LANDBOUW BERICHTEN Beste Karresmeersel 12 okt. 1957 3 BUITENLAND. CANADA Het bezaaide areaal boven de geraamde oppervlakte. De bezaaide oppervlakte in Ca nada is hoger dan voorzien werd door de ramingen die werden ge maakt op grond van de inzichten der landbouwers in maart 1.1. De huidige vooruitzichten zijn 8.500.000 hectaren dit jaar. De met haver be zaaide oppervlakte wordt geschat op 4.500.000 ha. De gerst beslaat 3.800.000 ha, hetzij 405.000 ha meer dan verleden jaar. AUSTRALIË. Verhoogde uitvoer van tarwe. Men raamt de Australische uit voer van tarwe en bloem in 1956- 57 op 3.500.000 ton, hetzij 800.000 ton meer^ dan de uitvoer van de vorige oogst. Bedoeld cijfer benadert het re cordcijfer, hetzij 4.200.000 ton, be haald door Australië in 1931-31. De eerste afnemer is Groot-Brit- tannië, daarna volgen Indië, Nieuw-Zeeland, Ceylon. WEST-DUITSLAND. Gewijzigde reglementering voor de aankoop van tarwe. Aan de West Duitse graanhan delaars werd meer vrijheid gege ven voor hunne aankopen van broodgranen van eerste hoedanig heid in Canada, de Verenigde- Staten en Argentinië. De invoer ders hebben thans de toelating binnen bepaalde grenzen de hoe veelheden tarwe van kwiliteit naar hun keuze aan te kopen. Deze nieuwe regeling brengt grondige wijziging vergeleken met de stren ge regels die in de eerste jaren na de jongste oorlog werden toege past. ENGELAND. Mechanisatie in Engeland. In 1954 was in Groot-Brittannië op elke zes maaidorsers één graan- droger aanwezig. In 1956 waren er twee drogers per vier maaidorsers. Er kwamen per vijf maaidorsers twee nieuwe drogers bij. Terwijl er 47 °lo meer maaidorsers kwamen tot een totaal van 31.020 stuks, na men de drogers met 117 toe. Vooral de eenvoudige typen von den veel ingang. De belangstelling voor opraap persen is eveneens groot. Van 1952 tot 1954 was er een stijging van 75 °/o en nadien tot 1956 nog eens van 90 °/o, zodat er vorig jaar bijna 38.000 in gebruik waren. Per 16 ha cultuurgrond is er één trekker of 348.000 in totaal en 16.000 rupsen. Verder zijn er nog 62.000 tweewielige trekkers. Verband met de trekkers houdt het grote aantal tweewielige wa gens (327.500 stuks), die een stij ging van 10 °/0 te zien gaven. De vierwielige wagens namen echter met 35 af tot 174.000. Verder zijn er nog bijna 30.000 vrachtauto 's op boerderijen in gebruik. Wat verder opvalt is een ver mindering van het aantal zaaima- chines, doch een veel grotere toe name de gecombineerde zaaima- chines kunstmeststrooiers. Ook de stal en kunstmeststrooiers ver meerderden in aantal. De Engelse baconmarkt. De onderhandelingen tussen een Engelse landbouwdelegatie en ver tegenwoordigers van Deense agra rische en coöperatieve organisaties hebben tot resultaat gehad, dat men overeenkwam een contingen tenstelsel voor de Britse markt in te stellen, volgens hetwelk de bacon levering over Engelse, Deense en Nederlandse producenten ver deeld zal worden. Er is in principe met de Engelse delegatie overeen stemming bereikt. Op 12 september 1.1. zijn in Ne derland besprekingen met Neder landse organisaties gevoerd. Ver wacht wordt, dat ook de Neder landse goedkeuring verkregen zal worden, waarna over de verdere uitvoering gesproken zal kunnen worden. Het is jammer dat men met de eieren nog niet zover is, dat af spraken gemaakt zouden kunnen worden tussen Duitse, Nederlandse, Deense en Belgische producenten, waardoor de Duitse invoerrechten zouden kunnen vervallen. Die moe ten toch, als de Euromarkt tot stand komt, verdwijnen. Het zou de ren tabiliteit van de eierproduktie op een behoorlijk peil brengen - al zou men dan op de uitte voeren en dus te produceren hoeveelheid iets moeten toegeven. FRANKRIJK. De landbouwpolitiek. De Franse regering oefent druk uit op de prijzen van levensmidde len na de devaluatie van het betaalmiddel Ze zal zo nodig, ma ximum-prijzen vaststellen voor groenten en fruit. Een probleem vormde de overname van de tar weoogst. De oogst is met rond 11,1 (vorig jaar 5,7) miljoen ton zeer goed. De broodprijs kan niet ver laagd worden, daar deze al ten koste van 17 miljard Fr. frs. gedrukt wordt. Maar hij mag niet duurder worden, daar sedert de oorlog het broodverbruik zeer is teruggelo pen, terwijl het vleesverbruik toe nam. Terwijl Frankrijk thans veel te veel tarwe en te weinig vlees pro duceert. De nieuwe maatregelen komen hierop neer, dat de tarweprijs met 3 °/o verlaagd wordt, terwijl maat regelen overwogen worden om de veeteelt verder te ontwikkelen en het verbruik van kalfsvlees te be perken. BULGARIJE. Een nieuwe kruising. Landbouwdocuwentatie ontleent aan de Zeitschrift für Landw. Pra xis van 3 maart jl., dat het in Bulga rije gelukt is een geitebok te krui sen met schapenooien. Wat op zichzelf geen moeilijkheden ople vert en thans met de k.i. helemaal niet, maar nimmer nog zag men goed ontwikkeld jongen van de ze paring. In Bulgarije heeft men de zaak als volgt aangepakt. Om de ooi klaar te maken voor het opnemen van zaadcellen van een bok, wordt de niet-bronstige ooi enige maanden vóór de bronst twee maal per week geinsemineerd met sperma van een bok. Bovendien krijgt ze ook tweemaal per week een inspuiting van 15 cm3 geite- bloed. Zodra de bronst begint, wordt zowel het ejaculaat van een bok als van een ram op zodanige wijze gecentrifigueerd, dat de zaadcellen gescheiden worden van de spermageleidevloeistof. Men voegt dan aan de spermage leidevloeistof van de ram zaadcel len van de bok toe. De daarmee geïnsemineerde ooien worden drachtig. In de eerste generatie lijken bijna 80 der jongen op het moeder- dier, zien er dus schaapachtig uit. Maar de produktie wordt door de heterosis versterkt de dagelijkse melkproduktie nam toe tot 1200 gram en de wolproduktie tot 4 a 5 kg. Bovendien zijn ze vruchtbaar, zodat men er mee kan verder fok ken. Voor de tweede generatie gebruikt men dan weer een (meri no) ram, waardoor de wolkwali teit wordt verbeterd. Want de wol van de Fl-generatie had veel over eenkomst met de lange haren der geiten. We zijn benieuwd, wat er uit eindelijk uit deze kruising zal groeien. Bulgarije heeft ca 9 min schapen. De landrassen geven slechts ca 300 gram melk per dag en 900-1300 gram wol per jaar. DENEMARKEN. Midden juni wendden de twee grootste boerenorganisaties, die voor de middelgrote en voor de kleine boeren, zich tot de regering met een gezamenlijk verzoek. In verband met de economisch moei lijke positie van de landbouw ver zochten zij om het recht te verkrij gen hun broodgraan (tarwe en rogge) van normale kwalitijd aan de regering te mogen leveren te gen 50 kronen (363 fr) per 100 kg, met bovendien 3,60 fr voor iedere maand latere levering voorts om een importbeperking van tarwe en rogge en bijmenging van Deens broodgraan in het broodmeel- mengsel verplichtend te stellen. De regering aanvaardde de bei de laatste verzoeken, maar ver wierp eerstgenoemd voorstel. Hier op verklaarden de grote boeren akkoord te gaan met het regerings aanbod, de middelgrote waren er tegen en de kleine spraken er zich niet over uit. De regering diende toen een wetsvoorstel in betreffende de ver plichte bijmenging van Deens broodgraan in meel, bestemd voor menselijke consumptie, dat werd aangenomen met de stemmen van de oppositie tegen. Aan de minis ter van landbouw werd de be voegdheid gelaten de bijmengings percentages vast te stellen en de regeling verder uit te werken. Van 15 sept. tot 15 okt. zal de tarwe- broodmeel minstens 50, nadien minstens 70 °/0 binnenlandse tarwe, het roggebroodmeel minstens resp. 70 en 90 binnenlandse rogge moeten bevatten. Voor het verbod tot uitvoer van broodgraan was geen wetgeving nodig wel werd de benodigde goedkeuring verkregen van de parlementaire commissie voor de goederenvoorziening. Hierbij bleek dat de regering reeds sinds mid den juni geen invoervergunningen meer had verleend. Merkwaardig was, dat de minister van land bouw zich niet wilde uitspreken over het prijsniveau, dat hij met het invoerverbod en de meng- plicht nastreefde. Hij verklaarde slechts de regeling zodanig te wil len uitvoeren, dat geen sterkere prijsstijgingen zouden optreden. Inmiddens toonden zich de mid delgrote boeren zeer teleurgesteld. De voorzitter deze organ, dhr. H. Pinstrup, betoogde, dat naast de deviezenbesparing en verlichting van de liquiditeitsmoeilijkheden in de landbouw, de voorgestelde re geling de van zo groot belang zijn de vermindering van de varkens- produktie tot gevolg zou hebben gehad. De door de regering ge troffen maatregelen waren hier toe geheel ontoereikend. De minis ter antwoordde, dat de varkens productie slechts afdoende te be ïnvloeden is indien ook de voeder graansector in de regeling zou worden betrokken. Inderdaad lijkt het twijfelachtig of een regeling, die er hoogstens kan voor zorgen, dat tarwe en rogge niet vervoederd worden, voldoen de invloed op de varkensproduk- tie zou hebben uitgeoefend. Het is immers denkbaar, dat men voor de aan de Staat verkochte tarwe en rogge goedkope buitenlandse voedergranen koopt om daarmede varkens te mesten. Het is echter onwaarschijnlijk dat met name de kleine boeren voor een voeder- graanregeling zouden te vinden zijn, want vooral voor hen is de varkensteelt van groot belarg. Verhoging van de broodgraan prijzen zou kunnen leiden tot een vermindering van de huidige nei ging van de grote boeren om, ge zien de verhouding graanprijzen tot varkensprijzen, over te gaan tot het mesten varkens. Intussen is vanaf 15 juli de afrekenprijs voor zeugen aanmerkelijk verlaagd, nl. met 100-150 kr. per zeug. Hierdoor wil men het in het laatste halfjaar sterk gestegen aantal zeugen doen inkrimpen. RUSLAND. Russisch vlas. De Russische vlasoffertes- en le veranties tegen lage prijzen be dreigen de vlastelers van alle West-Europese landen. Ze zijn be duidend lager dan die aan Oost- Duitsland, een bewijs dat het po litieke» prijzen zijn. Het Westduitse areaal is al teruggelopen tot 3964 ha (vorig jaar 4078 en in 1950 nog 8500 ha). De Bondsraad besloot in middels de teelt van vlas en hen nep voor 33 miljoen frank toelagen te geven. VER.-STATEN van AMERIKA. Record-uitvoer van tarwe. De Verenigde-Staten hebben tij dens het verlopen oogstjaar niet minder dan 14.900.000 ton tarwe uit gevoerd, wat een recordcijfer uit maakt dat voorheen nooit werd bereikt. Het jaar tevoren bedroeg de uitvoer slechts 9.500.000 ton. De ze toename van de uitvoer was grotendeels te wijten aan het pro gramma tot afzet der landbouw overschotten. Melkziekte. In de Verenigde Staten waar men ook met deze ziekte heeft te kam pen raadt men aan de koe 3 tot 7 dagen voor het kalven elke dag 'n grote hoeveelheid vitamine D te geven. Men hoopt daarmede de vastlegging van de kalk te verbe teren. Daardoor komt dan na het kalven meer kalk beschikbaar. Vooral in een stalperiode en voorjaar volgend op een jaar met een slechte zomer, waardoor geen beste ruwvoeder beschikbaar komt, moet voor melkziekte gewaar schuwd worden. Het zou in dit ge val wel de moeite waard zijn eens te zien of deze vitamine D voorzie ning helpt. Een andere teorie is, tijdens het droogstaan veel fosfaat en weinig kalk te geven. Dat zou de z.g. bij- schildkliertjes prikkelen om zeer aktief te worden, waardoor meer kalk in het bloed gebracht zou worden. Daardoor zou bij en kort na het kalven dat gehalte niet be neden het kritieke punt dalen. in nieuwe emmers van 10 kfi beschikbaar. DE KOORN BLOEM

De Koornbloem | 1957 | | pagina 3