Onze witloofteelt en de Europese Economische Gemeenschap. Het glas in de hennenhokken. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 16 JANUARI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1906 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Weekberichten van de Kre dietbank (nummer van 12 decern ber 1.1.) wijden een merkwaardige bijdrage aan de toestand van de witloofteelt en aan de mogelijkhe den welke de Euromarkt voor haar opent. In dit artikel wensen wij de aan dacht onzer lezers te vestigen op de voornaamste beschouwingen en gegevens voorkomende in voormelde bijdrage. De voortbrengst van witloof De gemiddelde j a a r 1 ij k s e op brengst van de Belgische witloof teelt in de laatste jaren wordt door het Ministerie van Landbouw ge raamd op 70 000 ton. De teelt wordt beoefend op zowat 7.000 ha door nagenoeg evenveel bedrijven, zo dat de gemiddelde."produktie per bedrijf ongeveer 10 ton bedraagt. Geografisch is de witloofteelt vrij sterk samengetrokken, vermits 80 */o der bedrijven en 90 °/0 van de beteelde oppervlakte in de vier hoek Brussel Leuven-Aarschot Me- chelen gelegen zijn. Kleinere centra worden aangetroffen; in de pr o vincie s Oost-Vlaanderen en Henegouwen. De geringe gemiddelde oppervlak te per bedrijf 1 ha) is gedeeltelijk te verklaren door het groot aantal ge legenheidslandbouwers die in de witloofteelt een bijverdienste vin den. In de witloofstreek is inder daad ruim 20 0/o van het witloof areaal in handen van arbeiders en bedienden die met de hulp van hun gezin en dank aan een bijkomende inspanning na de dagtaak de teelt met goede uitslagen beoefenen. Grotere, bedrijven worden uitge baat door landbouwers die van de witloofteelt belangrijker opbreng sten verwachten dan van de tradi tionele gewassen en van de vee teelt In de onmiddellijke nabijheid van de steden vindt men ook tuin- bouwondernemingen die de win ning van witloof als renderende tussenteelt beoefenen. Het witloofseizoen loopt normaal van half oktober tot half-mei, maar de laatste jaren is er 'n tendens om ook vroeger witloof op de markt te brengen. Toch wordt nog 96 °/0 van de voortbrengst in boven vermel de periode ter markt gebracht, de beste maanden voor de verkoop zijn januari en februari, wanneer de helf van de jaarproduktie in de handel komt. Hoewel de witloofteelt oorspron kelijk werd aangevat omwille van de cichoreiwortel wordt deze thans beschouwd als nevenpro- dukt en ook als veevoeder ver kocht. De afzet. De witloofafzet wordt bij gelijke helften verdeeld tussen het binnen lands verbruik en de uitvoer. De kwaliteit van het in België verkoch te witloof ligt doorgaans iets bene den deze van het uitgevoerde, hoewel de binnenlandse verbrui ker stilaan hogere eisen gaat stel len. De verkoop geschiedt op verschil lende manieren. Zo kan de voort brenger zijn waar aanbieden op de veilingen waar groothande laars en uitvoerders als kopers! op treden in concurrentie met klein handelaars en belangrijke verbrui kers. Als voornaamste veilingen kun nen vernoemd de Mechelse tuin bouwveiling, de Centrale Tuin bouwveiling Leuven en de Leuven se Groenten- en Fruitveiling te He- verlee. Vóór kort werd ook te Kor- tenberg op initiatief van de hande laars een speciale witloofveiling ingericht. (Zie vervolg 3' bladzijde 1kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 17 jan. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Hoe vaak gebeurt het in 't leven dat wij ons bepaalde gewoonten hebben eigen gemaakt, zonder dat wij goed weten van waar die ko men Wij hebben ze overgeno men van onze omgeving, zonder er ons rekenschap van te geven, als een vanzelfsprekend feit. Men denkt er niet verder over na en men zou verwonderd zijn moest het anders gaan. Bewust of onbewust volgen wij een zekere mode, of zekere ge bruiken die in onze omgeving heersen zonder er verder over na te denken waarom het zo en niet anders is. Een dergelijk verschijnsel nemen wij waar bij de bouw van woon huizen en bij de inrichting van een bedrijf. Ook bij de bouw en de in richting van een hennenhok. Hoe gaat het gewoonlijk Een of ande re dag heeft men het besluit geno men het ook maar eens te wagen en men rijdt de streek af om te zien hoe anderen het gedaan hebben of hoe een bepaalde kennis het deed. Vraagt men bovendien in lichtingen, dan worden die bereid willig verschaft en komt men dan na zo'n studiereis terug, dan voelt men zich sterk om aan de bouw te beginnen. Men kijkt hoe een ander het doet en doet het, voorzichtigheids halve, dan ook zo maar. Men vraagt zich niet af waarom alles zo is. Men geeft er zich geen reken schap van dat het loutere feit dat een hennenhok bestaat nog niet wil zeggen dat het een goed hok is. Op die wijze vervalt men onvermij delijk in dezelfde fouten, die ande ren vóór ons hebben gemaakt. In plaats van naar de toekomst te zien en de vooruitgang te volgen, hecht men meer belang aan het voorbije. Het hekken blijft aan de oude stijl hangen, met als gevolg dat een nieuwgebouwd hok reeds hopeloos verouderd kan zijn, nog eer het dak er op ligt. Op die wijze vertrekt men met een bedrijf dat minder rendeert dan het zou kunnen en worden wij voorbijgestreefd door anderen die meer vooruit hebben gezien dan wij. Het is in dit verband dat wij even willen verwijlen bij het vraag stuk van het glas in onze hokken. Ontelbare fouten worden hierte gen nog iedere dag gemaakt, zelfs door zogenaamde ervaren kwe kers. En dat komt doorgaans door dat men niet voldoende nadenkt. Velen zullen verwonderd opkij ken moesten wij de vraag stellen maar waarom plaatst ge glas in uw hokken En waarom zoveel Kan het niet met minder?En waar om meent ge dat de manier waar op het bij er in zit de goede is En dan blijkt ook daar dat men vergeten heeft na te denken. Dat men slaafs het voorbeeld van an deren heeft opgevolgd. Zowel met de kwade als de goede kanten die er aan vast zitten. Wanneer wij met ons gezond verstand over de bes aansredenen van het glas in onze hokken na denken, dan ontdekken wij vrij vlug dat hier bepaalde voorschrif ten in acht moeten genomen wor den. Wie zich van die voorschrif ten bewust is, loopt minder gevaar fouten te maken. Waarvoor dient het glas eigenlijk Op de eerste plaats omwille van de verlichting. Waarop wij toch onmiddellijk de vraag kunnen stel len als men dat glas in de ramen weglaat, komt er toch evenveel licht binnen, of eigenlijk nog meer. Natuurlijk dient het glas dus ook om met de verlichting de mogelijk heid te hebben onze dieren te be schermen tegen de slechte weers invloeden van buiten (dicht in de winter en open in de zomer). Men voelt reeds dat hij die hierover na gedacht heeft niet zo gauw vast glas zal plaatsen, want dat kan hij gedurende de zomer niet openzet ten. Wij weten ook dat glas gemak kelijker koude en warmte doorlaat dan een dichte muur. Dat wij zo veel glas in een hok zien is omdat men zoveel licht wil binnenlaten als nodig is. Wellicht deed men het liever met wat minder glas, maar men moet toch de nodige hoeveel heid licht krijgen De lezer zal zeg gen maar dat spreekt zodanig van zelf dat men hiermee toch geen papier moet vullen Inder daad Maar waarom gebruikt men dan toch zo graag juist dit soort glas, dat het meest de lichtstralen tegenhoudt Wij bedoelen hier dat hobbelig ondoorzichtig glas. Waar heden als een koe, maar velen zien ze niet Men denkt niet genoeg na Men merkt overal een streven naar steeds groter hokken, dus ook dieper hokken. Waar men vroeger 6 meter als een geweldige diepte aanzag, ziet men nu hokken van 10 en 12 meter, ja zelfs van nog meer. In dergelijke hokken bestaat het gevaar dat men niet genoeg licht krijgt achteraan. Men zal dan ofwel zijn toevlucht nemen tot glas achterin het hok, ofwel zal men de voorgevel hoog genoeg moeten (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom. De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. *.XX <-*XX-X-X*'-'X'X'X'X'X-X-X'X'X'X'X-X-X«X*'-' X;XC X'X«X-X X !*X«Xi

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1