VAN DE HAK OP DE TAK. Boekbespreking. Landbouwtelling van 1 januari 1957 Hagelschotziekte op Perzik Groene Bladluis op Appel DE KOORNBLOEM - 30 maart 1957 Gino Rossi (niet te verwarren met de Tino van dezelfde naam), was zijn hele leven lang een arme drommel geweest. Als metserdie- ner had hij niet veel rijkdommen vergaard. En het is zeker dat zijn naam voor het eerst in de kranten kwam nadat hij goed en wel over leden en ook begraven was. Hij was steeds zo arm geweest dat hij zelfs geen begrafenis kreeg zoals ieder ander beschaafd mens men stopte hem met klederen en al in de doodkist. Want zelfs de kle deren konden voor niemand meer dienen. Pas twee dagen nadat hij in de put gestopt was kwam het uit dat hij bij de nationale loterij het gro te lot van 19 miljoen lire gewonnen had. Maar van het winnende num mer geen spoor, hoe de hebzuchti ge erfgenamen er ook naar zoch ten. Tot er een dacht dat de a.gestor vene zijn lot mede in het graf kon genomen hebben. Men vroeg en bekwam de ontgraving. En inder daad, in een verloren zakje van zijn vest vond men het kostbare briefje. Deze tragi-comedie speelde zich zich af te Florence onder de Zui derse hemel van het mooie Ita liaanse schiereiland. De actie voor het bloedgeven die op het ogenblik doer het Franse Kruis gevoerd wordt, heeft een re gen van protest-brieven doen toe komen op de burelen van de be lastingskantoren te Parijs. De postkantoren hebben hun me dewerking verzekerd door op iede re brief een stempel te slaan waar op staatHebt u er reeds aan ge dacht ook iets van uw bloed te of feren? Zeer tot verontwaardiging van de belastings- betalers komt deze stempel ook voor op de belastings- en aanmaningsbrieven. Zij zijn oordeel dat de belastingsdiensten reeds meer dan genoeg hun bloed uitgezogen hebben. In figuurlijke zin althans. Door de dienst voor vreemdelin genverkeer te Marseille werd, met het doel toeristen naar de stad te lokken, een tentoonstelling van bruidsklederen uit Frankrijk en zijn overzeese gebieden ingericht. Vanuit Somaliland werd aan de inrichters een kist gestuurd waarin zich een bruidskleed van de Bra- wastam uit Frans-Somaliland (Afri ka) bevond. Vol verwachting werd de kist geopend zij was leeg. Een Amerikaans filmgezelschap maakt volgende reclame voor een nieuwe detective-film waarin naar het schijnt nogal duchtig geknok- keld wordtDe film rukt u van uw stoel, snijdt u de adem af, werpt u ten gronde, verplettert u enlaat una een groots schouwspel van 90 mi nuten gebroken, verslagen, verplet en toch tevreden naar huis gaan Tevreden er levend vanaf geko men te zijn. In Oostenrijk werd een man, die niet aan zijn proefstuk was en alle Oostenrijkse gevangenissen beter van binnen dan van buiten kende, wegens een herhaald misdrijf tot een zware straf veroordeeld. De man ging tegen het vonnis in verbreking. Hij voerde aan dat de voorzitter van de rechtbank vol gens de bestaande voorschriften van de Oostenrijkse rechtspraak, bij het uitspreken van het vonnis een rode mantel, bestikt met hermelijn moet dragen. De man kreeg gelijk en het von nis werd verbroken omdat bleek dat het bont helemaal geen herme lijn was maar doodgewoon konij nenhaar. Vandaar fout in de pro cedure. Reeds negen maal was de tien jarige straatkapoen Juan Palessa uit Barcelona (Spanje) bij het uit richten van zijn kattekwaad in de dokken van de haven gevallen en negen maal achtereen waren zijn redders in werkelijk levensgevaar geweest. Nadat hij er voor de tiende maal uitgehaald was werd hij door de politie zonder meer opgeleid. Hij leefde veertien dagen op staatskos ten. Toen hij aan zijn ouders terug gegeven werd kon hij hen mede delen dat hij door de politieman nen verplicht geweest was te le ren zwemmen. Eerder had men hem niet willen lossen. Zodat hij voor taan zichzelf zal kunnen redden. In de gemeenteraad van de Duitse stad Friedberg werd een voorstel gedaan dat er op gericht was aan taxivoerders te verbieden dronken personen te vervoeren. Het voorstel werd verworpen na dat de burgemeester de vraag ge steld had wat er dan diende ge daan wanneer in de toekomst hij of iemand van zijn achtbare colle ga's wat al te lang in de wijngaard des Heren vertoefd zouden hebben. Een uitgeverij uit Atlantic City (Amerika) had een nieuwe roman uitgegeven. Aan de eerste lezer die een opzettelijke gewilde fout in het boek zou ontdekken werd een premie beloof van 300 dollar. Binnen een tijdspanne van twee weken werden meer dan 20.000 ex emplaren verkocht. De fout - hoeft het gezegd - werd nog door niemand ontdekt. En zal waar schijnlijk ook wel nooit ondekt worden. De wereld wil toch gekuld wor den Rudolf Kiffmann, gedipl. land- bouwk - Illustriertes Bestim- mungsbuch für Wiesen- und Weidepflanzen des mitteleuro- pöischen Flachlandes. Teil A Echte Graser (Gramineae)26 blz. tekst en 23 tafels met 109 afbeeldingen, gcbr. 48 fr., Te verkrijgen bij de schrij ver Rudolf Kiffman, 3b) Freisingl Obb., Dr. v. Da'lerstr. 20/1 West- deutschland. Onderhavig deeltje A van het totale «Bestimmingswerk für Wie- senund Weidepflanzen» maakt het mogelijk, ook voor hen die geen uitgesproken plantkundige oplei ding hebben genoten, de weide- planten te leren kennen en ze ook te leren bepalen. De tekst gaat steeds vergezeld van de daarbijbe horende afbeeldingen, die op zulke wijze (pentekeningen) zijn uitge voerd, dat ieder onderscheidings kenmerk duidelijk vast te stellen is. Dat laat trouwens toe praktisch zon der missingen de te onderzoeken planten te bepalen. Een doelmatig aangebracht randregister maakt het opzoeken nog gemakkelijker en sneller. Het is mogelijk de planten te de termineren in niet bloeiende, bloei ende en zaaddragende toestand. Wenst men afzonderlijke zaden of vruchten te bepalen dan dient hier voor verwezen naar de andere deeltjes van het zelfde werk, die wij reeds vroeger hebben bespro ken. Waarschuwingsbericht voor de Fruitkwekers (Coryneum Beyerinckii oud) Het Opzoekingsstation van Gor- sem» bericht ons «Thans bestaat er gevaar voor infectie van bloembotten en jonge bladeren door de conidien, aanwe zig in de gomvloeiing. Wij raden aan onmiddellijk een behandeling door te voeren. Aangezien ook de pas gespeende vruchten zeer ge voelig zijn dient deze behandeling te worden herhaald tot einde mei. Theoretisch spuit men bij elke re genperiode. Nadere inlichtingen worden verder nog per radio uit gestuurd. (N.I.R 1 u. 30; (Aphis Pomi Deg) We stellen thans belangrijke ontluikingen vast van bladluizen. Waar geen winterbespuiting werd doorgevoerd, spuit men onmiddel lijk met een produkt op basis van fosforesters, dat gebeurlijk sa men met de klassieke zwamdoden- de middelen verspoten wordt. De ze behandeling volstaat ook voor de vernietiging van de reeds ont loken bladvlooien. (Psylla mali) Kon. Vlaamse Schouwburg Brussel. In de K. V. S. te Brussel. Zaterdag 30, zondag 31 maart, en maandag 1 april worden in de Konink lijke Vlaamse Schouwburg te Brussel de laatste voorstellingen gegeven van Zo is Vader het prettige familiestuk dat door H. Lindsay en H. Crouse voor het toneel werd geschreven naar de ro man Life with Father van Clarence Day. Greta Lens en Paul Cammermans vertolken de hoofdrollen, de regie is van Tone Brulin en het decor van Lydia de Ganck Donderdag 4 april, gaat de première van het vrolijk-rake stuk van André Rouss'n Helena of de Levenvreugde met Dora van der Groen, C, van Gent, Nand Buyl, Magda Kleyne en Wies Andersen, in de regie van Jo Duo en het decor van Chantal de Hemptinne. Dinsdag 9 april, te 15 uur. voorstel ling van het jeugdstuk De Avonturen van Tom Sawyer naar het boek van Mark Twain Ter gelegenheid van Pasen worden zes voorstellingen gegeven van De derde Dag een spel in drie bedrijven, van Ladislaus Fodor, in de regie van BertStruys Die voorstellingen ga-m op woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 april, telkens te 15 en te 20 uur. Hierdoor wordt de première van De volle Waarheid verschoven tot zater dag 20 april, te 20 uur. In de bossen van Eisenach (Duit se Sowjet-Zone), maakten twee jonge mannen jacht op everzwij nen. Een zwijn was aangeschoten, doch niet dood. Woedend viel hij een van zijn belagers aan die de aanval met zijn geweerkolf tracht te af te weren. Het zwijn snapte de verschrikte te jager het geweer uit de hand en met het vuurwapen in de muil ren de het er vandoor. Alhoewel het gewapend was, kon de andere jager het dier neer leggen. Te Kopenhagen (Denemarken) moest een jong meisje zich voor het Gerecht verantwoorden om dat zij 900 kronen ontvreemd had en uitgegeven aan taxiritjes. De rechter sprak slechts een voorwaardelijke straf uit toen be kend geraakte dat het meisje steeds met dezelfde taxi gereden had om dat zij op de taxivoerder verliefd geworden was... Het Nationaal Instituut voor de Statistiek publiceerde de vergelij kende uitslagen van de landbouwtellingen op 1 januari 1956 en 1 januari 1957. Hierna volgen de globale gegevens voor het land. Het betreft hier Teelten (in ha.) Wintertarwe Spelt Masteluin Rogge Wintergerst Winterkoolzaad Winterraapzaad Totaal der winterbezaaiingen Hoevedieren (aantal) Landbouwpaarden Runderen (totaal) waarvan melkkoeien Schapen Varkens (totaal) waarvan fokzeugen Geiten Uitkomsten der telling op 1 januari 1956 1957 188.588 158. 81 7.151 6.203 440 392 64.832 ;60.423 37.216 j24.797 972 833 35 48 289.236 251.377 182.136 175.003 2.197.364 V 2.254.-24 949.388 36.386 1.347.391 174.499 2.727 945.925 37.540 1.276.437 160.132 2.141 Op te merken valt de vermindering van de bezaaiingen met win tergranen tengevolge van het sl chte weder. Het aantal paarden daal de verder, ook het aantal zeugen verminderde met ruim 14.000 wat op een zekere sanering wijst Het aantal runderen nam toe, terwijl het aan tal melkkoeien afnam. Dit schijnt te wijzen op een verdere uitzuivering van de stallen en het opfokken van jonge dieren ter vervanging

De Koornbloem | 1957 | | pagina 5