De nieuwe pensioenwet voor zelfstandigen. Waarheen met de Pluimveeteelt Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adeli AALST 28 MEI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1925 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93 O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 (4de bijdrage). In De Koornbloem van 7 mei 1.1. hebben wij de bepalingen uiteen gezet der nieuwe pensioenwet van 28 maart 1960 betreffende het toe passingsgebied van de wet en de verplichtingen welk zij meebrengt voor de zelfstandigen. In het num mer van 14 mei 1.1. hebben wij een toelichting verstrekt nopens de uit keringen voorzien door de wet en inzonderheid betreffende de toe kenning van het rustpensioen. In het nummer van 21 mei hebben wij gehandeleld over de toekenning van het overlevingspensioen. In deze bijdrage zullen wij han delen over het onderzoek der be staansmiddelen. IV) Onderzoek van de bestaansmiddelen. Zoals vermeld in onze vorige bij drage blijft, behoudens de onvoor waardelijke renten verworven door de stortingen van de zelfstandige (ouderdomsrente op 65 jaar (man nen) en 60 jaar (vrouwen); overle- vingsrente op 60 jaar voor de we duwe), de toekenning van het pensioen ondergeschikt aan een onderzoek van de bestaansmid delen van de pensioenaanvrager. De nieuwe wet is echter merke lijk breder dan de voorgaande bij de berekening der bestaansmidde len van de aanvrager. Aldus vallen de uitsluitingsgevallen weg voor zien door de vorigepensioenwet- ten zoals het bezit van een auto, het bewonen van een huis met te hoog kadastraal inkomen, het be zit van een bedrijfskapitaal in de onderneming van meer dan 200.000 frank gedurende de vijf laatste ja ren vóór de pensioenaanvraag. Ook wordt het toegelaten maxi mum aan bestaansmiddelen ver hoogd. A) Toegelaten maximum aan bestaansmiddelen 1 Dit bedraagt 12.500 fr voor ge huwden (voorheen 10.000 fr.) 8.000 fr voor alleenstaanden (voor heen 6.500 fr.) Wanneer de bestaansmiddelen berekend op de wijze bepaald door de wet deze maxima overschrijden wordt het pensioenbedrag vermin derd met het verschil of excedent. B) Berekening van de bestaansmiddelen. Alle bestaansmiddelen van de aanvrager en eventueel deze van zijn echtgenote komen in aanmer king. Wanneer ieder der echtgenoten kan aanspraak maken op een rust pensioen, worden bestaansmidde len op de persoonlijke inkomsten van elk hunner berekend. Bij scheiding van tafel en bed wordt met de inkomsten van beide rekening gehouden, indien de echtgenote een gedeelte van het pensioen van haar man opvordert. 1) Bedrijfsinkomsten. a) voor de helpers wordt het be- drijfsinkomen vastgesteld op basis van de werkelijke of fictieve bezol diging die zij genieten op het tijd stip van het indienen der pensioen aanvraag b) voor de zelfstandigen wordt in rekening gebracht het bedrag der inkomsten die aangeslagen wor den in de bedrijfsbelasting en be trekking hebben op het jaar vóór dat waarin de aanvraag is inge diend. De bedrijfsinkomsten worden niet meer als bestaansmiddelen aange rekend, zodra de belanghebbende ophoudt zijn beroep uit te oefenen. 2) Inkomsten uit gebouwde en ongebouwde eigendommen toe behorende aan de aanvrager en zijn echtgenote. A) Betrokken of uitgebaat door de aanvrager. Er wordt als bestaansmiddelen aangerekend het kadastraal inko- komen der eigendommen. Er wordt echter geen rekening gehouden met de onroerende goederen of ge deelten daarvan, waarvan het uni tair of globlaal kadastraal inkomen volgende maximumbedragen niet overschrijdt 3.000 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners 3.500 fr. in de gemeenten met 5.000 tot minder dan 30.000 inwoners; 5.200 fr. in de gemeenten met 30.000 inwoners en meer. B) Verhuurd door de aanvrager. Als bestaansmiddelen wordt in rekening gebracht een som gelijk aan 8 van de verkoopswaarde. De verkoopswaarde wordt als volgt berekend Gebouwde eigendommen het kadastraal inkomen ver menigvuldigd met 40 in gemeenten met 30.000 inwoners en meer het kadastraal inkomen ver menigvuldigd met 60 in gemeenten met minder dan 30.000 inwoners. (Zie vervolg 2bladzijde 3' kolom) IV. Wanneer wij, bij de opfok van de kuikens, de gevaarlijke klippen van coccidiose, het afwennen van de verwarming en mogelijks ook nog pikkerij hebben omzeild, dan hebben wij een goede kans een mooie partij poeljen te kweken, met de beste vooruitzichten voor de leg. Wij kunnen er niet genoeg de nadruk op leggen dat juist de eer ste levensweken van zulk een groot belang zijn. 't Is immers in de eer ste jeugd dat de voorwaarden wor den geschapen waarin de erfelijke aanleg van de kuikens zal moeten gedijen. Een mislukte opfok geeft doorgaans minderwaardige leg hennen. Kunnen wij iets doen met zomerhokjes Eens dat de kuikens flink aan 't groeien gaan nemen ze van dag tot dag meer plaats in en wordt het opfokhuis al vlug te klein. Op vele (vooral kleine) bedrijven doet zich een probleem voor dat weinigen op de juiste manier we ten op te lossen, omdat hen de no dige plaatsruimte ontbreekt. De aankomende poeljen zijn bestemd om de oude hennen te vervangen. Maar deze laatste zijn op dit ogen blik nog volop in de leg. Wat moet er nu gebeuren Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 29 mei tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden, leder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Moeten de leggende hennen worden opgeruimd om plaats te maken voor de jonge Of moeten de jonge opeengehoopt blijven zitten in een veel te kleine ruimte Geen van de twee oplossingen is de juiste en in allebei de gevallen kan men rekenen op verliezen. Sommigen hakken de knoop zo door ze verhuizen de oude naar een ledige stal of naar de zolder en de jonge worden dan maar on middellijk naar het grote hok ge bracht. Zo probeert men de kool en de geit te redden, maar zelden lukt men er in verliezen te voor komen. Vooreerst geeft het verliezen, die daarom niet altijd in 't oog springen, als men leggende hennen verhuist, zeker als dit naar een minder aangepaste verblijfplaats is. Vermindering van de leg en vrij dikwijls vervroegde rui zijn daar van het gevolg. En wat nu de jonge poeljen betreft, dit plaatsen in een hok, dat enkele dagen voordien nog bezet was door oude hennen, is van hygiënisch standpunt uit, ook niet verantwoord. Daar het hier slechts over een paar maanden kan gaan schept juist die verleidelijke omstandighe den om allebei de koppels aan te houden. En juist omdat dit vraag stuk van plaatsgebrek zich maar voor die enkele maanden voordoet kunnen zomerhokjes hier een zeer goede oplossing zijn. Tot vlak vóór de leg kunnen de poeljen immers in dergelijke hok jes verblijven en dat laat ons toe niet alleen de oude rustig in het grote hok te laten, maar boven dien, na het opruimen van de oude, kan het hok nog enkele tijd onge bruikt blijven rusten Kwaad kan dat zeker niet. Daarbij komt nog dat de jonge poeljen bij hun verblijf in die zomerhokjes, extra kunnen profiteren van de buiten lucht, zodat ze gezond en sterk kunnen opgroeien wat weer al eens een waarborg te meer is voor een latere goede leg. Wij gaan ons hier niet verdiepen in de manier waarop dergelijke zomerhokjes moeten ingericht zijn. Dat doen wij wel eens op een an dere keer. Wij willen alleen ingaan op een paar vraagjes, die de lezers zich waarschijnlijk zullen stellen. Vooreerst moet men niet terug schrikken voor de kosten die zo merhokjes meebrengen. Hun con structie is zo eenvoudig en de ge bruikte materialen zo goedkoop dat het bijna alleen de arbeidsuren zijn die in rekening kunnen ge (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom.) De Koornbloem inementsprijs 96 fr. 's jaars kan zich abonneren op de intoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonde aanduiding der bron is verboden. Abox Men

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1