De dierlijke voortbrengst de staking Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adeit in België in 1959» Wat te denken over AALST 7 JANUARI 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ste JAARGANG Nr 1956 beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de §i6tidsi?erdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersverenigina IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (3de bijdrage). Aan de hand van een gezamen lijke studie gewijd aan de dierlijke voortbrengst gepubliceerd in Het Landbouwtijdschrift van augus tus 1960 hebben wij achtereenvol gens de bijzonderste gedeelten hiervan samengevat in onze twee vorige nummers, nl. in het num mer van 24 december 1.1. betreffen de de veeteelt in het algemeen en de rundveeteelt, en in De Koorn bloem van 31 december betreffen de de varkenskweek. In het derde hoofdstuk van voor melde studie wordt de paarden fokkerij behandeld door de heer W. Vergote, e a. ingenieur dienst- chef. Deze betoogt dat, sedert jaren, het Ministerie van Landbouw een politiek volgt welke voor doel heeft ook in deze sector van de veeteelt de bedrijvigheid winstgevender te maken en het ras te verbeteren door toepassing van de moderne veredelingsmethodes. De algemene stelregels van deze politiek beogen dienvolgens het opsporen en inschrijven van de dieren die, zoötechnisch gezien, merkelijk beter zijn dan de massa, het koppelen van deze dieren om aldus fokcentra te vormen en, uit eindelijk, de verbetering van de ganse paardenstapel te verwezen lijken door deze keurkernen. De reglementen betreffende de paardenfokkerij, die dagtekenen van 1936, 1946 en later hadden al le als bijzonderste doel 1) de eenvormigheid te verzeke ren bij de beoordeling van de die ren door het aanstellen van een practisch permanente jury 2) de veredelingsmogelijkheden bij de merries te verhogen door uitbreiding te geven aan de cate gorieën van fokmerries 3) het in de Kempen en in de Ardennen bekomen paardentype eenvormig te maken door toe te laten dat in één van die streken goedgekeurde hengsten tot de openbare dekdienst zouden wor den toegelaten in de andere streek; 4) het meer afdoend bestrijden van de sluikdekdienst door ver sterking van de beroepsverenigin gen 5) het Ministerie van Landbouw vlugger en doelmatiger in te lich ten nopens de toestand van de paardenfokkerij en de fokkers en houders van trekpaarden, door de oprichting van de Nationale Commissie voor de paarden- kweek Tijdens het jaar 1959 werd ver der gewerkt aan de technische verbetering van de paardenfokke rij, hiertoe werd op de begroting van het Ministerie van Landbouw een bedrag uitgetrokken van 5.753.000 fr. De keuringen. Het is op de keuringen dat de goede fokdieren worden opge spoord. Het aantal in 1959 gekeurde hengsten daalde in vrij sterke ma te. De percentages van de afge keurde hengsten bedroegen 20 in 1959, 21,1 in 1958, 11.4 in 1957,16,4 in 1956 en 21,14 in 1955. Over het geheel genomen mag men zeggen dat de keuringscom missies uitstekend werk hebben geleverd. De prijskampen. Voor de prijskampen die in 1959 werden ingericht, werden over eenkomstig de reglementering van 30 januari 1946, onder de ver schillende provincies een bedrag verdeeld van 3.314.000 fr. De sluikdekdienst. De sluikdekdienst blijft nog altijd een van de bijzonderste hinderpa len voor de verbetering van het paardenras. Het is vooral op de beteugeling ervan dat de werking is gericht van de Beroepsvereni gingen van de Houders van ge keurde hengsten Men heeft op dit terrein zeer bemoedigende uit slagen bereikten men mag zeggen dat het sluikdekken thans maar sporadisch en zelden voorkomt en zelfs tot het verleden behoort in sommige provincies van het land. Aan de Beroepsverenigingen van Hengstenhouders werden in 1959 743.009 fr. aan toelagen uit betaald. Paardenuitvoer en -invoer. Het stelsel dat van kracht is sinds 1952 en waarbij de uitvoer van fokpaarden onderworpen wordt aan het afleveren van een certifi- kaart op voorlegging van de dek- kaart of van de bewijzen van de Studbook geeft nog altijd goede uitslagen. (Zie vervolg 2® bladz. 3' kolom.) Heel het land staat op stelten. In verschillende streken en vooral in Wallonië (natuurlijk) is het werk stilgelegd, zogezegd als protest te gen de eenheidswet, of juister ge zegd, men wil de regering ver plichten het ontwerp van de een heidswet terug in te trekken. Dagen achtereen hebben pers en radio alle mogelijke bijzonder heden medegedeeld. Telkens wer den de standpunten van de be trokken partijen uiteengezet. En hoe langer de staking duurt hoe meer het in 't oog springt dat die standpunten diametraal tegenover elkaar staan. Normaal denkende mensen worden daarbij duizelig en voor de gewone man wordt het een waar kunststuk uit heel die warboel nog wijs te geraken. Wie heeft er nu gelijk en hoe is de toestand in werkelijkheid i Vooral de boer, bij wie ze de kans nog niet hebben gekregen zijn hoofd vol te blazen met aller lei politieke onzin, die er boven dien weinig voor voelt een trein te doen ontsporen of de ruiten van zijn gebuur in te gooien, ziet dit al les gebeuren, precies in een we reld waarin hij niet thuishoort, waar hij buiten staat. Zijn gezond verstand en zijn gemoed komen in opstand als hij al die uitspattingen hoort, als hij zich bewust wordt van de enorme schade, die door dergelijke stakingen wordt ver oorzaakt, niet alleen aan private zaken, maar evenzeer aan het eco nomisch en sociaal welzijn van het land zelf. Het is hier niet onze bedoeling ons eens gezellig te wentelen in de politieke mesthoop of partij ie kie zen voor een of andere strekking. Wij eerbiedigen iedereens politie ke gezindheid voor zover ze bin nen redelijke grenzen blijft. Wij willen alleen enkele algemeen menselijke aspecten van het vraag stuk bespreken, die hun uitlopers hebben in het sociaal en econo misch welzijn van enkeling en ge meenschap. Aspecten trouwens, die de grondslag vormen van onze westerse democratie. Wat zijn nu de feiten Moeilijk om zeggen, want de achtergrond van veel dingen blijft voor de bui tenstaander verborgen. Zo op 't eerste gezicht zouden de arbei ders (en dan liefst de Waalse) zijn gaan staken omdat ze niet akkoord zouden gaan met de eenheidswet. Wij hadden de gelegenheid te spreken met enkele vurige voor standers van de staking en wij hebben hen dan ook prompt ge vraagd waarom ze nu eigenlijk te gen die eenheidswet waren. Wij gaan de antwoorden op de vraag hier niet vermelden. Alleen had den wij de indruk dat wij even goed hadden kunnen vragen waar om ze niet akkoord gingen bv. met de relativiteitstheorie van Einstein. Zodat het voor ons vast staatde grote meerderheid van de stakers zal er niet veel meer van weten, tenzij datgene wat hen is voorge zongen. Onze persoonlijke over tuiging is dan ook dat de staking meer is ontstaan door een geplan de actie dan door een spontaan verzet van de werklieden. Wij gaan hier geen oordeel vel len over de eenheidswet. Dat wil niet zeggen dat er niets op te zeg gen valt, integendeel. Maar we willen ons alleen afvragen of een werkstaking gerechtvaardigd kan worden door het feit dat men niet akkoord gaat met een gedeelte of het geheel van een bepaald wets ontwerp dat nog voor de wetge vende kamers moet verschijnen. Om dat te kunnen beoordelen dienen wij ons eerst af te vragen wat een staking eigenlijk is en waarop het stakingsrecht in feite berust. Staking is op de eerste plaats een wapen dat de arbeider ter zijner beschikking heeft om zijn sociale belangen te verdedigen. Wanneer de arbeidsvoorwaar den niet voldoen aan de redelijke eisen van de arbeider en de werk gever wil aan die redelijke eisen niet tegemoetkomen, als boven dien alle pogingen om langs onder handelingen en besprekingen tot een vergelijk te komen geen resul taat geven, dan kan de arbeider met volle recht het werk neerleg gen om aldus de werkgever te ver plichten rekening te houden met zijn redelijke eisen. Zelfs gebruikt als sociaal wapen is de staking nog onderworpen aan bepaalde regels, die daarom wel niet wettelijk hoeven vastgesteld te zijn, maar die niettemin bij ieder beschaafd volk toch blijven gelden, nl., regels van algemene moraal. Een fundamentele regel is nu dat het algemeen belang steeds gaat boven het persoonlijk belang. Het algemeen belang van het land (Zie vervolg 2® bladzijde 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De roedewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1