VLïf Weekblad Redt U Zeiven in Rouw. De uitvoering "van de wet 480. ONVRUCHTBAARHEID BIJ ONS RUNDVEE. voor en door de Landbouwers Jozef Van Boxstael Arbeid adelt AALST 6 FEBRUARI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1909 /Sv Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Bij het ter pers leggen van ons blad vernemen wij het overlijden van de heer Voorzitter van de raad van Toezicht van de S.M. Redt U Zeiven. Wij bieden onze oprechte deelneming aan Mevrouw Van Box stael en aan de heer Leo Van Boxstael, evenals aan alle Familieleden. Zie de bijzonderheden verder in ons blad. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Onze lezers zullen ongetwijfeld de vraag stellen wat betekent die wet 480. Welnu het is de wet welke in de Verenigde-Staten de afzet in het buitenland regelt van de over schotten aan landbouwgoederen welke door de Amerikaanse Schat kist worden gefinancierd bij wijze van aankoop of belening door be middeling van de Commodity. Credit Corporation. De afzet dezer overschotten of surpluslandbouwvoortbrengselen is voor de prijzen der landbouw- produkten over de wereld van groot belang. Het is duidelijk dat zo de Verenigde-Staten niet met omzichtigheid te werk gaan bij de verkoop dezer overschotten aan het buitenland, zij een zulke druk king op de prijzen van de belang rijkste landbouwvoortbrengselen kunnen uitoefenen dat deze een in storting zouden kennen en zij met een een zware slag zouden toe brengen aan de economie van meerdere landen. Alhoewel soms eens klachten worden geuit door bepaalde lan den tegen de concurrentie die hun landbouwprodukten op de wereld markt ondergaan vanwege de Amerikaanse landbouwoverschot ten, dient erkend dat de Verenig de-Staten over het algemeen voor melde omzichtigheid in acht hebben genomen. De Amerikaanse overschotten aan landbouwvoortbrengselen worden aan het buitenland ver kocht tegen prijzen die niet in dol lar dienen betaald doch in de munt van de afnemende lan den. De opbrengst van de verkoop wordt doorgaans aangewend tot steun van de economie der aan- kooplanden, hetzij onder vorm van leningen verstrekt door de Vere nigde Staten voor de verwezenlij- kinging van belangrijke werken openbaar nut door deze landen, hetzij voor aankoop van uitrustings goederen in de Verenigde-Staten, een gedeelte van de landbouw overschotten werd ook als gifte ge schonken om bepaalde landen ter hulp te komen die in benarde toe stand verkeerden. Welke waren tot heden de ge volgen van de wet 480 en hoe ont wikkelde zich de uitvoering van deze wet Afzet van landbouwvoort brengselen in uitvoering van de wet 480. Deze afzet bedroeg in het eerste halfjaar 1959 803,5 miljoen dollar wat het totaal bedrag van de afzet sedert juli 1954 opvoert tot 8.358 miljoen dollar. De uitvoer hoofdens hoofstuk 1 der wet 480 (betaling in munt van het invoerland in plaats van in dol lar) bedroeg tijdens het eerste se mester van 1959 470,5 miljoen dol lar en sedert juli 1954 5.078,5 mil joen dollar. De uitvoerverrichtingen bij toe passing van hoofdstuk 2 van de wet 480 (dringende hulp en andere hulpbetoon aan het buitenland) be reikte in het eerste halfjaar 1959 59,8 miljoen dollar, en sedert juli 1954 546 miljoen dollar. De uitvoer bij toepassing van hoofdstuk 3 (giften toegekend in het kader van de nationale en in ternationale hulp door tussenkomst van privé-instellingen zonder winst oogmerken en intergoevernemen- tele organisaties) bedroeg 153 milj. dollar tijdens het eerste semester 1959 en 1.646 miljoen dollar voor de vijf laatste jaren. {Zie vervolg 2' bladzijde 3e kolom) III. Nadat wij, in onze vorige uiteen zettingen, een inzicht hebben ge kregen in de bouw van de ge slachtsorganen van de koe, en na dat wij enkele woorden hebben gezegd over de hormonen en spe ciaal over een klier, die hormonen afscheidt, nl. de hypophyse, kun nen wij ons verder verdiepen in het verloop van het voortplantings proces. Zoals wij reeds vertelden scheidt de hypophyse een speciaal hor moon af. Deze afscheiding heeft plaatst in het bloed en het is langs dat bloed dat de hormonen tot bij de eierstok worden gebracht, die er al vrij vlug op reageert en wel op volgende wijze Aan de bui tenzijde van slechts één der eier stokken begint een eicel, die daar in aanleg reeds aanwezig was vanaf de geboorte van het dier, plots te groeien. Rond die eicel ontstaat een blaasje, het eiblaasje, dat op zijn beurt stelselmatig aan 't groeien gaat. Heeft dit blaasje zijn volle groot te bereikt (ongeveer 15 tot 17 mm) kan het gedurende enkele dagen in deze toestand van volgroeid heid blijven, maar ten slotte, onder de druk van de vloeistof die het in houdt, berst het open, om de eicel vrij te laten. Het bersten van het eiblaasje valt samen met de toch tigheidsverschijnselen bij de koe, en wel meestal met de tweede helft er van. Dat het vrijkomen van de rijpe eicel en de tochtigheid sa men vallen is noodzakelijk wil er een bevruchting op volgen. Want het is slechts gedurende de toch tigheid dat de koe gedekt wordt. Maar hoe lukt de natuur er in die twee steeds samen te doen val len Tot rijpheid gebracht onder de werking van de hormonen, die door de hypophyse werden afge scheiden, gaat het eiblaasje zelf hormonen afscheiden, die via de bloedbaan een boodschap te rug zenden naar de hypophyse. En prompt beantwoordt deze de ont vangen boodschap door de af scheiding van een nieuw soort hormonen, dus niet die, die het ei blaasje deden rijpen, maar deze keer hormonen, die de tochtig heidsverschijnselen in 't leven roe pen. Wanneer de hypophyse het dus aandurft het eiblaasje tot rij ping te brengen, kan ze er op re kenen per kerende post een bevel te krijgen dat haar dwingt de bronsthormonen af te scheiden. Rij ping van eicel en bronst vallen dan vanzelfsprekend samen. Eenvoudig uitgedrukt zou men het zo kunnen vertellen De eicel wordt wakker gemaakt door een boodschap (hormonen) afkomstig uit de hypophyse. Eens die eicel wakker (aan 't rijpen) laat ze aan de hypophyse weten in orde mak ker, ik trek mijn plan wel. Seffens ben ik voldoende rijp om bevrucht te worden, zorg gij er nu voor dat er een stier bij te pas komt, want anders komt er van een bevruch ting niets in huis. En heel gehoor zaam zorgt de hypophyse nu voor de tochtigheidsverschijnselen, die het lokmiddel zijn voor de stier. In zijn haast heeft de eicel één ding over 't hoofd gezien nl. dat ze nog immer opgesloten zit in het eiblaasje en dat, wil ze bevrucht worden zij uit dit blaasje weg moet, naar de eileider toe. Maar de hypophyse kent haar werk en ter wijl ze het (hormonaal) bevel geeft aan de tochtigheidsverschijnselen zendt ze meteen weer een andere soort hormonen naar de eicel te rug, waardoor nu het eiblaasje berst en de eicel haar weg naar de eileider kan aanvatten. Tot nu toe is alles fijn geregeld de stier is gelokt, de eicel zit op de aangewezen plaats te wachten en de bevruchting kan plaats hebben. Daarmee is de zaak echter nog niet afgelopen. Want veronderstel len wij even dat de hypophyse, nu ze toch volop hormonen aan 't af scheiden is gegaan, vergeet tijdig te stoppen en maar gewoon door gaat met hormonen in het bloed te storten. Dat zou als gevolg hebben dat een tweede eicel gaat rijpen, het eiblaasje zou op zijn beurt ber sten en de tochtigheidsverschijnse len zouden opnieuw optreden, zelfs als de koe reeds bevrucht is. Dat is van 't goede toch wat te veel. Daarom moet er een middel be staan om de hypophyse zolang het nodig is (gedurende de dracht dus) op rust te stellen. Hiervoor treedt nu een ander mechanisme in wer king. Wij vertelden dat het eicelletje groeit in een blaasje en dat dit blaasje na het bersten het eitje vrijlaat. Eens dat eitje op weg naar de eileider blijft er een holte be staan in dit blaasje. Welnu, die ontstane holte sluit zich al heel (Zie vervolg 2' bladz. 1kolom. De Koornbloem I AV -r*3 Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1