Het belang van de landbouw. bescherming van de landbouwbodem. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Belangrijk wetsvoorstel tot AALST 9 JANUARI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1905 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Zes miljard mensen in het jaar 2000 Het probleem van de aangroei der wereldbevolking, die wel eens katastrofale afmetingen zou kun nen aannemen, moest het voort gaan in het huidige tempo, is wel geen probleem dat de huidige ge neratie rechtstreeks aanbelangt, maar wel een waarmede onze kin deren zouden kunnen af te rekenen hebben. En dit wel onder twee ver schillende opzichten zal er eerst en vooral voor al deze mensen vol doende voedsel gevonden wor den, en ten tweede zal het blanke ras niet bezwijken onder de pletrol der kleurvolkeren Op dit ogenblik telt de wereld ongeveer twee miljard negenhon derd miljoen inwoners. Elke 24 uur komen er ongeveer 135 000 bij, of ongeveer vijftig miljoen per jaar- iets meer dan de bevolking van Frankrijk-zodat er in 1980 vier mil jard mensen, in het jaar 2000 zes miljard mensen zullen zijn. Op voorwaarde natuurlijk dat deze groei zal blijven aanhouden, iets wat door sommigen betwist wordt. In het verleden is de wereldbevol king herhaaldelijk gedecimeerd geworden door allerhande oorlo gen en epidemiën, wat in de toe komst niet helemaal uitgesloten is. Ook zal er dienen rekening ge houden worden met het feit dat, naarmate de levensstandaard van sommige volkeren stijgt, het ge boortecijfer waarschijnlijk zal da len. We laten hierbij de zedelijke en godsdienstige zijde van deze vraag stukken buiten beschouwing we willen enkel onderlijnen dat er verschillende faktoren zijn die een verdere en buitengewone toename van de wereldbevolking kunnen verhinderen. Het is bijgevolg zeer goed mogelijk, om niet te zeggen waarschijnlijk, dat het in de prak tijk wel niet zo'n vaart zal nemen zoals het in theorie kan voorzien worden. Zelfs echter indien de toename van de wereldbevolking niet zo'n buitengewone af meting en aan neemt zoals door sommigen voor speld wordt, zal ze toch in ieder geval zulke afmetingen aannemen dat de huidige voedselvoort- brengst, zo ze niet toeneemt, niet meer zal volstaan om al die men sen te voeden. De vruchtbaarheid van de mens, keeft reeds de met moeite ver worven meeropbrengst van de voedselproduktie achterhaald, zo dat in de achtergebleven gebieden een verhongering op grote schaal in een nabije toekomst niet tot de onmogelijkheden behoort. Maar daartegenover staan dan weer de uitlatingen van andere geleerden, zoals deze van Profes sor Colin Clark van de Universiteit van Oxford, die gelooft dat de re serves van onze aarde, als ze vol ledig geëxploiteerd worden, ruim schoots 28 miljard mensen kunnen voeden, of zelfs een soberheids- diëet voor 90 miljard mensen kun nen leveren. De Duitse Professor Baade be toogt bovendien dat het met de bestaande technische hulpmidde len mogelijk is de hoeveelheid bouwland op aarde tot het drie voud op te voeren. Vijf miljard mensen zouden nietin staat zijn een zo hoog opgevoerde voedselpro duktie te verwerken. De opbrengst van de bestaande bouwgronden kan nog aanzienlijk verhoogd worden door toepassing van de moderne methoden. Op de 350 miljoen boerengezinnen op de wereld zijn er nog 250 miljoen die werken met de houten haak, die reeds te zien is op de oude Egypti sche en Babylonische rotstekenin gen. Circa 90 miljoen gezinnen ge bruiken de bespannen ijzeren ploeg, die door de Romeinen werd uitgevonden. Het aantal motor- ploegen in de wereld bedraagt thans zes miljoen. Hierdoor scha kelt men paarden- en muildieren uit. Indien over heel de wereld de trekdieren door traktoren vervan gen worden, kunnen hierdoor al leen reeds een half miljard mensen meer gevoed worden. Andere mid delen zijn de strijd tegen het onge dierte, de verbetering van het zaai goed, het gebruik van meer kunst mest en de bevloeiïng van on vruchtbare gronden. Moesten de planten beter gevoed worden, zou den zij gemakkelijk nog een paar miljard mensen meer in het leven kunnen houden. Men kan zich dus de vraag stel len of het pessimisme inzake voe ding van de stijgende wereldbe volking wel gerechtvaardigd is, terwijl het bovendien niet zeker is dat deze bevolking zal blijven stij gen met het huidige ritme. Hetfgevaar ligt ons inziens, al thans van uit ons standpunt, voor al in£de onrustwekkende stijging (Zie vervolg onderaan hierneven.) Een der voornaamste oorzaken van verzwakking onzer landbouw structuur is het voortdurend verlies van landbouwgronden door aller hande werken van openbaar nut of voor de landsverdediging. Bij het ontwerpen en het uitvoeren van deze werken wordt dikwijls al te licht omgesprongen met de bil lijke belangen van de landbouw en worden aan deze laatste dik werf gronden onttrokken die niet onmisbaar waren voor de rationele uitvoering van bedoelde werken. Dit uitzicht van het landbouw vraagstuk is niet ontgaan aan de Vlaamse volksvertegenwoordiger van het arrondissement Brussel de heer Leo Lindemans, die reeds meerdere nuttige voorstellen voor de landbouw heeft ingediend bij de Kamer van Volksvertegen woordigers welke wij hebben toe gelicht in ons blad. Op 18 november 1.1. heeft hij met enkele collega's een voorstel neer gelegd op het bureel van de Ka mer van Volksvertegenwoordigers tot wijziging van het koninklijk be sluit van 23 augustus 1939 betref fende het benuttigen van de ter reinen met het oog op de defen sieve organisatie van het grond gebied. Dit wetsvoorstel heeft voor doel de landbouwers te bescher men tegen de misbruiken bij de opeising van hun gronden in huur voor de noodwendigheden van het leger. De heer Lindemans licht zijn voorstel toe als volgt Er wordt op dit ogenblik nog een veelvuldig gebruik gemaakt van de rechtspleging tot opeising in huur ten behoeve van militaire in richtingen. Deze rechtspleging steunt op het koninklijk besluit van 23 augustus der Aziatische en Afrikaanse be volkingen, dan wanneer het peil van de West-Europese en Ameri kaanse bevolkingsgroepen onge veer stationnair blijft. Zal in de toekomst het blanke ras het dan niet moeten afleggen tegenover de kleurlingen, die ons kontinent zul len overrompelen. We menen dat dit gevaar veel ernstiger is dan dit van een gebeurlijk voedseltekort voor een stijgende wereldbevol king. Alleen reeds hierom zou het wenselijk zijn dat het geboortecij fer der z.g. beschaafde volkeren hoger zou liggen dan nu het geval is. 1939 bekrachtigd door de wet van 16 juni 1947, en werd ingevoerd op een ogenblik dat ons land in nood toestand verkeerde, dank zij de toenmaals vigerende volmachts- wetten. Die rechtspleging laat toe, de ei genaars en gebruikeis van gronden in een waar spoedtempo uit het genot van die gronden te ontzet ten. Praktisch beschikken deze be langhebbenden over geen moge lijkheid om zich te verzetten, noch tegen de inbezitneming van hun gronden, noch tegen de wijze waarop de plaatsbeschrijving er van wordt opgemaakt, noch tegen de manier waarop de hun toeko mende vergoeding wordt bere kend. Oorspronkelijk werd de opeising in huur door de wetgever bedoeld als een maatregel van tijdelijke aard voor de duur van één jaar. Thans wordt zij beschouwd als de voorbode van een volledige ontei gening. Oorspronkelijk werd de opeising in huur voorzien om voorbereid te zijn op de noodwendigheden van het leger in mobilisatie- en oorlogs tijd. Thans wordt zij aangewend voor de inrichting van bestendige militaire installaties die voor een modern leger worden gevergd. Het is derhalve duidelijk dat die buitengewone rechtspleging van opeising in huur of gebruik haar bestaansreden heeft overleefd. Er bestaat geen enkele overweging of reden meer van principiële of practische aard die voor het leger de mogelijkheid van de opeising in gebruik of huur laat voortbe staan, naast de procedure van ge wone onteigening. In feite brengt het voortbestaan van de rechtspleging van opeising mede dat de belanghebbenden in twee fazen worden onteigend een eerste faze ontneemt hun het ge bruik van de grond, de tweede het eigendomsrecht. Die splitsing van de onteigening is in hoge mate na delig voor de gebruikers van de grond, de landbouwers, omdat zij in de eerste faze hun belangen niet behoorlijk kunnen verdedigen en in elk geval niet beschikken over de waarborgen die een rechts pleging van onteigening biedt. Zij beschikken inderdaad maar over enkele dagen ten minste vier dagen zegt het koninklijk be sluit van 23 8 1939 - om de verde diging hunner belangen bij de op- (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom. De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelvcn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1