De Duitse Landbouwpolitiek, Landwolven bedreigen onze landbouw Weekblad Arbeid adelt ¥ocr en door de Landbouwers AALST 9 APRIL 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1918 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het Groene Plan 1960 voorziet een regeringshulp van 1,5 miljard mark ten voordele van de landbouw. Zoals telken jare heeft de rege ring van de Duitse Bondsrepubliek (West-Duitsland) tijdens de maand februari 1.1. aan het parlement het Groene Plan ter goedkeuring voor gelegd waarin al de maatregelen zijn vervat om de landbouw te steunen. Het plan voorziet voor het jaar 1960 een totale regeringshulp van 1,47 miljard Duitse Mark (wat over eenkomt met 17 miljard 650 miljoen Belg. frank), hetzij een vermeerde ring met 130 miljoen DM ten op zichte van 1959. Daar echter 98 miljoen DM wor den afgenomen op de Staatsbegro ting om overgedragen te worden aan het Groene Plan mag men zeg gen dat de werkelijke verhoging tegenover verleden jaar 30 miljoen DM niet overschrijdt. Al de maatregelen voorzien door het plan hebben voor doelde Duit se landbouw te helpen om het hoofd te bieden aan de mededin ging. In de eerste plaats komen in de verschillende programma's van ontwikkeling structuurwijzigingen voor die de Duitse landbouw in staat moeten stellen zijn achter stand in te halen op de nijverheid en op de landbouw in ander Euro pese landen. Op het 1 v2 miljard DM besteed aan het nieuwe Groene Plan zullen 662,5 miljoen DM aange wend worden om de arbeidsvoor waarden en het levenspeil van de boeren te verbeteren. Op dit ge bied is de toename van de finan ciële hulp onbetwistbaar, vermits de kredieten voor dit doel uitge trokken in 1959 maar 573 miljoen DM bedroegen. Deze financiële hulp moet toelaten door een uitge breide herkaveling de landerijen en weiden te groeperen, teneinde de afstand tussen de hoeve en de landbouwgronden te verminderen en de opbrengst te verhogen. Deze hergroepering van land bouwgronden is bijzonder drin gend in West-Duitsland, waar de verdeling van landbouwgronden sedert meerdere eeuwen, voort spruitende uit het regime der erf latingen, geleid heeft tot het tot stand komen van een groot aantal kleine akkers die bijna niet meer kunnen worden bewerkt. Het is om die reden dat aan de herkaveling en hergroepering der landbouwgronden ongeveer 290 miljoen DM uitsluitend zullen wor den voorbehouden. 65 miljoen DM zullen aangewend worden voor het aanleggen van landbouwwegen, 53 miljoen DM voor de verbetering van de watervoorziening en 60 mil joen DM voor de uitvoering van electrificatiewerken en de bouw van landbouwerswoningen. Het nieuwe plan besteedt ver der 22 miljoen DM aan weten schappelijk onderzoek, aan tech nische voorlichting en opleiding van de landbouwers, hetzij 10 °/0 meer dan in 1959. Deze vermeerde ring wordt gerechtvaardigd door het feit, dat een doeltreffende lei ding van landbouwbedrijven in de huidige omstandigheden een snel toenemend belang biedt en enkel mogelijk is door een opvoering van de beroepsbekwaamheid en uitge breide technische voorlichting. Benevens het structureel gedeel te van het Groene Plan wordt een tweede gedeelte gewijd aan maat regelen die voor doel hebben het landbouwinkomen te verhogen. 808,5 miljoen DM moeten hiertoe worden aangewend tegen 768 mil joen DM in 1959. Van dit bedrag zullen 230 miljoen DM worden benuttigd voor de ver mindering van de prijzen der mest stoffen en 350 miljoen DM zullen besteed worden aan de uitkering van melkpremiën. Een toelage van 3 pfenning of 36 centiemen wordt inzonderheid toegekend per liter melk voortkomende van als gezond erkende melkkoeien. Fiskale voordelen voor de landbouwers. Benevens de rechtstreekse voor delen waarvan hoger sprake, ge niet de Duitse landbouw in 1960, evenals tijdens de vorige jaren, van bepaalde fiskale vrijstellingen. Ver leden jaar heeft de Bondstaat aldus afgezien van een half-miljard be lastingen om de voortbrengstkosten in de landbouw te verminderen. Voor 1960 zal het maar mogelijk zijn de hulp op fiskaal gebied aan de landbouw vast te stellen rond het einde van het belastingsjaar, want het is enkel op dit tijdstip dat men zal bij machte zijn het bedrag der ingevorderde belastingen te berekenen. {Zie vervolg 3' bladzijde 4' kolom) Gaat men onder voorwendsel van economische ontwikkeling nog meer gronden in beslag nemen In de loop der laatste jaren zijn er in de pers herhaalde malen be richten verschenen over onverant woorde inbeslagname van waarde volle landbouwgronden en dat voor doeleinden, die met de landbouw niets te maken hebben .- vliegvel den, wegenaanleg, sportpleinen, huizenbouw, enz. Hiertegen zijn wel protesten ge rezen, maar iets veranderd is er bitter weinig. Men gaat rustig voort van het recht, dat de wetgever heeft gegeven, gebruik te maken om verder te onteigenen zodat belangrijke oppervlakten goede landbouwgronden voor immer aan hun natuurlijke bestemming wor den onttrokken. Het bespottelijke is daarbij dat men deze onteigeningen probeert goed te praten door de noodzake lijkheid van onze economische uit breiding. Dat gemakzucht en on verantwoordelijkheid dé grote oor zaken zijn is intussen wel duidelijk geworden. Als wij een verslag lezen over de economische toestand van onze landbouw (ja, ja, de landbouw be hoort ook tot onze economie) dan begint dit bijna altijd met te vertel len dat onze bedrijven niet vol doende leefbaar zijn, omdat ze te klein zijn, omdat de percelen te veel verspreid liggen, enz. Enfin, wij kennen dat liedje al langer Maar dat belet niet dat de wolven intussen aan 't sleuren zijn Wij herinneren ons nog iets van die grote vlakten grond, die des tijds bij de tunnelwerken van Ant werpen onder 't zand werden ge spoten. Antwerpen schijnt intussen op het gebied van landroof een specialist te willen worden. Zo pro beert men momenteel op welke wij ze men zonder veel last een hele reeks gemeenten van de kaart kan vegen. De stad Antwerpen heeft plannen ontworpen voor de uit breiding van haar haven. Ze heeft daarbij haar oog laten vallen op de gemeenten Lillo, Zantvliet, Be- rendrecht, Wilmaarsdonk en Sta broek. Als alles naar wens verloopt zullen deze gemeenten binnen et telijke jaren van de wereld ver dwenen zijn. Niemand heeft bezwaar tegen de uitbreiding van de Antwerpse haven, zomin als tegen het oprich ten van woningen in Ninove tn als 't niet anders kan moeten wij als boeren zelfs akkoord zijn dat hier voor landbouwgronden worden opgeofferd. Als 't niet anders kan En dan nog mits een vergoeding in verhouding tot de werkelijke scha de, die de betrokken boeren onder gaan. Maar wat schadevergoeding krijgt een boer die zijn land wordt afgenomen Juist de waarde van zijn land. Maar dat zijn bedrijf daar door volledig onbruikbaar wordt, daarvoor wordt hij niet vergoed. In het licht van deze feiten meen den wij er goed aan te doen even te wijzen op de betreurenswaar dige mentaliteit, die in sommige kringen heerst. Men heeft de mond vol over economische ontwikke ling van bepaalde streken, maar men schijnt daarbij geen rekening te houden met de boeren en met de gronden waarvan ze moeten le ven. Wij weten wel dat een hektare beste akkergrond economisch ge zien niet zo zwaar weegt als een fabriek die op die hektare grond kan gebouwd worden. Maar die fabriek zal waarschijnlijk even goed op een andere plaats kunnen opgericht worden, terwijl niemand tot nu toe in staat geweest is zo maar een hektare goede akker grond te voorschijn te toveren. Landbouwgronden zijn een onver vangbaar bezit. Niet alleen voor de boer, maar ook voor het land zelf. 't Is een stuk patrimonium dat door niets kan vervangen worden. Iedere vierkante meter akker grond, die BEBOUWD wordt zijn wij voor eeuwig kwijt en dat ver lies is niet te herstellen. Op de reeks studiedagen, die door de Stichting Lode wijk de Raet te Aalst werden gehouden in ver band met de economische ontwik keling van het gewest Aalst, heb ben wij dan ook gemeend de stel ling dat de landbouwgronden moe ten beschermd worden met klem te moeten verdedigen. En met buiten gewone voldoening en ook wel met een tikje verwondering hebben wij kunnen vaststellen dat praktisch zonder uitzondering ieder deelne mer ons standpunt kon bijtreden. Ze vonden het gerechtvaardigd waar wij vroegen slechts die gron den voor nijverheidsdoeleinden, wegenaanleg, enz., te gebruiken, die voor onze landbouw van min der belang waren. Spontaan heb (Zie vervolg 2° bladz. 1e kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1