoor van een of onder wild. Deze hyeanhonden zijn walgelijke dieren. Zij achtervolgen en doden het wild niet om in leven te blijven, doch wel uit louter moordlust. De wet van de jungle is nu eenmaal zo, |dat de sterkere de zwakkere verslindt om in leven te blijven. Doch daar blijft het dan ook bij. Wanneer een dier verzadigd is, laat hij de rest van de wereld met vrede. Dit is niet het geval met de hyena honden, die in grote kud den rondzwerven en doden wat en waar ze kunnen. De bende rende huilend voorbij. Een paar schoten knalden. Enige dieren rolden omver, terwijl de an deren, verschrikt door het onge wone gerucht, zwenkten en over de vlakte wegrenden. Kaloeloe juichte. Iedere dag kon hij onder vinden dat zijn oog scherper werd en zijn schot raker. Het stemde hem tevreden. Want hij wilde en zou een groot jager worden. Wordt voortgezet). DE KOORNBL.OEM Fokker - Selecteur - Kuikenbroeder - Pluim- veedeskundige- Bedrijfsleider - Keurmees ter - Veevoederdeskundige - Vertegen woordiger Zaadkennis - Kippenfokkerij - Depöhouder - Controleur - Eierverzame- laar - Bierhandelaar - Zaadhandel - Vee- deskundige - Exporteur - Sexer - Zaad- kundige - Opkoper - Pluimveetechnicus. De bekende schriftelijke cursussen voor Rijks- en Vakdiploma's van het Instituut Mer- curius, Speciaal Instituut voor schriftelijk pluimvee- en voederonderwijs beginnen weer. Vraagt ons gratis Speciaal Pluimvee prospectus. 35 jaar ervaring HOLLAND

De Koornbloem | 1957 | | pagina 6