Rond de instorting van de eicrprijzen. BESMETTELIJK VERWERPEN. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 27 FEBRUARI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1912 Beheer Zeebergkacci 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. GAUDRON. De prijzen der eieren kennen se dert enkele maanden een ongun stige wending en daalden op de eiermarkt van Kruishoutem tot be neden 1,20 fr. het stuk. Dergelijke lage prijzen zijn rampspoedig voor onze pluimveehouders, wanneer men weet dat de kostprijs van een ei minstens 1,81 fr. bedraagt. De be tekenis van deze daling voor onze landbouw wordt duidelijk wanneer men weet dat de eiervoortbrengst in de totale waarde van de land en tuinbouwopbrengst tussenkomt voor 9 °/o. Welke zijn de oorzaken dezer ongunstige prijzenontwikkeling Het pluimvee verbruikt grote hoeveelheden voeders die worden ingevoerd uit het buitenland, en in het kader van de regeringspolitiek tot steun aan de voedergranen en inkrimping van de tarweteelt, on derworpen zijn aan een bijzonder invoerrecht van 60 fr. tot 100 fr. per 100 kg. Het prijs-peil van de voe dergranen is van groot belang voor de pluimveehouderij daar de voe deruitgaven ongeveer 70 bedra gen van de geldwaarde van de pluim veevoortbrengst. Dit beduidt tevens dat de pluim veehouderij haar voortbrengstkos- ten in sterke mate heeft zien stijgen tengevolge van de invoerrechten op de voedergranen. Men mag zeggen dat, in de tijd spanne van 15 augustus 1958 tot 15 augustus 1959, 500 miljoen fr. aan invoerrechten op voedergranen betaald werd, dan wanneer in de zelfde periode enkel 73 miljoen fr. aan uitvoerpremies voor inlandse eieren door het Landbouwfonds werd uitbetaald. Wel dient aange nomen dat de eieren verbruikt in het binnenland in prijs stijgen met een bedrag dat gelijk is aan de uitvoerpremie. De uitvoerpremie voor eieren heeft tijdens de jaren 1958 en 1959 wijzigingen ondergaan wat betreft haar bedrag en de modaliteiten van uitkering. Sedert december 1959 werd haar bedrag vastgesteld door de Minister van Landbouw op 0,25 fr. per stuk voor alle ge wichtsklassen. Indien de premie ten belope van dit bedrag gedu rende gans het jaar ongewijzigd zou worden toegekend dan zou zij opwegen tegen de invoertaksen die door de pluimveehouderij wor den betaald op voedergranen. Het ware maar billijk dat de uit voerpremie gekoppeld worde aan het bedrag van de invoerrechten op de voedergranen en deze ten volle kompenseren ten voordele van onze pluimveehouders. Derge lijke regeling zou, althans op lan gere termijn, de eiermarkt ten goe de komen. Indien aldus de invoertaks op voedergranen, bij onvoldoende te rugbetaling onder de vorm van uit voerpremie, de eierprijzen besten dig kan drukken, zijn er nog andere oorzaken van de sterke daling van de eierprijzen, namelijk 1) de massale invoer van uitge slagen eieren tegen uitzonderlijk lage of dumpingprijzen bijzonder uit Engeland, zonder dat deze in voer onderworpen is aan een invoervergunning of aan gezond heidscontrole. Daar gevaar van besmetting niet denkbeeldig is, zo als reeds werd vastgesteld in som mige landen, vestigen wij de aan dacht van de Minister van Volks gezondheid op deze aangelegen heid. Wat de invoer van uitgeslagen eieren tegen dumpingsprijzen be treft, stellen wij vast dat België het enige land is van West-Europa waar de uitgeslagen eieren vrij en onbeperkt kunnen worden inge voerd. Zo heft Nederland een in voerrecht van 1 Fl. per kg op uit geslagen eieren, oefent op deze in voer een strenge sanitaire contro le uit en onderwerpt de invoer aan een ganse rseks van bestuurlijke verplichtingen. In de andere West-Europese lan den wordt de invoer van uitgesla gen eieren onderworpen aan een strenge sanitaire controle wegens het mogelijke gevaar van besmet ting van voedingswaren die met uitgeslagen eieren worden ver vaardigd. 2) de massale aanvoer van eie ren door Israel, Argentinië en Po len op de buitenlandse markten en vooral in West Duitsland en Italië, onze twee voornaamste afnemers, tegen prijzen waarbij geen reke ning wordt gehouden met de kost prijs en waartegen ook geen con currentie mogelijk is. In sommige gevallen worden deze eieren zelfs tegen elk aanneembaar bod ver kocht. In aanmerking nemende het aanzienlijk belang van de eieren- voortbrengst voor* onze landbouw economie dienen zonder verwijl volgende maatregelen getroffen om deze bedrijfstak van de onder gang te redden (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) In onze reeks bijdragen over de onvruchtbaarheid bij onze koeien hebben wij, zij het dan ook vrij op pervlakkig, een inzicht gekregen in het mechanisme van de voort planting en wij hebben ons reken schap kunnen geven van de deli- kate processen, die zich hierbij af spelen. Op grond daarvan hebben wij ook reeds verschillende gevallen besproken waarbij onvruchtbaar heid kan optreden en wij wezen er op dat de oorzaken van die on vruchtbaarheid kunnen liggen in bepaalde afwijkingen in de bouw van de betrokken organen (anato mische oorzaken) en ook in een min of meer gebrekkige werking van normaal gevormde organen (functionele oorzaken). Ten slotte vermeldden wij dat sommige besmettelijke ziekten ge hele of gedeeltelijke, tijdelijke of blijvende onvruchtbaarheid kun nen te weeg brengen. Het is over een drietal van deze ziekten dat wij wat meer uitleg willen geven, omdat deze ziekten voor onze vee houders echte gesels kunnen wor den, die met groot financieel ver lies kunnen gepaard gaan. Niet alle verwerpen is van besmettelijke aard. Buiten enkele besmettelijke ziek ten zijn er tal van andere oorzaken die verwerpen (de geleerde naam hiervoor is abortus) ten gevolge kunnen hebben. Bovendien moe ten wij er op wijzen dat heel wat gevallen van abortus daarom nog geen verband hoeven te hebben met de vruchtbaarheid van de koe. Tot de niet besmettelijke oorza ken kunnen worden gerekend - Overdadige krachtinspanning. - Oververmoeidheid. -Vallen, brutale behandeling, stoten, e.d. - Sterke gemoedsbewegingen, zoals bv. schrik. Zo kunnen wij ons indenken dat na inspuitingen of entingen sommige dieren verwer pen. Dat is dan waarschijnlijk geen gevolg van de ontvangen genees middelen, maar wel van de door stane emotie. - Toedienen van te zware dosis purgatieve middelen. -Onvoldoende voeding, of voe ding die niet evenwichtig is, voor al op gebied van vitaminen en mi neralen. - Te koud (vervroren) eten of drinken. - Bedorven, schimmelig, zelfs giftig voeder. - Bepaalde erfelijke letsels, enz. Bekijkt men die indrukwekkende lijst dan ligt het voor de hand dat men niet direkt aan besmettelijk verwerpen moet gaan denken als zich een ongeval in de stal voor doet. (Voorzichtigheidshalve dient men er toch rekening mee te hou den De lezer zal wel begrijpen dat abortus als gevolg van de daar juist genoemde gevallen, zelden een invloed kan hebben en ook nooit een gevolg kan zijn van een bepaalde vorm van onvruchtbaar heid. Financieel is dat dan ook van minder belang daar de kwaal niet op de andere dieren overgaat. Dat is echter niet het geval met de besmettelijke vormen, waar door het mogelijk is dat hele stal len, ja hele streken worden aange tast. Economisch gezien betekent dit dan een ware ramp voor de be trokken veehouders en het is in dit geval dat aan systematische be strijding op grote schaal moet ge dacht worden. Wanneer men spreekt over be smettelijk verwerpen, dan bedoelt men doorgaans de brucellosis mee. Maar met evenveel recht wellicht zou men andere besmettingen de zelfde naam kunnen geven, want ook Trichomonosis en Vibrio foetus kunnen oorzaak zijn van abortus. Wij willen onze lezers hier ge rust stellen in verband met die ge leerde namen van daarjuist. Op tijd en stond zullen wij ze wel ver klaren. Dat wij deze namen nu en dan zullen gebruiken is met de be doeling onze veehouders er mee vertrouwd te maken. Op die wijze hebben ze mis schien kans de veearts te ver staan als hij hen wat vertelt. Want als mannen van de wetenschap schrikken ze niet voor terug deze baldadige woorden in de boer zijn oor te fluisteren, terwijl de boer dan niet wil laten merken dat hij geen latijn verstaat Hoewel dus de drie vermelde ziekten alle drie besmettelijk ver werpen kunnen veroorzaken, toch zal men deze benaming alleen ge bruiken in geval van Brucellosis. Dat is trouwens de eerste ziekte die wij gaan bespreken. BRUCELLOSIS (besmettelijk verwerpen, Abortus Bang) Nog niet zo lang weet men het fijne van deze ziekte. En het is eer bij toeval dat men ze heeft ontdekt. Omstreeks de jaren 1870 brak er onder de Engelse soldaten, die op Malta (een eiland in de Midde- landse zee) gelegerd waren, een eigenaardige ziekte uit, die geken merkt was door abnormale koorts. (Zie vervolg 2r bladz. 1kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1