De begroting van landbouw in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Waarheen met de Pluimveeteelt Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Een belangwekkend verslag. AALST 18 JUNI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1928 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage). In onze vorige bijdrage hebben wij het eerste gedeelte van het verslag der Kamercommissie voor Landbouw, ter gelegenheid van het onderzoek der begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1960, samengevat. Dit verslag opgesteld door volks vertegenwoordiger M. Dupont heeft betrekking op de toestand en de mogelijkheden van onze landbouw in het kader van Bene lux. Aan dit probleem wijdt de ver slaggever nog volgende interes sante beschouwingen. De landbouw in Benelux. Vooreerst onderzoekt hij voor de twee landen de verbruiksmoge- lijkheden van landbouwprodukten ten opzichte van de omvang van de produktie. Deze laatste wordt percentsgewijze of onder coëffi cienten uitgedrukt ten opzichte van de verbruiksmogelijkheid in eigen land door volgende tabel Belgisch-Luxemburgse Econ. Unie Nederland Totale produktie is gelijk aan Broodgranen 61 Voedergranen 46 Voedergranen 24 Aardappelen 96 Aardappelen 146 Suiker 136 Suiker 92 Groenten 100 Groenten 146 Fruit 80 Fruit 87 Vlees 96 Vlees 132 Eieren 102 Eieren 238 Kaas 37 Kaas 210 Boter 94 Boter 226 Tengevolge van deze toestand grondig verschillend voor de twee landen, waren deze genoodzaakt elk voor zich een eigen landbouw politiek te voeren. De Belgische politiek die gericht is op het tot stand brengen van richtprijzen of directieprijzen is vrij gemakkelijk geweest tengevolge van de positie van België als in voerend land. Maatregelen aan onze grens volstonden meestal om de prijzen in het binnenland op een bepaald peil te kunnen hou den. De Nederlandse politiek is ge steund op het stelsel der garantie prijzen of gewaarborgde prijzen die voor elk van de belangrijke produkten vastgesteld werden. In het binnenland werden de garantieprijzen bepaald op een peil dat rekening houdt met de koopkracht van de bevolking en het hoogst mogelijk verbruik laat verhopen terwijl de overschotten op de vreemde markten worden gebracht tegen prijzen die soms, maar meestal ver beneden de vast gestelde garantieprijzen liggen. De wereldprijzen liggen namelijk, door kunstmatige maatregelen van de uitvoerende landen ver beneden de kostprijzen van de betrokken produkten in het uitvoerend land. Door de aanpassing van de prij zen aan het verbruik in het binnen land en het uitvoeren tegen de voordeligste prijzen naar het bui tenland, bekomt Nederland aldus de hoogste opbrengst van zijn pro dukten. Deze opbrengst wordt dan nog aangevuld met belangrijke toelagen voortkomende uit de Staatskas of uit verschillende com pensatiefondsen. Tot welke verhoudingen deze po litiek gel aid heeft in een der bijzon derste sectoren van de landbouw n.l. in de zuivel, blijkt duidelijk uit de volgende cijfers welke wij vin den in het Ontwerp voor voor stellen in verband met de uitwer king van een gemeenschappelijke landbouwpolitiek ingevolge artikel 43 van het verdrag der Europese Economische Unie dat werd op gemaakt door de Europese Com missie Land Prijs in gulden van de boter (groothandel) België 6,75 Duitsland 6,10 Frankrijk 6,70 Italië 5,50 Nederland 3,80 (Zie vervolg 2e bladzijde 4' kolom). VII. Herhaaldelijk hebben wij in onze vorige bijdragen er op gewezen dat met de huidige eierprijzen practisch niets verkeerd mag gaan zonder dat wij gevaar lopen onze luttele winst in 't gedrang te zien komen. De minste afwijking of tekortko ming kan zijn weerslag hebben op de productie en onze reeds zo klei ne winst omzetten in verlies. Het is in die zin dat wij enkele woorden wensen te zeggen over de bestrij ding van het ongedierte en ook over het selecteren van de kippen. Bestrijding van het ongedierte. Benevens enkele inwendige pa rasieten (waaronder bv. coccidio- se, wormen, enz.) zijn er enkele uitwendige, die onze pluimveesta pel bedreigen. Wij denken hier op de eerste plaats aan bloedluis en aan veder- of pluimenluis. Naar onze ondervinding komt de bloedluis niet zoveel meer voor als vroeger. Het is eerder een uit zondering als wij ze nog aantref fen. En waar ze te vinden is blijkt het doorgaans te zijn in een be drijf dat over de ganse lijn ver waarloosd is. Dergelijke bedrijven gaan in de komende concurrentie strijd onvermijdelijk onder de voet worden gelopen. Bij oppassende kwekers komt deze parasiet eer der bij verrassing voor en door de band wordt er daar ook korte met ten mee gemaakt. Wanneer men regelmatig en nauwkeurig zijn hokinrichting na ziet, zal niet zo gauw bloedluis in grote massa optreden. Normaal ontdekt men dan deze bloedzui gers reeds vanaf de eerste invasie. Dat is nu juist de voorsprong die een oppassende kweker heeft te genover minder oplettende, omdat hij de kwaal reeds opmerkt bij haar begin. Schade is er dan practisch wei nig of niet en de bestrijding valt dan doorgaans ook wel mee. Daar de parasieten zich vooral nestelen in de reten tussen de slaapstokken is er maar één afdoend middel het losmaken van de stokken en ze duchtig instrijken met houtcar- bolineum. Dit werkje dient natuur lijk buiten het hok te gebeuren om wille van de doordringende reuk. Begint men 's morgens vroeg dan is de reuk grotendeels van de stok ken af en wanneer ze 's avonds weer op hun plaats worden gelegd hebben de dieren er weinig of geen hinder meer van. Wanneer de zitstokken zodanig gemaakt zijn dat ze uiteen kunnen genomen worden dan gaat alles van een leien dakje. Zijn ze gena geld, ja dan gaat het niet zo vlot. Erger wordt het nog wanneer de bloedluizen doorgedrongen zijn tot in de reten van het hok zelf. Bij houten constructies is dit bv. zelfs heel waarschijnlijk. Vandaar dat wij bij nieuwbouw steeds de voor- keur geven aan stenen wanden, ten minste dan toch voor de ach terwand, waar de slaapstokken te gen aan staan. Wij herinneren er terloops aan dat de bloedluizen alleen 's nachts op de dieren komen. Onder de morgen, wanneer ze vol bloed zijn gezogen gaan ze hun roes uitsla pen tussen de reten in 't houtwerk. Het ligt voor de hand, vooral bij zware aantasting, dat aanzienlijke hoeveelheden bloed van de die ren worden afgetrokken. Verma gering is dan onvermijdelijk. Voeg daarbij dan de onrust onder de slapende dieren, die ononderbro ken geplaagd worden en er is re den genoeg om ons zo spoedig mogelijk van die ongewenste gas ten te ontdoen. Maar wij herhalen hethet oog van de meester maakt zijn paarden vet. Ook hier is dat het geval. Veder- of pluimenluizen. Hoewel niet zo schadelijk als de bloedluis, kan de vederluis voor onze hennen lastig genoeg worden. In tegenstelling met de bloedluis blijven deze luizen dag en nacht op de dieren. Ze zoeken de warmste en de gezelligste plaatsen uit en wandelen lustig tussen de pluimen over en weer. Op die wijze kun nen ze ondraaglijke jeuk veroor zaken. Men probeerde die parasieten wel eens te bestrijden met insec tenpoeder in de legnesten te bren gen. Veel baat gaf dat echter niet, omdat dit poeder moeilijk tussen de pluimen kon doordringen. Sommi gen probeerden het met een zand bak in 't hok, iets waar de hennen die met jeuk geplaagd zaten graag gebruik van maakten om zich de pluimen eens uit te spoelen Wanneer aan het zand dan ook nog een insectendodend middel, zoals bv. DDT werd toegevoegd gaf deze methode wel wat effect. Tegenwoordig echter is ook daar al heel wat vooruitgang geboekt. Wij beschikken immers over een bestrijdingsmiddel dat zeer afdoen de werkt, mits het op juiste wijze wordt aangebracht. Vlak vóór de dieren op de stokken gaan worden (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) f S39È De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. (verbruiksmogelijkheid in eigen land 100) (verbruiksmogelijkheid in eigen land 100)

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1