VAN DE HAK OP DE TAK. Beroemde Diamanten en hun Geschiedenis. Duivenliefhebbers CURSUSSEN GERST I Mercurius I 4 jan. 1958 5 Wij vertellen helemaal geen nieuws wanneer wij hier zeggen dat, met het buitenwippen van de laatste Hollanders uit Indonesië, het wel mag aangenomen worden dat voor Nederland het eens zo rijke w.ngewest van de Oost voor eeuwig en drie dagen tot het verleden behoort. Met uit zondering, voorlopig althans, van het gebied van Nieuw-Guinea. Dit schijnt blijkbaar onze Noor derburen in geen al te kwade bui te zetten, in elk geval laten zii hiervan niet te veel blijken. Integendeel, zouden wij haast zeggen, Want wij hebben ergens gelezen dat er over de Moerdijk een Organisatie voor Internatio nale Bijstand opgericht werd met het doel steun te verlenen aan de bevolking van onderontwikkelde gebieden. Geef toe, dat dit gebaar zeer sympathiek aandoet, temeer daar men weet dat ook Indonesië tot deze minder ontwikkelde gebie den behoort en dat de steun in kwestie er een is van boter tij de vis en geen hol woordengekraam. Zo werden in weinige tijd niet minder dan 300.000 gulden bij eengebracht. Met Nieuwjaar heeft genoemde Organisatie verant woording gegeven over het rond- gehaalde geld. Oordeelt zelf maar 38.000 gulden werden uitgegeven aan bureelkosten, 15.000 gulden gingen naar de noodzakelijke voorlichting, 230.000 gulden wer den besteed aan de inrichting van de actie en het geweldig restant van 17.000 gulden werden aan de bedoelde sukkelaars uitgekeerd. Een prachtig resultaat Wie heeft daar boosaardig ge grinnikt Wij hoorden Nest Claes van de Witte en van Zichem eens zeggen dat in iedere humor een vleugje tragedie steekt. Wanneer het feit waarover men zich lustig maakt bepaald wrang en bitter is, heeft men het over galgenhumor Van galgenhumor in de letterlij ke betekenis van het woord ge tuigde beslist Mister William Jen kins uit Detroit (V St.) die gedu rende 35 jaar van zijn leven met een echte gendarm van een vrouw geplaagd gezeten had. Als laatste redmiddel, om aan haar gezaag te ontsnappen, hing hij zijn eigen op aan een balk. In zijn zak vond men de afscheidsbrief aan zijn vrouw. Korter kan de brief al moeilijk zijn gij wint Terwijl wij het toch over dit makaber onderwerp hebben. Een boer uit de omgeving van Inns- brük (Oostenrijk), was aangeduid geworden als lid van de jury in een Assisenzaak. Vol ontzetting richtte hij een smeekbrief aan de Voorzitter van het gerecht om hem van deze kar wei te ontslaan. Niets aan te doen. Onze pachter liep zijn benen van onder zijn ge weet wel, maar niets gekort. Teneinde raad ging de vent de dood in. In zijn afscheidsbrief schreef hij dat hij nog nooit met het gerecht in aanraking geweest was en dit in geen geval ook zinnens was te doen. Verder dat hij de dood ver koos boven de schande en de on eer waarmee zijn naam zou bezoe deld worden indien hij aan de ge- rechterlijke opvordering gevolg gaf. Een geleerde bol van de Uni versiteit van Quebec is na moei lijke opsporingen tot het besluit gekomen dat de ratten van Cana da liever whisky drinken dan wa ter. Wij kunnen het de beesten niet kwalijk nemen, wanneer zij maat weten te houden evenwel. Eigen lijk is dit maat houden niet eens nodig, want het schijnt dat de rat ten nooit dronken worden. Wat zij op de mensen voor hebben. Wij willen de ongelukkige lief deshistorie van prinses Margaret van Engeland met Peter Town- send niet uit de vergeethoek op rakelen. Iedereen kent ze. Wat minder gekend is, is dat de Prin ses, naast een uitgesproken voor liefde voor moderne dansen, ook wel van klassieke muziek houdt, en dan vooral van Mozart. Op 4 december jl. heeft de prin ses haar eerste titel gekregen doctor in de muziek. Hij werd haar in de Londense Universiteit uitge reikt door het titulaire hoofd van de hogeschool die toevallig de moeder van de prinses is. De Engelsen geven de laatste tijd beslist de indruk weinig van hun koningshuis te kunnen verdra gen, want een Engels blad had de trieste moed deze beslissing te be twisten en te beweren dat er be slist andere kandidaten waren die meer verdienste hadden. Enkele tijd geleden verscheen in de serieuze pers het even ern stig bericht dat een Sjeik uit de Arabische landen een huwelijks- voorstel gedaan heeft aan de 73- jarige weduwe van de gewezen Amerikaanse president Franklin Roosevelt. Hij wil haar als 40e ge malin vel genade in zijn harem op- opnemen. Speciaal voor duiven. We hebben in magazijn een kleine partij prachtige gerst spe ciaal voor de duiven. Niet zelfden worden diamanten als onheilbrengend beschouwd, en aan de voornaamste onder hen zijn dan ook heel wat legenden ver bonden. De beroemste diamanten zijn ongetwijfeld de Koh I-Nir, de Grote Mogol, en de Régent, alle drie afkomstig uit de Indische mijnen van Kollur. Alhoewel geen van de ze diamanten nog in Indisch bezit is, is hun geschiedenis toch innig verbonden met de geschiedenis van dit land, en de beschrijving van hun wedervaren, van af de mijn of de plaats van de vondst tot aan hun huidige toestand, gelijkt op een wonderbare geschiedkun dige roman. De geschiedenis van de Koh I- Nor is een wonderbaar gebeuren dat zich uitstrekt over een periode van ongeveer 5000 jaren, en nauw verbonden met de geschiedenis van vele vorstenhuizen en keizer rijken. Koh I-Nor betekent Berg van Licht, en de steen woog in de beginne 793 karaat, gewicht dat bevestigd wordt in geschriften uit de jaren der regering van de Gro te Mogol Aurengzeb (1618 1707). De steen werd echter slecht gesle pen door Hortenso Borgia van Ve netië, die het gewicht van de dia mant op 186 karaat terugbracht, terwijl een herslijping in 1852 het gewicht ervan nogmaals vermin derde tot op 106 karaat, de huidige omvang. Er zijn stenen die zwaarder we gen en die een schonere kleuren rijkdom hebben dan de Koh I-Nor (die lichtjes grijsachtig getint is), maar geen van hen kan bogen op zo 'n wonderbare geschiedenis, die teruggaat tot in het grijze verleden dan wel deze beroemde edelsteen. Er wordt voor het eerst van deze diamant gewag gemaakt rond het jaar 57 vóór Christus, toen hij toe behoorde aan de Radjah Vikra- maditya van Ujjain en Malva. Ge durende vele eeuwen verbleef hij in de schat der heren van Malva, maar in 1304 toen de heerser Khilji Malva verwoestte, nam deze de diamant mede naar Agra. Na de slag van Panipat in 1526, toen Ba- bar het Mogolse Rijk stichtte, werd de steen door dezes zoon ontdekt in de schat van Agra. In zijn be roemde gedenkschriften beschrijft Babar een buitengewone edel steen, die niet anders dan de Koh- I Nor zijn kan, maar die toen nog geen naam droeg. Van af dit ogen blik is de geschiedenis van deze beroemde diamant tot in de klein ste biezonderheden gekend Gedurende meer dan twee eeuwen bleef de steen in de schat kamers van de Mogolse heersers, tot op het ogenblik dat hun rijk, in handen viel van Nadir Shah. Wan neer deze het paleis van de over wonnen koning betrad, droeg de ze de diamant in zijn tulband, en Nadir werd er zo door getroffen dat hij uitriep Het is in der waar heid een berg van licht (Koh I- Nor), naam die de steen sindsdien bewaard heeft. Nadien verwisselde de steen nog verscheidene malen van eigen- naar, naargelang de wisselvallig heden der geschiedenis van India; na de oorlog der Sikhs in 1850 kwam hij in de handen van de Onderkoning, die hem ten ge schenke gaf aan Koningin Victoria van Engeland, die hem na herslij- pen op de Engelse koninklijke kroon deed plaatsen. De Grote Mogol, gekend als de grootste edelsteen van de wereld, is eveneens afkomstig uit de streek der mijnen van Kollur. Volgens een beschrijving van de grote we reldreiziger Tavernier, woog hij in de beginne 787,5 karaat. Daar hij echter niet helemaal zuiver was en verschillende gebreken had, liet de Shah Jehan hem slijpen door dezelfde Borgia die de Koh-I-Nor geslepen had, en die het gewicht van de steen terugbracht op 240 karaat. Tavernier geeft in zijn reis beschrijvingen een tekening van deze kostbare steen na de bele gering van Dehli in 1739 zou hij door Nadir zijn medegenomen, maar sindsdien verliest men alle spoor van deze diamant, en naar alle waarschijnlijkheid moet hij als verloren beschouwd worden, tenzij de huidige eigenaar hem zorgvul dig zou verdoken houden. De Régent werd in 1701 ge vonden te Purtialmen vond hem aan de boord van een weg in de streek waar de schoonste edelge steenten van de wereld gevonden werden. Hij woog toen 419 karaat het slijpen vroeg twee jaar en bracht het gewicht van de steen terug op 136 karaat. Door zijn zui verheid, helderheid en vorm, kan de Régent beschouwd worden als de schoonste diamant van de wereld op dit ogenblik. In den be ginne behoorde hij toe aan William Pitt,Goeverneur van Madras (daar om wordt hij ookwel eens de "Pitt,, genoemd) die hem in 1717 verkocht aan de Franse Regent voor 135 000 pond. Sinsdien verbleef hij in, en behoort hij tot de Staatsschat van Frankrijk. In tegenstelling met de Koh-I-Nor heeft de Régent de faam geluk bij te brengen. Napo leon was er van overtuigd dat hij Keizer werd omdat hij de steen had doen plaatsen op zijn degen knop. VOOR DE Onze gekende mengelingen voor de duiven hebben het laatste jaar wonderen verricht. De liefhebbers die ons VOEDER regelmatig aan de dieren hebben voorgezet kunnen zich in de beste uitslagen verheugen. Voor t ogenblik hebben we drie mengelingen 1. Voor de rui 2. Wintervoeder 3. Kweekvoeder Wie ons voeders niet kent, moet het in eigen voordeel bij zijn dui ven beproeven. APELDOORN 4» Fokker - Selecteur - Kuikenbroeder Pluim- veedeskundige - Bedrijfsleider - Keurmees ter - Veevoederdeskundige - Vertegen woordiger - Zaadkennis - Kippenfokkerij - Depothouder - Controleur - Eierverzame- laar - Eierhandelaar - Zaadhandel - Vee- deskundige - Exporteur - Sexer - Zaad- kundige - Pluimveehouder - Opkoper - Pluimveetechnicus. De bekende schriftelijke cursussen voor Rijks- en Vakdiploma's van het Instituut Mercurius te Apeldoorn. Speciaal Instituut voor schrif telijk pluimveeonderwijs beginnen weer Vraagt ons gratis Speciaal pluimveeprospectus. HOLLAND 1

De Koornbloem | 1958 | | pagina 5