verwezenlijking van de Euromarkt. Algemene Vergadering Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers De landbouw tegenover een versnelde Verslag over de van de S. M. Redt U Zeiven Arbeid adelt AALST 2 APRIL 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1917 Voor de Ontwikkeling en de Stsmctsverdediging van de Landbouwers Nr 14.2.5.93. O. CAUDRON. gehouden te Aalst, Lokaal De Koornbloem op zondag 27 maart 1960. Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Onze lezers zullen zich herinne ren dat in het verdrag van Rome tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap in be ginsel een overgangsperiode van 12 jaar, te verdelen in 3 etappes van elk 4 jaar, werd voorzien tot geleidelijke invoering van de Euro pese marktdaarbij werd de moge lijkheid tot een verlenging van de overgangsperiode tot 15 jaar open gelaten. Ten behoeve van Frank rijk, dat toen in een benarde finan ciële toestand verkeerde, werden uitzonderingsbepalingen opgeno men. Over het geheel genomen zijn de ervaringen tijdens de eerste twee jaren van de toepassing van het verdrag gunstig te noemen. Dank zij het doorvoeren van eco nomische hervormingen is Frank rijk er ook in geslaagd zijn ver dragsverplichtingen volledig na te komen. Dank zij deze voorspoedige gang van zaken, die mede te danken is aan een gunstige economische ontwikkeling in de Europese lan den van de gemeenschap, kwam de gedachte naar voren tot ver snelde uitvoering van het Verdrag welke trouwens door dit laatste werd voorzien. Een voorstel daartoe werd in ok tober 1.1. voorgelegd door de Heer Wigny, onze Minister van Buiten landse Zaken, aan de ministers van de zes landen. Het plan Wigny be oogt voornamelijk het inkorten van de tweede en derde etappe. Ver volgens zijn in november, in het kader van de maatregelen tegen over derde landen, die door de Raad te Straatsburg werden vast gesteld, zowel van Franse als van Nederlandse zijde bepaalde voor stellen gedaan. Frankrijk suggereerde een onder linge verlaging van de toltarievf n op 1 juli a.s. met 20 °/0 in plaats vc n met 10 °lo, terwijl de gedachten vc n Nederland gingen naar het elkacr toekennen van de tariefverlagin gen door de zes landen van de Eu ropese Economische Gemeenschap en de zeven landen van de Euro pese Vrijhandelszone. Uitgaande van deze voorstellen heeft de Eu ropese Commissie een voorstel uit gewerkt dat kan samengevat wor den als volgt Inzake de onderlinge tariefaf braak wordt voorgesteld dat bij de verminderingen die op 1 juli 1960 en op 1 januari 1962 plaats vinden, een verlagingspercentage van 20 in plaats van 10 wordt toegepast. Samen met de 10 °/o vermindering die op 1 januari 1959 plaats vond, betekent dit een verlaging van de invoerrechten met 50 °/0 aan het einde van de eerste etappe in plaats van met 30 De toepassing van de invoercon tingenten voor nijverheidsproduk- ten in het onderlinge verkeer dient vóór het begin van 1962 te zijn af geschaft. Ook de verruiming van de han del in landbouwvoortbrengselen behoort te worden versneld in het raam van de geleidelijke doorvoe ring van een gemeenschappelijk landbouwbeleid. In afwachting hiervan worden op korte termijn voorstellen ter verruiming van het handelsverkeer voorbereid. Gezien het verband tussen de verlaging van de tolrechten onder de lid-staten en het instellen van gemeenschappelijk buitentarief ten opzichte van de landen geen deel uitmakende van de Gemeenschap, wordt tevens een versnelde eerste aanpassing aan dit buitentarief voorgesteld. Deze zal plaats vin den op 1 juli 1960, wat een versnel ling betekent met anderhalf jaar. De aanpassing vindt plaats op grond van het onlangs door de Raad vastgesteld buitenrecht waar op een verlaging van 20 °/o wordt toegepast. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 3 april tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. De vergadering werd voorgeze ten door de heer Frans Wynant, in afwezigheid van de heer Emiel Bae ten die door ziekte belet was. Werden eveneens verontschul digd voor hun afwezigheid wegens ziekte, de heren A. Possemiers, be heerder, en Fl. Goeman, lid van de toezichtsraad. Na een dankwoord tot de aan wezigen werd het jaarverslag van de beheerraad voorgedragen door de heer Frans Wynant, beheerder afgevaardigde, waarvan wij hier een deel laten volgen. Verslag van de Beheerraad MEVROUWEN, MIJNHEREN, We hebben de eer en het genoe gen verslag uit te brengen over het verloop van ons 41e boekjaar en te vens een algemene blik te werpen op het gebeuren van het jaar 1959. Dit jaar zal wellicht lang in het geheugen blijven van onze land bouwers en veekwekers want nooit hebben we een droogtetijd gekend die deze van 1959 evenaarde. Het wordt meer gezegd dat win ters en zomers niet meer dezelfde zijn van vroeger tijden. Wellicht is hier wel een en ander veranderd, maar toch moeten wij toegeven dat de seizoenen af en toe hun rechten opeisen. In elk geval betekende het afge lopen jaar voor de landbouwers en veekwekers een tijd van last en over de ganse lijn van geldelijk verlies, zodat wij de droogte als een nationale ramp voor de vee kwekers mogen bestempelen. Ten minste van uit een boeren- standpunt gezien, wat niet bete kent dat iedereen hiermede ak koord gaat. Als wij overwegen hoe weinig van regeringswege gedaan is om hulp te bieden, moeten wij besluiten dat men aldaar niet over tuigd was van de omvang der scha de welke door de droogte werd veroorzaakt. De kwekers waren zonder meer verplicht hun plan te trekken, want de dieren dienden verzorgd en gevoed, wat niet zo gemakke lijk bleek daar vooral de ruwvoe- ders ontbraken. Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN De prijzen van al de voeders klommen rond deze tijd met de dag, terwijl de te verkopen voort brengselen nagenoeg aan dezelfde prijzen bleven. De boeren waren verplicht over grote hoeveelheden voeders aan deze hoge prijzen aan te kopen, waardoor de kostprijzen van de zuivel- en vleesvoortbrengst ten zeerste werden bezwaard. Er werd gehoopt dat de regering de zware invoertaksen op de voe- dergranen zou opgeheven of ten minste verminderd hebben. Maar ook dit bleek een ijdele droom te zijn. Vele landbouwers meenden een deel van hun verlies te kunnen inlopen door de verkoop van eet- aardappelen die goed gevraagd waren voor het buitenland en aan goede prijzen werden verhandeld. Maar ook die hoop bleek ijdel toen de regeringsdiensten ingrepen en de grenzen sloten, zodat de in voerende landen zich bij onze bu ren bevoorraadden en dat onze boeren een groot gedeelte van hun aardappeloogst niet konden aan de man brengen. Wij menen dan ook geen reden te hebben om tevreden te zijn over de landbouwpolitiek van onze re gering. Terloops weze gezegd dat de verkoopprijzen van bijna al de voortbrengselen der boerderij veel te laag zijn. Wel zijn deze prijzen in de stad niet zo voordelig zodat er iets niet klopt in het stelsel van verkoop en verdeling. De verbruiker in de stad is onge woon gemakzuchtig en alles moet hem op de schoot worden gebracht, door een massa van tussenperso nen, zodat tenslotte de produkten die aan lage prijzen door de boe ren worden afgegeven, aan hoge prijzen bij de verbruiker terecht komen. De onkosten van verdeling en verpakking, alsook de winst van de verschillende groot- en kleinhan delaars en bestellers belasten zo danig de kostprijzen, dat het on- (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom.I De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postchcckr. S. M. Redt U Z.elven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen aanduiding der bron is veri zonder

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1