EEN EIGEN HOEVE. PIKKERIJ BIJ HENNEN. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 20 SEPTEMBER 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1838 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Land Drgaan van de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De premie voor het bouwen van een goedkope ol bescheiden woning kan thans ook bekomen worden door onze landbouwers voor het bouwen van In de landbouwberichten van De Koornbloem van 13 september 1.1. maakten wij melding van het Ko ninklijk Besluit van 1 september 1958 (Stsbl. 6 september), waardoor tengevolge van bepaalde wijzigin gen aan het besluit van de Regent van 12 augustus 1948, de kosteloze staatspremie (doorgaans genoemd premie De Taye) ook in het bereik wordt gesteld van de landbouwers voor het bouwen van een eigen landelijke woning of hoeve. Het nieuwe besluit herstelt een zwaar onrecht dat in het vorig stelsel van toekenning der premie werd begaan tegenover onze klei ne landbouwers en is op sociaal gebied ten volle verantwoord. Het kan inderdaad niet worden ontkend dat niet alleen de loon trekkenden, doch ook de landbou wers in groot aantal nog gehuis vest zijn in woningen die niet vol doen aan de minima vereisten van gezondheid en confort, ja zelfs in krotwoningen. Uit een onderzoek dat in ons land zoals elders werd ingesteld door de FAO. (Landbouw- en Voedingsorganisatie van de Vere nigde Natiën) in 1952 53 en waar van de uitslagen nu bekend zijn, bleek dat in België 28 °/o van de landelijke woningen zouden moe ten afgebroken worden, dit per centage stijgt tot 36 °lo in het Vlaamse land. Men kan gerust zeg gen dat 50 °/0 van onze landelijke woningen niet meer voldoen aan de vereisten van gezondheid en comfort die in onze samenleving aan een behoorlijke woning kun nen worden gesteld. De premie voor het bouwen van volkswoningen heeft voorzeker op grote schaal bijgedragen tot aan schaffing van een behoorlijke wo ning aan de min begoeden. Tot he den werden niet minder dan 142.876 huizen door partikulieren gebouwd met behulp dezer premie, terwijl met de premie de aankoop werd begunstigd van 18.453 volkswonin gen gebouwd door de Nationale Maatschappij voor Goedkope wo ningen of haar aangenomen plaat selijke of gewestelijke maatschap pijen, door de Maatschappij voor de Kleine Landeigendom of door openbare besturen, zoals gemeen ten en Commissiën van Openbare Onderstand. In feite hadden de voorwaarden waaronder de premie werd toege staan en inzonderheid deze be treffende de beperking der bijge bouwen dienstig tot uitoefening van een beroep of bedrijf tot 16 m2 en deze betreffende de beperking van de bouwgrond tot 20 aren de uitsluiting van de landbouwers tot gevolg. Wat de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landbouweigen- dom betreft, blijkt uit een nota me degedeeld door het Ministerie van Volksgezondheid aan de bevoeg de Commissie der Kamer van Volksvertegenwoordigers dat het aantal landbouwers dat genoten heeft van hypothecaire leningen tegen gunstrentevoet van deze in stelling en tevens van de premie voor de bouw van een woning on beduidend is. Inderdaad van 1949 tot 1956 kende voormelde Maat schappij 401 leningen toe aan land bouwers op een totaal van 13 640. Het Koninklijk Besluit van 1 sep tember 1.1. stemt dan ook tot vol doening en wij zullen dan ook in deze bijdrage en de volgende be knopt de voorwaarden toelichten waaronder de premie voor het bouwen van een eigen hoeve door onze landbouwers kan worden be komen. Wij willen er echter bijvoegen, dat een doeltreffende huisvestings politiek, benevens het bouwen van nieuwe woningen, eveneens de verbetering of modernisatie zou moeten aanmoedigen van wonin gen, die alhoewel verouderd of zelfs ongezond nochtans vatbaar zijn voor verbeteringen en omvor ming tot gezonde en behoorlijke huisvestingen. Wettelijke voorschriften betreffende de toekenning der premie. I) Het bedrag der staatspremie. De basispremie bedraagt - 30.000 fr. voor de woningen gebouwd in de grote steden en hun voorsteden - 27.500 fr. voor de woningen gebouwd in gemeenten met meer dan 30.000 inwoners of in gelijk ge stelde gemeenten - 25.000 fr. in de andere gemeen ten. Hieronder zullen meestal de landelijke gemeenten vallen die onze landbouwers aanbelangen. Deze basispremie wordt ver hoogd met 20 voor elk kind van minder dan 18 jaar ten laste van de begunstigde. Dit is dus met 5.0.0 fr. voor de gemeenten der derde categorie. (Zie vervolg 2e bladz. 3C kolom.) II. In onze vorige bijdrage trachtten wij een verklaring te zoeken voor het optreden van pikkerij bij hen nen en kwamen daarbij tot de vaststelling dat het vraagstuk nog verre van opgelost is, omdat men tot nu toe nog niet weet waar de diepere oorzaak (of oorzaken) er van zou kunnen zitten. De praktijkmensen kunnen daar echter geen vrede mee nemen en zo maar bij de pakken blijven zit ten tot de wetenschapsmensen die verklaring hebben gevonden. Zij moeten immers handelen en zien te beletten dat door pikkerij scha de zou optreden. De eerste vraag, die hen dan zal aanbelangen is wel Hoe kunnen wij pikkerij. voorkomen? In ons vorig artikel gaven wij een overzicht van de faktoren die de pikkerij in de hand kunnen wer ken. Wil men de kwaal voorkomen dan houde men rekening met de volgende punten, hoewel nooit met zekerheid kan gezegd worden dat daarmee de kwaal volledig be zworen is. 1De temperatuur in het hok deze houde men aan de lage kant. Dat heeft bovendien nog andere voordelenbesparing op de ver warming (bij kuikenopfok) en goe de invloed op de gezondheids toestand van de dieren, die beter gehard zijn tegen de zo gemakke- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 21 sept. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. lijk optredende ademhalingsziek ten. Ook op de groei zou het zijn gunstige uitwerking hebben. 2) Bij gewijzigde levensom standigheden, bv. als de dieren naar andere hokken worden over gebracht houde men ze scherp in 't oog om te kunnen optreden bij de eerste verschijnselen van pik ken. Steeds moet men ingrijpen vóór het pikken een ingewortelde gewoonte is geworden. Bij veran dering van voeder ga men steeds geleidelijk te werk. Gevarieerd strooisel, waar de dieren bezigheid kunnen vinden is ook hier aan te raden. 3) Voedseltekorten voor de man uit de praktijk gaat het niet op al de voeders die hem worden aangeboden stuk voor stuk te gaan onderzoeken op hun waarde Men kieze zich liefst een voeder dat al le waarborgen biedt en zie daarbij niet naar de prijs per 100 kg. Me nig kweker, die op goedkope voe ders speculeerde is nadien bedro gen uitgekomen, want doorgaans blijkt dat de goedkoopste wel eens de duurste uitvallen. Eens dat men een goed voeder aan de dieren geeft, hoeft men geen tekorten te vrezen, terwijl men bovendien steeds beroep kan doen op onderlegde techniekers. 4) De verveling persoonlijk aanzien wij deze fa kt or als een der voornaamste in hef optre den van pikkerij en raden wij de kwekers aan hier speciaal aan dacht aan te schenken. Het komt er op aan de dieren ononderbro ken bezigheid te verschaffen, zon der daarbij natuurlijk te zondigen tegen de andere voorschriften van de hennenkweek Wij sommen hier enkele maatregelen op waardoor wij de dieren meer bezigheid kun nen geven Gevarieerd strooisel waar turfstrooisel wordt gebruikt is het aan te bevelen dit te mengen met stro of iets dergelijks, waarin de dieren kunnen scharrelen. Eens dat ze aan 't scharrelen zijn moet men er voor zorgen dat ze daarbij wat vinden. Men geve dus het graan in het strooisel Dat is trouwens één van de bezwaren die wij tegen all mash voeder hebben, waarbij de dieren geen afzonderlijk, graan meer krijgen. Waarom zouden ze in 't strooisel gaan scharrelen als er toch niets in te vinden is Goede uitloop liefst met groen, waar ze gans de dag in kunnen zoeken en pikken. Al meer dan eens zagen wij pikkerij ophou den de dag dat de dieren mochten buitenkomen. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1