beven met de Doden, Weekblad ZALIGE HOOGDAG Het rationeel melkverbruik Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers* factor van overwegend belang AALST 29 OKTOBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1946 Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsv&rdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. rflimonM Allerzielen leert ons leven met de doden. In vele gevallen worden, dank zij Allerzielen, onze doden niet vergeten. Uit het oog, uit het hart, is niet waar omdat Allerzie len ons ieder jaar de duurbare do den weer in herinnering brengt. Met Allerzielen wagen de mees ten het inderdaad enige stappen te zetten buiten de hen vertrouwde wereld, de stappen naar het kerk hof. Hierbij komen ze in aanraking met een wereld, waarvan ze het bestaan wel kennen, maar waar aan ze liefst toch maar zo weinig mogelijk denken. En hierin hande len ze verkeerd. Het is verkeerd onze doden te vergeten. Zovele banden houden ons met hen verenigd. Aan de meeste van onze doden zijn we zo veel verschuldigd, dat het grove ondankbaarheid zou zijn aan hen niet meer te denken. Bovendien is het goed ons soms de vraag te stel len Moesten ze nog leven, zouden ze dan tevreden zijn over ons Ook is het goed aan de doden te denken, opdat we niet zouden ver geten dat ook wij eens hun gezel schap zullen gaan vervoegen. Wanneer we op het kerkhof staan, bij het graf van onze geliefden, dan staan we op de plaats, en wanneer het gaat om een familiegraf, op de eigenste plaats waar ook wij eens voor altijd zullen rusten. Vele mensen denken liefst niet aan de dood. We menen dat dit te betreuren is. Moest de mens meer aan de dood denken, dan zou hij vele dwaasheden niet begaan, want dan zou hij beter aanvoelen dat alles hier op aarde toch maar zeer betrekkelijk is, en dat het al lemaal in het licht van de dood niet veel te betekenen heeft. Bovendien kunnen we niet aan nemen dat onze duurbare doden ons voor altijd verlaten hebben. Wij zullen ze eens weerzien. Dit is een overtuiging die zo vastgean- kerd ligt in de overtuiging van de mensen, dat men in feite geen vol keren vindt die niet geloven in een bestaan na dit leven. Wat alle mensen spontaan aanvoelen en ge loven kan geen hersenschim zijn, zoniet ware er fundamenteel iets verkeerd aan de menselijke natuur. De doden brengen ons bijgevolg in kontakt met een werkelijkheid die we, in ons eigen belang niet uit het oog mogen verliezen. Het is niet waar dat wij die le ven, alleen de levenden zouden zijn, en zij die dood zijn, werkelijk dood, d.i. niet meer bestaande. Dat is een valse voorstelling van de za ken. Ook onze doden leven, en we geloven zelfs dat ze waken over ons. Daarom is het goed met de do den in kontakt te treden, niet al leen naar aanleiding van Allerzie len, maar bestendig, iedere dag van ons leven. We moeten leren bidden tot onze doden. We bidden tot allerhande heiligen, maar geen heiligen staan ons nader dan een overleden vader en moeder, een echtgenote, een kind dat te vroeg is heengegaan. We moeten hen vragen dat ze hun beschermende hand over ons zouden uitsteken, opdat ook wij, zonder te veel kleur- scheuren, in veilige haven zouden belanden Voor hen die geloven is dat alles als vanzelfsprekend. De woorden van Kristus laten toch geen twijfel bestaan Ik ben de verrijzenis en het leven. Wie in Mij gelooft zal leven en in eeuwigheid niet ster ven. (Joh. 11,25) Daarom schreef men reeds op de graven van de eerste Kristenen Vivan in Deo Mocht gij in God leven. Hoeveel menselijker, hoe veel schoner is een dergelijke wens dan deze van hen die enkel kunnen stamelen Dat de aarde U zacht weze Neen, wij geloven niet dat de dood het einde is van alles, want Zie vervolg onderaan hierneven) tot opslorping van te boge botervoortbrengst. De landbouwtelling van januari j.l. heefteen aangroei van de melk veestapel uitgewezen van onge veer 20.000 stuks, hetwelk een toe name van 70 miljoen liter melk be tekent. De uitslag van deze ver hoogde melkvoortbrengst is ook een botervoorraad van meerdere honderde duizende kg boter waar van de afzet enkel mogelijk blijkt mits uitvoer naar Italië tegen hoge verliesprijzen die aan het Land bouwfonds talrijke miljoenen kost. Hierover zullen wij nader uitwei den in een volgende bijdrage. Nochtans blijkt onze binnenland se markt bij machte de huidige melkvoortbrengst voor het ruimste gedeelte af te nemen op voorwaar de dat het verbruik grondige en goed overwogen wijzigingen zou ondergaan. De eerste maatregel hiertoe is een aanzienlijke stijging van het verbruik van melk in natura. Doch de gewoonten op gebied van voe ding kunnen niet van dag tot dag worden gewijzigd. Hiervoor zijn een zekere tijd vereist alsook een doelmatige propaganda en voor lichting van de verbruikers. Dit was het opzet van de propa ganda M tot verhoging van het melkverbruik welke voldoening- gevende vruchten heeft afgewor pen. Het blijkt dat ten opzichte van 1959 grote hoeveelheden melk in natura méér werden aan de man gebracht. Men spreekt van een mogelijke toename van 24 miljoen liter melk in natura verkocht in 1960 bij vergelijking met dezelfde periode van 1959, wat zou neerko men op 27 t.h. van de hogere melk- leveringen in 1960. In 1960 zullen 11,5 miljoen fr. wor den besteed aan de propaganda dan ware het leven niet waard van geleefd te worden, dan zou het le ven geen zin hebben. De dood is niet het einde, kan niet het einde zijn; zij is slechts een begin, en wel HET begin van DE werkelijkheid die telt. Allerzielen moet ons aan dit alles doen denken. Die dag moeten we zo leven en handelen dat het kon takt met ons duurbaren hersteld worde, om niet meer te verbreken. Elk kerkhof is een tempel van waar uit de schoonste en de vruchtbaar ste gebeden ten hemel kunnen stijgen. voor verhoogd melkverbruik waar van 6 miljoen zullen genomen wor den uit het Landbouwfonds. Het is enigszins verantwoord dat de landbouwers door tussenkomst van het Landbouwfonds bijdragen tot dekking van de kosten van pro paganda voor verruiming van het melkverbruik. Zij zijn inderdaad rechtstreeks betrokken bij het sla gen van deze propaganda. Dit neemt evenwel niet weg dat de verdeling van melk aan de scholen welke door het Ministerie van Landbouw wordt gesubsidieerd met 28 miljoen fr. de basis moet blijven van de propaganda voor de verhoging van bet melkverbruik. De uitbreiding van het melkver bruik moet in de eerste plaats kun nen steunen op de degelijkheid van de kwaliteit. Op dit gebied werd ontegensprekelijk de laatste jaren aanzienlijke vooruitgang geboekt. De strijd tegen de besmettelijke veeziekten werd hardnekkig voort gezet en meer dan 95 van onze veestapel is vrij van tuberculose. Verbetering der kwaliteit is echter nog mogelijk door een doelmatige afkoeling van de meik op de hoeve. Ruimere toelagen voor de aankoop van moderne afkoeltoestellen zou voorzeker de verbeteriug van de kwaliteit der melk sterk bevorde ren. Een tweede maatregel tot ont lasting van de botermarkt zou de verhoging van de kaasvoortbrengst zijn waarvoor de binnenlandse markt nog ruime afzetmogelijkhe den biedt. In 1959 bereikte het invoersaldo aan kaas 33.750 ton waarvan 22.568 ton uit Nederland. Omgezet in melk vertegenwoordigt de kaasin- voer niet minder dan de melkvoort brengst van 96 000 koeien. De re denen waarom de inlandse kaas voortbrengst grotendeels onvol doende is om de binnenlandse be hoeften te dekken zijn velerlei nl. de kaassoorten of variëteiten, het oorsprongmerk en de vreemde concurrentie op gebied van prijzen. Van jaar tot jaar dienen toene mende invoercontingenten voor in voer van kaas verleend. Om deze invoer te remmen zal ons land naar het voorbeeld van Denemarken een kaaspolitiekop langere termijn moeten voeren. Deze methode heeft Denemarken toegelaten zijn kaas- produktie op te voeren van 35.600 ton tijdens de periode 1935-1939 tot Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER Handelsregister Aalst Nr 145. j CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1