GRAANBELEID. 't Is niet al goud wat blinkt Weekblad Rechtskundige Dienst ^oor en door de Landbouwers Arbeid adel t Voor een georganiseerd De zielige historie van de margarine* AALST 24 SEPTEMBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1941 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN De heren volksvertegenwoordi gers Chalmet en Baccus hebben bij de Kamer van Volksvertegenwoor digers op 29 juni 1960 een wets voorstel ingediend tot oprichting van een Nationaal Graanbureau dat een ernstig onderzoek verdient. In de toelichting wordt dit voor stel door de heer Chalmet gemoti veerd als volgt 1) de voortbrengst van tarwe en andere broodgranen in België vormt een aanzienlijk percentage van land- en tuinbouwproduktie 2) De laatste jaren werden in ons Land 2C0.000 hectaren en meer met tarwe bezaaid en de afzet van de oogst stuit ieder jaar op moeilijk heden, die de Regering en de Mi nisters vanLandbouw, Economische Zaken en Financiën slechts met de grootste moeite kunnen uit de weg ruimen, omdat zij niet een zelfde kijk op het probleem hebben 3) De tarweprijs in de wereld en in de landen van de Gemeenschap pelijke Europese Markt is het voor werp van verschillende en uiteen lopende maatregelen, die in de ko mende jaren zullen moeten herzien en samengeordend worden, onder meer wat betreft de inmenging van een belangrijk deel van het meel der inlandse broodgranen in het brood. Anderzijds doet het behoud van de tarweprijs op een hoger peil dan dit van de andere zo genaam de secundaire of hulp-graange wassen, een nieuw probleem rijzen op het gebied der teelten 4) De samenstelling van het brood in zes landen, die thans deel uitmaken van de Gemeenschappe lijke Europese Markt is verschillend en de Europese Economische Ge meenschap zou er kunnen toe ge bracht worden in deze aangele genheid tussen te komen 5) De ondervinding van de jong ste jaren heeft aangetoond dat de Regering niet over voldoende nauwkeurige cijfers beschikt be treffende de oppervlakte van de bezaaiingen en de omvang van de produktie en hierdoor de afzet van de oogst niet op doelmatige wijze kan regelen 6) De bij het vraagstuk betrokken economische sectoren, met name de landbouw, de handel, de maal derijen de bakkerijen en andere gelijkaardige nijverheden, alsme de, uiteindelijk, de verbruikers heb ben in deze uiteenlopende belan gen die met hun medewerking die nen samengeordend 7) Het gaat niet verder op een onbeperkte uitbreiding van het tar- weareaal toe te laten in landbouw streken waar de teelt ervan weinig of in het geheel niet op haar plaats is 8) Omdat bijtijds geen andere maatregelen werden getroffen, heeft de regering haar toevlucht moeten nemen tot de denaturatie van belangrijke partijen broodtar we en tot de uitvoer met premiën van andere partijen, zulks ten na dele van het Landbouwfonds in het bijzonder en de Schatkist in het algemeen. Deze maatregelen die nadeel berokkenen aan sommige lagen der bevolking, moeten in de toekomst geweerd worden en het is uitgesloten dat zij in het kader der Gemeenschappelijke Markt worden bekrachtigd 9) Al deze redenen rechtvaardi gen een structurele inrichting van de kringloop tarwe-meel brood met vertegenwoordiging van al de be trokken bedrijfstakken 10) Onze twee grote deelgenoten in de Gemeenschappelijke Markt Frankrijk en Italië bezitten reeds een Nationaal Graanbureau. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 sept. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn be wij s van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Enkele dagen geleden waren wij op bezoek bij een kennis, een ste vige boer, met een zware stal koe beesten. Zij zaten daar juist aan ta fel hun boterham te eten. Al vrij vlug kwam het gesprek op de mar garinekwestie. Hoe zit dat, vroeg die kennis, waarom lees ik in De Koornbloem geen artikel over die margarine historie in Holland Waarop wij hem hebben geantwoord dat ze wellicht van oordeel waren dat het niet nodig was de hoedanigheid van de boter tegenover de marga rine te verdedigen, daar de lezers van De Koornbloem toch allemaal boeren zijn en toch zeker die niet moeten overtuigd worden. Derge lijke artikels zijn toch meer op hun plaats in die bladen die door niet boeren worden gelezen Waarop die kennis op vrij dub belzinnige manier heeft gevraagd meent ge dat werkelijk? En de lach die deze vraag vergezelde heb ik pas later ten volle begrepen. En ter wijl hij dan heel demonstratief zijn boterham smeerde verzekerde hij dat is ten minste echte boter In Nederland is dus een schan daal van formaat uitgebroken. Wij zouden dat het Planta schandaal kunnen noemen, hoewel wij in een Nederlandse winkel vernamen dat er nog andere merken, afkom stig van dezelfde fabrikant, zouden bij betrokken zijn. Het aantal ziek tegevallen is blijkbaar niet meer te tellen en moet zeker al ruim de honderdduizend overschrijden. De laatste berichten maken zelf mel ding van 200.000 Nederlanders die zouden ziekteverschijnselen verto nen door het gebruik van de sinds jaren zo hoog geroemde Planta. Vooral in Nederland moet dat geval het effect gehad hebben van een ijskoud bad. Want voortgaan de op de verbruikscijfers zouden wij moeten besluiten dat het natio naal product in Nederland de mar garine is, en niet de boter, zoals wij altijd gemeend hebben. In alle geval wordt er bij onze Noorder buren heel wat meer margarine geëten dan boter. En ginds hebben ze bovendien niet de uitvlucht zo als hier in ons land, dat de boter te duur zou zijn voor de verbruiker. Want momenteel kost in Neder land, in de eerste de beste winkel, de boter slechts 47 fr. per kg. De naakte feiten hebben de ja renlange, op reuzenschaal gevoer de propaganda voor de Planta op zo'n overtuigende en beschamen de manier belachelijk gemaakt, dat wel geen enkele reklamedes- kundige een betere propaganda voor de boter zou kunnen uitden ken. Eindelijk krijgt het publiek, zij het dan noodgedwongen, eens de kans een oordeel te vellen in de zoveel omstreden tegenstelling boter en margarine. Noodgedwongen moeten nu de grote kranten berichten plaatsen, waarin de omvang van de vergis sing met de Planta wordt uiteenge zet, waar diezelfde kranten, jaren aan een stuk, soms de grootte van een hele bladzijde, verkondigden dat planta zo geurig en zo fris was als het beste natuurproductAltijd zo zuiver en zo smakelijk Laat uw man proeven en hij zal 't verschil niet smaken Wij weten niet of ze in Nederland het verschil heb ben gesmaakt, maar gevoeld heb ben ze 't zeker. Men vertelde ons onlangs dat de naam van de firma die de Planta in Nederland vervaardigt in de volksmond veranderd is van«Van den Berghe Jörgens» in «Van den Berge doet Jeuken». En nu zo jammerlijk door de mand gevallen, 't Is precies alsof de professor zelf gebuisd is. Dat is nu eenmaal het lot van iemand die te hoog wil klimmenhoe hoger hij klimt, hoe dieper hij kan vallen. En hoe groter het affront als hij zich zelf steeds opgehemeld heeft. Het is niet onze bedoeling be zwaar te opperen tegen de marga rine als dusdanig. Het komt niet in ons hoofd op iemand het recht te betwisten een vervangproduct voor boter te maken. Niemand kan dat trouwens kwalijk nemen. Wat wij de fabrikanten van de Planta wel kwalijk nemen en dan terecht, is hun opzettelijke en systematische campagne om de goegemeente wijs te maken dat die Planta min stens even goed is als de boter. Bij de gevoerde propaganda is er stelselmatig de vergelijking ge maakt met de boter, waaruit duide lijk de bedoeling blijkt de omzet van de Planta te willen verhogen door het verdringen van de boter. Zö zuiverZo frischEn altijd vers Wij zullen nu zeker geen moeite moeten doen om aan te tonen dat dit steeds de reinste bluf is geweest. Geenjenkele geleerde zal in staat zijn zo grondig dat argument van gelijkwaardigheid te weerleggen, als nu de feiten zelf hebben qe- daan. Zie vervolg 2C bladz. 1e kolom.) De ELOornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven 1 STICHTER EN BESTUURDER Nr M.25.93. TT_T1/-. Handelsregister Aalst Nr 145. I CAUDRON De medewerkers zijn verantwoordelijk voor bun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1