De toestand van de Landbouw aan de Varkenshouders. Weekblad ¥oor en door de Landbouwers Arbeid adel Een belangrijke opmerking AALST 8 OKTOBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1943 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Sfancisverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O, CAUDRON. in de zes landen der Europese Economische Gemeenschap (E. E. G.) (2de bijdrage). In ons vorig nummer hebben wij enkele belangrijke kenmerken toegelicht van de landbouw in de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.) nl I) de bevolkingsstructuur en het aandeel daarin van de landbouwbevolking ,- II) de landbouwgrond en het ge bruik van de bodem ,- III) de landbouwbedrijven en hun indeling IV) de landbouwvoortbrengstV) het grondstelsel. In deze bijdrage vragen wij de aandacht voor de volgende overige aspecten van de landbouwpositie in de landen van de Europese Ge meenschap. VI) Het landbouwinkomen. In al de landen van de Gemeenschap ligt het inkomen per hoofd van de actieve landbouwbevolking lager dan dit in de andere bedrijfs takken. Bovendien is het aandeel van de landbouw in het nationaal in komen geringer dan de omvang van actieve landbouwbevolking ten opzichte van de totale actieve bevolking. Dit blijkt uit onderstaande tabel Landen West-Duitsland België Frankrijk Italië Luxemburg Nederland Percentage van de actieve landbouw bevolking 17 10 27 34 22 12 Percentage van het landbouwinkomen t.o.v. het nationaal inkomen 9 7 12 23 9 10 In België, West-Duitsland, Luxemburg, Nederland en Frankrijk ver tegenwoordigt het landbouwinkomen aldus 7 tot 12 p.h. van het natio naal inkomen, in Italië 23 p.h. Evenwel vertegenwoordigt het inkomen van de Italiaanse nijverheid in het nationaal inkomen een percentage dat practisch overeenstemt met dat van de overige landen (42 tot 47 t.h. in België, Frankrijk, Italië en Nederland ,- 51 t.h. in Duitsland en Lu xemburg), hetgeen betekent dat in Italië het inkomen voortkomende van de diensten zeer laag is. Onderstaande aan de basis statistieken betreffende de landbouw ontleende gegevens, inzonderheid nopens de landbouwopbrengst per hoofd van de actieve bevolking uitgedrukt in percenten van het inko men der bedrijfstakken buiten de landbouw, geven nog een nauwkeu riger beeld van het onvoldoende of ongunstig peil van de landbouwin komens Duitse Bondsrepubliek 56 Frankrijk 57 Italië 38 Lu xemburg 54 België 58 Nederland 76 Deze gegevens tonen aan dat het gemiddeld inkomen per hoofd der actieve landbouwbevolking in Duitsland, Frankrijk, België en Lu xemburg amper hoger ligt dan de helft van het gemiddeld inkomen per hoofd van de andere in de andere bedrijfstakken werkzame bevolking. In Nederland is bedoeld percentage het hoogst(76 in Italië het laagst (38 Hieruit blijkt ook dat het zeer moeilijk is het landbouwinkomen uitsluitend door een markt- en prijsbeleid op het peil te brengen van het inkomen in de andere bedrijfstakken. Bij een beschouwing van de investeringen in de landbouw blijkt het landbouwinkomen er nog slechter aan toe te zijn. De bruto-investerin- gen in de landbouw uitgedrukt in percenten van de globale bruto-in- vesteringen en in verhouding tot het aandeel van de landbouw in het nationaal inkomen, geven het volgende beeld Land België Frankrijk West-Duitsland Italië Nederland Percentage van de landbouw in de globale bruto-investeringen 4 9 9 12 6 Aandeel van de landbouw in het nationaal inkomen, in percent uitgedrukt. 7 12 9 23 10 (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom). Bij onze bezoeken aan de var kenshouders wordt er onvermijde lijk gesproken over de prijzen van de slachtvarkens. Dat spreekt van zelf. En nergens zijn de boeren het zo roerend eens als waar ze zeg gen dat er met de varkens niets meer te verdienen is. Wij ontveinzen het ons niet de laatste jaren zijn de prijzen scher per en scherper geworden en de winst, die per gemest varken te maken is, is met de jaren kleiner geworden. Nochtans willen wij on ze varkenshouders waarschuwen niet uitsluitend voort te gaan op een indruk. Wanneer ze te gauw de pijp aan Maarten geven, en misschien dan wel ten onrechte, gaan ze stilaan afstand doen van een specialiteit die tot nu toe de hunne was var kens mesten, om ze over te laten aan mensen buiten de stiel. Dat is reeds het geval met de hennenhou- derij, komt daarbij dan nog de varkenskweek, wat blijft er voor de boer dan nog over Het is nog goed dat koeien houden een over eenkomstige oppervlakte land ver eist voor de voeding, maar anders zou ook daar het gevaar opdagen dat buitenstaanders melkkoeien gaan houden en de boeren concur rentie aan doen. Trouwens met mestvee en vooral met mestkalvers is dat reeds het geval. Voordat de varkenshouder zo maar lukraak gaat beweren daar is niets meer aan te verdienen, dient hij eerst eens goed zijn reke ning te maken. Wij moeten einde lijk eens gedaan maken met die belachelijke opvatting die zegt, dat een boer niet mag rekenen. Het zal nu toch wel stilaan tot onze kwe kers gaan doordringen, dat hij, die niet rekent, gedoemd is ten onder te gaan. Met veel genoegen willen wij onze boeren bij die rekening be hulpzaam zijn en al gauw zullen ze dan merken waar de schoen wringt. Er wordt beweerd dat de voe ders te duur zijn. En dat is inder daad het geval. Invoerrechten van 100 fr. per 100 kg op gerst, rogge en haver en van 80 fr. op maïs, milo- corn, enz., zijn zeker niet van aard om de voeders goedkoper te ma ken. Maar niettegenstaande die hoge prijs per 100 kg hebben wij toch kunnen vaststellen dat de kostprijs per kg groei weinig of niets ver hoogd is. Reeds verschillende ja ren houden wij ons bezig met de kostprijsberekening van de mest- varkens en wij komen daarbij tot de enigszins verbazende bevinding dat de hogere kostprijs van de voeders niet noodzakelijk een ver hoging van de kostprijs van het varken tot gevolg moet hebben. De reden daarvan ligt klaarblij kelijk in het feit enerzijds dat de voedingswetenschaperin geslaagd is steeds betere samenstellingen te vinden, die per kg voeder dus een hoger groeirendement geven, en anderzijds dat de kwekers er in ge lukt zijn varkens te kweken die steeds minder voeder gaan verbrui ken per kg groei. Het spreekt vanzelf dat deze uit spraak niet opgaat als men slechte varkens opzet of als men minder waardige (dus goedkope) voeders gaat gebruiken. Uitdrukkelijk wij zen wij de varkenshouders er dus op koop steeds beste varkens, waarvan normaal een flinke groei verwacht kan worden. Controleer die groei met nu en dan te wegen. Gebruik bovendien voeders die een snelle groei waarborgen, want ook daar zit het voordeel. Niet de prijs per 100 kg is zozeer van belang bij de aankoop van een varkensmeel. Maar wel de prijs dat een kg gekweekt vlees met dat voeder zal kosten. En voor iemand, die zijn zaken aantekent is het niet zo wonder dat dikwijls de duurste voeders de goedkoopste kg vlees geven. Het zwaartepunt van de kostprijs lijkt ons dus niet zozeer te liggen in de voeders, maar veeleer in de aankoop der biggen. Daar zal dus goed uit de ogen moeten gezien worden. Bij de kostprijsberekening verge ten bovendien tal van boeren een zeer belangrijk feit Het Ministerie van Landbouw weet, zo goed als wij, dat de in voerrechten op de voedergranen, zwaar drukken op de varkensspe culatie en een zware handicap zijn op de buitenlandse markt, waar onze concurrenten komen, die niet onderworpen zijn aan die invoer rechten. Om de boeren, die var kens houden tegemoet te komen bij deze handicap, is een premie stelsel uitgewerkt (ook op paarden en koeien slaat dat) waardoor de varkenshouders voor een groot deel schadeloos gesteld worden voor die invoerrechten. Wij gaan hier niet in bijzonder heden treden en alle aspecten van (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postckeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1