België en Kongo» De landbouwbegroting in de senaat» Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 16 JULI 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1931 Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcradsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Enkele dagen na de onafhanke lijkheidsverklaring van Kongo is de toestand aldaar tragisch ge worden. Tienduizenden blanken zijn reeds Kongo ontvlucht, en on der de Europeanen vielen verschei dene doden. De aankomst van vluchtelingen op het vliegveld van Brussel-Nationaal - dag en nacht komen er voortdurend vliegtuigen toe met vrouwen en kinderen die niets of slechts het hoogst nodige konden meenemen-doet ons den ken aan de sombere dagen van 1940. De foto's, verschenen in de dagbladen, sprekenboekdelenover al het leed en de ellende die deze mensen doorgemaakt hebben. Ge lijkaardige tonelen spelen zich af te Brazzaville in Frans equatoriaal Afrika, in de Portugese Kongo, in Rhodesia, in Ruanda-Urundi. On willekeurig vraagt men zich of dit alles niet had kunnen vermeden worden. Het algemeen gevoelen onder de bevolking is zonder enige twij fel dat dit wel mogelijk geweest ware, en de regering beleeft onder dit opzicht kwade dagen. De Mi nisters De Schrijver en Ganshof van der Meersch werden uitge jouwd op het vliegveld toen ze naar Kongo vertrokken, en het onthaal dat de blanken hen voor behouden hebben toen ze te Leo- poldstad aankwamen zal hen voor zeker nog lang in het geheugen blijven. Onze mensen, en dan voor al de blanken in Kongo begrijpen niet dat men hen hulpeloos heeft overgeleverd aan het zwart ge- Eeupel, en men niet onmiddellijk eeft ingegrepen toen het bleek dat de nieuwe Kongolese regering niet bij machte was de orde te handhaven. De Eerste-Minister Eyskens, die nochtans doorgaans een bezadigd man is, heeft zich hopeloos be lachelijk gemaakt toen hij gedu rende de eerste dagen van de Kon golese opstand sprak van een ope rette-revolutie, en dat er weinig of geen slachtoffers te betreuren vie len. Maar de dag daarop vielen er doden, en er werden honderden vrouwen mishandeld en enkele tientallen verkracht. En toen nog aarzelde men in massa troepen naar Kongo te zenden. Hadde men onmiddellijk massale troepentrans porten georganiseerd, dan zou de wanorde nooit de afmetingen heb ben aangenomen die haar nu ken merken, en ze zouden bovendien welkom geweest zijn bij de Kongo lese bevolking, die de Belgen ze ker niet ongenegen is. Juridische spitsvondigheden zijn niet van aard om het gebrek aan doelmatig optreden vanwege de regering uit te leggen of te veront schuldigen. De overdracht van alle gezag op een Kongolese regering veronderstelde vanzelfsprekend dat deze regering bij machte zou geweest zijn de orde te handhaven en personen en goederen van de blanken te beschermen. Zodra het bleek dat dit niet het geval was, was de Belgische rege ring verplicht de zaken terug in handen te nemen, daarbij de be scherming op zich nemend van de 80.000 blanken die in Kongo leef den, en van al hun ondernemingen. Het is een grove tekortkoming ge weest vanwege onze regering dit niet onmiddellijk gedaan te heb ben, en wanneer men er mede be gon, het niet in voldoende mate gedaan te hebben. Met voldoende Belgische troepen in Kongo zou men nu de tragische tonelen te Zaventem, en in de grensgebieden van Kongo niet beleefd hebben. Dhr Lumumba zou natuurlijk ge protesteerd hebben, maar de om standigheden zijn zo dat men zich aan een dergelijk protest niet moest gelegen laten. Wanneer tien duizenden landgenoten, en al hun bezittingen, in nood verkeren, dan grijpt men in, welke ook de hou ding weze van een regering die nog maar een paar dagen zelfstan dig bestaat. Het is mogelijk dat de Sovjets zich aan de zijde van Lumumba scharen, en dat hij steun vindt in kommunistische landen. Maar stel U eens een ogenblik voor dat der gelijke toestanden zich zouden voorgedaan hebben in een van de zg. onafhankelijke Sovjet Republie ken van Midden-Azië. Denkt ge dat de Russen een minuut zouden geaarzeld hebben om met man en macht in te grijpen, en een would- be Lumumba en al zijn ministers achter slot en grendel te steken Wij zijn Hongarije nog niet verge ten Het is niet nodig dat de Belgen zo ver gaan. Ze kunnen Dhr Lu mumba en zijn regering aan het werk laten omdat het nu toch zover gekomen is dat de Belgische rege ring alles gaf wat die belhamel heeft gevraagd, wat onbegrijpelijk, maar toch gebeurd is, maar wij hebben de plicht te zorgen voor de handhaving van de orde, en dit zolang dit nodig mag blijken, zelfs moest dat nog tien jaar duren en meer. Dergelijke verplichting heb ben wij, en tegenover de zwarte bevolking, die niet mag terugval len in het primitieve heidendom, en tegenover de Europeanen en {Zie vervolg onderaan hierneven) (lste bijdrage). Senator De Boodt heeft namens de senaatscommissie voor land bouw een flink gedocumenteerd verslag gewijd aan de begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1960 waaruit wij enkele belangrijke beschou wingen en gegevens samenvatten. Uitgaande van een verklaring van de Minister van Landbouw dat de begroting van zijn departement geen doel is op zich zelf, doch een instrument hem ter hand gesteld door het parlement om het land bouwbeleid in naam der regering te voeren, oordeelt de verslagge ver het nuttig dit instrument waar over in België ten bate van de landbouw wordt beschikt te verge lijken met dit waarover Nederland, onze partner in Benelux, kan be schikken. Hij komt tot de vaststel ling dat het Belgisch parlement op de gewone begroting van het Mi nisterie van Landbouw kredieten opent welke enkel 1.123.003.000 fr. bedragen, terwijl het Nederlands hun ondernemingen, en tegenover de andere Afrikaanse gebieden, die het gevaar lopen ook door op roer aangetast te worden, indien deze van Kongo niet spoedig on derdrukt wordt. De Belgische regering moet dus doortastend optreden en zich niet verder belachelijk maken tegen over het land en de wereldopinie. Onze mensen vragen en verwach ten dat er handelend zou opge treden worden met man en macht. Het gaat niet op onze mensen aan te zetten naar Kongo te gaan, of in Kongo te blijven, en ze dan in de steek te laten wanneer ze zich met hun persoon en bezittingen in ge vaar bevinden. Wij willen niet uitwijden over de verantwoordelijken, waarbij aan Kongo een onafhankelijkheid ver leend werd waarvoor het niet rijp was. Zoals iemand in de Kamer van Volksvertegenwoordigers zegde de schuld ligt verdeeld over alle partijen. Maar indien er een partij is die het gezond verstand zou moeten hebben niet te hard te roe pen, dan is het wel deze die zich steeds verzet heeft tegen het zen den van troepen naar Kongo. Zij is ten andere door dun en dik de gro te promotor geweest der Kongole se Onafhankelijkheid die vele ja ren te vroeg werd verleend. Haar aanvallen op de huidige regering zijn bijgevolg niets anders dan huichelarij, die in de huidige om standigheden wel krimineel mag genoemd worden. parlement in gewone dienst ter be schikking van het Ministerie van Landbouw 530.977.000 gulden of in onze munt uitgedrukt 7 061.994.000 fr. stelt. De Belgische Minister van Land bouw beschikt slechts over 2.024 personeelsleden (1.938 leden van het vast personeel en 86 leden van het tijdelijk personeel) voor de uit voering van de verschillende op drachten die hemzijntoevertrouwd, terwijl zijn Nederlandse collega over niet minder dan 8.898 ambte naren en beambten beschikt. Ter vollediging van de vergelij king tussen de twee Beneluxdeel- genoten dienen hierbij de buiten gewone uitgaven gevoegd. Voor België bedragen deze 162.740.000 fr. aan vastleggings kredieten voor Nederland 386.923.000 fr. De landbouwbegroting bedraagt aldus in België in totaal 1 miljard 285.743.000 B. fr., terwijl de Neder landse landbouw over een globale begroting beschikt van 7 miljard 448.917.000 fr. Dit is een verhouding van 1 te gen 5,78 wanneer men enkel ge tallen vergelijkt. In werkelijkheid is de verhouding 1/7,5 wanneer men in aanmerking neemt dat de levenstandaard ongeveer 30 ver schilt. Wat voorgaat geeft enkel een globaal beeld van de toestand en het zou wel nuttig zijn de verge lijking verder door te trekken om de openbare mening in België te doen inzien dat ons land een ern stige inspanning moet doen indien men werkelijk wil dat onze land bouw op een gelijk peil zou komen te staan met zijn Benelux deelge noot bij het intreden in de Europe se Economische Gemeenschap. Het volstaat inderdaad niet dat op het hoger plan wordt beslist dat de gemeenschappelijke markt dient bespoedigd, men moet zich eerst bekommeren om het verwe zenlijken van de harmonisatie tus sen de landbouwpolitiek der deel nemende landen. Deze nu is nog verre van haar realisatie. Het Investeringsfonds. Senator De Boodt onderstreept vervolgens de noodzakelijkheid van de oprichting van een inves teringsfonds tot verbetering van de structuur van onze land- en tuinbouw waarvan hij het doel en de werking omschrijft. In de eerste plaats zegt hij, be rust de taak om het landbouwbe drijf te verbeteren en aan te pas sen aan de gewijzigde economi sche omstandigheden in binnen- (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom.) De Koornbloem A.bonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1