De dierlijke voortbrengst Onze beste Wensen Voor en door de Landbouwers Weekblad Gezondheid en Voorspoed. voor het nieuwe jaar. Arbeid adelt Lezeressen en Lezers in België in 1959. AALST 31 DECEMBER 1960. Verschijnt iedere zaterdag 39ste JAARGANG Nr 1955 Scheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Ter gelegenheid van de jaarwisseling bieden wij aan al onze onze oprechte wensen voor We houden er aan, ter gelegen heid van de jaarwende, onze beste wensen voor 1961 aan onze lezers aan te bieden. Moge het nieuwe jaar voor U goed en gelukkig we zen. Denk nu niet, beste lezer, dat het uitdrukken van deze wens een lou tere beleefdheidsformule is, een verplichting waaraan we niet kun nen ontsnappen. Neen Een wens uitdrukken is het ver langen te kennen geven naar iets wat we niet bezitten. Indien we U dan voor 1961 al het goede en al het geluk wensen dat U zoudt verlangen, dan sluit dit in dat we uw geluk in de toekomst groter wensen dan in het verleden, en dat de tegenslagen minder groot zouden zijn, want helemaal ver dwijnen zullen ze toch wel niet. Dan sluit dit ook in dat we in de mate van het mogelijke het onze er zullen toe bijdragen om uw ge luk en welvaart te vergroten. Ons blad zal trachten U in 1961 nog meer dienst te bewijzen, nog meer ontspanning te brengen. Het lezen van een blad, ook van een weekblad, is altijd een ontspan ning. Het is in veel gevallen een bron van ontwikkeling. Tot de be ste ogenblikken van de dag beho ren deze waarop we kalm en rustig een of ander blad kunnen lezen. Sommige zouden er voor niets willen van af zien. Het is én rust én ontspanning. Daarom zullen we ook in de toekomst, meer nog dan in het verleden, onze beste zorgen besteden aan de redaktie van ons blad, opdat het U iedere week nog meer ontwikkeling en nog betere ontspanning zou bezorgen. Een blad brengt echter niet al leen ontspanning, het helpt ons vooral om ons te volmaken in de kennissen van ons beroep en bo vendienjbe wijst het ook dienst. In het dagelijks leven zou het voor ieder van ons een bekommernis moeten zijn dienst te willen bewij zen. Dat geeft vreugde en voldoe ning, niet enkel aan dezen die men helpt, maar ook aan dezen die helpen. Ongelukkiglijk zijn er nog te veel mensen die niet gaarne dienst bewijzen, die het zelfs niet willen doen. Het zijn dezen die zich op sluiten in een ivoren toren enkel zich zelf en eigen gezin kennend, niemand anders. Ze bekommeren zich niet om hun familie, of hun omgeving zij huldigen het begin sel Ieder voor zich zelf en God voor allen. Ze hebben ongelijk. De mensen moeten genegen heid hebben voor elkander, geen platonische genegenheid, maar ene die zich omzet in daden, met andere woorden in het bewijzen van dienst. Wat zou het leven voor iedereen veel aangenamer worden indien we allen volgens dit begin sel zouden willen handelen. Er is niets wat het leven zo aangenaam maakt dan te helpen, ofwel de sympathieke hulpvaardigheid van onze omgeving te voelen. Het is dan ook in die geest dat we willen trachten U dienst te be wijzen bij middel van ons blad. Het behoort toch tot de wezenheid van een blad dienst te bewijzen aan de lezers, dienst door het geven van inlichtingen, dienst door de lektuur die het aanbiedt over onze beroepsbelangen, dienst door zijn aankondigingen. Door het kontakt dat we hebben met onze lezers weten we dat in vele gevallen we reeds in staat geweest zijn dienst te bewijzen aan onze lezers. Het is ons verlangen dit nog meer te kun nen doen in 1961. (Zie vervolg 2bladz. 4* kolom.) (2de bijdrage). Aan de hand van een gezamen lijke studie verschenen in het Land- bouwtijdschrift van augustus 1960, hebben wij in ons vorig nummer de bijzonderste gegevens gepubli ceerd over de dierlijke produktie in het algemeen voorkomende in de bijdrage van de heer Dr G. Van Snick, hoofdinspecteur directeur, alsmede de belangrijkste gege vens voorkomende in de bijdrage van de heer Kint, e.a. Ingenieur- Dienstchef over de rundveevoort- brengst. De derde bijdrage han delt over de varkenskweek in 1959. Zij is van de hand van de heer W. Vergote e.a. Ingenieur-dienstchef. De heer Vergote betoogt dat het doel dat door het Ministerie van Landbouw en de beroepsvere nigingen in de varkenskweek wordt nagestreefd is de stelselmatige veredeling van het ras aan te moe digen in het belang van de voort brenger en van de verbruiker. Het Ministerie van Landbouw verlangt de varkenskweker te lei den naar een bedrijvigheid die hem toelaat de hoogst mogelijke winst te verwezenlijken, dank zij het opfokken van de meest rende rende dieren. Deze rentabiliteit vergt een se lectie op het gebied van de ver schillende produktiefactoren, nl. van de fokhoedanig heden van de zeug inzonderheid de controle van de vruchtbaarheid door het aantal geboren biggen en het aan tal worpenvan het zoogvermogen door vaststelling van de kwalitei ten als voedster, door de controle van het aantal en het gewicht der levende biggen op 21 dagen van de vetmestings- en slachtkwa liteiten door de controle van het voederverbruik en van de waarde van het dier bij het slachten. Deze activiteit wordt uitgeoefend in de selectiemesterijen van Roeselare, Scheldewindeke, Bever, Marloie en Waver op de uiterlijke lichaamsbouw van de varkens door keuringen en prijskampen. Deze politiek steunt 1) op de wetgeving en reglemen ten houdende vaststelling van de grondslagen bij de verdeling van de toelagen voor de varkenskweek 2) op de aanmoediging van de aankoop van uitgekozen beren door organismen of verenigingen die] met het Ministerie van Land bouw samenwerken, nl. a) het Nationaal Verbond der Varkenskwekers Deze organisatie neemt de nodi ge maatregelen om de geldelijke opbrengst van de varkenskweek en van de uitbating van de ver schillende varkensrassen te verze keren of te verhogen. Het ordent de werkzaamheden van de provin ciale Verbonden en bestudeert de economische en andere vraagstuk ken welke van nationaal belang zijn voor de varkenskweek in het algemeen. Het richt nationale varkensten toonstellingen en -prijskampen in of werkt aan hunne inrichting mede. b) de nationale verenigingen met name - het Nationaal Verbond van de kwekers van het Veredeld Inlands Varken - het Nationaal Verbond van het Groot Belgisch Yorkshire V ar ken - het Nationaal Verbond van het Belgisch Piétrain Varken. Deze drie verbonden houden zich uitsluitend bezig met alle aangele genheden die betrekking hebben op het ras. Zij publiceren het ras «Pig-Book» en organiseren de pro paganda. c) de Erkende Provinciale Ver bonden van Varkenskwekers Deze zijn belast met de inrichting van het toezicht op de stamboeken en op alle door het Ministerie voor geschreven registers. d) de Provincie-besturen die de berenkeuringen en -prijskampen inrichten. I) De kredieten. In 1959 werd een krediet van 4.580.000 fr. uitgetrokken voor de varkensteelt. Het wercf aangewend alsvolgt a) voor uitkering van bewaarpremies voor beren. Deze premies stegen geleidelijk van 384 in 1954 tot 1049 in 1959. De ze toename bewijst dat het manne lijk fokmateriaal geleidelijk in aan tal en kwaliteit is gestegen. Deze bestendige toename van het aantal bewaarpremies vanaf 1953 is te danken aan de toekenning, vanaf dit tijdstip, van premies voor de aankoop van uitgekozen beren. b) premies voor de aankoop van beren. Deze premies werden verleend om de kwekers aan te moedigen (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Pcstcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1960 | | pagina 1