Dc Slavernij en haar Geschiedenis. (Vervolg van 1 tuurlijke omstandigheden in zoge naamde koloniehokjes buiten groot geworden en intussen legrijpe die ren verhuisd zijn naar de leghok ken. We spreken dikwijls over de gevoeligheid, welke vogels in het algemeen blijken te bezitten voor zich plotseling wijzigende omstan digheden en denken in het bijzon der aan voersamenstelling en huis vesting, daar we uit ervaring maar al te goed weten, welke grote in vloeden hiervan kunnen uitgaan Het starten van de leg is in het levensproces van de kip een niet geringe gebeurtenis en de dieren blijken onder die omstandigheden actiever te zijn, ook in de voor ons ongunstige zin wat het veren- en bloedpikken betreft. Komt een de gelijk pas opgesloten koppel snel in productie of schiet de produc tie boven de normale legprestaties van 70 75 °/o uit, dan blijkt evenre dig hiermede de kans op pikken toe te nemen. Men zegt weieens die nare pikkerij overvalt zomaar een koppel Waarschijnlijk is ech ter, dat de constitutie, lichaamsin spanning en tal van omstandighe den die we nog niet als zodanig kennen, hierbij een rol spelen. Preventieve maatregelen. Vanouds heeft de opvatting ge golden, dat bepaalde voedselte korten, in het bijzonder aan mine ralen, bij het optreden van een of ander soort van pikkerij van door slaggevende betekenis zouden zijn en inderdaad is meer dan ééns ge bleken, dat een beetje keukenzout in het drinkwater of wat mangaan- sulfaat extra in het mineralenmeng- sel zichtbaar gunstig effect kan veroorzaken. Het vervelende is echter, dat het ons jaren geleden reeds, toen we dachten alweer een hele ontdekking te hebben ge daan, herhaaldelijk is overkomen, dat die extra zoutgift, voor menige koppel reeds succesvol toegepast in een bepaald geval in het geheel of vrijwel geen resultaat te zien gaf en deze zelfde practijkconclusie hebben we ook opgedaan ten aan zien van de in Nederland nogal geldende mening, dat pikkerij ver oorzaakt zou worden door voeder gebrek in de vorm van een eiwit tekort en wel speciaal-zo hoort men vaak-te weinig dierlijk eiwit. Onze ervaring is net als die met een beetje meer mineralen soms helpt het, maar ook weer lang niet altijd. Het is zelfs zo, dat ook het om- qekeerde (minder eitwit door bij voorbeeld het ochtendvoer half om half te mengen met maïsmeel), eveneens gunstige resultaten kan geven. !Zou het ook kunnen zijn, dat het vetgehalte van het voer te zuinig is geworden Nog een op merking beendermeel heeft ook lange jarsn (althans in Nederland) zeer onvoldoende aandachi bij de officials in de pluimveemengvoe derproblemen gehad. Wij maken er onze lezers op attent, dat de voorzichtigheid, waarmede wij oo venstaande opmerkingen maken, op zichzelf reeds bewijst, dat die pikkerij twesties bij pluimvee ook voor ons allerminst een open boek qenoemd mogen worden, maai wel menen we in de loop van ongeveer dertig jaar praktijkervaring in de pluimveewereld iets dichter bij de oplossing te zijn gekomen. Een boer echter-met zijn zo te waarderen boerenverstandzegt «Eén proei is geen proef Met andere woor den ga niet over één nacht ijs. Als voorbeeld het volgende. Een ex e bladzijde). pert in de fabricage van pluimvee geneesmiddelen in West Duitsland was bekend met mijn-voor me zelf trouwens haast niet te gelo ven—aanvankelijke tevredenheid met zijn middel ter genezing of be ter gezegd voorkoming voor leuco- se. Toen ik echter naderhand zijn verzoek ontving hieromtrent een van mijn handtekening voorzien attest te willen afgeven, moest ik hem teleurstellen. Bij drie achter eenvolgens aangetaste koppels had ik meer of minder succes met het toegepaste Leukosan kun nen constateren, doch op een vier de bedrijf ging mijn aanvankelijk gekoesterde hoop toch weer ver loren, want daar kwam in de voortdurende sterfte na toepas sing van het aanbevolen en door mezelf verstrekte middel hoege naamd geen zichtbare verbetering. Eén proef is geen proef, maar vier zijn soms ook nog te weinig en zo dient men voort te gaan met practisch experimenteren alvorens met zekerheid te kunnen zeggen Ik kan U pluimveehouder met een zieke koppel een afdoend ad vies verstrekken. Maar, we zijn afgedwaald. Wat die bestrijdingsmiddelen tegen pik ken betreft, kan-maar ook weer onder omstandigheden bijvoeren met lichte haver zeer gunstig ef fect hebben. A's prèventief middel haver verbouwen de meeste pluimveehouders toch immers zelf -bij opgesloten jonge hennen af en toe een paar haverschoven ver strekken, achten wij uitstekend, daar het bovendien bezigheid ver schaft en eventueel ruwvezeltekor- ten opheft, want ook die zijn bij de huidige theorie (kippen moet men binnen houden) lang niet denk beeldig. We moeten er echter om denken (en dat is een Amerikaan se tip), dat we een tekort aan been- kleur kunnen krijgen, doordat er bij extra haververstrekking te wei nig maïs (en dus carotine) wordt gevoerd. Overigens moeten we op merken een uitstekend aangeschre ven Nederlands pluimveefokker te kennen, die bij jonge dieren aan havervoeding zeer hoge waarde toekent en daarmede reeds jaren lang bijzonder gunstige resultaten verkrijgt. We kunnen vanzelfsprekend de bloedpikkerij ook wel enigszins te- géngaan door bij voorbeeld de vensters rood te verven en in Ame- ka werkt men-zoals wij althans bij kleine kuikens wel aansmeren met groene zeep meteen bloed- kleurig zalfje op de stuit, dat bit ter is en dus de aankomende kannibalen afschrikt, evenals dit met stinkende dierolie of ook met teer kan geschieden. Aanstrijken met teer bij een begin van pikken om een plotselinge algemene uit braak tegen te gaan en de eerste slachtoffers zoveel mogelijk te red den lijkt ons uitstekend en het ver dient aanbeveling hierbij royaal in te kwasten, want het werkt gene zend voor de opgelopen verwon dingen en daar we op elke boer derij of pluimveebedrijf deze stof wel voorradig hebben, zou ik al worden de Witte Leghornkuikens er nu niet bepaald mooier van- toch raden om geen speciaal en vaak duurder zogenaamd Anti pik preparaat hiervoor te bestellen. Trouwens, de eerste hulp is de bes te en we dienen onmiddellijk in te grijpen. De geschiedenis der slavernij be hoort zeker niet tot de roemrijkste bladzijden van het boek dat de tocht van de mens, sinds zijn be staan, over de aarde zou beschrij ven, en we staan nog altijd met verstomming geslagen dat, juist honderd jaren geleden, in de Ve renigde Staten van Amerika, een bloedige oorlog gevoerd werd tus sen Noord en Zuid, omdat de Zui delijke Staten niet wilden overgaan tot de afschaffing van het slaven dom, dat daar toen nog weelderig tierde. Toch is de laatste strijd voor de afschaffing van deze voor het mensdom onterende plaag nog niet gestreden. In de Arabische landen van het Midden-Oosten be staat nog steeds de slavernij, meer bepaald in het land van Koning Saoud. waar ieder jaar nog hon derden slaven verhandeld worden als mensenvlees op de slavenmark ten van Ryad en Mekka. Het zijn negers die uit het hartje van Afri ka, maar vooral uit de Soudan, on der allerlei voorwendsels naar het land van deze moderne sprookjes koning gesmokkeld worden. En wie zou durven beweren dat in Rusland, Siberië en China alle spo ren van slavendom verdwenen zijn. Is het kwistig omspringen met politieke veroordelingen in deze landen niet een van de middelen om bepaalde onherbergzame ge westen van mensenvee te voor zien De slavernij is bijna zo oud als het mensdom, en zijn de heden daagse toestanden niet meer te vergelijken met wat er nog bestond tot voor een kleine honderd jaar, toch is de strijd voor de vrijmaking van de mens nog niet helemaal uit gestreden. Ten tijde van de Cesars beschik ten 2C.000 vrije Romeinen over een menselijke veestapel van 400.000 stuks... te Spaita in Griekenland stonden 220.000 heloten (lijfeige nen) in dienst van 32.000 Spartanen- de Egyptenaren trokken ten strijde tegen de Joden en deden de tota le bevolking van Palestina uitwij ken naar Egypte om daar als sla ven aan het werk gezet te worden. Bloedige oorlogen werden in die tijden gevoerd om zich te kunnen meester maken van mensenvee. De grote denkers van die tijd Plato, Aristoteles, Cicero, wier ge schriften nochtans getuigenis af leggen van een zeei grote waarde ring van de mens, hebben zich op dit gebied niet weten los te maken van de geest van hun tijd. De sla ven waren voor hen geen ware, geen volle mensen, het waren we zens die stonden tussen de dieren en de vrije burgens, iets meer dan het dier, maar toch veel minder dan de vrije man, die over hen dan ook mocht beschikken naar goeddunken. De behandeling van de slaven was dan ook alles behalve roos kleurig. Velen waren verplicht ge boeid hun arbeid te verrichten om te beletten dat ze zouden ontsnap pen, en voor de minste fout werden ze gegeseld, gefolterd, gedood. Keizer Domitianus deed een slaaf in een brandende oven werpen omdat deze voor hem een te warm bad had klaargemaakt... Onder invloed van de Kerk kwam er stilaan, maar toch zeer lang zaam verandering in die toestand. Voor het eerst in de geschiedenis werd de slaaf beschouwd als een volwaardig mens, die, evenals zijn meester deel mocht nemen aan de godsdienstige plechtigheden, toe gang had tot de sakramenten, priester worden kon. recht had op een kristelijke begravingsplechtig heid. Maar het was voor de kerk moeilijk om tegen stroom op te va ren, en een ganse maatschappij die op het slavendom gebouwd was omver te werpen. Onder haar in vloed werd de slaaf een menselij ker lot beschoren, maar het systeem bleef voortleven, en we vinden het in de Middeleeuwen onder de vorm van het lijfeigenschap. De lijfeige ne heeft een menselijker bestaan dan de slaaf, maar hij blijft gebon den aan een stuk grond, en door deze grond aan de meester. Hij is geen vrij man. In de twaafde en dertiende eeu wen ontstonden er monnikenorden die enkel als doel hadden slaven te verlossen en vrij te kopen, het is een van de roemrijke bladzijden in de geschiedenis van de Kerk, bladzijden die echter in de scha duw gesteld worden (zij het dan in omgekeerde zin) door hetgeen een paar eeuwen later gebeurde toen, na de ontdekking van Ame rika, door de kristene volkeren Portugezen, Spanjaarden, Fransen, Engelsen en Hollanders, honderd duizenden negers als slaven naar de Nieuwe Wereld werden over gebracht, waar hun afstammelin gen tot op hedentoe, wel is waar als vrije mensen, toch nog zware problemen stellen voor de Verenig de Staten van Amerika. Zeer kris- telijk was dit alles niet In de moderne tijden is het voor al Engeland dat het grootste im puls gegeven heeft aan de anti sla vernij kampagne. Gedurende de eerste helft van de 19e eeuw teken de het land niet minder dan 28 overeenkomsten met verschillende landen om de slavenhandel af te schaffen, zodat er rond 1850 nog slechts drie landen overbleven waar slavernij geduld wordtSpan je, Portugal en de Ver. Staten. Maar ook deze landen draaiden ten slotte bij. In Ameiikais het de grote Pre sident Lincoln die de beslissende stap zette, niet echter zonder een bloedige broederstrijd tussen het Noorden en het Zuiden, en ten slotte met het offer van zijn eigen leven, want hij werd loffelijk ver moord in opdracht van Zuiderlin gen, partijgangers van het slaven- regiem. We mogen deze korte uiteenzet ting niet sluiten zonder eerste en vooral hulde te brengen aan het werk van ons land in Belgisch Kon go, waar kordaat werd opgetre den tegen iedere vorm van slaver nij en slavenhandel een zaak waarin Leopold II een zeer grote humanitaire roi gespeeld heeft, en zonder ten tweede de hoop uit te drukken dat weldra ook in Arabië en in Rusland iedere vorm van sla venarbeid zal verdwijnen. Naar het schijnt wordt de slaaf in Saoud Arabië wel menselijk be handeld, maar het feit dat daar mensen nog als vee verkocht wor den is niet meer iets voor onze tijd. Wat Rusland betreft, zal dit land wel beweren dat er bij hen geen slavenarbeid bestaat., maar de be handeling die de politieke veroor deelden er ondergaan in de werk kampen van Noord Rusland en Si berië voeren ons toch terug naar de zwartste bladzijden van de ge schiedenis van het mensdom. Wel licht zullen ook de Russen dat eens inzien.... Uit Ons Vee (Vervolg en s'ot toekomende week.)

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2