VREDE OP AARDE GERST Leergang over Hoefsmederij. - 28 dec. 1957 (Vervolg van le bladzijde), landbouwers van deze voordelen uit te sluiten. De uitvoeringsbeslui ten van deze wet en inzonderheid het besluit van de Regent van 12 augustus 1948 behelzen nochtans voorwaarden die door de land bouwers niet kunnen vervuld wor den. Het wetsvoorstel waarvan zij het iniatief namen beoogt dan ook enkel dit besluit te wijzigen opdat voortaan ook de landbouwers het voordeel van de wet van 29 mei 1948 zouden kunnen genieten. Met dit doel stellen zij voor de beperkingen van oppervlakte en van prijs van het perceel bepaald door artikel 3 van het besluit voor meld op te heffen. Verder stellen zij voor het besluit van de Regent van 12 augustus 1948 aan te vullen door een artikel 4 bis waardoor aan de landbou wer twee nieuwe voorwaarden worden opgelegd om van de voor delen der wet te kunnen genieten 1) de landbouwer aanvrager moet eigenaar zijn van de grond waar op hij wenst te bouwen, bovendien moet deze grond deel uitmaken van zijn landbouwbedrijf 2) in tegenstelling met het huidig stelsel, mag de landbouwer eige naar zijn van de woning die hij, als bedrijfsleider, op het ogenblik van de aanvraag betrekt. Doch na voltrekking van het nieuwe woon huis, moet het oude onbewoon baar verklaard worden door de burgemeester en mag niet meer als woongelegenheid gebruikt worden. Deze afwijking blijkt in derdaad noodzakelijk ten voordele van de landbouwers die thans eigenaar zijn van een ongezonde woning en een ordentelijke woning verlangen. Om misbruiken te voorkomen wordt ook door het wetsvoorstel bepaald dat de landbouwer enkel het huis mag bezitten dat hij als bedrijfsleider op het tijdstip van de aanvraag bewoont. Voor het overige moet hij de voorwaarden vervullen die aan de andere premieaanvragers zijn op gelegd nl 1° Belg zijn 2° zijn woon- en vsrolijiplcicits in België hebben 3o geen veroordeling tot een cri minele of correctionele straf opge lopen hebben. De Minister van Volksgezond heid en het gezin mag niettemin, in geval van veroordeling tot een correctionele straf een afwijking van deze voorwaarde toestaan, op een sluitend advies van de Procu reur Genaraal in wiens ambsdienst de veroordeling werd uitgespro ken. Wij betreuren dat dit wetsvoor stel werd neergelegd aan de voor avond van het verstrijken van de zittijd van het huidig parlement, zodat het weinig kans macKt nog vóór de ontbinding in behande ling te worden genomen des te meer dat het van volksvertegen woordigers van de oppositie uit gaat. Hét klimaat is thans zo gespan nen dat partijpolitieke overwegin gen in het parlement steeds de voorrang hebben op argumenten van economische en sociale aard zelfs indien deze objectief be_ schouwd van doorslaande aard zijn. aan de mensen van goede wil. of het vraagstuk van de Vrede onder de Volkeren Speciaal voor duiven. We hebben in magazijn een kleine partij prachtige gerst spe ciaal voor de duiven. Het Kerstfeest werd steeds be schouwd als een feest van VREDE onder de mensen, omdat Kristus, wiens geboorte op deze dag her dacht wordt, aan de wereld een boodschap van liefde bracht, door aan alle mensen te herinneren dat ze broeders zijn, wat ook hun kleur of hun ras weze. Allen zijn we in dezelfde voorwaarden, naakt en hulpeloos, op de wereld gekomen, en allen hebben we dezelfde be stemming die we in onderlinge hulp en verstandhouding moeten trachten te verwezenlijken. Welk ook ons geloof weze, of onze levensbeschouwing, allen voelen we die innerlijke behoefte aan verstandhouding, en naar aan leiding van het nieuwe jaar gaan we elkander veel geluk en vrede toewensen, en de meeste van ons zullen er bij voegen en dat we in 1958 de vrede mogen bewaren. De vrede blijft inderdaad, na twee wereldoorlogen meer dan ooit, de grote bekommernis van het mensdom, van de enkelingen en van de naties. Laten we daarom deze gedachte een weinig uitdie pen om, niet enkel bij enige schone woorden blijvend, na te gaan wat vrede in de huidige wereld feitelijk zou moeten betekenen. We moeten er ons eerst en voor al geen illusie over maken, maar ons wel in het hoofd prenten dat, indien de huidige gekke wedloop naar bewapening met atoombom men, interkontinentale raketten, spoutniks, enz., geen einde neemt, dit vroeg of laat noodzakelijk zal ontaarden in een nieuw wereld konflikt. Wanneer gans de wereld, in twee kampen verdeeld, klaar staat met het wapen in de hand, dan is een kleine onvoorzichtig heid, een genster voldoende, om de oorlog te doen losbranden. Er moet wederzijds betrouwen komen tussen Oost en West, met een tegemoetkoming van beide zijden. De politiek die er in bestond de sterkste te worden en te blijven, heeft jammerlijk schipbreuk gele den, want aan beide zijden is men nu praktisch even sterk, en in ge val van konflikt, zouden de verlie zen aan beide zijden rampspoedig De Russen moeten niet hopen de Amerikanen klein te krijgen, en ook de Amerikanen moeten alle hoop afleggen de Russen in een minderwaardige positie te brengen of te houden. We mogen gerust aannemen dat in zake militaire vaardigheid, het Oosten en het Westen op gelijke voet staan. Wat doet men in zulke omstandighe den Wat doet men in een land indien er verschillende politieke partijen bestaan, maar geen enkele sterk genoeg is om zijn programma op te dringen Men praat, men tracht tot een overeenkomst te ko men, men volgt de politiek van ge ven en nemen, men doet toegevin gen aan de andere partij, en men tracht enkel dat te verwezenlijken wat in de gegeven omstandighe den mogelijk is. Het is juist dat wat nu zou moe ten geschieden in het internatio nale leven. In de huidige omstan digheden het been te willen stijf houden, grenst aan het onzinnige, en leidt tot onuitstaanbare span ningen. De tijd is gekomen dat er op het hoogste vlak tussen Oost en West moet gepraat worden, niet met het vooropgezette doel kost wat kost zijn standpunt te doen zegevieren, maar met de wil iets te bereiken, door het doen van toe gevingen aan beide zijden. En de Russen, en de Amerikanen, moeten beiden water in hun wijn willen doen. Dat de Amerikanen er van af zien de Russen de knie te doen buigen, en dat de Russen een einde maken aan hun onzinnige njet-po- litiek. Indien er aan beide zijden van het ijzeren gordijn een oprecht verlangen bestaat de vrede te die nen en te bewaren, en daaraan mogen we niet twijfelen zolang er geen duidelijk bewijs van het te gendeel voorhanden is, dan moet een kontakt tussen het Oosten en het Westen vruchten afwerpen, in dien aan beide zijden toegevingen gedaan worden. In de praatverga deringen van de Verenigde Naties is dat tot nog toe niet geschied elke partij verdedigde er een standpunt waarvan men onder geen voorwaarden wilde afwijken. In dit verband willen we de aan- dach van de lezer vestigen op de gedachten die onlangs voor de Èngelse BBC werden uiteengezet door de Amerikaanse Senator Ken- nan, een Amerikaanse politieke persoonlijkheid van hoog geha'te. Hij vertrekt van het standpunt dat de politiek van de sterkste, tot nog toe door de Amerikanen gevolgd, jammerlijk heeft schipbreuk gele den. Hij is er eveneens van over tuigd dat de grote oorzaak van de huidige internationale malaise ge legen is in de in stand gehouden verdeling van Duitsland Indien men een oplossing vinden kon voor het Duitse vraagstuk, zou men een reuzenstap gedaan hebben in de richting van een bestendige vrede. Het is nu een illusie, be weert hij, te menen of te verwach ten dat de Russen ooit hun greep op Oost Duitsland en de andere satellieten zullen loslaten, zolang de geallieerden zelf in Duitsland blijven, of zolang de kans open blijft dat een herenigd Duitsland zich politiek en militair met het Westen zou verbinden. Waarom dan de oprechtheid van Rusland niet op de proef stel len, door hei aanbod gedaan door Maarschalk Boulganin te aanvaar den, neutralisering van Duitsland en terugtrekking van alle vreemde troepen uit Oost en West. De Russen hebben een dergelijke oplossing aanvaard, vóór twee jaar terug, voor Oostenrijk waarom niet het zelfde beproeven voor Duitsland Men kan in ieder geval niet bewe ren dat de Russen in Oostenrijk zich niet gehouden hebben aan de aangegane verplichtingen n de terugtrekking hunner troepen heb ben zij niet meer getracht zich te mengen in de Oostenrijkse binnen landde aangelegenheden, ook niet wanneer dit land de kommu nistische partij verbood. Een dergelijke oplossing vraagt toegevingen van beide zijden, en biezonder ernstige waarborgen op dat een geneutraliseerd Duitsland niet zou blootgesteld worden aan gekamoufleerde inmengingen in zijn binnenlandse aangelegenhe den. Ons inziens moet het mogelijk zijn hierin een aanvaardbare op lossing te vinden. Deze zou veronderstellen dat het Westen eraan zou verzaken Duits land in te schakelen in de NATO, en dat Rusland zich zou neerleg gen bij de uitslag van vrije verkie zingen in gans Duitsland. Indien van beide zijden deze voorwaar den zouden vervuld worden (die overigers zeer zeker beantwoorden aan de verlangens van vele Duit sers) dan zou zeker een grote stap gezet zijn in de richting van de wereldvrede. Er blijft dan nog het Midden Oosten en de hulp aan de onderontwikkelde gebieden, twee eveneens zeer netelige vraagstuk ken, maar minder gevaarlijk toch dan deze van een verdeeld Duits land. Een oplossing van dit laatste zou overigers de oplossing van de andere vergemakkelijken. Hel is overigens het enige mid del om de volkeren van Oost-Euro pa te helpen en te bevrijden. Ze willen bevrijden met wapengeweld zou pure waanzin zijn, en een nieuwe wereldoorlog veroorzaken De Russen zullen zich uit deze lan den enkel terugtrekken, indien ook de Westersen hun troepen uit Duitsland terugtrekken. Ze hebben dit ten andere voorgesteld. Waar om niet ingaan op hun voorstel, of ten minste er over praten om te zien of het hen ernst Het is niet uitgesloten dat zij hetzelfde zouden doen, als zij gedaan hebben voor Oostenrijk. Het is steeds gevaarlijk en ondi plomatisch zich vast te werken in een eens ingenomen standpunt, en zich niet te kunnen ontdoen van opvattingen die door de gebeurte nissen zijn voorbijgestreefd. Wan neer de wereldvrede en het geluk van het mensdom op het spel staan is het geen schande het geweer van schouder te verwisselen, wan neer de omstandigheden het vra gen of aanraden. Moge dan, naar aanleiding van dit Kerstfeest en de komende jaar- wende de verantwoordelijke lei ders der wereldpolitiek ernstig na denken, en gans het vraagstuk van de wereldvrede onderzoeken in het licht van de nieuw geschapen toestanden, opdat 1958 werkelijk, en eindelijk, het jaar van de vrede worden zou. Daarom moeten ze echter allen van goede wil zijn. La ten we dat wensen, en er voor bid den, opdat deze goede wil niet zou ontbreken. KOSTELOZE Theoretische en Practische Het Ministerie van Landbouw geeft eerstdaags, te Geraardsber- gen, onder Veeartsenijkundig toe zicht, een Kosteloze Theoretische en Practische LEERGANG OVER HOEFSMEDERIJ. Duur van leergang 20 zondaglessen. telkens van 9 tot 12 u. De leergang is toegankelijk voor iedereen die minstens 15 jaar oud is. Inschrijvingen worden aanvaard van nu af tot en met 10 januari en kunnen toegezonden worden aan de heer A. Van WYNENDAELE, Rijksveearts, Adamstraat 14, Ge- raardsbergen, Tel. 42415 of aan de heer Hector VAN DE BERGE, Mees- ter-Hoefsmid, Oudenaardsepoort 1113, Geraadsbergen. T. 42339. DE KOORNBLOEM ziin- i j

De Koornbloem | 1957 | | pagina 2