Hulpmaatregelen dringend vereist. DAT DURE LIJNMEEL Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 17 OKTOBER 1959. Verschijnt iedere zaterdag 38ste JAARGANG Nr 1893 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De rampspoedige gevolgen der aanhoudende droogte voor de veehouderij. De voortdurende droogte is een ramp zonder weerga voor onze veehouders. De weiden zijn ver schroeid, de opbrengst van de voederteelten is onbeduidend en de veehouders zijn verplicht reeds nu op grote schaal hun wintervoor raden aan groenvoeder aan te spreken, zodat zij zich met beklem mende bezorgdheid de vraag stel len op welfce wijze zij het strikt on misbare melkvee zullen in leven houden tijdens de komende winter maanden. De melkgifte is reeds sterk gedaald, zodat onze land bouwers voor het dubbel onheil staan van een aanzienlijke daling van de opbrengst en een sterke stijging van de voederkosten. Uit onderzoeken ingesteld door de diensten van het Ministerie van Landbouw blijkt dat vooralsnog niet alle landbouwstreken in de zelfde mate zijn geteisterd. De landbouwstreken die bijzon der zwaar zijn getroffen zijn Oost- Vlaanderen, de Kempen, de ge westen van leper, Moorslede, Wer- vik, Komen, Waasten, de weide streken van Henegouwen, Condroz en de Ardennen. Het betreft de landbouwstreken waar de veehou derij en bijzonder het melkvee ver uit de bijzonderste bronnen zijn van inkomen voor onze landbou wers. Voor de kleine landbouwers is de ramp bijzonder erg daar zij niet over de nodige geldelijke mid delen beschikken om de noodlotti ge gevolgen van de droogte te doorstaan. Voor hen bijzonder melden zich de komende winter maanden aan als onheilspellend en tragisch. In deze rampspoedige omstan digheden valt het op hoe onver schillig de openbare mening, de pers en de overheidskringen in het algemeen staan tegenover de nood lottige gevolgen van de ramp zon der voorgaande die onze landbouw heeft getroffen. Welk verschil van houding met de bezorgdheid wel ke wordt betoond ten opzichte van de mijnwerkers die tijdelijk zonder werk zullen vallen tengevolge van de sluiting van sommige uitgeputte mijnen in Wallonië Hiervoor wor den inderdaad honderden miljoe nen door de Staat beschikbaar ge steld om hun gedurende ruime tijd een volledig of bijna volledig loon te verzekeren gedurende hun werk loosheid, nadat deze mijnen dan nog in het verleden van de ge meenschap zowat vijftig miljard fr. ontvingen om hun bestaan te rek ken. Welk verschil met de bezorgd heid welke de regering betoont ten opzichte van de arbeiders die werkloos worden ten gevolge van de sluiting van fabrieken ingevolge de economische krisis of ontwikke ling Voor hen wordt door de re gering een wetsontwerp ingediend waarbij hun een ruime vergoeding wordt toegekend, naar gelang de jaren dienst die zij hebben in de te sluiten fabriek, voor de tijd dat zij werkloos zullen zijn in afwachting van het vinden van een nieuwe werkgelegenheid. Deze bijzondere vergoeding komt bij de gewone vergoeding die in ons stelsel van sociale zekerheid wordt toegekend aan de werknemers ingeval van onvrijwillige werkloosheid. Als wij deze vergelijking maken is het niet uit afgunst van onze landbouwers of uit kritiek op de I sociale hulpmaatregelen ten voor dele van de arbeiders die door on heil worden getroffen, verre van daar. Ons optreden steunt enkel op overwegingen van verdelende rechtvaardigheid waarop onze boeren toch ook, en met volle recht, aanspraak mogen maken uit hoofde van de grote diensten welke zij aan het land bewijzen op economisch, sociaal en demogra fisch gebied. Welke maatregelen tot leniging van de nood onzer veehouders verwachten wij dan van de regering De aanhoudende droogte zal lei den tot een vroegtijdig en gelijktij dig afzetten van vee voor de slach terij omdat het voeder ontbreekt om de dieren voldoende lang te voeden. Dit veroorzaakt ongetwij feld een sterke daling der prijzen van het slachtvee. Wij vragen dat een billijke richtprijs voor het slachtvee wordt bepaald en dat de Officiële Dienst voor Ravitaillering (O.C.R.A.) als koper op de markt zou optreden om de verkoop te re gulariseren tegen de vastgestelde richtprijzen. De door voormelde dienst ge kochte hoeveelheden vlees kunnen in de koelinrichtingen tijdelijk wor den opgeslagen om daarna regel matig en op de gepaste tijdstippen te worden verkocht. (Zie vervolg 2' bladz. 3kolom.) Dat het lijnmeel de laatste tijd onmenselijk duur is geworden moe ten wij aan onze veehouders zeker niet vertellen. Ze ondervinden dat zelf het best als zij lijnmeel moeten kopen. Normaal zou men bij de huidige prijzen verwachten dat onze vee houders die duurte trachten te om zeilen, hetzij door iets van dezelfde voedingswaarde, maar dat goed koper is, ofwel door iets dat beter is en in verhouding tot de voe dings waarde veel voordeliger uitvalt. Wonder genoeg, dat is niet het geval. Er wordt nog lustig doorge- kocht, precies als stond het lijn meel maar 500 fr. Men zal ons doen opmerken dat de weiden niets meer geven, dat op 't hof ook al zo weinig is en dat de dieren toch iets moeten krijgen waar wat in zit. Wij zijn daar volledig mee akkoord, wij vragen ons alleen af of lijnmeel dan het aangewezen voeder is in de gegeven omstandigheden. Wij ontveinzen ons niet dat de veehouders een zeer moeilijke win ter gaan doormaken. Dat massa's voeder zullen moeten bij gekocht worden. Dus dat veel geld zal moe ten uitgegeven worden. En die nog wat overhoudt zal bij de gelukki gen zijn. Maar juist daarom zou men bij de aankoop van zijn voe ders toch wat meer overleg moeten tonen. De vraag die wij hier dus stellen is is dat dure lijnmeel zijn geld wel waard Wij hebben de laatste dagen verschillende veehouders aangesproken en hen gevraagd waarom ze toch zoveel geld over hadden voor lijnmeel. En in de meeste gevallen kregen wij als ant woord 't is toch een goed voeder en wij weten wat wij er aan heb ben Anders gezegd klinkt het dan zo: wij betalen die dikke prijs omdat wij toch zeker zijn dat lijnmeel, hoe duur het ook is, toch nog het beste krachtvoeder is voor koeien en ook omdat wij dan weten wat ons in de handen wordt gestopt. Het spijt ons op allebei de punten is die bewering onjuist. Lijnmeel is niet het beste krachtvoeder en ook bij de aankoop van lijnmeel kan men u bij de neus nemen Laat ons even redeneren Wanneer wij de scheikundige samenstelling van lijnmeel bekij ken dan zien wij dat de inhoud on geveer is 33 °/0 ruw eiwit en 3,6 vet. Vergelijken wij die inhoud met die van andere voederkoeken dan komt lijnmeel er eerder kaal uit, zoals blijkt uit onderstaande tabel ruw ruw verteerbaar verteerbaar Voederkoek eiwit vet ruw eiwit ruw vet Lijnkoeken 33,1 4,8 28,5 4,3 Aardnootkoek 49,0 8,4 44,6 7,7 Katoenkoek 45,7 7,3 38,4 6,7 Sojakoek 43,3 6,2 37,7 5,2 Koolzaadschroot 35,9 2,2 29,8 1.9 Voortgaande op de scheikun dige ontleding zou men moeten besluiten dat lijnmeel niet zo veel meer waard is dan koolzaad- schroot Zijn die ontledingscij- fers dan onbetrouwbaar Of zit er iets in de voeders dat niet in die cijfers te vinden is, maar dat niet temin toch de waarde er van helpt bepalen En hier komen wij in de praktijk tot een zeer eigenaardige vast stelling aan lijnmeel wordt de voorkeur gegeven boven andere koeken, ook al zijn deze laatste aanzienlijk goedkoper en meestal ook rijker aan eiwit. Aan de schei kundige samenstelling schijnt men hier dus maar een ondergeschikt belang te hechten. Meestal ver klaart men dat door te zeggen dat lijnmeel toch beter is voor de die ren. Dit beter zijn ligt dus niet aan de inhoud die het etiket vermeldt, maar wel aan iets anders, dat door de cijfers van de inhoud niet wordt aangegeven. Moet een veehouder echter sa mengestelde voeders aankopen dan is hij er stellig van overtuigd dat twee verschillende fabrikaten, met dezelfde inhoud op het etiket, ook uit voedingsoogpunt even waardig zijn. Tussen beide kiest hij dan het goedkoopste en denkt dat hij de juiste keus gedaan heeft. Bij lijnmeelaankoop schijnt de inhoud van geen belang te zijn en gaat het om iets anders. Bij samenge stelde voeders integendeel is alleen wat op 't etiket staat van belang. Iets anders, dat ook de voedings waarde kan bepalen, schijnt daar bij, niet te bestaan. Voelt ge de fout Het„is niet de eerste keer dat wij willenlproberen aan te tonen waar die fout ligt. Wij willen het nog maals doen en aldus de veehou ders .kbehoeden tegen onverant- (Zie vervolg 2< bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zclvcn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1959 | | pagina 1