Een ernstige waarschuwing voor de hennenhouders. ZUIVELVRAAGSTUKKEN. Weekblad Internationale Voor en door de Landbouwers Arbeid adeit AALST 17 SEPTEMBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1940 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sfandsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de ibouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Herhaalde malen zijn wij de laatste tijd geroepen geweest bij hennen die plots waren verminderd in de leg. De kweker wilde dan natuurlijk weten wat er aan de hand was en zijn eerste vraag was vanzelsprekendwelke ziekte heb ben ze Veel te gemakkelijk gaat men veronderstellen, als de kippen uit conditie geraken, dat er een of an dere ziekte (doorgaans dan een besmettelijke) in het spel is. En men vergeet daarbij dat ogen schijnlijk kleine onoplettendheden van de kweker zelf oorzaak kun nen zijn. Ziehier welk gevaar de laatste weken onze hennen bedreigt 1) Uitloop bij nat weder, vers graan, afgevallen fruit. Nog velen menen dat alle heil bij de hennenhouderij te verwach ten is van een grote uitloop met veel groen. In de grond is daar wel iets van. maar sommigen geven er zich geen rekenschap van dat die uitloop ook zijn gevaren mee brengt, die noodlottig kunnen wor den als niet tijdig maatregelen wor den genomen. Door de overvloedige regens van de laatste tijd liggen de meeste uitlopen doorweekt en zijn ze over dekt met modderplassen. Nu doen de hennen niets liever dan in de modder ploeteren en modderwater drinken. Bovendien is het rond scharrelen in nat gras totaal af te keuren. Zeker op weideboomgaar- den waar de dieren nu volop kans krijgen afgevallen fruit te pikken De gevolgen laten doorgaans niet lang op zich wachten. Afgang, vermagering, verschrompeling en verkleuring van de kam (tot blauw toe), vermindering van de leg en ten slotte ziekte zijn normaal te ver wachten. Wij moeten dan ook de dringende raad geven de hennen pas buiten te laten als de uitloop goed droog ligt. Vooral in onze streek met haar kleiachtige grond, doen wij er veelal goed, mee de dieren voor de rest van het seizoen maar volledig binnen te houden. Wij mogen ons hier niet van de wijs laten brengen door het feit dat men op sommige grote bedrijven de hennen toch nog buiten ziet. Doorgaans zijn die grote bedrijven gevestigd op de zandgrond, waar het regenwater gemakkelijk door dringt. Trouwens ook op grote be drijven maakt men wel eens fouten. Dus opgelet met de natte uitloop, afgevallen fruit en om het niet te vergeten ook met vers graan. Want ook hiermee gebeuren ieder jaar opnieuw ongelukken. 2) Kunstmatige verlichting. In onze tijd bestond bij 't leger in verband met de kleding en de uit rusting een winterdienst en een zo merdienst Op een vaste datum (welke dat was herinneren wij ons niet meer) begon volgens het re glement de winter. Vóór die datum was het dus nog zomerweder, al thans volgens het leger. Daarna was het winter. Voordien mocht het zo koud zijn als het wilde wij moesten zomeruitrusting dra gen. En na die datum mochten er zeven zonnen schijnen winteruit- rusting Onze lezers zullen dat misschien stom vinden. En dat is het inder daad ook. Maar wij moeten toch opletten niet dezelfde fout te ma ken met onze kippen. Als wij zeg gen dat het nodig is het licht reeds aan te steken, dan wijzen sommige kwekers er ons op dat het toch maar september is. Wij geloven niet dat onze hennen naar de kalender kijken om te we ten of de dagverlichting nog vol doende is of niet. Ze reageren al leen bij een te korte belichting door een minder goede conditie en een zwakkere leg. En dat moet de kweker juist voorkomen, zeker nu op het ogenblik dat de eieren toch iets opbrengen. Iedereen zal nu toch wel opgemerkt hebben dat de dagen bij overtrokken weder inkorten. Dagen met volle zonne schijn zijn dik een paar uur langer dan dagen met regenweder. Boven dien is de intensiteit van het licht gedurende de dag heel wat zwak ker bij overtrokken hemel. En ook dat speelt een rol Wanneer wij de dagen van deze zomer vergelijken met deze van vorig jaar dan moeten wij toch een enorm verschil vaststellen. Vorig jaar is het toch genoeg gebeurd dat de boer de kippen moest bin nenjagen als hij zelf wilde gaan slapen. Het spreekwoord gaan slapen met de hennen werd dan omgekeerd. De hennen gingen dan slapen met de boer. Gans de dag profiteerden de dieren van een in tense zon en een tekort aan licht hadden ze zeker niet, Dit jaar is de toestand heel an- {Zie vervolg onderaan hierneven De afzet van zuivelprodukten en inzonderheid van boter tegen lo nende prijzen baart niet alleen zorgen aan ons land, doch aan meerdere landen in Europa en Noord Amerika. De vraagstukken opgeworpen door de melkvoort- brengst en de wijze om er een op lossing voor te vinden waren dan ook het thema van de vierde Con ferentie der Europese Melkvoort- brengers welke vóór enkele tijd werd gehouden te Tours (Frankrijk) onder de bescherming van de Europese Landbouwconfederatie (Confédération Européene de 1'Agriculture) en de Internationale Federatie van Landbouwproducen ten (Fédération Internationale des Producteurs Agricoles). De vertegenwoordigers van de landbouworganisaties op de con ferentie stelden vast dat, niettegen staande de ernstige en langduren de droogte van 1959, de melkvoort- brengst in West-Europa en Noord- Amerika met 5 was gestegen in het eerste trimester van 1960 ten opzichte van dezelfde tijdspanne van verleden jaar. In West-Europa bedroeg de toename zelfs 10 Deze productiestijging kwam ders. Ononderbroken donker, over trokken wederpraktisch geen zon, regelmatig een regenbui, waar door de dieren verplicht waren binnen te vluchten (en "t hok is toch nog donkerder dan de uit loop!), dat alles is oorzaak ge weest dat onze hennen te weinig licht hebben gekregen. Vooral late poeljen, die nog in de leg moesten komen in augustus en september zullen daarvan wel de gevolgen hebben gevoeld. Wij wezen er reeds op dat niet alleen de duur van de verlichting van belang is. Bij duistere dagen is het immers later licht en vroeger donker. Ook de lichtsterkte is van belang. En ook die is dit seizoen onder het normale gebleven. Dat is dan ook de reden waarom wij de kwekers waarschuwen onverwijld te beginnen met de kunstverlich ting. Eigenlijk mocht die reeds een veertiental dagen geleden aange stoken worden. Vergeet niet dat de poeljen van dit jaar ongeveer 14 uur licht per dag moeten hebben, terwijl de overjaarse hennen gemakkelijk 16 uur kunnen gebruiken. De prijzen der eieren zijn voor 't ogenblik een reden te meer om dit niet te ver waarlozen. vooral tot uiting in de botervoort- brengst welke gedurende het eer ste kwartaal van het lopend jaar in West-Europa, de Verenigde-Sta- ten en Canada met meer dan 10% is toegenomen. De kaasproductie is niet zo aanzienlijk gestegen en nam slechts toe met 3,5 in West- Europa, de Verenigde Staten en Canada. De conferentie noteerde dat deze opvoering van de melkvoortbrengst eens te meer een stijging van de boterstocks voor gevolg had. Op 1 mei 1.1. werden de botervoorraden in West Europa geraamd op 126.000 ton. De afgevaardigden ter conferen tie kwamen tot de vaststelling dat tengevolge van de stijging der prij zen van de veevoeders en van de lonen der arbeidskrachten de voortbrengstkosten in 1959 sneller waren gestegen dan de verkoop prijzen en de productiviteit in de melkveehouderij. Zij hebben te vens gevraagd dat omstandige studies zouden worden onderno men betreffende de relatieve ont wikkeling en elasticiteit van de vraag in verhouding tot de evolu tie van de prijzen van de verschil lende zuivelprodukten, met inbe grip van de melk in natura, en be treffende de invloed uitgeoefend door de propaganda en de publi citeit ten voordele van elk van voormelde producten op de vraag uitgaande van de verbruikers. Volgende aanbevelingen wer den door de conferentie gedaan 1° dat het gehalte aan botervet van de consumptiemelk zou ver hoogd worden in de landen waar het onder het normale peil ligt 2° dat het gehalte aan water van de boter beperkt worde tot 16 3° dat de strijd tegen de oneer lijke mededinging van de vervan gingsproducten van boter, en in zonderheid van margarine, worde uitgebreid en verscherpt. De afgevaardigden ter conferen tie hebben vervolgens uitvoerig de middelen onderzocht en be sproken welke een uitbreiding van de uitvoer van melkprodukten door de Europese landen zou toe laten en bevorderen. Zij kwamen betreffende dit punt tot het besluit dat het noodzakelijk is meer be lang te hechten aan de uitvoer van melkvoortbrengselen naar on derontwikkelde landen in het raam van de uitvoering van een interna tionaal hulpprogramma ^ten voor dele van deze landen. (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M- Redt Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1