Eiermarkt 26 maart 1957 Beste Karresmeersel (Vervolg van le bladzijde), kan men boffen met de hoogcon junctuur van België. Ik wil verder verwijzen naar het verslag van onzen beheerraad waar de toestanden worden aan geklaagd en aan de heer Minister van landbouw zullen worden ter kennis gebracht. Met de hoop dat een eendrach tige werking tot stand komt en dat een behoorlijke bestaansmogelijk heid voor onze landbouwers wordt geschapen, wil ik deze vergadering sluiten. Met een algemeen handgeklap verklaarde de vergadering zich eens met de woorden door onzen Bestuurder uitgesproken en werd de vergadering gesloten. Hier volgt dan het Verslag van de Beheerraad MEVROUWEN, MIJN HEREN, We hebben het groot genoegen verslag uit te brengen over ons 38e boekjaar, afgesloten op 31 decem ber 1956. ,ncz Alhoewel het niet in 1956 is ge beurd kunnen we deze vergade ring niet aanvangen zonder voor af hulde te brengen aan de nage dachtenis van een onzer trouwe medewerkers, de heer Alexander Grauwels, lid van de toezichtsraad, die op 27 januari laatstgeleden het' tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. We danken Hem voor zijn jaren lange medewerking|en zullen zijn nagedachtenis in ere bewaren. De heer Grauwels was een man van eer en geweten, een voor beeld voor velen. Hij ruste in Vrede Zoals gewoonte willen we hier een overzicht geven van de ge beurtenissen op landbouwgebied voor het afgelopen jaar. Indien 1955 voor de landbou wers een slecht jaar mag worden genoemd dan zal 1956 zeker op dat gebied de kroon spannen. Het weder is bijna het ganse jaar langs de verkeerde kant ge weest. Na de hevige vorst van Februari, die zo veel schade aan bracht aan de graangewassen, hebben we regen op regen ge kend, zodat de oogsten die met zoveel onkosten en arbeid waren herzaaid en gegroeid, met veel moeite konden geschuurd worden. Met de varkenskweek ging het nog droeviger dan in 1955, uit oor zaak van het sluiten van de Duitse grenzen voor invoer van spek De kiekenkwekers ondervonden, vooral op t einde van i jaar, dat de prijzen van de eieren niet in verhouding waren tot deze der voeders. Prima fruit ging aan een behoor lijke prijs van de hand, terwijl de groenten en vooral het witloof en de prei in zeer slechte voorwaar den werden verkocht. De oogst der eetaardappelen was niet schitterend maar er werden redelijke prijzen betaald... tot op het ogenblik dat onze regering de grenzen openzette voor invoer uit Nederland om de prijzen te druk ken. Het duurde een paar weken om de prijzen met 0,50 fr. te doen dalen. Onze eetaardappelen von den tot voor enkele dagen zelfs geen kopers. En wat gebeurt er met de prij zen van de melk Terwijl de ste- deling cl© gest©riiiseeru6 m©ik 7 50 fr de liter betaalt krijgt de boer hoogstens 3,65 fr. in de win ter, tot 2,75 fr. in de zomer. Deze prijzen zijn veel te laag en te scherp berekend voor de voort brenger, terwijl de tussenhandel vet gesmeerd wordt. Over het algemeen mag worden gezegd dat de verkoopprijzen der landbouwprodukten slecht waren. De voortbrenger van eetwaren in België wordt uitgeperst met alle middelen om de zo gevreesde stijging van den index te kunnen remmen. Voorde dikke tarweboeren werd het nog geen ramp, maar voor de kleine bedrijven die met de op brengsten van dierenkweek, groen ten en aardappelen moeten leven wordt de toestand onhoudbaar. Van overal gingen stemmen op en men scheen algemeen akkoord dat er iets moest gedaan worden voor de kleine boeren. Tot hiertoe is het evenwel daarbij gebleven. Langs de radio werden de boe ren aangemaand op moderne ma nier te werken. Ook de landbouw bladen bleven niet achterwege om te hameren op de verouderde meto des van handelen op de boerderij. In ons blad hebben we over deze aangelegenheid in enkele bijdra gen over de Leefbaarheid van de Landbouw ronduit ons gedacht gezegd. Vooreerst wezen we op de plicht van de regering behoorlijke ver koopprijzen mogelijk te maken, in plaats van deze neer te drukken om de opgang van de index tegen te werken. Indien onze regering ten allen koste goedkoop leven wil op de rug der boeren, kunnen de kleine kwekers en groentenboeren in de huidige omstandigheden er het bijltje bij neerleggen en uit zien naar werk in de nijverheid, of teren op de werklozensteun. Van de andere kant gaat het niet op dat ons boeren niet mee gaan met de nieuwste vindingen op gebied van dierenvoeding en bemesting. Op de reeks aytikelen in ons blad "De Koornbloem,, verschenen over de "Leefbaarheid van de Land bouw,, kwamen enkele antwoor den. De meeste inzenders waren gans akkoord en vonden er nog wat bij. De laatste vond dat het nutteloos is zich moe te maken wanneer van regeringswege te gengewerkt wordt en zolang de boer hard moet werken en mo derne doenwijzen aanpakken om voor de gemeenschap het leven 1 goedkoop te houden, terwijl de lonen van de werknemers hoog zijn en het loon van de boer in I veel gevallen een almoes betekent. I Laat ons ronduit zeggen dat de goede weg zal te vinden zijn door j samenwerking van de landbouwers 1 en de regering. De reqering moet aan de land bouwers een minimum van be- staanmogelijkheid kunnen verze- keren, terwijl deze laatste niet moe ten blijven zitten op de stoel van overgrootvader. Intussentijd zijn we" weer een nieuw jaar ingestapt. We weten dat de lonen der werknemers steeds in stijgende lijn gaan, maar we we ten ook dat de meeste landbouw- voortbrengselen in prijs zijn ge daald, wat voor ons boeren een loonsverlaging betekent. Wanneer krijgt de landbouwer eens de kans behoorlijk vergoed te worden en wie brengt de om mekeer in de goede richting? Zijn de boeren sterk genoeg ve renigd en zijn ze strijdvaardig om desnoods met alle middelen het recht op leven te eisen, wanneer er met praten en overleggen niets verandert En voortgaande met de gedach ten vooruitgezet door den boer met boerenbloed zal de sterkste boerenvereniging in België, die door ledental en organisatie de macht in handen heeft, de oproep doen tot al de afzonderlijke groe peringen en landbouwers om des noods door een algemene, een drachtige en krachtdadige wer king de eis der boeren aan de natie op te dringen En een laatste vraag zullen de boeren van België als één man achter de leiders stappen en eer doen aan de wachtwoorden Het zal van groot belang zijn in de eerstkomende maanden op deze vragen een antwoord te krijgen. Intussentijd worden in de wereld en in eerste plaats in West Europa grote veranderingen in 't vooruit zicht gesteld, we bedoelen de ge meenschappelijke markt, waar het wel en het wee van onze landbou wers op het spel staan. Het zal nodig zijn een waakzaam oog te houden op de nieuwe wen dingen in de vorming van deze gemeenschappelijke markt 'v oor West Europa. Zullen onze belangen behoorlijk gewaarborgd zijn en zal het geen strop worden voor de boeren die op dure gronden en met hoge lo nen en levensvoorwaarden moe ten voortbrengen en de konku- rentie doorstaan van beroepsge noten die op voordeliger manier kunnen werken Dit is een der meest actuele vraagstukken welke door onze Mi nister van Landbouw en door onze regering niet mag worden over 't hoofd gezien. Voor Redt U Zeiven was de toe stand gunstig. Onze magazijnen werden in de loop van 1956 merkelijk vergroot en verbeterd. Ze gevenveel gemak in het werk van laden en lossen, en de verandering zal een merkelijke werkbesparing meebrengen. We hopen toekomend jaar de bouw van silos aan te vangen met een moderne losinstelling voor de voedergranen. Zo wordt Redt UZelven alle jaren iets beter en iets sterker wat zeker met grote voldoening door alle le den zal worden vernomen. Ons verkoopcijfer stijgt regelma tig, onze eigendommen worden verbeterd, onze reserven groeien ieder jaar en we kunnen met ver trouwen in de toekomst blikken. ZoalsU opdeuitgebreide balans rekeningen zult Kunnen zien is de uitslag van ons boekjaar zeer goed. Na de nodige reserven en afschrij vingen te hebben bedacht zal er nog genoeg overschieten om een vrij goed winstaandeel aan de aan deelhouder uit te betalen. We vragen aan de Algemene Vergadering de bilan en de voor gestelde winstverdeling goed te keuren. De leiding van Redt U Zeiven heeft nogmaals bewezenhaar man te kunnen staan. Indien de leden en vooral de aandeelhouders ten volle hun plicht doen zal onze vereniging verder groeien en bloeien tot genoegen en voordeel van al de Redt U Zeivers. Verleden jaar wezen we hier op de plicht van alle leden en vooral van de aandeelhouders om de maatschappij door alle middelen te steunen. Of deze oproep werd beant woord weten we niet, maar het is een feit dat ons verkoopcijfer voor 1956 tegenover 1955 met 10 is gestegen. De vooruitgang is het meest ken schetsend bij de mengvoeders die met ruim 22 naar omhoog gin gen en bij de samengestelde mest stoffen die stegen met 13%. Het is een uitslag waarover we ons kunnen verheugen, maar voor al een les en een aanmoediging om verder door te werken. Er kan nog veel meer worden verwezentlijkt en nog zoveel zaak voerders en leden kunnen meer presteren. Aan strijd ontbrak het evenwel niet in het afgelopen jaar. De con currentie wordt met de dag hevi ger. Alle middelen, zelfs de kod- digste, zijn goed om de boerkens aan te trekken, ze naar links of rechts te brengen, meest in prach tige autocars, om ze te overtuigen van het goed eten en drinken, overgekomen als hemels manna. Toch schijnen de landbouwers nog klaarziende mensen die zich niet met Barnum reklaam laten aantrekken en we bestatigen met genoegen dat men ze nooit zo zat of zo zot kan maken om niet het kaf uit het koren te kunnen schei den. DE BEHEERRAAD E. Baeten Voorzitter. O. Caudron. Fr. Wynant Bestuurder. Afg.-Beheerder. R. D'Hondt, R. Moens, A. Pos semiers, G. Schollaert, V Van den Haute, Leden. MEVROUWEN, MIJNE HEREN, Ingevolge de wet en de standre- gelen brengen wij verslag uit over onze taak. Wij hebben de inventarissen van de goederen in magazijn opgeteld en de waarde nagezien. Wij hebben de boeken en de re keningen van de maatschappij na gegaan en alles is in orde bevon den. Wij hebben de posten van voor- en nadelen van het bilan na gezien en juist bevonden, zodat wij U voorstellen de balans, evenals de winst- en verliesrekening, zoals zij door de Beheerraad wordt voor gesteld, goed te keuren. (getJ. Van Bockstael, Voor zitter. J. Kiekens, G Van de Velde, Fl. Goeman, leden. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen worden vastgesteld a.v. Producentenmarkt Gemidd. prijs van 1,50 a 1,60 fr. Prijs op tournée Alles doorheen 1,45 fr. Marktbeschouwingen Niette genstaande goede uitvoer naar Duitsland vorige week, was de markt heden morgen iets flauwer gestemd, met veel aanbod van extra zware eieren. Aangevoerde hoeveelheden 970.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 44 000 Verkocht 32.000 (2,00 d 2,50 fr.) Botermarkt: 887 kg. 7óa78fr. Tendens van de markt daling Zwijnen 19- 20 fr. Biggen 25 28 fr. Kalveren 36 46 fr. in nieuwe emmers van 10 kg beschikbaar. LJCj IVWWivi

De Koornbloem | 1957 | | pagina 2