De jongste besprekingen tussen de ministers van Benelux. BRUCELLOSIS. Nicolaas Zannekin Weekblad Ons Mengelwerk voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 12 MAART 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1914 Voor de Ontwikkeling en de Stcradsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. 8&heer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Wij hebben in een vorig nummer in een paar woorden reeds melding gemaakt van de overeenkomst welke op de Beneluxconferentie van 20 februari 1.1. werd bereikt in zake de invoer van groenten en fruit onder debetrokken landen. Van Nederlandse zijde wordt vrij algemeen deze conferentie als een meevaller beschouwd en de Nederlandse Eerste minister heeft onlangs bij het parlement aange drongen opdat het thans zonder verwijl zou overgaan tot de goed keuring van de overeenkomst van economische unie gesloten tussen de regeringen der drie landen, goedkeuring welke door de Neder landse tweede Kamer werd uitge steld om uiting te geven aan de mis noegdheid tegenover de gedrags lijn van België ten aanzien van de invoer van Nederlandse landbouw- voortbrengselen. Het vooraan staande Nederlands dagblad De Telegraafis ook zeer tevreden en schreef zelden is een Beneluxcon ferentie onder een zo slecht gestern te begonnen als die van het af gelopen week end en zelden is een co nf er ent ie zo goed ge slaagd In België zijn de meningen ver deeld. Het valt nochtans op dat men in de landbouwkringen min der ruchtbaarheid dan naar ge woonte heeft gegeven aan de uit komst der Benelux-besprekingen. Bij de voorvechters door dik en dun van de Benelux-gedachte is men in zijn nopjes, terwijl anderen de mening zijn toegedaan dat men sommige Belgische landbouwbe langen heeft geofferd om Benelux te redden. Andere meningen zijn meer genuanceerd en spreken van toegevingen die dienen beschouwd als vooruitlopers op de uitvoering van het Euromarkt-verdrag. Welke is de juiste betekenis van de nieuwe overeenkomst Er werd overeengekomen het intra-Beneluxverkeer van de nog miet vrij gegeven fruit- en groenten- soorten voortaan te regelen vol gens de schikkingen van artikel 44 van het Euromarktverdrag on dertekend te Rome. Dit artikel voorziet de mogelijkheid minimum prijzen bij de invoer te bepalen en de invoer tijdelijk te schorsen wan neer hij geschiedt tegen prijzen on der de vastgestelde minimum-prij zen. De invoer mag echter niet wor den beperkt wanneer hij plaats heeft tegen een prijs die de vast gestelde minimumprijs overtreft. Dit laatste betekent een nieuwig heid en een uitbreiding van het tot heden toegepast Beneluxstelsel op gebied van minimumprijzen. Dit stelsel laat het invoerend land toe zonder voorafgaand overleg met het uitvoerland de invoer te schor sen wanneer hij geschiedt tegen een prijs liggend onder de vastge stelde minimumprijs op de binnen landse markt en zulks zelfs, indien het uitvoerend land bereid zou worden gevonden boven de vast gestelde minimumprijs verder uit voeren, om toch nog op de markt te blijven. Naar vernomen werd, zou Neder land hebben aangedrongen op een nog ruimere toepassing van bedoeld artikel 44 in volgende zin bij het niet bereiken van de mini mumprijs op de binnenlandse markt zou alle invoer geschorst worden, uitzondering gemaakt voor Ne derland, dat zou mogen blijven in voeren tot de prijs van de Neder landse produkten 90 t.h. van de vastgestelde minimumprijs zou be reiken. Dit voorstel werd van Belgische zijde verworpen omdat het een dis criminatie tegenover de andere Euromarktlanden inhoudt. Ten slotte werd volgende over eenkomst bereikt indien voor een bepaald produkt de minimumprijs niet wordt bereikt, zou de Belgische Minister van Landbouw gerechtigd zijn alle invoer uit de Euromarkt landen te schorsen, met uitzonde ring echter voor Nederland, dat zou kunnen doorgaan met zijn uit voer naar België op voorwaarde nochtans dat de Nederlandse uit voerders de Belgische minimum prijs zouden blijven eerbiedigen. Hierbij komt echter nog het beding dat, indien mocht blijken dat de omvang van deze Nederlandse in voer marktverstorend zou werken, de Belgische Minister van Land bouw toch gerechtigd zou zijn ook de Nederlandse invoer te weren. Bij het lezen dezer bepalingen zou men geneigd zijn op het eerste gezicht te besluiten dat de Belgi sche toegeving eerder theoretisch is daar de uiteindelijke beslissing blijft bij onze Minister van Land bouw die oordeelt over het markt verstorend gevolg van verdere Ne derlandse invoer. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) III. Hebben wij in onze vorige bijdra ge besproken op welke wijze de ziektekiem het lichaam van de koe binnendringt en het overmeestert, welke uiterlijke verschijnselen daarvan kan de veehouder opmer ken, waaraan hij kan zien wat er eigenlijk aan de hand is De ziekteverschijnselen Na het binnendringen in het li chaam heeft de ziektekiem zich langs het bloed verspreid en is zich o.a. ook gaan nestelen in de baar moeder. Het is daar dat het procces van het verwerpen in gang wordt gezet. De bacteriën veroorzaken daar namelijk een soort ontsteking op de plaats waar de vrucht aan de baarmoederwand vastzit. De verbinding tussen vrucht en moe der wordt door die ontsteking aan vankelijk gehinderd, later volledig verbroken, waarop de vrucht, die in de baarmoeder een nutteloos en zelfs gevaarlijk iets is geworden, naar buiten wordt gedreven of ver worpen. Op welke ouderdom die vrucht zal uitgedreven worden valt niet op voorhand te zeggen. De koeien kunnen verwerpen na een dracht van 4,5 tot 5 maanden. Het kan zelf gebeuren dat 't kalf bijna op de nor male tijd wordt geboren. De tijd vóór dat de koe verwerpt schijnt na iedere kalving steeds op te schui ven naar de normale geboortetijd toe. Dat natuurlijk onder voorwaar de dat een dier dat eens heeft ver worpen terug drachtig wordt, wat niet altijd het geval is. Zo zien wij dikwijls een eerste verwerpen op een ouderdom van 4,5 tot 5 maand. Wordt de koe op nieuw drachtig dan komt de twee de verwerping doorgaans later, vrij dikwijls op 7 maand. Bij een derde verwerping kan de vrucht ter we- We hebben de hand kunnen leg gen op een prachtig historisch verhaal en we hopen dat onze lezeressen en lezers dit mengelwerk met aan dacht en genoegen zullen lezen. Deze week verschijnt reeds de eerste bijdrage. Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN reld komen omstreeks de normale geboortetijd. Bij een koe, die gaat verwerpen treden praktisch dezelfde verschijn selen op, die men bij normale ge boorte ziet. Deze verschijnselen zijn echter veelal minder uitgesproken de schede gaat zwellen, de uier wordt groter en precies zoals bij een normale geboorte vult hij zich met biestmelk. De banden worden slapper, enz. Dikwijls ziet men ook een vroegtij dige vochtafscheiding uit de sche de, die moet geweten worden aan een te vroeg vloeibaar worden van de slijmprop, die de baarmoeder af sloot. Die afscheiding is, in geval van besmettelijk verwerpen meest al vuil en soms stinkend. Dat vroegtijdig oplossen van de beschermende slijmprop stelt de baarmoeder open voor het binnen dringen van allerlei bacteriën uit de buitenwereld. Die kunnen zich in de vrucht nestelen ofwel een an dere plaats uitkiezen om hun ver derfelijk werk aan te vatten. De geboorte bij verwerpen gaat over 't algemeen gemakkelijk, voor al als de vrucht nog heel klein is kan het zelfs gebeuren dat wij het uitdrijven nauwelijks merken. Is de vrucht bij het afsterven echter ou der, dan kunnen zich twee geval len voordoen ofwel blijft de doorgang naar de baarmoeder gesloten, zodat de vrucht niet naar buiten kan. Nood gedwongen moet ze dan in de baar moeder blijven. Ze droogt dan ge woon op en kan bij de eerstvolgen de bronst, wanneer de afsluiting van de baarmoedermond losser wordt, naar buiten worden qedre- ven. - ofwel is er wel opening, maar de samentrekkingen (weeën) van de baarmoeder zijn te zwak om de vrucht uit te drijven. Deze laatste blijft dus zitten, maar deze keer met een niet afgesloten baarmoeder, zodat bacteriën kunnen binnen dringen. Zonder aarzelen gaan de ze zich nestelen in de afgestorven vrucht, die onder hun invloed gaat rotten. In die omstandigheden wordt het daarbinnen in de baar moeder een echte mesthoop, waar van de gevolgen niet te voorzien zijn. Heel dikwijls veroorzaken de binnengedrongen bacteriën, bui ten het rotten van de vrucht, ook nog ontstekingen van de baarmoe der zelf, of van hoger liggende or ganen, zoals bv. de eileiders, ja zelfs van de eierstokken. Dat in (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem mnementsprijs 96 fr. 's jaar» kan zich abonneren op de antoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelvcn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikeh aanduiding der bron is vi zonder

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1