Voor meer doelmatige methodes bij de onteigening van landbouwgronden tot algemeen nut. Het gebruik van in de land- giftige produkten en tuinbouw. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 22 OOGST 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1885 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 De voor de landbouw beschik bare oppervlakt i neemt ongeveer telken jare af met 8.000 ha tenge volge van onteigeningen tot alge meen nut en aanwending van gronden voor oprichting van nij verheidsgebouwen en woonhui zen. Het bijna volledig ontbreken van een bodembeleid in ons land en de onvoldoende samenwerking tussen het ministerie van openbare werken en andere ministeries die tot onteigeningen overgaan en het ministerie van landbouw hebben niet zelden voor gevolg, dat voor de landbouw een groter oppervlak te aan landbouwgronden verloren gaat dan noodzakelijk was voor de uitvoering der werken van openbaar nut dat goede land bouwgronden werden onteigend dan wanneer even goed minder vruchtbare gronden hadden kun nen aangewend worden voor de uitvoering van deze werken dat een onteigening, welke op niet ra tionele wijze geschiedt, leidt tot een overdreven versnippering der overblijvende percelen waardoor het vormen van kavels met vol doende afmetingen wordt verhin derd en de landbouwproduktivi- teit in aanzienlijke mate wordt ge schaad. De heer Leo Lindemans, volks vertegenwoordiger van het arron dissement Brussel, die reeds meer dere interessante wetsvoorstellen ten voordele van de landbouw heeft ingediend waarvan wij in ons blad kennis gaven, heeft vóór en kele tijd met enkele collegas een voorstel ingediend bij de Kamer om de belangen van lund- en tuin bouw te vrijwaren bij de onteige ningen tot openbaar nut. In de toelichting van het voorstel betoogt de heer Lindemans dat de omvang van de in de jongste tijd uitgevoerde openbare werken aan leiding heeft gegeven tot de ontei gening van een groot aantal on roerende goederen gebruikt door land- en tuinbouwbedrijven. In vele gewesten werd de aanzienlij ke schaarste aan bedrijfsgronden aldus gevoelig verscherpt. Alles wijst erop dat het tempo en de be langrijkheid van die onteigeningen in de eerstkomende jaren niet zal verzwakken. In meerdere gevallen werd bij het ontwerpen van de onteige ningsplannen onvoldoende reke ning gehouden met de belangen van land- en tuinbouw. De vraag mag zelfs gesteld worden of de ont werpers van onteigeningsplannen stelselmatig de opportuniteit van de onteigening onderzoeken van uit het standpunt van het land en tuinbouwbelang. Wordt bij het be palen van het tracé van een ont worpen verkeersweg b.v. het split sen van bestaande bedrijven ver meden Wordt oordeelkundig na gegaan of uitstekende gronden niet onverlet kunnen worden qela- ten Alles wijst erop dat dit niet het geval is. In de regel stelt het ontei genend bestuur pas de rampspoe dige gevolgen van de onteigening vast voor het land- en tuinbouw bedrijf wanneer het bedrag van de onteigeningsvergoeding moet be paald worden. Dat betekent voor de onteigenaar in menig geval een onvoorziene meeruitgave en voor de onteigende in elk geval het ver lies van onmisbare bedrijfsgoede ren. Het voorstel strekt erin de eerste plaats toe, een zeker toezicht van de Minister van Landbouw moge lijk te maken, wanneer een ontei gening wordt ontworpen van gron den die deel uitmaken van een landbouw- en tuinbouwbedrijf. Aan de Minister van Landbouw wordt terzake alleen een raadgevende bevoegdheid toegekend. Aan de andere kant stelt men vast, dat bij het bepalen van de onteigeningsvergoeding onvol doende wordt gelet op de kritieke toestand waarin de onteigende land of tuinbouwer door de ontei gening wordt geplaatst. Werkelijk belachelijke vergoedingen worden toegekend voor stoornis in het landbouwbedrijf wanneer in wer kelijkheid de broodwinning voor een boerengezin op onherstelbare wijze wordt vernietigd. Bij gebrek aan inzicht inde ware toedracht van zaken, wordt door de aangestelde deskundigen, wan neer zij niet vertrouwd zijn met de werkelijke toestanden te lande, nog regelmatig voorgehouden dat er geen bedrijfsstoornis is daar de onteigende goederen kunnen ver vangen worden door de andere die de onteigende zich kan aanschaf fen. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom.) V. Omstandigheden waarin vergiftiging kan plaats hebben. Vrij uiteenlopende omstandig heden kunnen zich voordoen, waarbij vergiftiging min of meer gemakkelijk tot stand kan komen. De ene zijn van zulke aard dat ver giftiging slechts toevallig of bij on geluk plaats heeft, andere daaren tegen brengen bijna onvermijdelijk gevaar met zich zo niet de aange wezen voorzorgsmaatregelen wor den genomen. Blootstelling omwille van het beroep de weg, die de gevaar lijke en giftige sproeistoffen af te leggen hebben vanaf hun fabrika- tie tot op het ogenblik dat ze in land of tuinbouw worden gebruikt, is vrij lang, zodat ingeval van zor geloosheid het risico voor vergifti ging betrekkelijk groot is. Waar bij fabrikatie en behandeling in de fabriek allerlei voorzorgen worden genomen moeten wij helaas vast stellen dat de personen die met hst gebruik van dergelijke produkten belast zijn, doorgaans veel onvoor zichtiger zijn. Meermaals hebben wij vastge steld dat sommige verbruikers 't be lachelijk vinden bepaalde voorzor gen te nemen, zogezegd omdat ze toch voldoende ondervinding heb ben om dergelijke produkten te be handelen. Zo zien wij bv. bespui tingen of verstuivingen uitvoeren in serres met produkten die bijzon der vergiftig zijn, zonder dat ge bruik gemaakt wordt van maskers. Dat daarbij geen akute vergiftiging optreedt is voor sommige wel eens aanleiding te gaan veronderstellen dat het gevaar overdreven wordt Herinneren wij echter aan de mo gelijkheid van chronische vergifti ging, die zeker niet denkbeeldig is waar regelmatig met giftige pro dukten, vooral in gesloten ruimten, moet gewerkt worden. Ook gedurende de bereiding van een sproeistof gaat men wel eens roekeloos te werk. Persoonlijk hebben wij al eens meegemaakt dat de oplossing met de hand werd opgeroerd. Verder zagen wij ge vallen bij onkruidbestrijding met kleurstoffen Man en paard liepen kwasie onbeschermd door het be handeld gewas bij het paard za gen de poten even geel als de sproeioplossing zelf, terwijl bij de man de broek rond de benen kleef de. Herhaalde keren||hebben ,*jwij mensen moeten waarschuwen als ze zonder verder nadenken een flesje in de zak meedroegen, een flesje dat bij de minste val of druk king toch altijd kan breken, de huid beschadigen en een uiterst gevaarlijk vergif in de kleren en op de huid brengen kan. Blootstellen in de woonver trekken Hoewel hier doorgaans geen stelselmatige blootstelling te vrezen is, toch zijn er gevallen dat vergiftiging is opgetreden na be spuiting of verdamping tegen huis insecten. Nu weten wij wel dat be paalde produkten aangeprezen worden als ongevaarlijk voor huis houdelijk gebruik, maar zoals wij vroeger zagen is de ene mens ge voeliger aan de werking van be paalde produkten dan de andere. Zo kennen wij een geval waar jonge kinderen met regelmatige tussenpozen onverklaarbaar onge steld werden. Naderhand bleek dit samen te hangen met een bespui ting van hun slaapkamer tegen muggen. Iedereen was verwonderd dat iemand daar last van kon heb ben, want reeds lang gebruikten ze hetzelfde middel. Maar de afge sloten slaapkamer, met het onon derbroken blootstaan aan de dam pen en dat bij kinderen vormen samen omstandigheden die de werking ernstig kunnen beïnvloe den. Blootstellen langs de voeaing omHoewel min of meer grote verontreiniging van voedsel door produkten, spuit- of stuifresten steeds mogelijk is, toch menen wij dat het grootste gevaar daarin schuilt dat bepaalde produkten verward worden met voedingsmid delen (eetwaren of dranken) Dit laatste is des te gevaarlijker daar het giftige produkt dan practisch zuiver en onverdund wordt inge nomen, wat dan steeds aanleiding tot akute vergiftiging is. Het is daarom noodzakelijk, en de nieuwe wetgeving houdt er re kening mee, dat alle verwarring tussen pesticiden en voedingsmid delen wordt onmogelijk gemaakt. Vooreerst dient de verpakking van die aard te zijn dat verwarring uit gesloten is. Het is trouwens verbo den pesticiden uit te bestellen, ze in andere dan hun oorspronkelijke verpakking te leveren. Wij menen dat de verbruiker die eis zelf aan de handelaars zou moeten stellen zo deze laatste de wetgeving over treden. (Zie vervolg 2e bladzijde 1' kolom) De Koornbloem >onnementsprijs 96 fr. 's jaars en kan zich abonneren op de [kantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt LI Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1