PLANT AARD APPELEN De Stierengevechten en Stierenrennen in Indonesië» Een Schouwspel enig in zijn soort» Mededelingen Ministerie van Landbouw Hoefsmederijleergang Vee- en Varkensmarkten Eiermarkt 16 dec» 1958 DE KOORNBLOEM 20 dec. 1958 Misschien behoort U tot de uit verkorenen, die de beroemde cor rida's in Spanje bijgewoond heb ben. Maar denk dan niet dat U in dit domein het indrukwekkendste schouwspel ter wereld gezien hebt. Moest U de gelegenheid hebben een bezoek te kunnen brengen aan Indonesië, dan zoudt U kun nen vaststellen, dat de kunst om emoties te verwekken bij middel van dit massieve dier geen Spaans monopolie is Deze sport bezit in Indonesië zeer karakteristieke eigenschap pen, wat haar dan ook helemaal verschillend maakt van de corri das de torosin Spanje, die bo vendien alleen in twee gebieden van de Indonesische Archipel wordt beoefend de stierenge vechten in Oost-Java, en de stie renrennen in Madoera. Het zijn de grootste publieke gebeurtenissen in deze gebieden. Het voornaamste kenmerk van deze stierengevechten, en wat ze ten volle ondei scheidt, is het feit, dat de stier geen gewapend man moet bestrijden, doch één van zijn soortgenoten. Indien in Spanje het hoogtepunt van een corrida het ten dode brengen van de stier is, dan komt in Java de verslagene stier er hoogstens met een gebro ken hoorn of een gekneusd lichaam van af. Alhoewel minder wreed dan in Spanje bieden dergelijke spekta kels toch voldoende beroering, zo dat ze geleidelijk uitgegroeid zijn tot 'n traditionele volkssport waarbij elke kweker zich toelegt om het peil van zijn vee te verbeteren in de hoop ook een kampioen stier te bezitten. De oorsprong van deze gevech ten moet zeer ver terug gezocht worden. Zeer lang reeds geleden, hadden de indonesische landbou wers opgemerkt dat, terwijl ze zich verpoosden na een zware dagtaak op hun rijstvelden, het heel dik wijls gebeurde, dat twee stieren slaags geraakten om de gunsten van een mooie koe te verwerven! Langzamerhand begonnen der gelijke tweegevechten een waar vermaak te worden voor de land bouwers, die er plezier in vonden twee stieren tegen elkaar op te hitsen om aldus hun strijdlustige hoedanigheden te peilen en te ont wikkelen. Het duurde niet lang, of dit werd een waar volksvermaak, op regelmatige tijdstippen geor ganiseerd. Deze gevechten vielen zo in de smaak van het volk, dat men er zich begon op toe te leg gen er speciaal stieren voor op te leiden. Het is werkelijk een groots en enig schouwspel wanneer twee van deze stoere en woeste dieren in de arena worden losgelaten, en elkander met hoornslagen te lijf gaan. En wanneer nu tijdens deze gevechten één der stieren, door een paar handige uitvallen, zijn tegenstrever in een hachelijke en kwetsbare toestand brengt, dan kent de geestdrift van het publiek geen grenzen meer. De opgewon denheid bereikt haar hoogtepunt wanneer één der vechtende stie ren, voelende dat hij het onder spit zal moeten delven, plots rechts omkeer maakt en de vlucht neemt voor zijn tegenstander. Onder het uitgelaten gejoel van de menigte, die haar afkeuring duidelijk laat blijken voor de vluchtende verlie zer, wordt de rennende stier ach terna gezeten door de stalknech ten. Op het eiland Madoera zijn het geen stierengevechten, maar wel stierenrennen die de geestdrift van het volk gaande maken. Deze vin den ook hun oorsprong in een plaatselijke gewoonte der land bouwers, die na het eindigen van hun dagtaak, de dieren die hen geholpen hadden lieten lopen om te zien wie er het eerst in het dorp zou aankomen. Staande op hun egge trachten de boeren elkander voorbij te steken. In den beginne spande men koeien voor de eg, maar die werden weldra vervan gen door stieren, die veel vlugger waren, terwijl de eggen vervangen werden door een soort slede ha- rapan genaamd, wat hen in staat stelde de snelheid van de koersen te verhogen. Om deel te mogen nemen aan deze rennen, moet men twee stie ren bezitten van dezelfde afmetin gen, dezelfde onstuimigheid en in dien mogelijk dezelfde kleur, vorm en ouderdom. De twee dieren wor den dan, helemaal opgesmukt en getooid, naast elkaar geplaatst on der een dubbel juk gemaakt uit een enkel stuk hout. Ieder gespan wordt begeleid door verscheidene personen, waarvan de ene een vaandel draagt, en de anderen een aantal muziekinstrumenten, trompet, trommel en gong. De renbaan is gewoonlijk een plat veld, overdekt met gras of fijn zand, en heeft een lengte van 110 a 120 meter, op 40 meter breed. Alvorens de koers begint, worden de stieren op een rijtje geplaatst. Het is vanzelfsprekend erg moei lijk om deze onstuimige en opge jaagde dieren kalm te houden, want ze vragen niets liever dan zich in volle strijd te werpen. Ieder gespan is langs beide zij den geflankeerd door een ervaren stalmeester, terwijl een derde plaats genomen heeft tussen de twee dieren en de teugels in han den houdt. De jockeydraagt een sjaal met de kleuren van de eigenaar; hij wacht op het start signaal om dan in vliegende vaart op zijn gespan te springen. Het is erg moeilijk om het spek takel, dat zich dan afspeelt, in woorden te brengen. Men kan zich moeilijk inbeelden, met wat voor lenigheid en snelheid deze logge en massieve dieren zich bewegen aan meer dan 13 meter per sekon- de. Indien dergelijke snelheid het publiek in de grootste opgewon denheid brengt, dan is het zicht van de «jockey», die op één been staat, en met voorovergebogen li chaam nu eens zijn rechtse, en dan weer zijn linkse stier aanmoedigt, ook een merkwaardig spektakel. Dol gewórden door het vele la waai der muziekinstrumenten, en de rinkelende belletjes, evenals door het geschreeuw en het ge joel van het publiek, rennen deze dieren hoe langer hoe vlugger naar de eindstreep, waar een ju rylid, door het op- en neerhalen van de vlag, de kleuren van de winnaar aanduidt. En dan kan men, na afloop van deze dolle rit, uit de menigte een man de arena zien binnenrennen, dansend en springend van louter geluk. Het is de eigenaar van het winnende ge span, op de voet gevolgd dóór de ontgoochelde verliezer. Ten einde deze koersen in ere te houden, en de veefokkers er toe aan te zetten het peil van hun vee stapel op te drijven, schenkt de re gering prijzen aan de overwin naars bij dergelijke rennen. Deze geldprijzen zijn iets voor de eige naars, maar de eer winnende stie ren te bezitten is voor hen van veel groter waarde. van het Kosteloze te Geraardsbergen. Zoals elk jaar wordt er te Ger aardsbergen een kursus ingericht over hoefsmederij. De lessen wor den gegeven vanaf 28-12 1958, ge durende 20 naeenvolgende zonda gen van 9 tot 12 uur. De lessen zullen vooral besteed worden aan het aanpassen en het plaatsen van het mecanisch hoef ijzer. Wie wenst zich te laten inschrij ven voor die leergang kan het doen bij Meester hoefsmid Hector VAN DEN BERGHE Oudenaardse poort, 11, Geraardsbergen. (Tel. 054/42339). Dr. veearts Van Wijnendaele, Adamstraat, Geraardsbergen. (Tel. 054/42415). Inspekteur Dr. M. MOULART, Oude Gentbaan, 14, Aalst. (Tel. 23536). De nog niet afgeleverde planters zullen in de eerste dagen der week besteld worden. Hiermede zal iedereen bediend zijn. Er blijven nog beperkte hoeveelheden van volgende planters in magazijn beschikbaar Eerstelingen 28-35 Rode Eerstelingen 35-45 Bintje Record Kruger Alpha Sirtema Climax 28-40 35-45 35-45 35-45 28-35 35-45 Alle andere soorten en maten kunnen aangevraagd worden. Bij open weer wordt nog steeds verladen. te Anderlecht voor deze week. Varkens Terwijl overal op de provincie- markten de prijzen vast waren ble ken ze eerder zwak te Anderlecht. Dit als gevolg van de ongewoon grote aanvoer. Er waren namelijk 521 dieren meer wat een vermeer dering is van circa 35 °/0. Van de anderen kant verbetert de vraag voor hespen en schou ders, wat de prijzen van de zwij nen moet ten goede komen. Duitsland zal voor een paar we ken van de markt blijven om na dien als reg°lmatige koper op te treden. Men zal dus best in de eer ste weken niet te veel dieren op de markten brengen. Prijs per kg levend gewicht extra vleesvarkens 27-30 fr. ma gere 25-26,5 fr. half vette 23,5 24,5 fr. vette of buiten gewicht 21 tot 22 fr. Hoornvee De aanvoer was schier onveran derd evenals de prijsnotering. Goede dieren waren vlug ver kocht, terwijl middelmatig vee eerder moeielijk van de hand ging. De prijzen Ossen dikbil 48-54 fr; goed ge vormde 36-44 fr.60 t.h. opbrengst 27-34 fr. ,- 55 t.h. opbrengst 21-26 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 18-20 fr 50 t.h. opbrengst15 17 fr Vaarzen dikbil 48-54 fr. goed gevormd:36 44 fr.60t.h. opbrengst: 27-34 fr. 55 t.h. opbrengst 21 26 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 27-31 fr. ,- 55 t.h. opbrengst 21 -25 fr. zware 20-23 fr. worstdieren 12-14 fr. Kalvermarkt Men kan van een slappe markt spreken vooral voor de minder goede dieren en dit niettegen staande een minder aanvoer van 161 koppen. Het zou verwonderlijk zijn in dien de komende feestdagen geen verbetering brachten. Prijs per kg. levend gewicht dik bil 65 tot 75 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren :53tot 58 fr.; goedgevormd 35 tot 44fr;gewone 21 tot 31 fr: minderwaardige 19 tot 22 fr. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Extra grote 1,90-2,00 fr. Grote: 1,80-1,90 fr. Middensoort: 1,65- 1,75 fr. Prijs op tournée, welke dient op gevat als richtprijs Grote 1,85 fr Middensoort (50/55 gr): 1,75 fr. Kleine 1,60 fr. Ofwel alles doorheen 1,80 fr (sommige gewesten) Marktbeschouwingen Flauwe markt, bijzonder voor de grote ei eren Het is voor 't ogenblik alleen de uitvoer naar Frankrijk die onze markt steunt, want in Denemarken b.v. zijn de prijzen steeds in cfslag. Aangevoerde hoeveelheden 1.265.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 32 000 Verkocht 16.500 (2,30 a 2,90 fr.) Botermarkt 917 kg. - 83 a 86 fr. Tendens van de markt onver anderd. Zwijnen -. 25-26 fr. Biggen: 23-25 fr. Kalveren 36-44 fr.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 4