Weekblad Internationale Conferentie LEVENSVOORWAARDEN Nieuwe mogelijkheden in de bestrijding van knaagdieren. Arbeid adelt ¥©or en door de Landbouwers Brengt bespuiting van de grond een oplossing*? 38ste JAARGANG Nr 1890 Beheer Zeebergkaai 5, Aaïst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. handelend over de verbetering van de bij de landelijke bevolking. De uitwijking in overdreven mate van de bevolking uit het platte land naar de steden is een oorzaak van bezorgdheid in meerdere Eu ropese landen wegens haar nade lige gevolgen op sociaal, demo grafisch en economisch gebied. Deze bezorgdheid lag aan de ba sis van een internationale confe rentie die plaats had in het jaar 1957 te Bad Godesberg (West- Duitsland) en voorbereid werd door de F.A.O. (Landbouw- enVoedings organisatie van de Verenigde Na tiën) en door de Internationale Ar beidsorganisatie. Niet minder dan 14 Europese landen hadden deskundigen en regeringsvertegenwoordigers af gevaardigd om een aantal vraag stukken te bespreken die kunnen bijdragen tot de bevordering en veraangenaming van het welzijn en het leven op het platteland in de Europese landen. Bovendien woonden een aantal waarnemers van meerdere Europese landbouw organisaties en van internationale en nationale instituten de beraad slagingen bij. Het bijzonderste onderwerp der besprekingen was Hoe het welzijn op het platteland verbeterd De behoefte aan meer agrarisch sociologisch onderzoek wordt in alle Europese landen als dringend aangevoeld. Er werd aangedron gen op samenordening en samen werking met onderzoekers op tech nisch en economisch gebied. Met het oog op een oordeelkundig overheidsbeleid werd gewezen op de samenhang tussen de verschil lende aspecten van het leven op het platteland en op de wenselijk heid volgens plan te werk te gaan, waarbij de samenwerking met pri vé organisaties en ook met de over heidsorganen in andere landen niet mag worden verwaarloosd. De plattelandsbevolking zelf dient zoveel mogelijk betrokken bij het opmaken van een program ma van werking. Als middelen hiertoe werden vooruitgezet De uitbreiding van het onderwijs aan de jeugd, o.m. door de oplei ding van geschikte onderwijskrach ten. de sociale voorlichting aan de volwassenen door oprichting van volkshogescholen, de bevordering van het organisatieleven op de buiten waarbij de interessante ele menten der landelijke bevolking intiem worden betrokken. De over heid dient zich meer op het ach terplan terug te trekken naarmate de gestelde doeleinden worden benaderd. Als bijzonderste hinderpalen voor de verbetering van de wel stand op het platteland werden genoemd de lage inkomsten op de te kleine bedrijven. Hierbij pleitten sommige afgevaardigden voor gezondmaking van het klein landbouwbedrijf door maatregelen die als grondslag hebben de vrije wil der betrokkenen, terwijl ande ren zich uitspraken voor het beoe fenen van de kleine landbouw als nevenberoep. De vlucht uit de landbouw is in hoofdzaak te wijten aan slechte sociale en economische verhoudin gen op het platteland. De maatschappelijke betrekkin gen worden vaak als eng en be nauwend streng gevoeld, terwijl de toekomstmogelijkheden gewoon lijk zeer beperkt zijn. De aantrekkingskracht van de steden en industriecentra wordt vergroot door de betere verkeers mogelijkheden en het ruimer kon fort. Hulp zal dan ook moeten gebo den worden om het wankele zelf vertrouwen van de bewoners van het platteland te verstevigen. De belangrijke rol van de vrouw in de plattelandssamenleving. De bijzondere aandacht van de conferentie naar de belangrijke rol welke de vrouw vervult in het plattelandsleven op het drievoudig plan van leiding van het gezin en van de huishouding, en medewer king in het landbouwbedrijf. Haar taak is dan ook zwaar. Daar ligt dan ook een belangrijke oorzaak van de trek naar de stad vooral van jonge vrouwen en meisjes waardoor het achterblijven van de landelijke gemeenten en de land vlucht worden verscherpt. De levensvoorwaarden der plat telandsvrouwen dienen dan ook zoveel mogelijk verbeterd. (Zie vervolg 2* bladz. 3' kolom.) li. Zoals wij in onze vorige bijdrage hebben uiteengezet zijn sommige proeven, waarbij men knaagdieren (in 't bijzonder ratten en muizen) trachtte te bestrijden door het be strijdingsmiddel op de yrond te spuiten met succes bekroond. De twee produkten, die daarvoor in aanmerking komen, zijn toxa pheen en endrine. Wij gaven hier over reeds enkele bijzonderheden. Is deze nieuwe bestrijdingsmeto- de aan te prijzen en of niet Welke voor- en nadelen zitten er aan vast Dit willen wij even in 't licht stellen aan de hand van het artikel dat verscheen in het juninummer van het Landbouwtijdschrift Voordelen van deze metode. De talrijke voordelen van een dergelijke bestrijdingsmetode val len onmiddellijk op. In de voor waarden van het West-Europese landbouw-, tuinbouw en bosbouw bedrijf, waar de werkkrachten zeldzaam en duur zijn is een der gelijke bestrijdingsmetode bijzon der nuttig. Voor wat de veld of woelmuizen betreft die boven de grond leven, is het niet meer nodig beroep te doen op benden werklieden, die giftige graankorrels gingen plaat sen in de openingen van de gan gen. Het is ook niet meer nodig lokazen te kopen of ze zelf te be reiden met al de risico's, die er aan verbonden zijn. Een tractor, een spuittoestel en twee man volstaan om op één dag meerdere hektoren te behandelen. Beter nog, indien de metode af doende blijkt te zijn tegen de onder de grond levende woelmuizen, dan zou dat een ware omwenteling be tekenen, want al de tot heden aan geprezen bestrijdingsmetoden ble ken zeer onzeker te zijn. Vooreerst diende men de gangen te vinden en daarna diegene uit te zoeken die bewoond waren. Pas dan kon de gekozen bestrijdingsmetode toege past worden. Wat al geduld en tijdverlies Het gebruik van strikken en klemmen vraagt een grote erva ring en een bijzondere behendig heid. Het gebruik van vergift vergt de keuze van een aangepast lok aas, dat het dier graag opneemt. De ondervinding heeft echter aan getoond dat de goesting van de knaagdieren nogal uiteenloopt en verschilt van de ene populatie tot de andere en zelfs naargelang de tijd van het jaar. Bovendien weet iedereen hoe wantrouwig die die ren kunnen zijn, en heel dikwijls begraven zij het hun aangeboden lokaas, zonder er van te eten. Het gebruik van gassen (patro nen) geeft soms goede uitslagen. Heel dikwijls nochtans is het gan genstelsel zo lang en zo ingewik keld dat ook deze metode op een mislukking moet uitlopen. Tegenover dit alles steekt het be spuiten van de grond zeer gunstig af omdat het een financiële bespa ring toelaat door het uitsparen van heel wat arbeidskracht. Nadelen van deze metode. Maar zoals altijd heeft de me- dalje een keerzijde. Men kan zich terecht afvragen wegen de voor delen wel op tegen de nadelen Er zijn vooreerst de risico's voor hem die de behandeling toepast. Endrine is een uiterst giftig produkt dat gemakkelijk doorheen de huid dringt. Het is bijgevolg bij elke be handeling nodig dat degene die het produkt verspuit een water dichte overall, rubber handschoe nen en een masker draagt. Het niet naleven van deze maatrege len zou wel eens noodlottige ge volgen kunnen hebben. Nu worden deze maatregelen in de praktijk heel dikwijls verwaarloosd. Benevens de verhoogde risico's voor de verbruiker is er ook nog het probleem van de invloed van de gebruikte produkten op de le vensgemeenschap van de behan delde omgeving vanaf de micro organismen tot de grote zoogdie ren. a) Bodcminicro-organismen Hoewel men nog niet voldoende ingelicht is nopens de uitwerking van de verschillende gebruikte phytopharmaceutische produkten op het bacte iënleven in de grond, toch heeft men reeds waargeno men dat deze niet altijd onschuldig is. Over 't algemeen verschilt de uitwerking sterk naargelang de or ganismen, de produkten die werden gebruikt en de concentraties ervan. Rekening houdend met de grote stabiliteit van deze produkten zal een herhaalde toediening onver- (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1