Landbouwvraagstukken BESMETTELIJK VERWERPEN. Weekblad Rechtskundige Dienst Arbeid adel Voor en door de Landbouwers 1 AALST 5 M \ART 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1913 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Sfcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN bij de in- en uitvoer van voortbrengselen. Ter gelegenheid van de bespre king van de begroting van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken en van Buitenlandse Handel voor het dienstjaar 1960 door de bevoegde Kamercommissie werden bepaalde landbouwaangelegenheden te ber de gebracht in verband met onze buitenlandse handel. Zo werd door een lid van de commissie aan de Minister van de Buitenlandse Handel de vraag ge steld of hij de mogelijkheden voor uitvoer van hop naar de Vere- nigde-Staten, die blijken te bestaan, heeft onderzocht. De Minister antwoordde op deze vraag wat volgt De nationale hopvoortbrengst dekt kwantitatief ongeveerde helft van onze behoeften. Zij wordt ge schat op ongeveer 24.000 kwintalen of 1.200 ton, terwijl onze behoeften zowat 50.000 kwintalen bedragen. De Nationale Dienst voor de Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten tracht de uitvoer van inlandse hop aan te moedigen door aan de uit voerders vergunningen te verle nen, waardoor zij de gelegenheid krijgen uit het buitenland, inzon derheid uit Tsjechoslowakije, een zelfde hoeveelheid speciale hop in te voeren als zij in het buitenland hebben afgezet. Deze vergun ningen worden des te meer op prijs gesteld daar de Belgische markt wordt beschermd door een contingent, waarvan tot nog toe slechts twee gedeelten van respec tievelijk 30 en 20 zijn vrijgege ven. De laatste jaren steeg onze uit voer voortdurend, wat voor een deel te danken is aan de tussen komst van de Nationale Dienst voor Afzet voormeld en ook de in spanningen van het Nationaal Hopinstituut voor het verbeteren van de kwaliteit van onze hop Belgische hopuitvoer. 1955 13.204 2.127 1956 22.362 3.149 1957 63.612 7.599 1958 68.789 8.281 1959 (eerste 8 maanden) 23 834 4.445 Uit deze cijfers blijkt dat onze totale uitvoer dit jaar (1959) bijna tot de helft is geslonken, terwijl on ze verkoop in de Verenigde-Staten zich op een beter peil heeft gehou den 4.445.000 fr. voor de eerste acht maanden betekent een jaarlijkse verkoop van 6 666.000 fr. tegenover het recordcijfer 8.281.0C0 fr. in 1958. Deze daling van de Belgisch ver koop is te wijten aan de instorting van de prijzen tengevolge van een algemene overproduktie. De prij zen liggen zo laag dat in sommige landen met dure werkkrach ten, bij voorbeeld in de Verenigde- Staten, dikwijls van het plukken wordt afgezien, terwijl andere lan den zoals Joegoslavië, op de bui tenlandse markten hop aanbieden tegen 800 tot 900 fr. per kwin taal. Dergelijke prijsverschillen tus sen buitenlandse en eigen hop be moeilijken ten zeerste onze uitvoer. Een lid der commissie stelde de volgende vraag aan de minister Naar het schijnt zouden vreemde landen, die in België bepaalde landbouwvoortbrengselen wensen te kopen, geen antwoord bekomen. Ware het niet mogelijk deze navra gen in ruimere kring te versprei den De minister antwoordde dat bij gebrek aan nadere gegevens het moeilijk valt deze vraag precies te beantwoorden. Offerten uit het buitenland die bij de Belgische Dienst voor de Buitenlandse Han del toekomen, hetzij rechtstreeks, hetzij langs de Belgische diploma tieke of consulaire posten, worden bekend gemaakt in het dagelijks bulletin van de Dienst, de Han delsvoorlichting waarop ieder persoon of elke vennootschap, in België of in Congo gevestigd, kan inschrijven tegen de prijs van 4C0 frank per jaar. In de belangrijke gevallen wor den die offerten ook rechtstreeks aan de uitvoerders toegezonden. Voor aanvullende verspreiding on der hun leden, wordt gezorgd door sommige bedrijfsgroeperingen en door de grote banken onder hun klanten. Ten slotte worden de of ferten van land- en tuinbouwvoort- brengselen bovendien medege deeld aan de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouw produkten, die ze rechtstreeks overmaakt aan de belanghebben de uitvoerders. Deze aanbiedingen worden dus op ruime schaal ver spreid. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) II. In onze vorige bijdrage hebben wij aangetoond dat niet alle vor men van verwerpen besmettelijk zijn en wij gaven een overzicht van de reeks oorzaken die toevallig verwerpen als gevolg kunnen heb ben. Van de ziekten, die besmettelijk verwerpen kunnen veroorzaken bespraken wij eerst de Brucello sis, waarvan wij in ons land alleen de Brucella abortus bovis kennen, dat is nl. de bacterie die het be smettelijk verwerpen bij onze run deren te weeg brengt. De verwekker van de Brucellosis. De ziekteverwekker is een bac terie met een merkwaardige le venskracht. Wanneer ze in een dun laagje voorkomt is ze wel ta melijk gevoelig voor rechtstreeks zonnelicht, maar in andere omstan digheden, die minder ongunstig zijn kan ze geruime tijd in leven blijven en dan ook haar smethe- vigheid bewaren. Komt ze bv. voor in de afschei dingen van zieke dieren (uit de baarmoeder bv.) dan kan ze soms langer dan een jaar haar virulentie (besmettingskracht) behouden. De gemiddelde leeftijden van de abortus-bacil zijn 5 uren bij rechtstreekse zonbe- straling. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 6 maart tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. - 6 dagen in de urine en in de vrije lucht. -8 dagen in overblijfselen van de nageboorte bij een temperatuur van 18-20° C. - 1 maand in overblijfselen van de nageboorte bij temperaturen van 5-6° C. - 2 maanden wanneer ze in de grond gedrongen is. - 3-4 maanden in een verworpen vrucht wanneer het weder fris is - 6 maanden en meer in traag uitdrogende uitwerpselen, vooral als deze voorkomen op plaatsen die tegen rechtstreeks zonnelicht beschermd zijn. Uit deze opsomming blijkt dat de ziekteverwekker goed bestand is tegen koude en minder tegen warmte. Daar de Brucella bacte riën in de koeienmelk een zwaar probleem stellen voor de menselij ke gezondheid, is het wel interes sant te vernemen hoe zij zich ge dragen, wanneer ze aan hogere temperaturen worden blootgesteld. En dan blijkt dat ze vlugger ge dood worden in melk, naarmate deze meer vet inhoudt. - Koken doodt de Brucella in minder dan 1 minuut in volle melk. - Bij pasteurisatie van de room op een temperatuur, die hoger ligt dan 70°, houdt ze het geen 5 minu ten uit. Nog in verband met de gezond heid van de verbruikers, dient er op gewezen dat de bacterie in le ven kan blijven in gerijpte kaas en dat van 3 tot 6 maanden lang. Ten slotte moet men er rekening mee houden dat de bacterie maan den in leven kan blijven in poelen en drinkplaatsen (als ze tegen rechtstreeks zonnelicht beschermd zijn) en ook in stoffen, die met dier lijk vuil doodrenkt zijn. Wij menen dat het voor de lezers stilaan duidelijk wordt dat wij hier te maken hebben met een ziekte kiem waarmee wij uiterst voorzich tig moeten zijn en het moet ons dan ook niet verwonderen dat men ze in Nederland, na de tuberculose bij het vee, aanziet als staatsvijand nr 1. De besmetting. Terloops hebben wij er reeds op gewezen dat het verwerpen slechts een begeleidend verschijnsel is van een Brucella-besmetting. In tegen stelling met wat men zou menen heeft slechts een gedeelte van de besmettingen plaats langs de ge slachtswegen. De wegen die de bacil bij de be smetting kan volgen zijn (Zie vervolg 2" bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S M. Redt U Zeiven j STICHTER EN BESTUURDER Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr )45. I CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Totaal in Verenigde-Staten 1.000 B. fr. (inl.000B.fr.

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1