Sintc-Lutgartviering Bank van Brussel De Reus der Wildernis. OpgepastDe Betenvlieg AALST-MIJLBEEK. GROOTSE te Asse op zaterdag 1 en zondag 2 juni. Dit jaar is het 100 jaar geleden dat Sinte Lutgart van Tongeren uit geroepen werd tot Schutsvrouwe van Vlaanderen, en van de Vlaam se taal en letterkunde. Professor Bormans en Guido Gezelle waren er de promotors van. Dit jubileum mag niet zonder meer voorbij gaan. Turnhout heeft de herdenking hiervan op passen de wijze ingezet. Andere steden en qemeenten zullen volgen. Ook te Tongeren, de geboortestad van Sinte Lutgart, waar haar een prach tige nieuwe kerk werd toegewijd, het Vlaamse nationaal Lutgart- heiligdom zal ze gevierd worden, speciaal onder impuls van de Gil de van Sinte Lutgart welke dit jaar 10 jaar bestaat. Het Payottenland, en inzonder heid de aktieve gemeente Asse, wil in deze reeks feestelijkheden niet ten achter blijven. Onder de bezielende leiding van burgemeester Gerard Van Wijnen- daele en een aktie-komitee zal de ze viering op waardige wijze ge schieden, mede in het teken van van het katoliek onderwijs, want Sinte Lutgart is ook de Bescherm heilige der Vlaamse jeugd. Op zaterdag 1 juni wordt er in de feestzaal van het Gemeentehuis een zeer interessante tentoonstel ling geopend, uitsluitend gewijd aan Sinte Lutgartboeken, prenten reprodukties, persartikelen, uit de degelijke dokumentatie van de Heer Van Driesen uit Borgerhout Middeleeuwse folianten en uitga ven behorende aan het Ruusbroec- genootschap te Antwerpen zullen er tentoongesteld worden, samen met nieuw werk van onze heden- daogse kunstenaars, speciaal van de artisten uit het Payottenland glasramen van Frans Van Immer- seel, Cyriel Los, Zr. M. Augustine schilderijen van Jan Van Lier, Bert Van den Broeck, Broeder Tarcisius, Zr. Lucie Anne gedichten van Ka- rel De Decker, Bert Peleman, Zr. Lutgardis kunstsmeedwerk van Karei Meert en Willy De Smet getoonzette komposities van Ivo Mortelmans, Wies Pée e.a. dit alles, en nog veel meer, zal er te bewon deren zijn. Z.E.P. Dr. Reypens, S.J. zal een openingswoord spreken en de bezoekers rondleiden door de ze artistieke warande. Op zondag 2 juni zal er in alle H. H. Missen een gelegenheidsser moen gehouden worden door E. P. Lauwers, M.S.C., in de dekenale kerk Te 15,30 u. gaat een optocht door der katolieke schooljeugd (gemeen telijke en vrije scholen van Asse, voorafgegaan door de muziekfan- fare der studenten van het Missie seminarie en verduidelijkt door op schriften, enz. WegwijzerGemeen teplaats, Neerstraat, Keverstraat, Steenweg, Kalkoven, Astridstraat, Koensborrestraat, Nieuwstraat, Steenweg, de Vironstraat, Markt. Te 16 u. grootse feestzitting op de Markt, waar een reusachtig ge- dekoreerd podium wordt opgetim merd uitvoering van Lutgart-lie- deren van onze Vlaamse toondich- 1 juni 1957 S ters, door meer dan IC00 kinderen, onder leiding van dhr. Antoon Van Avermaet deklamatie door dhr. Herman Bogaert, volksdans door de Volksdansgroep «DeHoepdu- vel onder leiding van Adv. Rob. Lettens vlaggezwaaien door de vendelier Jan Limpens, groep Hertog Jan uit Hekel- gem optreden van het V.T.B. zang koor uitvoering van het Missiese minarie van Asse, onder leiding van dhr. Geaurinckx, direkteur van de Gemeentelijke Muziekschool. De feestrede zal uitgesproken wor den door Z.E.P. prof. De Boutte, C.S.S.R. De heer J. De Vis zal met een passende tekst de hele feest zitting omkransen. De Sinte Lutgarttentoonstelling blijft open op zondag 2 juni, ook op maandag 3 juni (die dag worden speciaal de scholen verwacht) Wij doen hierbij een oproep tot al de meisjes uit Asse, het Payot tenland en verder, vooral tot deze die Lutgart heten, opdat ze zondag 15,30 u. mede zouden opstappen in in de herdenkingstoet. (Medegedeeld) Bijna alle betenvelden uit de streek zijn aangetast door de be tenvlieg. De larven zitten nu reeds in het blad en zullen de jonge be ten zware schade toebrengen. Van zodra de larven in het blad worden waargenomen (witte, luchtinhou- dende blaasjes en gangen) dient onmiddellijk een bespuiting door gevoerd met Fosfern 45. Wacht niet tot het te laat is. Om U beter te dienen opent de Nieuwstraat 27, AALST een nieuw agentschap te Hovenierstraat 22 Tel. 21148 Toegankelijk alle dagen van 9 tot 12 u. 30 (de zaterdag van 9 tot 12 u.) Onze afgevaardigde de Heer Clement Callebaut zal U steeds bereidwillig ontvangen. Beleggingen op korte en lange termijn. Financieringen Private Leningen STIPTHEID VEILIGHEID GEHEIMHOUDING. pCj" T\ voor iedereen, kleine in- vjUJjlJ trest, Zakenkantoor Adh Van den Eeckhout, Landgoed« De Etting», Erondegem. Tel. Aalst 25191 20 Stanley en zijn groep drongen vooruit. Na het eerste ogenbltk van verrassing werden de Arable- ren woedend. Doch het zicht van enkele tientallen dreigende gewe ren deed hen wankelen. En tevens, wat hen nog meer deed terug deinzen een blanke in de wilder nis, wat kwam deze hier verrich- t8De leider van de slavenhalers kwam naar voor. De woede glin sterde in zijn ogen. Met welk recht komt u zich mengen in mijn aangelegenhe den?-brulde hij. Stanley bleef kalm. Ik verzet me tegen het ieit dat gij op lafhartige wijze onschuldige mensen overvalt. -Er is geen enkele wet die dat verbiedt -Neen. Maar in dit geval hul digt gij de wet van de jungle de sterkste overwint. Welnu, op dit ogenblik ben ik de sterkste. Ik raad dus aan uw matten te rollen De Arabier merkte wel dat hij tegenover een ijzeren muur stond. Met machteloze woede beval hij de terugtocht. -Weet, blanke, dat ik u later wel eens opnieuw ontmoeten zal, zei hij nog bij wijze van afscheid, Misschien zijn de kansen dan ge keerd. Stanley en Frank stoorden zich niet aan die bedreiging. Met ge rust geweten keerden zij weer naar hun bazis. Hoezeer wensten zij niet in de gelegenheid gesteld te wor den meerdere malen op te kunnen treden tegen dergelijke mensont- terende praktijken OPNIEUW MIRAMBO. Na dagen en dagen had de ex- .door JACK VERSTAPPEN peditie zich kunnen losmaken van het onmetelijk oerwoud. Een meer vruchtbare vlakte wekte de moed van de vermoeide dragers weer op. Het was de jagers gemakkelijker enig wild te vellen. En waar de buik gevuld is, is ook de moreel uitstekend. Toen de dag in de lucht kwam, het was de zoveelste dag, de da gen en nachten werden gewoon weg niet meer geteld, kwam de on vermoeibare Manwa Sera uit de grasvlakte en verwittigde de klei ne meester dat hij een alleenstaan de buffel had ontdekt, waarschijn lijk afgedwaald van de kudde. Dat was een gelegenheid, die moest worden aangegrepen. -Trommel een paar mannen bij een. - zei Frank, - Vlees kunnen wij altijd van pas brengen. Vlug keek hij zijn buksen na. De jonge man wist dat de jacht op de buffel zeer gevaarlijk was. Van het groot wild is dit dier een geduchte tegenstanden, mede door zijn kracht en zijn scherpe zintuigen, als door zijn strijdlust en buitenge woon uithoudingsvermogen als hij gekwetst is. Zeer vroeg in de mor gen of tegen de avond kan men de buffel zoeken in de weilanden of grasvlakten. In de loop van de dag rust hij in het kreupelhout of aan de zoom van de wouden. Kaloeloe en Safeni waren insge lijks van de partij. Voorzichtig na derden de jagers de boord van de savanne. Op slechts een paar hon derd meters stond inder daad een zwaargebouwde buffel te grazen, nietsvermoedend ver mits Manwa Sera er wel voor ge zorgd had langs de kant te nade ren tegenover de wind, zodat de geur van vreemde wezens niet tot het dier kon doordringen. Zeer traag naderden de jagers. Het dier verroerde niet. Toen ze dan dicht genoeg genaderd waren, loste Frank een schot. De buffel schokte op de grond, maar bijna onmiddelijk daarop sprong hij overeind en in panische schrik holde hij weg. Het kwam er nu op aan zo dicht mogelijk te volgen. Daartoe moest de grootste omzich tigheid aan de dag gelegd wor den. Manwa Sera was de eerste om vooruit te snellen. Aan de aard van het bloed ter hoogte van de grassen, de aanwezigheid van wat kwijl en een weinig braaksel kon hij de aard van de wonde vaststel len. Zwaar geraakt, - zegde hij, Lang kan het dier het niet meer uithouden. Ook in dit kon aan de oerin stinct van de neger niet getwijfeld. Hoe verder de jagers doordron gen, hoe meer zij plaatsen aantrof fen, welke toonden dat het ver moeide dier was neergestort om daarna, met grenzeloze moed, op nieuw recht te stormen ten einde aan de achtervolgers te ontsnap pen. Aan de rand van een nieuwe open vlakte kreeg Frank gelegen heid een tweede schot het dier achterna te zenden. Dit was het einde. De buffel kapseisde en stor- te zwaar neer. Hij was een gewel dig dier. Een welkome beet voor de uitgehongerde vrienden, die met vreugde kwamen toegesneld. Het was aanvang april, toen de verkenners der expeditie met zicht bare angst de komst van de be ruchte Mira nbo kwamen aankon digen. Stanley fronste de wenk brauwen. De éne zware slag volg de op de andere. Hij vroeg zich af of hij wel ooit uit deze hel zou ont snappen. Niet alleen de mens be laagde hem van alle kanten, ook de natuur bleef aanhoudend of ers eisen om het doordringen in haar schoot te verhinderen. Snel liet Stanley een kamp op slaan. Met koortsachtige ijver werd gewerkt voor de versterking hier van. Niets mocht aan het toeval worden overgelaten. Na een paar dagen kwamen en kele opperhoofden van Mirambo's leger zich meldeh in het kamp. Stanley en Frank ontvingen hen in de hoofdtent. Groot was hun ver bazing te vernemen dat de afge zanten enkel kwamen om de wel komstgroeten van hun meester over te brengen, tevens met de medede ling dat Mirambo in hoogst eigen persoon wenste kennis te maken met de grote blanke, wiens roem hem vooraf ging in de oerwouden van Midden-Afrika. Beter nieuws kon de karavaan zeker niet worden toebedeeld. Het was beter met een geducht en ge vreesd man op goede voet te staan,, dan hem als een dreigende vijand in de rug te weten. Toen Mirambo verscheen was het volop feest. Een betere gele genheid om de mannen op te beu ren was voorzeker niet te denken. De gevreesde inlandse chef was een prachtige jonge kerel van on geveer 35 j aar. In tegenstelling met zijn reputatie, scheen hij zeer zacht en vriendelijk. Hij droeg het gezag over een schaar jonge en dappere krijgslieden, op dewelke hij zich ieder ogenblik kon verla ten. Daarin lag het volledig ge heim van zijn macht. Die avond, terwijl de trommen roerden en de negers in wild ritme hun naieve vreugde botvierden, sloot Stanley met Mirambo bloed broederschap Wordt voortgezet) DE KOOHNBl OEV -

De Koornbloem | 1957 | | pagina 6