De Kaliforniaanse Reuzebomen, De valorisatie van de brouwgerst Vlaamse Schouwburg Veulenprijskampen Hengstenkeuringen 18 jan. 1958 (Vervolg van le bladzijde) slechts ongeveer een derde van de snavel wegnemen. In beide geval len groeit de snavel weer aan, zo dat het onder omstandigheden no dig kan zijn de behandeling te herhalen. Er is daarom nog een derde qroep pluimveehouders, die er de voorkeur aan geven de snavel in te korten tot vlak voor de neusga ten. Hierbij wordt snavelwortel be schadigd met het gevolg dat de snavel niet meer aangroeit. Voor de voederopname schijnt het geen verschil te maken, welke van de drie methoden toegepast wordt, terwijl de dieren er geen last van schijnen te hebben, want zij verto nen geen pijnverschijnselen en gaan terstond na het inkorten weer eten Oudere kippen kunnen op de zelfde wijze behandeld worden, evenals jongere kuikens tot zelfs eendagskuikens toe. Liefst wacht men echter enige dagen, tot dat de kuikens geleerd hebben voedsel op te pikken. Onderzoekingen omtrent voe- deropncïme, groei, slachtkwaliteit als piepkuiken en conditie als ol groeide leghen vermelden bij de behandelde dieren zelfs gunstiger resultaten dan bij niet-behandelde. Minder pikken en vechten had blijkbaar tot gevolg betere markt kwaliteit (hoger percentage eerste klas slachtkuikens) en geen enkel nadelig effect bij leghennen die als kuiken het kortsnavelen (debeaking) hadden ondergaan, zomin wat betreft legrijpheid als lichaamsontwikkeling (conditie) en sterfte. Het inkorten van de snavel tot op de helft of zelfs tot vlak bij de neusgaten wil er bij ons nog niet zozeer in. Men vreest de dieren pijn of letsel te bezorgen en is er daarom erg huiverig voor, wat bij een goed apparaat toch werkelijk niet nodig is. Men gaat akkoord met het afbranden van een klein beetje van de snavelpunt, maar verder wil men niet gaan. Inder daad wordt in veel gevallen met dit afbranden van een klein puntje voldoende resultaat bereikt, maar bij hardnekkige boosdoeners zal men toch tot de Amerikaanse me toden moeten overgaan. Behalve voor het inkorten van de snavel is het Amerikaanse ap paraat ook buitengewoon geschikt voor het kortwieken van kuikens ter voorkoming van vliegoefenin- 9 Opgemerkt mag nog worden, dat van bepaalde zijde als aanlei- dinggevende oorzaken voor het uitbreken van de pikkerij gewezen wordt op een te droge en wellicht te warme hokatmosfeer. Vooral Belgische pluimveehouders huldi gen deze opvatting. Hokken met veel vast glas en droog stoffig strooisel begunstigen de uitbraak- kansen. De huid en de stuitklier zouden geprikkeld worden en om dit te voorkomen is het onder der gelijke omstandigheden wenselijk het hokstrooisel en vooral ook de kuikens met lauw water te sproei en. Dit gaat het gemakkelijkst des avonds, wanneer ze op stok zitten. Al met al zijn we op het ogen blik met de bestrijding van diverse pik excessen bij pluimvee van ver schillende leeftijd dus heel wat verder dan enige jaren geleden. Echter, op een volledig en afdoend antwoord op de vraag Wat is nu precies de oorzaak zullen we nog wel even dienen te wachten, maar misschien niet lang meer Uit Ons Vee (Vervolg van le bladzijde). het behoud ervan in de toekomst; deze brouwgerstpoiitiek samen met de tarwe- en suikerbietenpoli- tiek beantwoordt geheel aan de structurele vereiste van onze land bouw. Met het oog op de practische va lorisatie van de inlandse brouw- gerst zou ook voor deze graan soort een directieprijs dienen inge steld waarbij rekening gehouden wordt met de bestanddelen van de kostprijs. Overeenkomstig de huidige pro- duktievoorwaarden zijn de auteurs van het wetsvoorstel van oordeel dat deze directieprijs ten minste 400 fr per 100 kg zou moeten bedra gen. Hierna publiceren wij de tekst van het wetsvoorstel -. Art. 1 - Aan de producenten wordt een speciale vergoeding ver leend per 100 kg brouwgerst gele verd en verwerkt in de mouterijen en de brouwerijen zolang de bin nenlandse marktprijzen lager lig gen dan de voor dit produkt in te stellen directieprijs. Art. 2 - Het bedrag van deze ver goeding moet gelijk zijn aan het verschil tussen deze beide elemen- ten waarvan het tweede wordt be- paald door het Departement van Landbouw op basis van de kost prijs. Art. 3 - De hierbij geldende marktprijzen zijn deze vooropge steld in het landbouwtijdschrift van het Ministerie van Landbouw, en berekend op basis van hun gemid delde voor de zes maanden, die volgen op de oogsttijd zijnde van Augustus tot en met Januari daar op volgend. Bij de vaststelling van de kost prijzen dient rekening gehouden met de bijzondere produktiefakto- ren eigen aan de brouwgerstteelt. Art. 4-De vergoeding voorzien bij artikel I wordt aan de Proc*u" cent slechts toegekend zo hij zich schikt naar de richtlijnen van de Ministeries van Landbouw en van Economische Zaken. Art. 5 -De Handelsdienst voor Ravitaillering wordt belast met het uitkeren van de vergoeding voor zien in artikel I, voor rekening van het Landbouwfonds. Art. 6-De in dit wetsvoorstel voorziene vergoeding is reeds toe passelijk op de oogst van 1958. KONINKLIJKE BRUSSEL. Het stuk Ik ben getrouwcl van Guglielmo Zorzi, dat op dit ogenblik in de Koninklijke Vlaam se Schouwburg te Brussel wordt gespeeld, is er een van het vrolijke genre. Bovendien is het een char mante verdediging van het huwe lijk en de huiselijkheid. De regie is van Jo Dua. De vertolkers zijn Dora van der Groen, Paul Cam mermans, Cyriel van Gent, Bert Struys, JanTheys, Jeannine Ber- naus, Nora Snyers, Josée Puissant en Alfons Derre. Donderdag 23 januari te 20 uur. prémière van Kent U de Melk- weg De woudreuzen van Kalifornië, de oudste levende wezens op deze aarde, zijn een van de wonderen van de natuur, die de toerist, wan neer hij Amerika bereist, niet na laat te gaan zien. De streek waar ze staan is nu een natuurreservaat, een soort na tionaal park, dat naar de naam van deze boom, de Sequoia, het Sequoia National Park ge noemd wordt. In dit park, de eni ge streek van de wereld, waar de ze reuzen te vinden zijn, bevinden zich duizenden zulke bomen, waar van er circa 20.000 als reuzen bestempeld worden, namelijk de bomen waarvan de diameter aan de grond drie meter overtreft. Er zijn twee soorten Sequoia bomen de SEQUOIA GIGANTEA, of de Sequoia-reus, en de SEQUOIA SEMPERVIVENS, of de eeuwig le vende Sequoia. De eerste is een massieve, logge boom, die enkel uit zaad kan opgroeien, de tweede heeft een slankere en meer opge schoten gestalte, en schiet op nieuw op uit de overblijvende tronk, wanneer hij uit een of ande re oorzaak neergeveld of afgebro ken is vandaar zijn naam de eeuwig levende boom. De Sequoias bereiken enorme afmetingen. De grootste onder de giganteas is de General Sher man hij is 90 meter hoog, heeft aan de voet een diameter van on geveer 12 meter, en een omtrek van 33 meter. De grootste onder der de sempervivens is de Founders Tree 121 meter hoog (Zo hoog als O.L. Vrouwe- wetoren van Antwerpen), maar minder massief. Dat zijn de twee grootste bomen van het Sequoia woud in het Nationaal Sequoia park van Kalifornië, maar er zijn er nog duizenden anderen, die de ze twee grootste reuzen in groot te en omvang benaderen. Zoals we reeds hoger zegden, er zijn er 20.000 waarvan de diameter de drie meter overtreft. Om U een gedacht te geven van het massie ve karakter dezer bomen, moge het volstaan U te zeggen dat de breede autobanen die door het Nationaal Park lopen, op sommi ge plaatsen door de bomen heen getr kken zijn. Het is inderdaad een der eigen schappen van de Sequoia, dat een groot gedeelte van zijn stam kan beschadigd of vernield zijn, zonder dat daarom de toom in zijn leef baarheid en groeikracht gehinderd wordt. Dat is zo ongeveer als bij ons het geval is met de oude wil genbomen, die eveneens blijven voortbloeien, spiits uitgeholde en uitgevreten stammen. Het volstaat dat er klein gedeelte van het boomhout overblijft, opdat de sap pen naar de top en de kroon zou den stijgen. Wanneer Napoleon met zijn soldaten aan de voet van de pyra- miden in Egypte stond, dan zegde hij tot hen, in een ogenblik van ly rische vervoering 40 eeuwen kij ken hier op u neer. Hetzelfde kan gezegd worden van de grootste onder de Saquoia-bomen. In 1930 heeft men met proefboren stalen van het hout uit sommige stammen gehaald, en bij het bestuderen van de jaarringen, kwam men tot de vaststelling dat de grootste reuzen meer dan 3.500 jaar oud waren. Het zijn in werkelijkheid de oud ste levende wezens op aarde. Wanneer zij uit de grond ont sprongen waren Mozes en de Profeten nog niet geboren De schors van deze bomen be reikt tot 60 cm dikte, en is als al- best, gevrijwaard tegen brand. Het vuur heeft om zeggens geen pak op de e bomen. Op vele van hen ziet men nog de sporen van bosbranden die eeuwen geleden de streek moeten geteisterd heb ben de Sequoias hebben de ramp overleefd. De boom is ook im- muum voor ziekte en insekten. Het zijn al deze eigenschappen te zamen, die gemaakt hebben dat zo vele onder hen de eeuwen getrot seerd hebben. De wortels bezitten de eigenschap, evenals een spons, water te kunnen opslorpen en op houden, zodat de Sepuoia nooit lijdt aan gebrek aan water. Een aan te merken eigenaardig heid van deze reuzen is, dat het zaad van zon boom niet groter is dan de kop van een speld, en hier uit groeit een gevaarte waaruit een ganse wijk hui en kan ge bouwd worden. Men heeft inder daad uitgerekend d it uit één Sequoiaboom, 50 normale houten woningen zouden kunnen opge trokken worden. In het Evangelie sprak O.L.Heer van het mostaard zaadje hadde Hij in Kalifornië geleefd en gepredikt, zou hij voor zeker van het Sequoia-zaad in plaats van het mostaardzaadje ge sproken hebben MINISTERIE van LANDBOUW. Dienst der Rijksveeteeltconsulenten en bijgevoegde Hierna volgen de data, uur en plaats der veulenprijskampen en der bijgevoegde hengstenkeurin gen van het Zwaar Belgisch Trek- ras in de provincie Oost Vlaande ren in 1958 Vrijdag 31 januari, te 10 u, Eeklo, [Grote Markt. Dinsdag 4 februari, te 10 uur, [Geeraardsbergen, Statie. Woensdag 5 februari, te 10 uur, [Aalst, Esplanadeplein. Donderdag 6 februari, te 10 uur, [St Niklaas, Grote Markt. Vrijdaq 14 februari, te 10 uur, [Oudenaarde, Grote Markt Maandag 17 februari, te uur, [Gent, Slachthuisstraat. Veulens -\- bijgevoegde heng stenkeuringen. DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2