De bevolkingsaangroei in dc Ver. Staten. Afzet en verdeling van land- en tuinbouwvoortbrengselen. Het wel en wee van de Aardappel Koeien en Vaarzen 3 Tot nog toe gold in de sociologie als stelregel dat met de verhoging van de welstand ener bevolking, steeds een vermindering van ge boorten gepaard gaat. In het licht van hetgene er gebeurt in Amerika is dat een stelling die zal moeten herzien worden, of althans meer genuanceerd zal moeten worden uitgedrukt. De bevolking van de Ver. Staten, een der meest welvarende volke ren van de wereld, verhoogt ieder jaar met 3 miljoeneenheden. Wan neer dat zo voort gaat, en het heeft er de schijn naar, dan zullen de Ver. Staten in 1975 circa 60 miljoen meer inwoners tellen dan nu, dat is ongeveer zoveel als de huidige bevolking van Frankrijk, Holland en België te zamen. Een zulkdanige bevolkingsaan groei stelt geweldige vraagstukken in zake onderwijs, huisvesting, te werkstelling, verbruik, enz., en het zal grotendeels van de oplossing dezer vraagstukken afhangen of de Ver. Staten hun peil van wel vaart zullen kunnen behouden. Eenzelfde vraagstuk stelt zich voor Rusland. De spreekwoorde lijke ellende van de Russische be volking, is niet zozeer een gevolg van de aard van het regiem waar onder het leeft, dan wel van de onmacht van dit regiem om de vraagstukken gesteld door de be volkingsaanwas te bemeesteren. Indien er ieder jaar drie miljoen meer babies op de wereld komen in de USA, dan betekent dat dat er ieder jaar steeds meer scholen, en steeds meei onderwijzend perso neel zullen nodig zijn om deze kin deren te onderwijzen. En er is nu reeds in de USA een nijpend ge brek aan scholen en meesters. En ieder jaar verergert de toestand. In 1975 zal het totale aantal leerlingen 65 miljoen bedragen tegenover de huidige 43 miljoen. Men zal dan over 600.000 onderwijzers en leraars meer moeten beschikken dan nu, en nu is er reeds zo'n nijpend te kort I Dat is echter niet alles. De meeste van deze mensen zullen ook eens trouwen en een familie stichten. Ieder jaar groeit het aantal jonge ren dat een huwbare leeftijd heeft bereiktvoor deze bijkomende ge zinnen moeten steedsmeer en mee appartementen en woningen ge bouwd worden, zodat men een ge weldige boom voorziet inde bouw nijverheid. Rekening houdend met de huidige tendenz zullen deze nieuwe woningen vooral op- het platteland gebouwd worden, wat een verhoging zal medebrengen van het aantal auto's om al deze mensen toe te laten zich naar hun werk te begeven. Men schat dan ook dat het huidig aantal van 65 miljoen wagens, in 1975 tot 100 mil joen zal gestegen zijn. De voortbrengst van goederen en diensten zal met deze groei van de bevolking gelijken tred moeten houden er zuilen ieder jaar meer meubels, meer radio's, meer koel kasten, meer televisieposten, meer voedingswaren, enz. nodig zijn. De werkverschaffing zal dan wel geen vraagstuk zijn, op voorwaarde dat de nijverheid bekwaam zal zijn ge lijken tred te houden met de groei der bevolking. Hoe meer mensen er komen, des te meer dingen er nodig zijn, en des te meer monden er moeten gevoed worden. Het behouden van het welvaarts peil zal dus voor de Ver. Staten, met zijn bevolkingsaangroei, heel wat vraagstukken stellen in de na bije toekomst. Het voornaamste van deze vraagstukken is zonder enigen twijfel dit van het onder wijs. Zo Amerika er niet in gelukt voor al deze bijkomende kinderen scholen te bouwen en onderwijzers te vormen, dan gaat het een don kere toekomst te gemoet. President Eisenhower schijnt dit goed begrepen te hebben, en heeft onlangs aan zijn .regering verschillende aanbevelingen en suggesties gedaan om dit vraag stuk ernstig onder ogen te nemen. Dit is des te meer noodzakelijk daar de huidige toestand op on derwijsgebied in de Ver. Staten niet als schitterend mag genoemd worden. Er is nu reeds een nijpend gebrek aan schoollokalen en per soneel. Het beroep van onderwij zer is een der slechtst betaalde be roepen in de USA het is dan ook niet te verwonderen dat slechts weinigen trachten op dit terrein een loopbaan te zoeken. Men kan veel meer verdienen in handel en nijverheid. Het is dan ook te hopen dat de Ver. Staten er zullen in gelukken de nodige maatregelen te treffen om de groeiende bevolkingsaan was op te vangen het zou inder daad een ramp zijn, niet enkel voor Amerika, maar ook voor de ove rige wereld, die naar de Ver. Sta ten opzien als naar een stimulans, moest het welvaartspeil in dit land komen te dalen. Rusland kon tot nog toe zijn bevolkingsaanwas niet meester moge Amerika van een zelfde ramp gespaard blijven. De aardappel, voorbereid onder vele verschillende vormen, is zeker met het brood het hoofdbestand deel van de voeding in Europa en en in Amerika. Dit was echter niet altijd het geval. In de Middeleeu wen was de aardappel nog onbe kend bij ons. In onze gewesten werd hij voor het eerst geplant en ge bruikt in het jaar 1586 te Bergen, en 't heeft lange jaren geduurd eer deze thans zo populaire vrucht bur gerrecht verkreeg bij onze mensen. Oorspronkelijk hoort de aardap pel thuis in Midden en Zuid Ame rika. Hij groeit in het wild in de Andes (bergketen in Zuid-Amerika) en op de vulkanen van Mexiko. Het is vooral uit de Zuid-Ameri kaanse staten Peru, Chili en Boli via dat hij naar Europa werd over gebracht. Maai niet in zijn huidige vorm. De aardappel die wij nu eten heeft nog maar weinig gemeen met de wilde Amerikaanse vrucht. Door kruising en selektie heeft men de goede schone en voedzame aardappel bekomen die we heden ten dage kennen. De wilde soorten aardappelen zijn nog van groot belang voor deze kruisingen, want elke soort aardappel is niet ge schikt voor gelijk welke grond. Voor een gegeven grond moet men zoeken naar de best aangepaste vrucht. Dat men nu echter niet mene dat j de aardappel, die we nu allemaal j zo erg op prijs stellen, onmiddellijk i door onze bevolking gegeerd werd. Het is met de aardappel gegaan DE STICHTING-LODEWIJK DE RAET nodigt alle belangstellenden uit tot de LANDBOUW - STUDIEDAG te Sint-Niklaas op 2 juni 1957. De prijs van land en tuinbouw producten aan de verbruiker is een aangelegenheid die niet alleen tuinder en boer maar ook de loon trekkende arbeider aanbelangt. Alle lagen van de bevolking heb ben er belang bij dat de gewone voedselproducten goedkoop blij ven. Tuinder en boer zelf hebben belang bij een bloeiend econo misch leven. Voor hen ook is het goed dat onze nijverheid tegen over het buitenland aan de mede dinging 't hoofd kan blijven bieden. Het mag echter niet alleen op de rug van tuinder en boer zijn dat men naar «goedkoop leven» streeft. De moeilijke concurrentie die onze land- en tuinbouw van het buitenland ondervindt en de strek king die er bestaat de prijzen van landbouwproducten naar beneden te drukken moet gepaard gaan met een betere inrichting van afzet en verdeling. Noch de landbouw, noch de ver bruiker hebben belang bij de hoge winsten van tussenpersonen De distributie staat ten dienste van de boer en tuinder. In landen als Denemarken en Nederland zijn tuinder en boer erin geslaagd door een machtige coö peratie weer zelf een deel van de winst op te strijken die in België de tussenpersonen ten goede komt. Aan deze vraagstukken die zo belangrijk zijn voor tuinder, boer en middenstander wordt deze stu diedag gewijd. Programma. Algemene inleiding R. Grooten, wn. hoofdingenieur-direkteur aan het Ministerie van Landbouw. Afzet en verdeling van de zuivelpro ducten W. De Coussemaecker, in genieur bij de Nationale Zuivel dienst. Een commentaar van het standpunt uit van de middenstand A. Boets, ge westelijk secretaris Nationaal Chris telijk Middenstandsverbond. Inlichtingen. Plaats De studiedag heeft plaats in Café Restaurant De Hoop Kardinaal Mercierplaats, Sint-Ni- klaas. Begin en pinde Zondagvoormid dag 10 u. zondagnamiddag om streeks 17 uur. Bijdrage 25 fr. Middageten In Café-Restaurant De Hoop is er gelegenheid om te lunchen en ook om meege brachte boterhammen te gebruiken met koffie of soep. Inschrijving Geschiedt door stor ting of overschrijving van de bij drage op p.r. 833.14 van de Stich ting Lodewijk de Raet te Brussel. De inrichters zouden het op prijs stellen indien U zich vooraf wilde opgeven. zoals met de meeste nieuwighe den men wilde er niet van weten. Al wat nieuw is ontmoet verzet dat was zo voor de fiets, voor de trein, voor de auto, voor ingeblik te groenten, enz. dat was ook zo voor de aardappel. Het heeft meer dan 200 jaren geduurd alvorens hij algemeen gegeten werd. De eerste honderd jaar na zijn invoer in Europa gold de aardap pel zelfs als een zeer gevaarlijk, ja, giftige vrucht. En deze overtuiging was niet helemaal van grond ont bloot. Want het groen van de aard appel, en vooral zijn rode groene bessen, bevatten een giftsolanine, dat ook in de ogen van de appel zelf aanwezig is, en dat aanleiding kan geven tot ernstige stoornissen, indien de vrucht niet goed geschild is, en ontdaan van al de ogen. Maar de aardappel zelf is een zeer ge zonde vrucht, rijk aan eiwit en zet meel. Stilaan echter veroverde de aardappel de gunst van onze men sen, zodat een mislukking van de oogstop het einde van de 18e eeuw, reeds ernstige stoornissen kon te weegbrengen in de voedselbe- voorrading der bevolking, gans biezonder in de steden. Het is vooral gedurende de 19° eeuw dat de aardappel algemeen verspreid en gegeten werd met het brood vormde hij dan het hoofdbestanddeel van de voeding, soms, maar eerder zelden, aange vuld met een stuk vlees of spek. Maar ook deze tijden behoren de finitief tot het verleden. Met de ver hoging van de levensstandaard, en de invoer van allerlei uitheemse en exotische spijzen, moesten brood en aardappelen stilaan de plaats ruimen voor ander en meer ver scheiden voedsel. Dit neemt ech ter niet weg dat de aardappel nog een belangrijke plaats bekleedt in onze voeding, echter niet meer in dezelfde mate als vijftig jaren en meer geleden. Tijdens de oorlogen van 1914-18 en 1940-45 is het voor al de aardappel die onze mensen het nodige weerstandsvermogen gegeven heeft, bij gebrek aan vlees en voldoende brood. De wereldoogst van aardappe len wordt gerekend op ongeveer 150 miljoen ton (de voortbrengst van Rusland niet medegerekend, daar deze niet gekend is). Het jaar lijks verbruik per persoon ligt he den ten dage tussen de 125 a 150 kgr. per jaar. In Frankrijk kreeg de aardappel vooral burgerrecht dank zij de ijver en de bemoeiingen van A. Parmen- tier. Deze wist eerst en vooral Ko ning Lodewijk 16e voor zijn lieve lingsvrucht te winnen. Op een ze kere dag zag men de Koning met enkele aardappelbloemen in het knoopsgat rondwandelen, en aan stonds wilde gans het hof en de adel hetzelfde doen. Daarbij liet Parmentier grootse maaltijden be reiden waarvan alle gerechten hoofdzakelijk uit aardappelen wa ren samengesteld, maar dan be reid op verschillende manieren. In die dagen kreeg de aardappel in Frankrijk de naam van La Par- mentiére en iedereen wilde met deze wonderbare vrucht nader kennis maken Prijskampen voor Maandag 10 juni, om 14 uur, te ST. MARIA LIERDE. Dinsdag 25 juni, om 9 uur, te ST. GILLIS-DENDERMONDE. DE KOORNBLOEM 1 juni 1957

De Koornbloem | 1957 | | pagina 3