VARKENSPRIJZEN. BESMETTELIJK VERWERPEN. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t De diepe ontreddering der AALST 26 MAART 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1916 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14,25.93. O. CAUDRON. Na de instorting van de eierprij- zen ondergaan de varkensprijzen sedert half februari een voortdu rende inzinking die de laatste we ken katastrofale afmetingen heeft aangenomen. Aldus berokkent de voortbrengst van dierlijke produk- ten in twee belangrijke takken, vooral aan de kleine en midden- grote landbouwbedrijven overwe gend gelegen in het Vlaamse land en deels in het Land van Herve, zware verliezen. De oorzaken van deze ontredde ring van de varkensmarkt zijn van verschillende aard. Er is overpro- duktie in België en in de meeste Europese landen. Volgens een raming gesteund op de gedeeltelijke uitslagen van de jongste telling zou het aantal fok- zeugen van 171.000 in januari 1958 gestegen zijn tot ruim 193.000 op het huidig ogenblik. Dit betekent een toename van circa 13 De uitbreiding van de varkens stapel werd ongetwijfeld sterk in de hand gewerkt door een voort durende toeneming van het kon- traktmesten dat als een indus triële uitbating van de varkens- mesterij kan worden beschouwd en heeft geleid tot een snel en on gebreideld aanbod op de binnen landse markt met de hieruit vol gende versnelde daling van de prijzen. Anderzijds is de varkensstapel in Nederland, Denemarken, Polen en Roemenië, die als concurrenten optreden voor het Belgisch var kensvlees op de Duitse markt die ons bijzonderste afzetgebied is, in sterke mate toegenomen. Ook in West-Duitsland wordt een merke lijke aangroei van het varkensbe stand vastgesteld wat de invoer- behoeften van dit land in evenre digheid vermindert. Er wordt bovendien vastgesteld dat de markt sterk gedrukt wordt door de aanvoer van te vette var kens. Dit bemoeilijkt aanzienlijk de afzet in het binnenland en op de buitenlandse markten. Op de bin nenlandse markt heeft deze aan voer van te vette en te zware var kens voor gevolg dat grote hoe veelheden spek en vet op de markt blijven drukken terwijl het buiten land geleidelijk minder belangstel ling toont voor Belgisch varkens vlees. Aldus dragen onze varkensmes- ters thans de nadelige gevolgen van het in de wind slaan van de r«ad en de aanbevelingen van de bevoegde ambtenaren van het mi nisterie van landbouw en van de landbouwverenigingen waaronder Redt U Zeiven, die hun herhaalde lijk hebben voorgehouden vlees varkens voort te brengen en geen vette varkens met hoog gewicht. Het is werkelijk onbegrijpelijk dat zij hun belang niet beter inzien en vasthouden aan een traditie die hun zware schade veroorzaakt. Hoe uit het slop geraken Welke middelen kunnen aange wend om een verdere prijsinzin- king te vermijden en de prijzen ge leidelijk op een beter peil te bren gen Daar wij voor een niet te ont kennen overproduktie staan dient de voortbrengst beperkt en binnen redelijke grenzen terug gebracht. Het zou inderdaad onredelijk zijn maar verder te blijven voortbren gen wanneer niet alleen de binnen landse markt doch ook gans de West Europese markt oververza digd is. Door terug brengen der voortbrengst binnen redelijke grenzen beogen wij niet alleen kwantitatieve doch ook kwalita tieve beperkingen. Hierdoor be doelen wij dat onze kwekers en mesters moeten afzien van het voortbrengen van vette varkens die op de binnenlandse en buiten landse markten geen afzet meer vinden, maar zich moeten toeleg gen op het leveren van vleesvar kens door de keuze van het pas send ras en de toepassing van de vereiste uitbatingswijze in de mes- terij, die vooral gesteund is op goe de mengvoeders. Vermindering der prijzen voor de verbruikers. Alhoewel de varkensprijzen op voet deze laatste weken zijn ge vallen op het laagste peil dat werd bereikt tijdens de jongste tien ja ren (voor de halfvette tot 17,50 fr. het kg voor extra-vleesvarkens tot 21 fr het kg voor magere tot 19 fr. het kg) hebben de prijzen voor varkensvlees aan de verbrui kers omzeggens geen daling on dergaan. Dit feit is aan het ministe rie van economische zaken niet ontgaan, zoals blijkt uit volgende mededeling welke het heeft gepu bliceerd in de pers De huidige prijzen van varkens op voet vertonen in vergelijking met deze van begin januari, een belangrijke daling van 4 tot 6 frank; het kg, volgens kwaliteit. (Zit vervolg 2* bladzijde kolom IV. In onze vorige bijdrage stelden wij de vraag of er voor het opspo ren van het besmettelijk verwer pen iets bestaat als bv. de tubercu- linatie voor het opzoeken van de tuberculose bij het rundvee. Er zijn weliswaar verschillende verschijnselen, die Brucellosis bij een bepaald dier kunnen doen vermoeden. Zekerheid krijgt men echter pas door een verder door gevoerd onderzoek. Hierbij kan men verschillende methoden aan wenden Een eerste is het microscopisch onderzoek van sommige organen van de verworpen vrucht. In de praktijk is het echter zo dat het te onderzoeken materiaal dikwijls verontreinigd is door andere bac teriën, zodat men moeilijk kan uit maken in hoever er Brucella's aan wezig zijn. Daarom is men wel ver plicht de bacteriën op een speciale wijze voort te kweken (in kuituren) zodat ze zich voldoende kunnen ontwikkelen, waardoor het gemak kelijker wordt te zien of het Brucel la s zijn of niet. Het aanleggen van dergelijke kuituren is echter zeer tijdrovend en kan dan ook moeilij ker op grote schaal worden toege past. Bovendien komt deze methode pas in aanmerking als een dier ver worpen heeft. Het ongeluk is dus al gebeurd en het microscopisch on derzoek kan dan niets anders dan vaststellen of het verwerpen werd veroorzaakt door een toevallige oorzaak ofwel door Brucellosis. Voor de praktijk is het van meer belang het dier, dat aangetast is, op te sporen vóór het verwerpt. Hiervoor heeft men een methode uitgewerkt, die gebaseerd is op on derzoek van het bloed en ook van de melk. Dit onderzoek is gesteund op het afweervermogen van het organis me ten overstaan van de binnen gedrongen ziektekiemen. Wannee ziektekiemen het lichaam binnen dringen dan wordt door het orga nisme onmiddellijk de noodklok geluid om alle beschikbare af weermiddelen op te roepen. Bij plaatselijke besmetting heeft er doorgaans slechts een plaatselijke mobilisatie van de afweermidde len plaats, maar bij een algemene infectie echter wordt heel het li chaam gealarmeerd. Het is nu het bloed dat de trans- portweg is waarlangs de verdedi gingstroepen worden aangevoerd. Dit zien wij bv. duidelijk bij het ontstaan van een abces. Door een wondje in de huid zijn bv. bepaal de bacillen binnengedrongen. On middellijk reageert het lichaam hierop door een verhoogde toe voer van bloed (de besmette plaats gaat zwellen). Tussen het bloed en de binnengedrongen bacteriën ontwikkelt zich een gevecht, waar van de resultaten te zien zijn aan de massa etter, die te voorschijn komt als het gezwel openbreekt. Die etter is feitelijk een ophoping van gedode bacteriën, gesneuvel de verdedigers (doorgaans witte bloedcellen) en afgestorven cellen van het aangetaste weefsel. Buiten de witte bloedcellen be schikt het organisme nog over an dere middelen om eventuele bin nendringers onschadelijk te ma ken. En hier krijgen wij nog eens een staaltje te zien hoe doelmatig de natuur toch kan te werk gaan. Van als de alarmtoestand is uitge roepen vormt het organisme on middellijk speciale stoffen, die af gestemd zijn op het bestrijden van de binnengedrongen ziektekiem. Voor iedere andere soort van kie men, worden andere afweerstoffen gevormd. Die stoffen noemt men anti-stoffen. Zolang de ziektekiemen niet ver wijderd zijn en dus een bedreiging blijven uitmaken gaat de produktie van die anti-stoffen verder en hoe sterker de infectie (besmetting) hoe meer anti-stoffen gevormd worden. Treft men dus in het bloed veel an ti stoffen aan, dan kan men daaruit afleiden dat er een zware infectie de oorzaak van is geweest. Zorgeloos is het lichaam echter niet. Zelfs als de indringers vernie tigd zijn en het gevaar van besmet ting of van ziekte geweken is, toch verdwijnen die anti-stoffen niet. Ze blijven min of meer lang in het bloed bestaan. Bij sommige ziekten kunnen de anti stoffen tegen die ziekten zelfs het hele leven in 't bloed blijven. Dat is bv. het ge val bij ziekten die men maar eens kan krijgen. Dat voortbestaan van die anti-stoffen belet dan immers een tweede besmetting. Normaal is het toch dat de hoe veelheid antistoffen geleidelijk vermindert, naargelang de besmet ting langer achter de rug is. Wij kunnen dat vergelijken met een geleidelijke demobilisatie van een leger. Deze antistoffen zijn aangepast aan elke speciale ziekte. Ze heb ben trouwens ook hun speciale vechtmethode zou men kunnen zeggen. Sommige bv. vernietigen de Indringers door ze te omsluiten en te verteren. Dat zijn dan echter (Zie vervolg 2? bladz. 1' kolom.i «'Jij—U—a hbkmbbmi— De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt li Ztlven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1